Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Στέλιο ο Μάριος λέει ότι αν ένα φυσίγγι με σκάγια #6 στα 36.5μ δίνει σωστή συγκέντρωση και καλές βαθμολογίες κενών ισοκατανομής και επίσης έχει καλή αρχική ταχύτητα τότε το setup αυτό με ότι νούμερο σκάγια το ρίξεις με σωστό μέγεθος σκαγιών για το θήραμα που κυνηγάμε, θα είναι ένα καλό φυσίγγι.
Εγώ αυτό έχω καταλάβει ... και δεν νομίζω ότι έχω κάνει λάθος.

Προσοχή σε 2 πράγματα
1. Μέγεθος σκαγιών
2. Χρειάζονται τουλάχιστον 3 τουφεκιές για να βγει συμπέρασμα.
Σωστός ο Μαριος
 
Στέλιο ο Μάριος λέει ότι αν ένα φυσίγγι με σκάγια #6 στα 36.5μ δίνει σωστή συγκέντρωση και καλές βαθμολογίες κενών ισοκατανομής και επίσης έχει καλή αρχική ταχύτητα τότε το setup αυτό με ότι νούμερο σκάγια το ρίξεις με σωστό μέγεθος σκαγιών για το θήραμα που κυνηγάμε, θα είναι ένα καλό φυσίγγι.
Εγώ αυτό έχω καταλάβει ... και δεν νομίζω ότι έχω κάνει λάθος.

Προσοχή σε 2 πράγματα
1. Μέγεθος σκαγιών
2. Χρειάζονται τουλάχιστον 3 τουφεκιές για να βγει συμπέρασμα.
Βασίλη εννοείται νομίζω για να μην μπερδευόμαστε...
Το καλό που δοκιμάσαμε με 6αρια 36 γρ. π.χ δεν χρειάζεται να το ρίξουμε με 9αρια στη τσίχλα!
Το 32 π.χ. με 6αρια το κάνουμε με 9αρια...;)
 
Οπως ειναι γνωστο και βεβαιως το γνωριζεις, το πυκνο κεντρο και οι μικρες ομαδουλες σκαγιων σκοτωνουν μακρια και οχι οι ισοκανομες.
Αν οι ομαδουλες....ζωγραφίζουν ένα περίγραμμα θηράματος με το μεσαίο φτερό....προς τα πάνω❓❓❓θες ΙΣΟΚΑΤΑΝΟΜΉ η δεν θες❓
 
1) Ποια κατανομή; και ποια ομοιόμορφη τουφέκια;
Για χαρτόνι μιλάμε, η για κινούμενο στόχο και σκάγια σε μορφή νέφους;
2) Εχετε δει άσχημη τουφέκια στο χαρτόνι να θερίζει στον κυνηγότόπο;

Δοκιμάστε πρωτα στο κυνήγι και μετά στο χαρτόνι γιατί το αντίθετο μπορεί να σας επηρεασει ψυχολογικά.
Η διάτρηση είναι άλλο θέμα.
 
1) Ποια κατανομή; και ποια ομοιόμορφη τουφέκια;
Για χαρτόνι μιλάμε, η για κινούμενο στόχο και σκάγια σε μορφή νέφους;
2) Εχετε δει άσχημη τουφέκια στο χαρτόνι να θερίζει στον κυνηγότόπο;

Δοκιμάστε πρωτα στο κυνήγι και μετά στο χαρτόνι γιατί το αντίθετο μπορεί να σας επηρεασει ψυχολογικά.
Η διάτρηση είναι άλλο θέμα.
Κ ένα μπάζο.... μπορεί να είναι καλό στο Μπεντ....ποιος το @αμει....όμως❓
*αυτός που έχει καιρό.......
 
