Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Εμένα θα με ενδιέφερε πολύ πάντως να μου πουν τα παιδιά που ισχυρίζονται ότι φυσίγγι που δίνει άσχημες κατανομές στα 36 θερίζει στο κυνήγι στα 36 ή στα 50, ποιο φυσίγγι είναι αυτό, το τσοκ, το όπλο, τα μέτρα δοκιμής, το θήραμα και μια φωτογραφία της κατανομής.
Θέλω δηλαδή να καταλάβω τι εννοείτε με το "κακή κατανομή".
Επίσης από τι όπλα, τι τσοκ και τι φυσίγγια βγαίνουν αυτές οι "κακές κατανομές" που θερίζουν.

Ελπίζω να απαντήσει κάποιος.
Όταν η βολή έχει βρει το κέντρο (έστω περίπου) του χαρτονιού/πίνακα, οπότε την έχουμε όλη στο πιάτο, τόσα χρόνια δε θυμάμαι πραγματικά καμία ΚΑΚΉ κατανομή.
Θυμάμαι όμως αρκετές απλώς καλές ή μέτριες, που φυσικά θα έδιναν το θήραμα, αλλά επειδή ήταν από τη Χ μάρκα, "λέγαμε" Ουάου και γαμώ τις τουφεκιές ή αν ήταν απ' την Ψ μάρκα αντίστοιχη τουφεκιά λέγαμε ότι είναι μάπα ;)
Βολή κακή, που να τη βλέπουμε ολόκληρη σε χαρτί/πίνακα, δηλαδή που να γλυτώνει το ανάλογο θήραμα δε θυμάμαι.
 
Νομίζω ότι οι OBERFIELL & THOMSON για τον λόγο αυτό υπολογίσανε και βγάλανε τα διαγράμματα με βάση την ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΤΑΝΟΜΗΣ(οριζόντιος αξονας)=ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ %=ΑΠΟΔΟΣΗ ΚΑΝΗΣ=ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΣΟΚ=ΣΤΕΝΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ / ΑΝΟΙΧΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΗ ΣΤΑ 35 ΜΕΤΡΑ ΠΑΝΤΑ!

Ο άλλος άξονας πάλι, ΚΑΤΑΝΟΜΗ ΣΚΑΓΙΩΝ = ΑΝΑΛΟΓΙΑ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΥ / ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ ΚΥΚΛΟΥ = ΙΣΟΚΑΤΑΝΟΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΥΣΤΗΡΟΤΕΡΟΣ (ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ ΤΟ ΝΟΥΜΕΡΟ) ΣΕ ΜΙΚΡΗ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ ΚΑΙ ΕΠΕΙΕΚΕΣΤΕΡΟΣ ΣΕ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ(ΜΙΚΡΑΙΝΕΙ ΤΟ ΝΟΥΜΕΡΟ)... ακριβώς για τον λόγο ότι υπάρχει τσόκ=συγκέντρωση!

Επισυνάπτω και αυτό που το έχεις ήδη Βασίλη!

Περαιτέρω υπολογισμοί με αντίστροφη είσοδο στον Πίνακα των OBERFIEEL & THOMSON με χρήση του πινακιδίου Distribution of shot αποδικνειουν το αυτό...

1. 32 γρ Νο 6 βαλλόμενα με Full = 70% συγκέντρωση = 196 σκάγια Χ 59,5% στον κύκλο των 50 εκατ (Μ.Ο από πινακίδιο, 57+62/2=59,5%)= 117 σκάγια , 196/117=1,67 λόγος ισοκατανομής.

Είσοδος στον Πίνακα OBERFIEEL & THOMSON με 70% συγκέντρωση και 1,67 λόγο = ΝORMAL(KANONIKH).

2. 32 γρ Νο 6 βαλλόμενα με Cyl = 40% συγκέντρωση = 112 σκάγια Χ 48,5% στον κύκλο των 50 εκατ (Μ.Ο από πινακίδιο, 46+51/2=48,5%)= 54 σκάγια , 112/54=2,07 λόγος ισοκατανομής.

Είσοδος στον Πίνακα OBERFIEEL & THOMSON με 40% συγκέντρωση και 2,07 λόγο = ΝORMAL(KANONIKH).

NORMAL(ΚΑΝΟΝΙΚΗ)
και στις ΔΥΟ το αποτέλεσμα ΕΠΙ ΤΗΣ ΑΥΤΗΣ ΚΑΜΠΥΛΗΣ!

Βασίλη πέρας με τη βλητική σήμερα ε;.sarcastic.αύριο πάλι!.pray to God.

Y.Γ: καζάνι έγινε το κεφάλι μου!!!.sarcastic..sarcastic..sarcastic.
 
