Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Ερώτηση.
Γιατί στα εμπορικά φυσίγγια βρίσκουμε συνήθως μικρότερο μέγεθος σκάγια από το κανονικό ;

Ένας λόγος είναι στις αποτυπώσεις να βλέπουμε περισσότερα σκάγια ...
Υπάρχει κάτι άλλο ;;;;
Δεν ειναι σε ολα ετσι τα σκαγια, στου Ρουμελ πχ στα nsi και στα mb οσα ειχα μετρησει ηταν το νουμερο που επρεπε, τωρα μερικοι γιατι το κανουν δεν ξερω.
Το λαμπρο καφε που ειχα σφαξει για νο5 ηταν αστα να πανε...
 
Ερώτηση.
Γιατί στα εμπορικά φυσίγγια βρίσκουμε συνήθως μικρότερο μέγεθος σκάγια από το κανονικό ;

Ένας λόγος είναι στις αποτυπώσεις να βλέπουμε περισσότερα σκάγια ...
Υπάρχει κάτι άλλο ;;;;

To μικροτερο μεγεθος....εαν ειναι ΕΝΑ μεγεθος.....''παει και ερχετε''......το χειροτερο εναι τα διάφορα
νουμερα με διαφορετικη διαμμετρο....Αυτα κανουν το φυσιγγιο για τα ''σκουπιδια''....δεν εχεις ΠΟΤΕ
ΟΜΟΙΟΜΟΡΦΗ κατανομη....ουτε σωστη συγκεντρωση....Με την πυροδοτηση εχετε για βρυσουλες
για τα πολυ ψιλα σκαγια....που στην συνεχεια χαλανε την κατανομη και συγκεντρωση στα ποιο χοντρα.
Ειναι αυτα που λεω σκαγια αχταρμας....οτι χειροτερο για ενα φυσιγγιο Βασιλη μου!!!

ΥΓ. Και για τα αναμεικτα 8-9 ...8,5-9.....με σωστη διαμετρο τα σκαγια ( οχι διασπορας ) εαν θελουμε να
βγαλουμε σωστη τουφεκια....το φυσιγγιο και η ταχυτητα του πρεπει να ειναι μεχρι 400μ/δ... εαν
ειναι στα 410 -420 μ/δ το ''παιχνιδι'' το χασαμε....ουτε συγκεντρωση θα εχουμε ουτε κατανομη.
Αυτο εχω δει στα δικα μου φυσιγγια και με ''απλα'' σκαγια....εννοω οχι με 5% αντιμονιο...
Ισως καποιοι αλλοι φιλοι η συναδελφοι....να τα καταφερνουν καλυτερα...δεν διεκδικω το αλαθητο!!! :)
 
To μικροτερο μεγεθος....εαν ειναι ΕΝΑ μεγεθος.....''παει και ερχετε''......το χειροτερο εναι τα διάφορα
νουμερα με διαφορετικη διαμμετρο....Αυτα κανουν το φυσιγγιο για τα ''σκουπιδια''....δεν εχεις ΠΟΤΕ
ΟΜΟΙΟΜΟΡΦΗ κατανομη....ουτε σωστη συγκεντρωση....Με την πυροδοτηση εχετε για βρυσουλες
για τα πολυ ψιλα σκαγια....που στην συνεχεια χαλανε την κατανομη και συγκεντρωση στα ποιο χοντρα.
Ειναι αυτα που λεω σκαγια αχταρμας....οτι χειροτερο για ενα φυσιγγιο Βασιλη μου!!!

ΥΓ. Και για τα αναμεικτα 8-9 ...8,5-9.....με σωστη διαμετρο τα σκαγια ( οχι διασπορας ) εαν θελουμε να
βγαλουμε σωστη τουφεκια....το φυσιγγιο και η ταχυτητα του πρεπει να ειναι μεχρι 400μ/δ... εαν
ειναι στα 410 -420 μ/δ το ''παιχνιδι'' το χασαμε....ουτε συγκεντρωση θα εχουμε ουτε κατανομη.
Αυτο εχω δει στα δικα μου φυσιγγια και με ''απλα'' σκαγια....εννοω οχι με 5% αντιμονιο...
Ισως καποιοι αλλοι φιλοι η συναδελφοι....να τα καταφερνουν καλυτερα...δεν διεκδικω το αλαθητο!!! :)
Ετσι για την κουβέντα. Εχεις φτιάξει ποτέ 9ν με 6ν, κάτω τα ψιλά και τελευταία πάνω τα χοντρα πχ σε 32 γραμμάρια? θα κάνει μεγάλη ουρα μόνο ή και κάτι άλλο?
 