Αν οι ομαδουλες....ζωγραφίζουν ένα περίγραμμα θηράματος με το μεσαίο φτερό....προς τα πάνω❓❓❓θες ΙΣΟΚΑΤΑΝΟΜΉ η δεν θες❓
Δεν ειπα ρε φιλε να εχεις δυο εδω και δυο απεναντι...καταλαβαινεις πιστευω τι εννοω και το γραφω ξανα, το πυκνο κεντρο θα κρατησει μακρια.
 
Δεν ειπα ρε φιλε να εχεις δυο εδω και δυο απεναντι...καταλαβαινεις πιστευω τι εννοω και το γραφω ξανα, το πυκνο κεντρο θα κρατησει μακρια.
Ούτως η άλλως ρε Αλέκο...το φονικό μέτωπο 52 εκατοστά είναι....για αυτό έγραψα κάποια στιγμή...ότι τα kicks ίσως είναι τα πιο έντιμα,σε αυτό που υπόσχονται ‼️
 
Ούτως η άλλως ρε Αλέκο...το φονικό μέτωπο 52 εκατοστά είναι....για αυτό έγραψα κάποια στιγμή...ότι τα kicks ίσως είναι τα πιο έντιμα,σε αυτό που υπόσχονται ‼️
Γιαννη το χαρτονι ειναι απλα ενα χαρτονι...οπως ειπε και ο Παναγιωτης πριν το πραγματικο συμπερασμα το βγαζεις στο κυνηγι, δεν θα σου πω αποστασεις που εχω δει οχι απλα καταβολες αλλα πολυ δυνατες καταβολες φασσας.

Αν εριχνες σε αυτα τα μετρα σε χαρτονι θα σε επιανε απελπισια πιστευω με αυτα που θα εβλεπες...κι ομως στο κυνηγι θα τραβουσες τα μαλλια σου απ τη χαρα σου, και δεν μιλαω για μια τυχερη τουφεκια καποιας ημερας αλλα για επαναλαμβανομενες τετοιες τουφεκιες.

Καλα ειναι τα χαρτονια για να εχουμε ενα μπουσουλα αλλα μεχρι εκει, το αποτελεσμα θα το δουμε στην πραξη.
 
Καλημέρα Νικόλα
Συμφωνώ απόλυτα με τους πίνακες κτλπ (αν ψάχνουμε το απόλυτο)
Άλλα εγω παλι βρε φίλε δεν μπορώ να ακούω για ισοκατανομες κ κενά σε ένα φυσιγγι νο3 πχ τη στιγμή που έχει 200+ σκάγια στον κύκλο.
Κ είδαμε τέτοια φυσιγγια από τον Βασίλη.

Στελαρα , ιδιογομωτες ειμαστε.....Το απολυτο ψαχνουμε.... !!! Ο εχθρος του καλού το καλυτερο ....αλλιως
ας το γυρισουμε στο ψαρεμα φιλαρα !!!
Για μενα ( τωρα που το ξερω ) η ισοκατανομη παιζει σπουδαιο ρολο....ανεξαρτητα απο το Νο σκαγιων !!!
Η ισοκατανομη σκοτωνει....αναλογα το θηραμα και το Νο των σκαγιων....Μετα ερχεται η συγκεντρωση !!!

Το πυκνο κεντρο .....κραταει μετρα....αυτο ειναι σιγουρο το εχουμε ξανα πει...Το πυκνο κεντρο και την
συγκεντρωτικη τουφεκια την ανοιγεις ποιο ευκολα....απ'οτι να μαζεψεις το ΄΄σκορποχωρι''...παντα
με τα τσοκ.

Ενα σωστο φυσιγγιο με ωραια κατανομη και αποτυπωση στον στοχο....Σιγουρα θα δουλεψει πολυ
καλυτερα στον κυνηγοτοπο απο αυτο με την ''ασχημη'' αποτυπωση....και να εχουν την ιδια διατρηση!!!
Οι ασχημες κατανομες και αποτυπωσεις δινουν θηραματα συνηθως αυτα που δεν ''σημαδευουμε'' καλα...
με την προηποθεση να εχουμε μια λογικη συγκεντρωση...και διατρηση βεβαια !!!
Ολα αυτα σε πρωτη φαση μονο στον στοχο τα βλεπουμε και μετα στον κυνηγοτοπο...