Έχω δει άσχημη κατανομή σε τρυγονοφυσιγγο που γάζωνε στο κυνήγι.Οταν το γραψα εδώ κάποιοι ειδήμονες είπαν ότι τα τρυγόνια έπεφταν από τύχη.
Κοιτα Δημητρη, ο καθε ενας πρατει οπως νομιζει..
Ρωτησε και ο Βασιλης πιο πανω κατι, αλλα εγω δεν εχω χρονο να κατσω να το αναλυσω γιατι η κουβεντα ξερω οτι παει μακρια.
Απλα λεω μη παρομοιαζεται το στημενο χαρτι με το κινουμενο προς ολες τις κατευθυνσεις, θηραμα.
Μη ξεχασουμε και αυτα που ξερουμε....
Επισης, οι συσωματωσεις , σκοτωνουν καλα....
 
Θέλω δηλαδή να καταλάβω τι εννοείτε με το "κακή κατανομή".
ριξε το Λαμπρο καφε (S4 στα χοντρα) με οτι οπλο και τσοκ θελεις . Αυτο που θα παρεις θα ειναι ΚΑΚΗ ΚΑΤΑΝΟΜΗ :)
Φυσικα και σκοτωνει , αν τυχει και παει σκαγι πανω στο θηραμα , στα 50μ με παγο και υγρασια , Οταν τα περισσοτερα δεν σκοτωνουν ακομα κι αν πανε τρια σκαγια πανω στο θηραμα.
Ριχνεις και προσευχεσαι , αλλα ριχνεις αυτο, γιατι πολλα αλλα ,οσο κι αν προσευχηθεις . . .
 
Ρε φιλαρακι ειπα για μερικα φυσιγγια που ειναι κεντημα στο χαρτι μπορει να ειναι φορ δε ντικ στο κυνηγι και το αντιστροφο, δηλαδη ενα νορμαλ φυσιγγι στο χαρτι να κανει οργια στο κυνηγι, δεν ειπα να θελει ταξι το ενα σκαγι για να παει στο αλλο.

Percorso no5 στα 51 μετρα με το δικο μου οπλο και Κικς, δεν λεει και τιποτα το ιδιαιτερο...αλλα αν τουφεκισεις φασσα στα 50 και 60 θα αλλαξεις αποψη
Αλεξ έχουμε δει πολλά τέτοια. Οταν το κέντημα δεν έχει την σωστή ταχύτητα βραστα φιλε.

Πριν λιγο
έκανα μια δοκιμη, tekna 36γρ νο6 με 3 βαθμους στα 36 μέτρα.
Το ίδιο φυσίγγι έχει δοκιμαστεί στους 13 βαθμούς με ταχύτητα 414 μετρα
Κ σε 23 βαθμούς με ταχύτητα λίγο υψηλότερη.
Η σημερινή δοκιμή δεν ταχογραφηθηκε αλλά η τουφεκιά είχε πιο μαλακή ανάκρουση, γλυκιά θα έλεγα σε σχέση με αυτές που έγιναν σε υψηλότερη θερμοκρασία.
Το αποτέλεσμα με εξέπληξε διότι έκτος από την καλύτερη συγκέντρωση (όπως φυσικά αναμενόταν λόγω κρύου) ήταν καλύτερη κ η διάτρηση.
Όλα τα νο6 είχαν τρυπήσει τη λαμαρίνα κ πολλά από αυτά είχαν τρυπήσει κ μια δεύτερη που ήταν ακριβώς στα 2 εκ από πίσω.
Αυτά που τρυπησαν τη 2η λαμαρίνα ήταν διάσπαρτα στην κατανομή, κεντρικά αλλά κ περιφερειακά.
Το ίδιο σεταπ με υψηλότερες θερμοκρασίες δεν είχε την τέλεια διάτρηση που πήρα σήμερα.
Όλα είναι θέμα πιέσεων ταχύτητας. Πρέπει να διατηρηθεί μια ισορροπία τέτοια ώστε να έχουμε τις υψηλότερες δυνατές ταχύτητες χωρίς παραμορφωσεις σκαγιων.
 
ριξε το Λαμπρο καφε (S4 στα χοντρα) με οτι οπλο και τσοκ θελεις . Αυτο που θα παρεις θα ειναι ΚΑΚΗ ΚΑΤΑΝΟΜΗ :)
Φυσικα και σκοτωνει , αν τυχει και παει σκαγι πανω στο θηραμα , στα 50μ με παγο και υγρασια , Οταν τα περισσοτερα δεν σκοτωνουν ακομα κι αν πανε τρια σκαγια πανω στο θηραμα.
Ριχνεις και προσευχεσαι , αλλα ριχνεις αυτο, γιατι πολλα αλλα ,οσο κι αν προσευχηθεις . . .
Αν είχε βύσμα LB6 δέν θα χρειαζόταν την προσευχή
 
ριξε το Λαμπρο καφε (S4 στα χοντρα) με οτι οπλο και τσοκ θελεις . Αυτο που θα παρεις θα ειναι ΚΑΚΗ ΚΑΤΑΝΟΜΗ :)
Φυσικα και σκοτωνει , αν τυχει και παει σκαγι πανω στο θηραμα , στα 50μ με παγο και υγρασια , Οταν τα περισσοτερα δεν σκοτωνουν ακομα κι αν πανε τρια σκαγια πανω στο θηραμα.
Ριχνεις και προσευχεσαι
Βρε Κωστή κατ ευθείαν να με χώσεις σε δουλειά ... θα ρίξω τα μπλε.

