Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Πάμε να βάλουμε μια σημερινή απογευματινή λιγο πριν νυχτώσει



View attachment 42388
Ched t4 616 / Mb36 1.80x35gr no7 / z2m18 / 68.5 - 57.35 / βάθος ρελιου 2mm / V1- 409m/sec.
Απόσταση 39 μέτρα ακριβώς με 12 βαθμούς θερμοκρασία κ 65% υγρασία.
Κάννη δοκιμής benelli 71cm 3in αυλός 18.35 με Full στα 17.40. Από τα 370 σκάγια της γόμωσης πήγαν στο χαρτί τα 317.
Υ. Γ. Μάλλον έχει γυρίσει το κοντάκι κ ρίχνω όπου νάναι. Αν βάλω τις άλλες 4 δοκιμές θα πέσει πολύ γέλιο :)
Στέλιο είναι τρομερή τουφεκιά! εγώ θα την έλεγα και long range!.love.


Υ.Γ: Αν κάνεις τις δοσολογίες σου Χ 0,8536 που είναι ο συντελεστής για το 16αρι, θα βγάλει αυτήν την συνταγή που δίνει ο Garolini...

16/70 MBx36 g. 1,52x29,5 Stell. 58,7 χιλ. V1 400 m / s και PMx 720 bar , με μεσαίο καψούλι, και συγκεντρωτήρα...
 
Στέλιο είναι τρομερή τουφεκιά! εγώ θα την έλεγα και long range!.love.


Υ.Γ: Αν κάνεις τις δοσολογίες σου Χ 0,8536 που είναι ο συντελεστής για το 16αρι, θα βγάλει αυτήν την συνταγή που δίνει ο Garolini...

16/70 MBx36 g. 1,52x29,5 Stell. 58,7 χιλ. V1 400 m / s και PMx 720 bar , με μεσαίο καψούλι, και συγκεντρωτήρα...
Ο Garolini αντιγράφει τον Κρητικό .sarcastic.
 
Πάμε να βάλουμε μια σημερινή απογευματινή λιγο πριν νυχτώσει



View attachment 42388
Ched t4 616 / Mb36 1.80x35gr no7 / z2m18 / 68.5 - 57.35 / βάθος ρελιου 2mm / V1- 409m/sec.
Απόσταση 39 μέτρα ακριβώς με 12 βαθμούς θερμοκρασία κ 65% υγρασία.
Κάννη δοκιμής benelli 71cm 3in αυλός 18.35 με Full στα 17.40. Από τα 370 σκάγια της γόμωσης πήγαν στο χαρτί τα 317.
Υ. Γ. Μάλλον έχει γυρίσει το κοντάκι κ ρίχνω όπου νάναι. Αν βάλω τις άλλες 4 δοκιμές θα πέσει πολύ γέλιο :)

Χιωτη....βαλε drago 14 +cal 20 χαρτακι ....κλεισε στα 56,5 .....να εχεις τουφεκια με αξιοπρεπεια.....Ακου τον φιλο
και γειτονα σου.....και δεν θα ''χασεις''.... :)
 
Στέλιο είναι τρομερή τουφεκιά! εγώ θα την έλεγα και long range!.love.


Υ.Γ: Αν κάνεις τις δοσολογίες σου Χ 0,8536 που είναι ο συντελεστής για το 16αρι, θα βγάλει αυτήν την συνταγή που δίνει ο Garolini...

16/70 MBx36 g. 1,52x29,5 Stell. 58,7 χιλ. V1 400 m / s και PMx 720 bar , με μεσαίο καψούλι, και συγκεντρωτήρα...
Για αυτό το νο σκαγιων είναι μια χαρά.
Δεν θέλω κάτι παραπάνω σε νο7 κ 6. Οι ταχύτητες ήταν καλές, έχει κ τα κενά της αλλά για εκεί που προορίζεται είναι οκ.
Οι αλεβρωμενες του Νίκου ήταν κλειστές ( καρτερισιες) κ άλλες 3, Πιτ Βαγγέλης Στρατος επίσης πολύ καλές.
Του Βαγγέλη στα 37 γρ με 400μ/δ ήταν λουκούμι από θέμα ανάκρουσης.
Όμως έφυγαν όλες αριστερά κ δεν γίνεται να ποστάρω. Ισως λίγα κιλά που έχω πάρει ή έχει γυρίσει το κοντάκι.
 