Ο στοχος και ο ταχογραφος ΠΑΝΤΑ αληθεια λεει...Αυτο ειναι σιγουρο !!!
Αυτη ειναι η γνωμη μου....χωρις να υποτιμω τις υπολοιπες γνωμες φιλων!!!
Ο καθε ενας εχει την δικη του αποψη....σεβαστη...για μενα ....ασχετα εαν δεν συμφωνω !!!
 
Γιαννη το χαρτονι ειναι απλα ενα χαρτονι...οπως ειπε και ο Παναγιωτης πριν το πραγματικο συμπερασμα το βγαζεις στο κυνηγι, δεν θα σου πω αποστασεις που εχω δει οχι απλα καταβολες αλλα πολυ δυνατες καταβολες φασσας.

Αν εριχνες σε αυτα τα μετρα σε χαρτονι θα σε επιανε απελπισια πιστευω με αυτα που θα εβλεπες...κι ομως στο κυνηγι θα τραβουσες τα μαλλια σου απ τη χαρα σου, και δεν μιλαω για μια τυχερη τουφεκια καποιας ημερας αλλα για επαναλαμβανομενες τετοιες τουφεκιες.

Καλα ειναι τα χαρτονια για να εχουμε ενα μπουσουλα αλλα μεχρι εκει, το αποτελεσμα θα το δουμε στην πραξη.
Καταρχην εσύ μη μιλάς για χαρτόνια,μιλά για α4.big smile.κ 2.οχι , διαφωνώ,,,έχω πάει για κυνήγι με φυσίγγια που επειδή ήταν ακριβά,θεώρησα ότι θα είναι κ *σύρμα....φούτσεςμπλου‼️ όταν τα δοκίμασα στο χαρτί,είπα ....πάρε μλκ να 'χεις.-
Είναι που είναι τα θηράματα δυσεύρετα....να το παίζουμε κ κορώνα....δε λέει‼️
 
Αν βάλουμε δύο χαρτονια, το ένα στα 35μετρα και το δεύτερο στα 40,δεν θα δούμε την ίδια εικόνα σε μεγέθυνση, αλλά δύο διαφορετικές. Μόνο ένα τελείως σφαιρικό σκαγι βολφραμίου θα έχει σχεδόν ευθεία τροχιά, τα λίγο ή πολύ παραμορφωμενα μολυβδινα κάνουν ακροβατικά στην πτήση τους. Ενώ είναι σωστά όσα λέει ο Νίκος Π ,εν μέρει έχει δίκιο και ο Αλεξ,. Νομίζω άσχετα με την ισοκατανομη, που είναι άπιαστο όνειρο, αν το συνολικό άνοιγμα της τουφεκιας έχει την πυκνότητα που θέλουμε στα μέτρα που θέλουμε, το μόνο που χρειάζεται είναι να έχουμε ικανοποιητική διάτρηση και έλλειψη συσσωματωσεων.
 
Καταρχην εσύ μη μιλάς για χαρτόνια,μιλά για α4.big smile.κ 2.οχι , διαφωνώ,,,έχω πάει για κυνήγι με φυσίγγια που επειδή ήταν ακριβά,θεώρησα ότι θα είναι κ *σύρμα....φούτσεςμπλου‼️ όταν τα δοκίμασα στο χαρτί,είπα ....πάρε μλκ να 'χεις.-
Είναι που είναι τα θηράματα δυσεύρετα....να το παίζουμε κ κορώνα....δε λέει‼️
Ετσι ακριβως για τα χαρτονια, εχω τουφεκισει πολυ λιγα...για τα υπολοιπα καπου μπερδευτηκες...αλλο ειπα κι αλλο καταλαβες.
 