Ετσι για την κουβέντα. Εχεις φτιάξει ποτέ 9ν με 6ν, κάτω τα ψιλά και τελευταία πάνω τα χοντρα πχ σε 32 γραμμάρια? θα κάνει μεγάλη ουρα μόνο ή και κάτι άλλο?
Αυτο μπορει να βγαλει και κερατα οχι μονο ουρα... .yel.

7/4, 6/3 5/3 και 6/4 εχω δοκιμασει Αρη, το 6/3 δεν μου εκατσε καθολου καλα αν και στο χαρτι ηταν ωραιο, τα 5/3 και 6/4 μου αρεσαν στο κυνηγι, το 7/4 δεν ξερω δεν εβγαλα συμπερασμα.
 
Αυτο μπορει να βγαλει και κερατα οχι μονο ουρα... .yel.

7/4, 6/3 5/3 και 6/4 εχω δοκιμασει Αρη, το 6/3 δεν μου εκατσε καθολου καλα αν και στο χαρτι ηταν ωραιο, τα 5/3 και 6/4 μου αρεσαν στο κυνηγι, το 7/4 δεν ξερω δεν εβγαλα συμπερασμα.
Εμπορίου εννοείς?Είναι ανακατεμένα μέσα αυτά ή τα χοντρά πάνω?
 
Ετσι για την κουβέντα. Εχεις φτιάξει ποτέ 9ν με 6ν, κάτω τα ψιλά και τελευταία πάνω τα χοντρα πχ σε 32 γραμμάρια? θα κάνει μεγάλη ουρα μόνο ή και κάτι άλλο?

Οχι Αρη , δεν εχω φτιαξει. Δεν χρειαστηκε ποτε τοσο μεγαλη διαφορά σε νουμερο σκαγιων.
Εχω φτιαξει σε διασπορας για λαγο ( για εναν φιλο ) με Ν5 -Ν6 σε στρωσεις....και πηγε πολυ καλα.
Τα Ν5 κατω και το Ν6 επανω.
Τωρα για αυτο που με ρωτας για την ουρα ( ατρακτο )....πιστευω οτι τα Ν9 με 420μ/δ τα μισα θα
γινουν φακές.... ?? εχουν να ''σπρωξουν'' και τα εξαρια.....δεν νομιζω οτι ειναι οτι καλυτερο....
Δεν το εχω δοκιμασει και οτι σου λεω δεν ειναι τεκμιριωμενο....υποθεσεις κανω.
Αλλο Ν4 - Ν6 σε στρωσεις η αναμεικτα αλλο Ν5- Ν6 αλλο Ν2 - Ν4 αλλο Ν7 -Ν4 κτλ κτλ.
Αναλογα τι θελεις να φτιαξεις το στησιμο των σκαγιων....οπως και τα γραμμαρια απο καθε νουμερο.
Μεγαλη σημασια εχει η ποσοτητα σε γραμμαρια απο το καθε νουμερο σκαγιων
Η ατρακτος...οσο ποιο κλειστο τσοκ εχεις....τοσο και μεγαλυτερη ουρά.

Υπαρχει εμπορικο Ν9 +Ν6 ??? Και που το ριχνουν ???
 
ατρακτος...οσο ποιο κλειστο τσοκ εχεις....τοσο και μεγαλυτερη ουρά.
Αυτό Νίκο δεν είναι απόλυτο ότι το στενό τσοκ έχει μεγάλη ουρά υπάρχει ενδεχόμενο να έχει και μικρότερη από τα πιο ανοιχτά το έχω δει δεν μπορώ να βρω το βίντεο τώρα αυτόυ που γράφω .
 
Έχω γεμίσει παλιά ενα φυσιγγι με 6αρι και είχα βάλει χοντρό καλαμάκι στη μέση και είχα γεμίσει μια στήλη στο κέντρο με 4αρι δεν έδειξε κάτι ενδιαφέρον εννοείται είχα βγάλει το καλαμάκι
Το ανάποδο είναι ενδιαφέρον.
Στο κέντρο τα ψιλά και περιφερειακά τα χοντρά.

Δεν είναι σίγουρο ότι θα δουλέψει, αλλά έχει λογική.
 
Το ανάποδο είναι ενδιαφέρον.
Στο κέντρο τα ψιλά και περιφερειακά τα χοντρά.

Δεν είναι σίγουρο ότι θα δουλέψει, αλλά έχει λογική.
2-3 στοιβάδες στην περιφέρεια χοντρά και στην μέση τα ψιλά.
Αν το δοκιμάσει κανένας πείτε πως πήγε.
Μην περιμένετε πάντως θαύματα.
50-50 οι πιθανότητες να πάει καλύτερα.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top