Φίλε Κώστα επίτρεψέ μου να διαφωνήσω. Τα χαρτόνια από παλέτες που λες, για μένα είναι ακατάλληλα για δοκιμή φυσιγγίων, για το λόγο ότι είναι γεμάτα με τα βαθουλώματα, τα αποτυπώματα που αφήνουν τα μπουκάλια.
Ο πίνακας δοκιμής, είτε χαρτόνι είναι, είτε λαμαρίνα, πρέπει να έχει εντελώς επίπεδη επιφάνεια, χωρίς βαθουλώματα, πτυχές, τσαλακώματα κλπ. Αυτές οι ανωμαλίες είναι κουραστικές στο μάτι και δυσκολεύουν αρκετά στο να έχεις σαφή και καθαρή εικόνα της τουφεκιάς και να την εκτιμήσεις σωστά, είτε πρόκειται για απλή οπτική εκτίμηση, είτε για πιο λεπτομερή μελέτη της.
Το ίδιο φυσικά ισχύει και για τους μεταλλικούς πίνακες, όταν έχουν τουφεκιστεί με βόλια και μονόβολα !!! (Δυστυχώς όχι σπάνιο φαινόμενο στους πίνακες των σκοπευτηρίων)!
Όταν η επιφάνεια είναι τελείως λεία και καθαρή, το πράγμα γίνεται πολύ πιο εύκολο.
Ίσως είναι και ιδιοτροπία μου, αλλά αυτή είναι η άποψη μου ...
Μιλα ελευθερα Στελιο...
Δεν νομιζω παντος πως τα βαθουλωματα στο χαρτονι εμποδιζουν, στο να δουμε με αλλο ματι την κατανομη...εμενα τουλαχιστο οχι...
 
Χιωτη....βαλε drago 14 +cal 20 χαρτακι ....κλεισε στα 56,5 .....να εχεις τουφεκια με αξιοπρεπεια.....Ακου τον φιλο
και γειτονα σου.....και δεν θα ''χασεις''.... :)
Άμα βάλω 56,5 θα ριχνω από τη Χιό κ θα σκοτώνω τις πέρδικες στη Σάμο
Βάλε κ τη χρυσή σκανδάλη ( αυτήν που την πας?) θα φτάσω Ικαρία .sarcastic.
 
Από μπαρούτι ,πόσο βάζεις?
Στεφανε ειμαι στα ορια !!! Αν την δουλευεις ξερεις ποια ειναι αυτα ;) αν οχι καλητερα να την δουλεψεις πρωτα σε σκαγια και να δεις μονος σου ,δεν θα σου πω δοσολογια γιατι ο καθενας μας κλεινει διαφορετικα
 
Μιλα ελευθερα Στελιο...
Δεν νομιζω παντος πως τα βαθουλωματα στο χαρτονι εμποδιζουν, στο να δουμε με αλλο ματι την κατανομη...εμενα τουλαχιστο οχι...

Ολα ''καλα'' ειναι....Για μενα η καλυτερη λυση ειναι τα χαρτια ( κολες φανοποιιας που μονωνουν τα αυτ/τα
για βαφη ).
1ον....Η αποτυπωση ειναι καθαρη και ευδιακριτη.
2ον....Δεν χρειαζεται να βγαλεις φωτο την στιγμη της δοκιμης...
3ον...Εχεις αρχειο και σε φωτο και στο χαρτι..
4ον . Δεν ''παλευεις'' με μπογιες
5ον Δεν πιανουν πολυ χωρο...
6ον .Ευκολα στην μεταφορα τους.
7ον. Εχεις ενα χαρτονι...που αντεχει τουλαχιστον 30 δοκιμες...

Το μονο μειον ...οταν εχει πολυ αερα...δεν μπορεις να κανεις δοκιμες...
 
Δυο δοκιμες σημερινες....Μια για τον φιλο τον Κωστη ( κοντρα -δοση ) με το σεταπ της μαλλινης
ταπας....Το ταχογραφησα και εβγαλα και αποτυπωση...

Και μια ακομα για εναν καλο φιλο ...που ηθελε να κανει συγκριση του κωνου που εφτιαξε την
νεροσωληνα του την Μπενελι. !!! :p

Και οι δυο δοκιμες στα 36,5 μετρα με 3* αστρα μαμα τσοκ της Α 390 .


εικόνα_Viber_2022-02-17_10-28-07-725.jpgεικόνα_Viber_2022-02-17_10-28-23-096.jpgεικόνα_Viber_2022-02-17_10-28-53-435.jpg
Το σεταπ πιστή αντιγραφη οπως του Κωστή μας !!!
 
Μια ακομα δοκιμη παλια....με Ας 28αρα , γεμισμενη στα 24 γραμμαρια....γι'αυτο που ισχυριζομαι....δλδ
οι 28αρες αποδιδουν πολυ καλυτερα απο τις 24αρες πυριτιδες στα 24 γραμμαρια.
Για του λογου το αληθες.....

εικόνα_Viber_2020-12-21_00-23-58.jpgεικόνα_Viber_2020-12-21_00-24-18.jpgεικόνα_Viber_2020-12-21_00-24-48.jpg

Τα δικα μου συμπερασματα τα εχω βγαλει παλικαρια....βγαλτε και τα δικα σας...
Βεβαια δεν σημαινει οτι μου αρεσει εμενα ειναι και το καλυτερο...οκ ?? Μην παρεξηγηθω....
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top