Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
ΜΗΝ ΔΑΠΑΝΑΤΕ ΦΑΙΑ ΟΥΣΙΑ για το μήκος της ατράκτου!!!
έχει αποδειχθεί ότι είναι άνευ σημασίας.....
το θέμα το είχε αναδείξει ο μακαρίτης ο Μπρίστερ αλλά έκανε λάθος ως προς την σπουδαιότητά του...

Να μην το ξεχάσω για όσους αρέσκονται σε δοκιμές:
Α) η ΚΥΡΙΟΤΕΡΗ επιστήμη στην οποία βασίζεται η ανάλυση της βλητικής του λειόκανου δεν είναι ούτε η φυσική, ούτε η χημεία, ούτε τα μαθηματικά αλλά η ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ!!!! ΧΩΡΊς ΕΠΑΡΚΉ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΌ ΠΛΗΘΥΣΜΌ ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΑΣΦΑΛΗ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ
Β) μην δίνετε τόσο σημασία στην εσωτερική ή στην εξωτερική βλητική, αλλά στην βλητική ΤΟΥ ΤΕΛΟΥΣ όπως έλεγε και αείμνηστος Δρ. Ελ. Συνοδινός!
 
ΜΗΝ ΔΑΠΑΝΑΤΕ ΦΑΙΑ ΟΥΣΙΑ για το μήκος της ατράκτου!!!
έχει αποδειχθεί ότι είναι άνευ σημασίας.....
το θέμα το είχε αναδείξει ο μακαρίτης ο Μπρίστερ αλλά έκανε λάθος ως προς την σπουδαιότητά του...

Να μην το ξεχάσω για όσους αρέσκονται σε δοκιμές:
Α) η ΚΥΡΙΟΤΕΡΗ επιστήμη στην οποία βασίζεται η ανάλυση της βλητικής του λειόκανου δεν είναι ούτε η φυσική, ούτε η χημεία, ούτε τα μαθηματικά αλλά η ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ!!!! ΧΩΡΊς ΕΠΑΡΚΉ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΌ ΠΛΗΘΥΣΜΌ ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΑΣΦΑΛΗ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ
Β) μην δίνετε τόσο σημασία στην εσωτερική ή στην εξωτερική βλητική, αλλά στην βλητική ΤΟΥ ΤΕΛΟΥΣ όπως έλεγε και αείμνηστος Δρ. Ελ. Συνοδινός!
Συμφωνώ για την άτρακτο αν και σε πολύ μακρινες τραβερσες παίζει κάποιο ρόλο, για τα περί στατιστικης μη φτάσουμε στον αντιποδα και τον ορθολογισμο τον υποκαθιστουμε με δοξασιες και μεταφυσική.
 
Σχετικά με τα ανάμικτα σκάγια κ επειδή σε μερικα φυσίγγια τα έχω καθιερώσει...
Σε ανάκατεμενα σκάγια μέχρι 2 νούμερα διάφορα εγώ παρατηρώ ότι κερδίζεις τη δύναμη της καταβολής του πιο χοντρού σκαγιου κ την πυκνότητα του πιο ψηλού...
Φέτος μάλιστα είχε τύχει να φτιάξω κ μερικά φυσίγγια 29 γρ 9/11 ανακατεμένα... Τα έβαλα ένα απόγευμα στη Μάνη πιο πολύ για ορτύκια κ πήρα 6 στα 6 τρυγονια μονοτουφεκα που σηκώθηκαν... Τα 5 ήταν 25-35 μέτρα, το ένα ήταν σίγουρα 50... Το μακρινό έπεσε ζωντανό, τα άλλα 5 κάπνισαν... Στις καταβολές μου θύμισε 9αρι, στον πίνακα κέρδιζε πολύ σε πυκνότητα...
Με δυο σκάγια διάφορα σε στρώσεις, τα ψιλά κάτω κ τα χοντρά επάνω, βλέπω πιο ανοιχτές κατανομές σχετικά αλλά μια ευκολία στο να παίρνεις πουλιά στο κυνήγι, χωρίς εντυπωσιακά καπνίσματα, αλλά πάντα αποδοτικά... Ειδικά το 6-7 στη φάσσα κ το 4-6 στο παπί είναι πολύ δυνατό... λιγότερα καπνίσματα οι στρώσεις από τα ανάμικτα αλλά πιο φιλικά σκοπευτικά...
Έχω ρίξει αρκετές εκατοντάδες που στα κάτω σκάγια, τα ψιλά, έβαζα κ μπαφερ, κ από πάνω τα χοντρά χωρίς... Μικρή διαφορά με μεγαλύτερη συγκέντρωση, στην πράξη λίγο πιο έντονα σκοτώματα...
Γενικά για το 80% των κυνηγιων κ αποστάσεις μέχρι 40-45 μέτρα τα θεωρώ πολύ βοηθητική επιλογή, σε εξτριμ καρτερία κακή...
 