Άριστη "ισοκατανομή" δεν σημαίνει όσα σκάγια ο εσωτερικός κύκλος τόσα και ο εξωτερικός τομέας.
Αυτό συμβαίνει μόνο στις πολύ χαμηλές συγκεντρώσεις.

πχ 36γρ #6 με 315 σκάγια στην γόμωση με συγκέντρωση 90%
με 190 σκάγια στον εσωτερικό και μόνο 90 σκάγια στον εξωτερικό δίνει ισοκατανομή άριστη !!!
 
Εμένα θα με ενδιέφερε πολύ πάντως να μου πουν τα παιδιά που ισχυρίζονται ότι φυσίγγι που δίνει άσχημες κατανομές στα 36 θερίζει στο κυνήγι στα 36 ή στα 50, ποιο φυσίγγι είναι αυτό, το τσοκ, το όπλο, τα μέτρα δοκιμής, το θήραμα και μια φωτογραφία της κατανομής.
Θέλω δηλαδή να καταλάβω τι εννοείτε με το "κακή κατανομή".
Επίσης από τι όπλα, τι τσοκ και τι φυσίγγια βγαίνουν αυτές οι "κακές κατανομές" που θερίζουν.

Ελπίζω να απαντήσει κάποιος.
 
Last edited:
Σιγουρα ο τσιχλοκοτσυφας θελει τουλαχιστον 300 σκαγια...με ωραια ισοκατανομη που λεει και ο Μαριος !!!
Και 350 σκαγια να εχεις.....εαν δεν εχεις ισοκατανομη....το θηραμα μπορει να γλυτωσει !!!
ΠΧ. Απο την αυτην την τουφεκια εχει ελπιδες να γλυτωσει η τσιχλα και εχει περιπου 350 σκαγια!!

Που εισαι βρε Μαριε ??? Μπες στο φορουμ...και πες μας τι σε εχει ενοχλησει.....Μας ελειψες φιλε !!!

Για του λογου το αληθες....μια αποτυπωση με 350 σκαγια περιπου....
Ο Μαριος μας διδαξε.....η ισοκατανομη το Α και Ω....Και μετα η συγκεντρωση....

View attachment 40843View attachment 40844
Όσες φορές και να βρεθεί ο κότσυφας σε αυτόν τον κύκλο, δεν θα γλυτώσει καμία φορά. Έτσι νομίζω.
 
Άριστη "ισοκατανομή" δεν σημαίνει όσα σκάγια ο εσωτερικός κύκλος τόσα και ο εξωτερικός τομέας.
Αυτό συμβαίνει μόνο στις πολύ χαμηλές συγκεντρώσεις.

πχ 36γρ #6 με 315 σκάγια στην γόμωση με συγκέντρωση 90%
με 190 σκάγια στον εσωτερικό και μόνο 90 σκάγια στον εξωτερικό δίνει ισοκατανομή άριστη !!!
Νομίζω ότι οι OBERFIELL & THOMSON για τον λόγο αυτό υπολογίσανε και βγάλανε τα διαγράμματα με βάση την ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΤΑΝΟΜΗΣ(οριζόντιος αξονας)=ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ %=ΑΠΟΔΟΣΗ ΚΑΝΗΣ=ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΣΟΚ=ΣΤΕΝΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ / ΑΝΟΙΧΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΗ ΣΤΑ 35 ΜΕΤΡΑ ΠΑΝΤΑ!

Ο άλλος άξονας πάλι, ΚΑΤΑΝΟΜΗ ΣΚΑΓΙΩΝ = ΑΝΑΛΟΓΙΑ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΥ / ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ ΚΥΚΛΟΥ = ΙΣΟΚΑΤΑΝΟΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΥΣΤΗΡΟΤΕΡΟΣ (ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ ΤΟ ΝΟΥΜΕΡΟ) ΣΕ ΜΙΚΡΗ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ ΚΑΙ ΕΠΕΙΕΚΕΣΤΕΡΟΣ ΣΕ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ(ΜΙΚΡΑΙΝΕΙ ΤΟ ΝΟΥΜΕΡΟ)... ακριβώς για τον λόγο ότι υπάρχει τσόκ=συγκέντρωση!

