Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Γούστα είναι αυτά Κυριάκο. Αν το ριξεις στα 20-25 μέτρα ναι δεν είναι ιδανικό. Αν το προοριζεις όμως για ψιλομακρινες βολές (35-40-45) είναι κουφετο

Και στα 20 -25 μετρα με κυλινδρο και 4* αστρα......κελα'ι'δαει Κωστη μου!!!
Δοκιμασμενο πρωτα στα δισκακια....και μετα στον κυνηγοτοπο!!! :)

ΥΓ. Το συγκεντρωτικο φυσιγγιο εχει περισσοτερα υπερ απο το σκορποχωρι. ;)
 
Ναι ρε Κώστα αναλόγως τί κυνηγάς. Αν είμαι μέρα για υδρόβιο μια χαρά το θέλω αυτό, σε καμιά περίπτωση όμως δεν θα ήθελα ένα τέτοιο φυσίγγι για μικρά πουλιά. Σαν να κυνηγάς μόνιμα με φουλ τσοκ είναι ...

Και τα τσοκ γιατι τα εχουμε Κυριακο ???.think.
 
Ναι ρε Κώστα αναλόγως τί κυνηγάς. Αν είμαι μέρα για υδρόβιο μια χαρά το θέλω αυτό, σε καμιά περίπτωση όμως δεν θα ήθελα ένα τέτοιο φυσίγγι για μικρά πουλιά. Σαν να κυνηγάς μόνιμα με φουλ τσοκ είναι ...
Και εγώ προτιμώ το πιο συγκεντρωτικο από το πιο ανοιχτο η αλήθεια είναι και ας χάνω και κανένα κοντινό..
 
Για τον πατέρα μου φέτος έχω πάρει b&p mb long range και του έχει ταιριάξει πολύ καλά. Βγαίνει και σε 25αδα και είναι σχετικά οικονομικό
Ναι όντως σε σχέση με άλλα 36 γραμμάρια είναι οικονομικότερο. Με benelli 18,3 αυλό κυνηγάω.
 
Λαμπρο Biturbo 36 gr ν 5
Κι αυτό παρέλειψα να το βάλω.. Εξαιρετικό πριν 3-40 χρόνια όλο το χειμώνα αυτά έριχνα την επόμενη χρονιά με προδωσαν πολλές φορές κάτι είχαν αλλάξει σίγουρα, αν το έφτιαξαν ξανά εννοείτε αυτό θα το πάρω
 
Για τον πατέρα μου φέτος έχω πάρει b&p mb long range και του έχει ταιριάξει πολύ καλά. Βγαίνει και σε 25αδα και είναι σχετικά οικονομικό
Πολύ δελεαστική πρόταση και οικονομικότατο! Όποτε βρω ευκαιρία θα πάρω και θα δοκιμαστεί!
 
Ο πατέρας μου το ρίχνει με Μπερέτα 302 με 18.3 αυλό
Πέρυσι τα δούλεψα με επιτυχία αλλά αν δε κάνω λάθος την baschieri την αγόρασε η fiochii οπότε μήπως ρηξει την ποιότητα της φοβάμαι ή γενικως μην αλλάξει μπαρουτες
 
Πέρυσι τα δούλεψα με επιτυχία αλλά αν δε κάνω λάθος την baschieri την αγόρασε η fiochii οπότε μήπως ρηξει την ποιότητα της φοβάμαι ή γενικως μην αλλάξει μπαρουτες

Να σου πω την αλήθεια και εγώ το φοβάμαι γιατί μου αρέσουν πολύ τα φυσίγγια της. Δεν πιστεύω όμως να ρίξει ποιότητα σε κάτι τόσο πετυχημένο. Μπαρουτες φτιάχνει η ίδια δεν έχει λόγο να αλλάξει
 
Ξέρω γω; Για ρίξτο αυτό με 4* στα 20 μέτρα να δούμε κάτι.
Στα 20 μετρα Κυριακο μου....εγω βαζω 5* αστρα...δλδ κυλινδρο. :)
Δες το στα 30 και στα 27 μετρα με 4*....με αλλο βυσμα....αλλα δεν νομιζω να ενοχλει αυτο.!!!