Μόνο ένα στήσιμο δοκίμασα απευθείας στο κυνήγι μάλιστα χωρίς δοκιμή κατόπιν εισήγησης φίλου βιοτέχνη
και πήγε καλά .Σκάγια νο 4 νίκελ 14 γρ απο πάνω και ν.6 νορμάλ 22 γρ απο κάτω .
Σύνολο 36 γρ με cx2000 Tecna 1.90 και βύσμα Drago .
Τα 6 ήθελαν νικελ κ τα 4 απλα
 
Γιάννη το είδα αποσπασματικά αλλά καμία σχέση το μήκος ατράκτου πριν και μετά τα 5-10μ.
Σε μήκη κάτω από περίπου 10μ υπάρχουν διαφορές ανάλογα το τσοκ που εκμηδενίζονται μετά.

Δες ...
Φωτό από Ed Lowry επικεφαλής βλητικός της Winchester.
View attachment 33714
Το ειχα γράψει ότι τα ανοιχτά τσοκ δίνουν πιο μακριες ατρακτους κ είχαν πέσει να με φάνε
 
Κ
ΜΗΝ ΔΑΠΑΝΑΤΕ ΦΑΙΑ ΟΥΣΙΑ για το μήκος της ατράκτου!!!
έχει αποδειχθεί ότι είναι άνευ σημασίας.....
το θέμα το είχε αναδείξει ο μακαρίτης ο Μπρίστερ αλλά έκανε λάθος ως προς την σπουδαιότητά του...

Να μην το ξεχάσω για όσους αρέσκονται σε δοκιμές:
Α) η ΚΥΡΙΟΤΕΡΗ επιστήμη στην οποία βασίζεται η ανάλυση της βλητικής του λειόκανου δεν είναι ούτε η φυσική, ούτε η χημεία, ούτε τα μαθηματικά αλλά η ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ!!!! ΧΩΡΊς ΕΠΑΡΚΉ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΌ ΠΛΗΘΥΣΜΌ ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΑΣΦΑΛΗ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ
Β) μην δίνετε τόσο σημασία στην εσωτερική ή στην εξωτερική βλητική, αλλά στην βλητική ΤΟΥ ΤΕΛΟΥΣ όπως έλεγε και αείμνηστος Δρ. Ελ. Συνοδινός!
Κ όμως στην πράξη η άτρακτος μετραει, κάνει πιο ευκολη σκοπευτικα την τουφεκια ειδικά σε ορισμένες τροχιες
 
Αν με 50% 8αρια και 50% 7αρια μια γόμωση έχει 400 πχ σκάγια ,γιατί να μη γεμισεις με ίδιο βάρος 71/2; Θα έχεις ίδιο αριθμο σκαγιων.
Γισ αρκετά χρόνια με 7,5 γέμιζα συμπτωματικά το τρυγονοφυσιγγο μου... Το 7/8 μιξ ωστόσο που δοκίμασα μια χρονιά που δεν είχα 7,5αρια μου άρεσε περισσότερο κ το καθιέρωσα.. Μπορεί να είναι κ η ιδέα μου, ωστόσο έχω κ την εντύπωση ότι έχει διαφορά στο αποτέλεσμα πάνω στο θηραμα...
Όταν υπάρχουν μισά νούμερα οι διαφορές ενδεχομένως να είναι μικρότερες
 
Τα φυσίγγια με δύο στρώματα σκαγιων διαφορετικής διαμετρου τα φτιάξανε οι Αμερικανοί με την προσδοκία πως τα χοντρυτερα πανω θα προπορευονται ανοιγοντας τον δρόμο για τα ψιλοτερα ώστε να έχουν μεγαλυτερες μενουσες και μικρότερη διασπορά από την αντίσταση του αέρα. Έτσι θεωρητικα κερδιζαν κάποια μέτρα σε βεληνεκές χωρίς να αραιώνει η τουφεκια όπως θα συνέβαινε εάν όλα τα σκάγια ήταν ίδιου μεγέθους. Εν μέρει αυτό επαληθευτηκε αλλά όχι όσο περιμεναν. Το αντίστροφο ,ψιλά πανω και χοντρυτερα κάτω αυξάνει την διασπορά ελαφρά.
 