Έχουμε εξηγήσει γιατί μια πραγματικά κακή κατανομή σκοτώνει και μάλιστα σε κάποιες περιπτώσεις επαναλαμβανόμενα.
Μπορώ να σκεφτώ τουλάχιστον 4-5 λόγους.
1. Τύχη
2. Ταχύτητες
3. Μικρότερες αποστάσεις από την δοκιμή
4. Σωστότερου μεγέθους σκάγια από άλλα φυσίγγια που είναι γεμισμένα με 2 μεγέθη σκάγια μικρότερα
5. Διορθώνει άπειρα σκοπευτικά σφάλματα

Δεν θα πω όμως το παραπάνω φυσίγγι, ΠΡΩΤΟ.

Επίσης δοκιμές σε τενεκέδες όπου το κέντρο δεν έχει πάει στον τενεκέ. Άρα ψεύτικη εντύπωση ότι το φυσίγγι είναι σκορποχώρι.
Μου έχει συμβεί και αυτό.
Επίσης μικρότερες συγκεντρώσεις από αυτές που έχουμε συνηθίσει αλλά ικανές να καταβάλουν θήραμα.
Συνδιασμοί των παραπάνω ...

Φυσίγγι που να ψάχνω σκάγια και να γαζώνει στο κυνήγι δεν έχω συναντήσει ποτέ.
 
1. Τύχη
2. Ταχύτητες
3. Μικρότερες αποστάσεις από την δοκιμή
4. Σωστότερου μεγέθους σκάγια από άλλα φυσίγγια που είναι γεμισμένα με 2 μεγέθη σκάγια μικρότερα
5. Διορθώνει άπειρα σκοπευτικά σφάλματα
1-5 μαζι : διορθωνει με τυχαιο τροπο απειρα σκοπευτικα σφαλματα
.και τα υπολοιπα ισχυουν
 
Επίσης μικρότερες συγκεντρώσεις από αυτές που έχουμε συνηθίσει αλλά ικανές να καταβάλουν θήραμα.
Σοφόν. Γι αυτο φροντισε τα κενα στις δοκιμες να εχουν τη σωστη διαμετρο , αναλογα το θηραμα (οχι μονο 12,5) :)
 
θα ρίξω τα μπλε
λοιπον μιας και τα ανεφερες , τα παλια μπλε στα χοντρα , φτιαχνανε κατανομες σε χαμηλες θερμ. (τα καφε δεν φτιαχνουν ποτε.)
Τα καινουργια μπλε (αν και εριξα λιγα) βγαζουν γενικα καλυτερες κατανομες
 
Σοφόν. Γι αυτο φροντισε τα κενα στις δοκιμες να εχουν τη σωστη διαμετρο , αναλογα το θηραμα (οχι μονο 12,5) :)
Δυστυχώς δεν με αφήνει η μέθοδος :)
Ο κύκλος με διάμετρο 12,5cm πάντως έχει μέγεθος πέρδικας.

1643219887545.png

Αν έχεις μηδέν κενά στην πέρδικα θα έχεις μηδέν και σε μεγαλύτερα θηράματα με 6άρι σκάγι.

Είναι εύκολο να βάλω το σωστό κενό ανά θήραμα στην φωτογραφία, το δύσκολο είναι να αξιολογήσω τον αριθμό των κενών.
πχ αν σε ένα 8άρι έχω 10 ή 15 ή 20 κενά ποια η αξιολόγηση των κενών σε κάθε περίπτωση ???

Δες παρακάτω ... Η αξιολόγηση κενών είναι ΛΑΘΟΣ γιατί προυποθέτει σκάγια #6 και κενά διαμέτρου 12,5cm και όχι 8cm που έχω σχεδιάσει.

M2_Jordan_Red_#8_32gr_MOD_μαμά1.jpg
 
Έχω δει άσχημη κατανομή σε τρυγονοφυσιγγο που γάζωνε στο κυνήγι.Οταν το γραψα εδώ κάποιοι ειδήμονες είπαν ότι τα τρυγόνια έπεφταν από τύχη.
Μα φυσικα μονο αυτοι επαναλαμβανουν την επιτυχεια εμεις μονο κωλοφαρδια ααχχααχχαχαχαχαχαχα
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top