εικόνα_Viber_2021-06-08_09-23-54.jpgεικόνα_Viber_2021-06-08_09-24-27.jpg

Και στα 27 μετρα με συμφωνη γνωμη ....ενος πολυ καλου φιλου που ασχολειται και με το σκοπευτηριο... :)

εικόνα_Viber_2021-06-08_09-25-39.jpgεικόνα_Viber_2021-06-08_09-26-14.jpg
 
Στα 20 μετρα Κυριακο μου....εγω βαζω 5* αστρα...δλδ κυλινδρο. :)
Δες το στα 30 και στα 27 μετρα με 4*....με αλλο βυσμα....αλλα δεν νομιζω να ενοχλει αυτο.!!!


View attachment 33678View attachment 33679

Και στα 27 μετρα με συμφωνη γνωμη ....ενος πολυ καλου φιλου που ασχολειται και με το σκοπευτηριο... :)

View attachment 33680View attachment 33681
Εγώ το 95% των κυνηγιών μου Νίκο το κάνω με 4*.
Στη συντριπτική τους πλειοψηφία οι ντουφεκιές μου είναι από 5 μέχρι 30 μέτρα.
Επίσης με το όπλο που κυνηγάω και τα φυσίγγια που ρίχνω σπάνια θα πέσω κάτω από 1/2.5
Θεωρώ λοιπόν ότι ένα τόσο συγκεντρωτικό φυσίγγι όπως αυτά που φτιάχνεις για τα κυνήγια που κάνω εγώ μάλλον θα με δυσκολέψει...
Από την άλλη, με το όπλο που κυνηγάω και τα φυσίγγια που ρίχνω δεν φοβάμαι να ρίξω και μακριά. Δες το πουλί στο 2:15. Ο Βασίλης gvp το μέτρησε στα 51 μέτρα αν θυμάμαι καλά. Ντουφεκιά με απείραχτο όπλο, μαμά τσοκ 4* και φυσίγγια εμπορίου 32 γρ ν.8. Και όπως βλέπεις δεν είναι τυχαία ντουφεκιά, το πουλί ξεκάθαρα τρώει και την πρώτη...
Δεν το λες και άσχημα...
Και ρωτάω εγώ τώρα. Αν αυτό το φυσίγγι το ρίξω με αυτόν τον συνδυασμό στο χαρτόνι στα 25 μέτρα, και βγάλει ένα 50%, δεν θα είναι άχρηστο για σένα;
 
Εγώ το 95% των κυνηγιών μου Νίκο το κάνω με 4*.
Στη συντριπτική τους πλειοψηφία οι ντουφεκιές μου είναι από 5 μέχρι 30 μέτρα.
Επίσης με το όπλο που κυνηγάω και τα φυσίγγια που ρίχνω σπάνια θα πέσω κάτω από 1/2.5
Θεωρώ λοιπόν ότι ένα τόσο συγκεντρωτικό φυσίγγι όπως αυτά που φτιάχνεις για τα κυνήγια που κάνω εγώ μάλλον θα με δυσκολέψει...
Από την άλλη, με το όπλο που κυνηγάω και τα φυσίγγια που ρίχνω δεν φοβάμαι να ρίξω και μακριά. Δες το πουλί στο 2:15. Ο Βασίλης gvp το μέτρησε στα 51 μέτρα αν θυμάμαι καλά. Ντουφεκιά με απείραχτο όπλο, μαμά τσοκ 4* και φυσίγγια εμπορίου 32 γρ ν.8. Και όπως βλέπεις δεν είναι τυχαία ντουφεκιά, το πουλί ξεκάθαρα τρώει και την πρώτη...
Δεν το λες και άσχημα...
Και ρωτάω εγώ τώρα. Αν αυτό το φυσίγγι το ρίξω με αυτόν τον συνδυασμό στο χαρτόνι στα 25 μέτρα, και βγάλει ένα 50%, δεν θα είναι άχρηστο για σένα;
Παιξε οπως εισαι Κυριακο, δεν θες κατι αλλο, εχω πει παρα πολλες φορες οτι αν ημουν νορμαλ θα κυνηγουσα τα παντα με το 4 του οπλου μου, αλλα δεν ειμαι... :)
 
