Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Τα 33 γραμμαρια σκαγια ....και σε Ν4 δεν ειναι φυσιγγιο των 50 μετρων....Ειναι λιγα τα σκαγια .
Ενω στα ιδια γραμμαρια και στα 45 μετρα με Ν5 σκαγια τα πραγματα αλλαζουν προς το καλυτερο !!
Αυτο πιστευω....Τωρα βεβαια ο καθε ενας μας εχει τα δικα του κριτηρια !!

εικόνα_Viber_2021-03-18_03-39-31.jpgεικόνα_Viber_2021-03-18_03-40-31.jpgεικόνα_Viber_2021-03-18_03-44-20.jpgεικόνα_Viber_2021-03-18_03-44-39.jpg
 
Δυστυχώς δεν με αφήνει η μέθοδος :)
Ο κύκλος με διάμετρο 12,5cm πάντως έχει μέγεθος πέρδικας.

View attachment 40871

Αν έχεις μηδέν κενά στην πέρδικα θα έχεις μηδέν και σε μεγαλύτερα θηράματα με 6άρι σκάγι.

Είναι εύκολο να βάλω το σωστό κενό ανά θήραμα στην φωτογραφία, το δύσκολο είναι να αξιολογήσω τον αριθμό των κενών.
πχ αν σε ένα 8άρι έχω 10 ή 15 ή 20 κενά ποια η αξιολόγηση των κενών σε κάθε περίπτωση ???

Δες παρακάτω ... Η αξιολόγηση κενών είναι ΛΑΘΟΣ γιατί προυποθέτει σκάγια #6 και κενά διαμέτρου 12,5cm και όχι 8cm που έχω σχεδιάσει.

View attachment 40872
αφου ειναι ετσι στημενο το συστημα, δεν βοηθαει
Μπορουμε ομως να φτιαξουμε εναν χοντρικο συντελεστη Ποσοστο πιθανοτητας μη καταβολης = αθροισμα εμβαδων μικρων κυκλων /εμβ. κυκλου 76εκ (ειναι 4536,45 τετρ. εκ)
 
αφου ειναι ετσι στημενο το συστημα, δεν βοηθαει
Μπορουμε ομως να φτιαξουμε εναν χοντρικο συντελεστη Ποσοστο πιθανοτητας μη καταβολης = αθροισμα εμβαδων μικρων κυκλων /εμβ. κυκλου 76εκ (ειναι 4536,45 τετρ. εκ)
Το σκέφτηκα :)
Αλλά η ονομασία του ποσοστού θα είναι "πιθανότητα να δεχθεί το θήραμα ένα τουλάχιστον σκάγι".
Θα το κάνω να δούμε τι θα μας δώσει.
 
Τα 33 γραμμαρια σκαγια ....και σε Ν4 δεν ειναι φυσιγγιο των 50 μετρων....Ειναι λιγα τα σκαγια .
Ενω στα ιδια γραμμαρια και στα 45 μετρα με Ν5 σκαγια τα πραγματα αλλαζουν προς το καλυτερο !!
Αυτο πιστευω....Τωρα βεβαια ο καθε ενας μας εχει τα δικα του κριτηρια !!

View attachment 40877View attachment 40879View attachment 40880View attachment 40881
σιγα που δεν ειναι, το εκανες εσυ νάναι. Θα σε κυνηγαει ο Ναυπλιωτης :cool:
Να αυτο εννοω κακη κατανομη του Καφε. Τα σκαγια δημιουργουν αλυσιδες - γραμμες, και οι γραμμες πλεγμα σαν διχτυ, και ολο το αλλο κενα. Του Νικου δεν εχει τετοια , η κατανομη ειναι πολυ καλυτερη
 
Το σκέφτηκα :)
Αλλά η ονομασία του ποσοστού θα είναι "πιθανότητα να δεχθεί το θήραμα ένα τουλάχιστον σκάγι".
Θα το κάνω να δούμε τι θα μας δώσει.
Οκ , αλλα οπως εγραψα το κλασμα , ειναι πιθανοτητα να ΜΗ δεχτει ...
ειναι το υπολοιπο μεχρι το 100
 
Τα 33 γραμμαρια σκαγια ....και σε Ν4 δεν ειναι φυσιγγιο των 50 μετρων....Ειναι λιγα τα σκαγια .
Ενω στα ιδια γραμμαρια και στα 45 μετρα με Ν5 σκαγια τα πραγματα αλλαζουν προς το καλυτερο !!
Αυτο πιστευω....Τωρα βεβαια ο καθε ενας μας εχει τα δικα του κριτηρια !!