Τα φυσίγγια με δύο στρώματα σκαγιων διαφορετικής διαμετρου τα φτιάξανε οι Αμερικανοί με την προσδοκία πως τα χοντρυτερα πανω θα προπορευονται ανοιγοντας τον δρόμο για τα ψιλοτερα ώστε να έχουν μεγαλυτερες μενουσες και μικρότερη διασπορά από την αντίσταση του αέρα. Έτσι θεωρητικα κερδιζαν κάποια μέτρα σε βεληνεκές χωρίς να αραιώνει η τουφεκια όπως θα συνέβαινε εάν όλα τα σκάγια ήταν ίδιου μεγέθους. Εν μέρει αυτό επαληθευτηκε αλλά όχι όσο περιμεναν. Το αντίστροφο ,ψιλά πανω και χοντρυτερα κάτω αυξάνει την διασπορά ελαφρά.
Το κέρδος είναι σκοπευτικο κ οχι βλητικο τελικά φίλε, χρόνια γράφω για τα ανάμεικτα σκάγια, δεν είναι τυχαίο ότι πολυ μεγάλες εταιρείες τα φτιαχνουν πολλα χρονια στις ακριβές σειρές τους, όπως δεν είναι τυχαίο ότι απαγορευονται σε σκοπευτικους αγώνες, οι πολλες συμπτώσεις δεν είναι συμπτώσεις
 
Νίκο είμαι 99% σίγουρος σε αυτό που θα σου πω.
Το τσοκ ελάχιστα επηρρεάζει την άτρακτο μετά τα 10μ.

Στα παρακάτω είμαι 100% σίγουρος.
Η άτρακτος μεγαλώνει όσο μεγαλώνει η απόσταση.
Το μήκος της ατράκτου σε μια απόσταση εξαρτάται από την παραμόρφωση που έχουν υποστεί τα σκάγια, τα διαφορετικά μεγέθη σκαγιών και την διαφορά χρόνου που αποσπάζονται τα σκάγια από την αρχική κολώνα σκαγιών όπως κινούνται στον αέρα.

Εγώ εκεί έχω καταλήξει.
Άρα η άτρακτος επηρρεάζεται βασικά από το φυσίγγι και όχι το όπλο.

Επίσης δεν είναι απόλυτο ζητούμενο η κοντή άτρακτος. Η μεγάλη μπορεί να διορθώσει σκοπευτικά λάθη.
Για τις γρήγορες τραβέρσες τώρα αφαιρείς ένα 5% χοντρικά από την συγκέντρωση του χαρτιού.

Αυτά πιστεύω φίλε.

Eχεις δικιο Βασιλη μου!!! Αλλωστε στην ουσια ποτε δεν με απασχολησε η ατρακτος των σκαγιων...
Και οσες δοκιμες και προσπαθειες εχω κανει για να εχω λιγοτερη παραμορφωση σκαγιων.....τις εχω κανει
για να εχω καλυτερες συγκεντρωσεις και κατανομες....και ΟΧΙ για την ατρακτο φιλε!!!
 
Βλεπω ''σαπιο'' και πολυκαιρισμενο καλυκα....η κανω λαθος ???
Εαν ο καλυκας ειναι οκ....τοτε ειναι αστοχια υλικου.
Δε ξέρω καθόλου σήμερα το βρήκα στο βουνό και αναρωτιέμαι τι μπαμ έκανε αυτό το 9βολο.. Είναι από τα πολλά κόκκινα απλά γουιτζεστερ που έχουν πρόβλημα. Ευτυχώς τα εν λόγω δεν μπήκαν ποτέ στη θαλαμη μου.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top