Εγώ το 95% των κυνηγιών μου Νίκο το κάνω με 4*.
Στη συντριπτική τους πλειοψηφία οι ντουφεκιές μου είναι από 5 μέχρι 30 μέτρα.
Επίσης με το όπλο που κυνηγάω και τα φυσίγγια που ρίχνω σπάνια θα πέσω κάτω από 1/2.5
Θεωρώ λοιπόν ότι ένα τόσο συγκεντρωτικό φυσίγγι όπως αυτά που φτιάχνεις για τα κυνήγια που κάνω εγώ μάλλον θα με δυσκολέψει...
Από την άλλη, με το όπλο που κυνηγάω και τα φυσίγγια που ρίχνω δεν φοβάμαι να ρίξω και μακριά. Δες το πουλί στο 2:15. Ο Βασίλης gvp το μέτρησε στα 51 μέτρα αν θυμάμαι καλά. Ντουφεκιά με απείραχτο όπλο, μαμά τσοκ 4* και φυσίγγια εμπορίου 32 γρ ν.8. Και όπως βλέπεις δεν είναι τυχαία ντουφεκιά, το πουλί ξεκάθαρα τρώει και την πρώτη...
Δεν το λες και άσχημα...
Και ρωτάω εγώ τώρα. Αν αυτό το φυσίγγι το ρίξω με αυτόν τον συνδυασμό στο χαρτόνι στα 25 μέτρα, και βγάλει ένα 50%, δεν θα είναι άχρηστο για σένα;
Από κάποια πουλιά που είδα πώς τα σιδερώνει η ντουφεκιά στο 1.35 λεπτό κι'έπειτα ,σίγουρα στα 25 μ αυτό το φυσίγγι θα δώσει με
4 τσόκ 70+% συγκέντρωση .Τσίχλες έφαγαν στο βίντεο 5+ σκάγια .
 
Εγώ το 95% των κυνηγιών μου Νίκο το κάνω με 4*.
Στη συντριπτική τους πλειοψηφία οι ντουφεκιές μου είναι από 5 μέχρι 30 μέτρα.
Επίσης με το όπλο που κυνηγάω και τα φυσίγγια που ρίχνω σπάνια θα πέσω κάτω από 1/2.5
Θεωρώ λοιπόν ότι ένα τόσο συγκεντρωτικό φυσίγγι όπως αυτά που φτιάχνεις για τα κυνήγια που κάνω εγώ μάλλον θα με δυσκολέψει...
Από την άλλη, με το όπλο που κυνηγάω και τα φυσίγγια που ρίχνω δεν φοβάμαι να ρίξω και μακριά. Δες το πουλί στο 2:15. Ο Βασίλης gvp το μέτρησε στα 51 μέτρα αν θυμάμαι καλά. Ντουφεκιά με απείραχτο όπλο, μαμά τσοκ 4* και φυσίγγια εμπορίου 32 γρ ν.8. Και όπως βλέπεις δεν είναι τυχαία ντουφεκιά, το πουλί ξεκάθαρα τρώει και την πρώτη...
Δεν το λες και άσχημα...
Και ρωτάω εγώ τώρα. Αν αυτό το φυσίγγι το ρίξω με αυτόν τον συνδυασμό στο χαρτόνι στα 25 μέτρα, και βγάλει ένα 50%, δεν θα είναι άχρηστο για σένα;