View attachment 40877View attachment 40879View attachment 40880View attachment 40881
Μμμ στα 50 μέτρα αν έχουν ακόμη αρκετή ενέργεια τα σκάγια με αυτή την κατανομή του νο4 τον λαγό τον παίρνεις πάντως. Για πιο μικρά θηράματα δεν ξέρω.
 
Το απογευματακι μετά τις ελιές δοκίμασα δυο φυσίγγια στα 50 (με κορδέλα) μέτρα με τον 1* του s/p baikal 18.2 με θερμοκρασία 6 βαθμους.
Βέβαια λίγο προχειρα και στα γρήγορα για να προλαβω....
68.5 (616+cx2000) MB32 1.80x28+0.8 αλευρι ν6 με μάλλινη και κλείσιμο 57.6






Οι 2 πρωτες ειναι αυτο με το 616 με 120 σκάγια στο κυκλο και 190 ολα( μου βγήκαν 79cm) και με το cx οι δευτερες με 132 σκάγια στον κυκλο και 204 όλα, όπως και το μπετονακι που όσα σκάγια πηγαν πανω του το τρυπησαν από την μία πλευρα και το φούσκωσαν από την άλλη.




breakfast beach road
Με το 616 η κάνη ήταν καθαρή και ελάχιστα πιο δυνατή και ξερή από το cx, ενώ με το cx είχε ελάχιστα υπολείμματα.
Τα χαρτονια είναι 1.50χ1.20 περιπου για να έχω μια εικόνα.
Η δοκιμή ήταν λίγο από όλα...... Δηλαδή να δω λίγο τον 1* του όπλου με τον στενό αυλό, λίγο τη mb σαν κόντρα δόσηδόση, λίγο το ν6 πως τα παει στα πολλα μέτρα.....
 
σιγα που δεν ειναι, το εκανες εσυ νάναι. Θα σε κυνηγαει ο Ναυπλιωτης :cool:
Να αυτο εννοω κακη κατανομη του Καφε. Τα σκαγια δημιουργουν αλυσιδες - γραμμες, και οι γραμμες πλεγμα σαν διχτυ, και ολο το αλλο κενα. Του Νικου δεν εχει τετοια , η κατανομη ειναι πολυ καλυτερη

Το χειροτερο Κωστα ειναι οτι η συγκεντρωση ειναι ''πλασματικη'' και το λεω γιατι οταν εσφαξα το
φυσιγγιο βρηκα 3 διαφορετικα νουμερα σκαγιων μεσα...Ν6 -Ν5 -και Ν4 που ηταν ελαχιστα στην
ποσοτητα....
Τωρα αυτο για τον Ναυπλιωτη....αστο φιλε....Εχω ακομα 15 φυσιγγια ασφαχτα...και αυτο που λεω μπορω
να το αποδειξω !!! :) :cool:
 
Το χειροτερο Κωστα ειναι οτι η συγκεντρωση ειναι ''πλασματικη'' και το λεω γιατι οταν εσφαξα το
φυσιγγιο βρηκα 3 διαφορετικα νουμερα σκαγιων μεσα...Ν6 -Ν5 -και Ν4 που ηταν ελαχιστα στην
ποσοτητα....
Τωρα αυτο για τον Ναυπλιωτη....αστο φιλε....Εχω ακομα 15 φυσιγγια ασφαχτα...και αυτο που λεω μπορω
να το αποδειξω !!! :) :cool:
κατι τετοιο πρεπει να γινεται και ειναι ετσι η κατανομη. Εγω δε που δε θελω ουτε να τα βλεπω φυσιγγια με mix νουμερα . . .
 
κατι τετοιο πρεπει να γινεται και ειναι ετσι η κατανομη. Εγω δε που δε θελω ουτε να τα βλεπω φυσιγγια με mix νουμερα . . .