Επισυνάπτω και αυτό που το έχεις ήδη Βασίλη!
 

Attachments

Ετσι ακριβως για τα χαρτονια, εχω τουφεκισει πολυ λιγα...για τα υπολοιπα καπου μπερδευτηκες...αλλο ειπα κι αλλο καταλαβες.
Δεν είπες δοκιμή φυσιγγίων μόνο στο κυνήγι❓❓❓❓ε σου απάντησα,(θυμήθηκα κ την μάρκα)viri των 40 γρ.κ 36 γρ. Σε δεκάδες‼️σκάγια επινικελ....αφού λοιπόν έχασα 3 πάπες ,που μου σηκώθηκαν στα 30 μέτρα κ μέσα από πλημμυρισμένη βαμβάκια....κ αφού κάπνισα ένα τσιγάρο απ' τα νεύρα που έχασα ΣΙΓΟΥΡΑ παπιά....τα έριξα σε τενεκέδες στα ίδια μέτρα....σε χαρτί στα ίδια μέτρα....τα σκάγια ήταν για το silver alert....άφαντα‼️‼️‼️τα έριξα με μείον τα έριξα κ με Σιν....για το Ντικ μποθταιμς‼️ από τότε....
Αν δε δω τι κάνει στο χαρτί , ευκαιρία για κυνήγι,το οποίο φυσίγγιο,δεν θα έχει‼️
 
Δεν είπες δοκιμή φυσιγγίων μόνο στο κυνήγι❓❓❓❓ε σου απάντησα,(θυμήθηκα κ την μάρκα)viri των 40 γρ.κ 36 γρ. Σε δεκάδες‼️σκάγια επινικελ....αφού λοιπόν έχασα 3 πάπες ,που μου σηκώθηκαν στα 30 μέτρα κ μέσα από πλημμυρισμένη βαμβάκια....κ αφού κάπνισα ένα τσιγάρο απ' τα νεύρα που έχασα ΣΙΓΟΥΡΑ παπιά....τα έριξα σε τενεκέδες στα ίδια μέτρα....σε χαρτί στα ίδια μέτρα....τα σκάγια ήταν για το silver alert....άφαντα‼️‼️‼️τα έριξα με μείον τα έριξα κ με Σιν....για το Ντικ μποθταιμς‼️ από τότε....
Αν δε δω τι κάνει στο χαρτί , ευκαιρία για κυνήγι,το οποίο φυσίγγιο,δεν θα έχει‼️
Ρε φιλαρακι ειπα για μερικα φυσιγγια που ειναι κεντημα στο χαρτι μπορει να ειναι φορ δε ντικ στο κυνηγι και το αντιστροφο, δηλαδη ενα νορμαλ φυσιγγι στο χαρτι να κανει οργια στο κυνηγι, δεν ειπα να θελει ταξι το ενα σκαγι για να παει στο αλλο.
Εμένα θα με ενδιέφερε πολύ πάντως να μου πουν τα παιδιά που ισχυρίζονται ότι φυσίγγι που δίνει άσχημες κατανομές στα 36 θερίζει στο κυνήγι στα 36 ή στα 50, ποιο φυσίγγι είναι αυτό, το τσοκ, το όπλο, τα μέτρα δοκιμής, το θήραμα και μια φωτογραφία της κατανομής.
Θέλω δηλαδή να καταλάβω τι εννοείτε με το "κακή κατανομή".
Επίσης από τι όπλα, τι τσοκ και τι φυσίγγια βγαίνουν αυτές οι "κακές κατανομές" που θερίζουν.

Ελπίζω να απαντήσει κάποιος.
Percorso no5 στα 51 μετρα με το δικο μου οπλο και Κικς, δεν λεει και τιποτα το ιδιαιτερο...αλλα αν τουφεκισεις φασσα στα 50 και 60 θα αλλαξεις αποψη
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top