Καλημερα Κυριακο!!! Ο καθε ενας μας εχει τον δικο του τροπο κυνηγιου. Τα περισσοτερα κυνηγια μου ειναι
με 3* αστρα . Δλδ τα 5-10-20 μετρα τα εχω αφησει ''πισω''....ειναι παρελθον για μενα.
Τα μετρα που κυνηγαω ειναι 30 + γι'αυτο και οι περισσοτερες δοκιμες ειναι με 3* αστρα.
Θελω να βλεπω το θηραμα απο ''μακρια'' να εχω τον χρονο να σημαδεψω και να ριξω....+ το οτι εγω
δεν ριχνω 2η τουφεκια στο θηραμα....Ειτε καλως ,,,,ειτε κακως.....ετσι κυνηγαω...ΜΙΑ τουφεκια στο θηραμα.
Το πηρα ?? ΟΚ...Δεν το πηρα ?? Το αφηνω και φευγει....Δευτερη η 3η τουφεκια μονο εαν το λαβωσω του
ριχνω.
Οπως καταλαβαινεις σε αυτη την μια τουφεκια που του ριχνω θελω να ειμαι 100% σιγουρος οτι το
φυσεκι μου δεν με ''πουλησε''.....και οτι απλα αστοχησα και δεν επεσε το θηραμα.

Τωρα στα 50 μετρα με 32 γραμμαρια και 4* αστρα η τουφεκια και η καταβολη του θηραματος ειναι
καθαρα ΤΥΧΕΡΗ τουφεκια....ειναι αυτο που λεμε....''πηρε σκαγι στο ματι''....αυτο πιστευω.
Εχω δοκιμες με 4* στα 50 μετρα...καποια στιγμη θα τις ανεβασω....και θα καταλαβεις τι εννοω....
και τι πιθανοτητες εχεις να παρεις το θηραμα...
Επισεις δεν πιστευω οτι υπαρχει φυσιγγιο εμπορικο που να βγαζει 50% στα 25 μετρα....και λεω για
φυσιγγια ''νορμαλ'' και οχι διασπορας.
Και εαν υπαρχει τετοιο φυσιγγιο που στα 25 μετρα εχει 50% συγκεντρωση....ΝΑΙ το θεωρω αχρηστο
και θα ηθελα να μου πεις ποιο ειναι.
Το βασικο ειναι να εχουμε υγεια....να κανουμε αυτο που μας αρεσει....ασχετα με τον τροπο που κυνηγαει
ο καθε ενας μας.....και το τι φυσιγγια ριχνει!!! ;) :)
 
Οι πλειοψηφία των κυνηγών και για όλα σχεδόν τα θηράματα μέχρι 30-35-40μ ρίχνει.

Μόνο τα (Ελληνικά) παπιά θέλουν αντιεροπορικά (αρκετές φορές, όχι πάντα).

Ακόμα και οι φάσσες δεν χρειάζονταν κάτι ιδιαίτερο στα μέρη που τις κυνηγούσα.
Στα 20-25μ σκάζανε μύτη.
Αν έχεις τίποτα μ@λάκες που τουφεκάνε μεσούρανα, φεύγεις από το μέρος.

Έτσι λοιπόν με πολύ λίγο ψάξιμο βρίσκεις 2-3 φυσιγγάκια που τα πάει καλά το όπλο σου με διάφορους καιρούς και προσεύχεσαι να μείνουν σταθερά.

Όλοι μας όμως θέλουμε για δύσκολες ημέρες έναν βαρβάτο συνδιασμό που να σκοτώνει επαναλαμβανόμενα στα 50-60-70 κτλ

Και εκεί κάπου αρχίζουν τα προβλήματα, οι αναζητήσεις και οι ατέλειωτες συζητήσεις.
 
Last edited:
Οι δόκιμες έγιναν περισσότερο για τα επινικελομενα σκάγια(οχι επικελ.που γράφω .big smile.)για το τι αφηνουν μεσα στην καννη σε σχεση μετα απλα μολύβδινα κ ήταν αρκετά θετικά τα αποτελέσματα όπως κ τα στίγματα στον πινάκα ήταν πιο εντονα
κατα τα αλλα δεν τα λες κ διασπορας .think. (ΑΑΑααα το οπλο ειναι IJ58)
243142411_360477242441343_7380333657888647698_n.jpg
242726404_424938159247823_1042136513507404400_n.jpg
242713795_4587801557932389_2587391887087089673_n.jpg
 
Last edited:
Status
Not open for further replies.
Back
Top