Τα mix σε χοντρα νουμερα ποτε δεν μου εδωσαν αυτο που ηθελα....Ειτε σε στρωσεις ειτε ανακατεμενα
ηταν και εδιναν λιγοτερο απο αυτο που περιμενα....
Στον τσιχλοκοτσυφα ομως με Ν8,5+9 το φυσιγγιο δουλεψε...φιλε !!!
Οσο για ΛΑΜΠΡΟ το καφε Ν4 το λεει και το γραφει...και οχι mix . ;)
 
Το απογευματακι μετά τις ελιές δοκίμασα δυο φυσίγγια στα 50 (με κορδέλα) μέτρα με τον 1* του s/p baikal 18.2 με θερμοκρασία 6 βαθμους.
Βέβαια λίγο προχειρα και στα γρήγορα για να προλαβω....
68.5 (616+cx2000) MB32 1.80x28+0.8 αλευρι ν6 με μάλλινη και κλείσιμο 57.6






Οι 2 πρωτες ειναι αυτο με το 616 με 120 σκάγια στο κυκλο και 190 ολα( μου βγήκαν 79cm) και με το cx οι δευτερες με 132 σκάγια στον κυκλο και 204 όλα, όπως και το μπετονακι που όσα σκάγια πηγαν πανω του το τρυπησαν από την μία πλευρα και το φούσκωσαν από την άλλη.




breakfast beach road
Με το 616 η κάνη ήταν καθαρή και ελάχιστα πιο δυνατή και ξερή από το cx, ενώ με το cx είχε ελάχιστα υπολείμματα.
Τα χαρτονια είναι 1.50χ1.20 περιπου για να έχω μια εικόνα.
Η δοκιμή ήταν λίγο από όλα...... Δηλαδή να δω λίγο τον 1* του όπλου με τον στενό αυλό, λίγο τη mb σαν κόντρα δόσηδόση, λίγο το ν6 πως τα παει στα πολλα μέτρα.....
οι τουφεκιες ειναι ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ εντυπωσιακες (ταιριαστο στησιμο, οπλου-αυλου-γομωσης ), αλλα την αληθεια τη λεει το μπετονακι.
Για ποιο λογο να ριξεις 28γρ στα 50μ ;;;;;;; και δεν ειναι το θεμα αν το πετυχες, ουτε τη φασσα θα την πετυχαινε καποιος.
 
οι τουφεκιες ειναι ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ εντυπωσιακες (ταιριαστο στησιμο, οπλου-αυλου-γομωσης ), αλλα την αληθεια τη λεει το μπετονακι.
Για ποιο λογο να ριξεις 28γρ στα 50μ ;;;;;;; και δεν ειναι το θεμα αν το πετυχες, ουτε τη φασσα θα την πετυχαινε καποιος.
Για την διάτρηση το έβαλα πισω απο το χαρτόνι το μπετονακι και στην ενωση των χαρτονιων και δεν έχει παει κέντρο η τουφεκια, έχουν φυγει αριστερά!.
Τα γραμμάρια λίγα γιατί ο στενός αυλός τα διαχειρίζεται καλυτερα, έτσι πιστευω!
Το φυσίγγι αυτό θα τρυπαγε μια φασα, ένα αγριοπεριστερο ή ένα τρυγόνι στα περασματα;
 
Για την διάτρηση το έβαλα πισω απο το χαρτόνι το μπετονακι και στην ενωση των χαρτονιων και δεν έχει παει κέντρο η τουφεκια, έχουν φυγει αριστερά!.
Τα γραμμάρια λίγα γιατί ο στενός αυλός τα διαχειρίζεται καλυτερα, έτσι πιστευω!
Το φυσίγγι αυτό θα τρυπαγε μια φασα, ένα αγριοπεριστερο ή ένα τρυγόνι στα περασματα;
εννοειται θα τα τρυπαγε, αλλα ενα σκαγι θα παιρνανε, και φυσικα σε εντελως τυχαια θεση στο σωμα. Αν βαλεις και τη σκοπευτικη δυσκολια, δεν θα το δοκιμαζα. Φτιαξε 32-33 γρ
 
εννοειται θα τα τρυπαγε, αλλα ενα σκαγι θα παιρνανε, και φυσικα σε εντελως τυχαια θεση στο σωμα. Αν βαλεις και τη σκοπευτικη δυσκολια, δεν θα το δοκιμαζα. Φτιαξε 32-33 γρ
Καταλαβαίνω τι λές και γενικά το 33αρι είναι η γομωση που μου αρέσει....
Το ειχα φτιάξει από περιεργεια, τη mb σε κόντρα δόση και στα 50 μέτρα με ν6!
 
Τα γραμμάρια λίγα γιατί ο στενός αυλός τα διαχειρίζεται καλυτερα, έτσι πιστευω
τα προηγουμενα χρόνια οι αυτιαδες με ποσα γραμμαριακια έπεφταν? .yel.

Με αυτά που έχω δει μέχρι τώρα ... μύθος
Επι του πινακίου δεν γνωριζω,επί του κυνηγίου ειμαι σίγουρος χρόνια πισω...........
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top