Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Θα μουρλαθουμε Αλεξ !!!
Το φυσιγγιο ειναι φορτωμενο...με uee καψουλι και αστεροειδες κλεισιμο....σε διασπορας!!!

Και ο Νικολας πηρε την Τεκνα για ''μακρια''.....ευτυχως που δεν προλαβε να την δοκιμασει !!!!

Βρε Νικολα το κλεισιμο αυτο ειναι για 25 μετρα το πολυ....Τι μακρια εννοεις ??
Καλημέρα κύρ Νίκο... όπως έχω γράψει δεν την γέμισα εγω την τεκνα. Είπα να μου φτιάξουν στα 36γρ ένα διασποράς. Και έτυχε να παρω μια μπεκάτσα περίπου 30μ με αυτή την συνταγή.
Αλλα έπεσε ζωντανή. Ξέρω ήταν τύχη που έπεσε σε αυτά τα μέτρα με κύλινδρο.
Και την δοκίμασα στο παγούρι να δω τι κάνει αλλά κλανει όπως λες εσύ κλουβιο αυγο. Να σου πω την αλήθεια αλλο περίμενα.. κάποιος είχε γράψει ποιο παλια για διηπειρωτικόυς πυραύλους.
 
Είπα να περιμένω να μην γράψω τίποτε για τον Βασίλη και τους υπολογισμούς που μας παραθέτει..... μήπως και γράψει κάποιος κάτι...εύγε Λευτέρη....
Έχω την εντύπωση ότι στους 10 που διαβάζουνε, το πολύ ένας να καταλαβαίνει την σημασία και την ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΠΡΟΣΦΟΡΑ του φίλου μας του Βασίλη....
Βέβαια για να καταλάβεις την προσφορά πρέπει να είσαι σε θέση να αντιληφθείς τι σου λέει ο άλλος με τους υπολογισμούς του και να έχεις υπόψη σου και τι έχουν κάνει άλλοι παγκοσμίως μάλιστα.........

Θα σας πω μόνο ένα πράγμα: ο φίλος μας ο Βασίλης έχει περισσότερο μυαλό απ' όσο έχουμε όλοι μας μαζί................
Αγαπητοί φίλοι
αντιλήφθηκα κατόπιν εορτής ότι το παραπάνω μήνυμα θα μπορούσε να εκληφθεί ως προσβλητικό από κάποιους φίλους....
δεν ήταν αυτός ο σκοπός μου
απλά ήθελα να αναδείξω το μέγεθος της προσφοράς του Βασίλη που κάποια μέλη ίσως να μην αντιλαμβάνονται.... πολλές φορές ο γραπτός λόγος δεν είναι ικανός να αποδώσει επακριβώς τις προθέσεις μας.......

εάν παρ ελπίδα κάποιος θεωρεί ότι προσβλήθηκε, ζητώ συγνώμη
 
Το ποιο ευκολο πραγμα ειναι να βρει την διαφορα του ΛΟΤ ενας ιδιογομωτης....Οπως πας ....θα μας
μουρλανεις φιλε !!!!
Άντε να διαφωνήσω με τον Νίκο λίγο.....
Νίκο στο έχω πει και στο ξαναλέω:
ΜΗΝ ΚΡΙΝΕΙΣ ΕΞ ΙΔΙΩΝ ΤΑ ΑΛΛΟΤΡΙΑ!!!!
εσύ Νίκο δεν είσαι ο μέσος ιδιογομωτης!
ο μέσος ιδιογομωτης ΔΕΝ μπορεί να βρει εύκολα την διαφορά του λοτ!
εγώ παράτησα την ιδιογόμωση από τέτοιο περιστατικό

ο μέσος ιδιογομωτης θα αντιγράψει μια συνταγή αυτούσια και θα την χρησιμοποιεί αυτούσια ανεξάρτητα παρτίδας παραγωγής......... πόσοι ιδιογομωτες δοκιμάζουν τα φυσίγγια τους σε αλλαγές Λοτ; και πόσοι ξέρουν να τα δοκιμάζουν σωστά;

εγω πάω στοίχημα πως αν καθίσουμε οι δυο μας και γεμίσουμε την ίδια συνταγή με τα ίδια εργαλεία και υλικά τα δικά σου φυσίγγια θα υπερτερούν έστω και ελάχιστα λόγω "χεριού".....
 
Καλημέρα κύρ Νίκο... όπως έχω γράψει δεν την γέμισα εγω την τεκνα. Είπα να μου φτιάξουν στα 36γρ ένα διασποράς. Και έτυχε να παρω μια μπεκάτσα περίπου 30μ με αυτή την συνταγή.
Αλλα έπεσε ζωντανή. Ξέρω ήταν τύχη που έπεσε σε αυτά τα μέτρα με κύλινδρο.
Και την δοκίμασα στο παγούρι να δω τι κάνει αλλά κλανει όπως λες εσύ κλουβιο αυγο. Να σου πω την αλήθεια αλλο περίμενα.. κάποιος είχε γράψει ποιο παλια για διηπειρωτικόυς πυραύλους.
Δε φταίει ούτε η τεκνα ούτε εσυ.. αρχικά ούτε εσυ ούτε ο φίλος σου ξέρετε βασικούς κανόνες τις ιδιογωμοσης.. γράφεις τη διαφορα έχει το 57 από το 58 κλάνει μέντες η τεκνα έπρεπε να βαράει είναι βασίλισσα.. ναι είναι φοβερή πυρίτιδα αλλα πρέπει να ξέρεις και να γεμίζεις από μόνη της μέσα σε ενα κάλυκα αλλα νταλλα γεμισμένη τι θες να κάνει;;; Μη γράφουμε ότι θελουμε μας διαβάζει και κόσμος……..
 
Δε φταίει ούτε η τεκνα ούτε εσυ.. αρχικά ούτε εσυ ούτε ο φίλος σου ξέρετε βασικούς κανόνες τις ιδιογωμοσης.. γράφεις τη διαφορα έχει το 57 από το 58 κλάνει μέντες η τεκνα έπρεπε να βαράει είναι βασίλισσα.. ναι είναι φοβερή πυρίτιδα αλλα πρέπει να ξέρεις και να γεμίζεις από μόνη της μέσα σε ενα κάλυκα αλλα νταλλα γεμισμένη τι θες να κάνει;;; Μη γράφουμε ότι θελουμε μας διαβάζει και κόσμος……..
Θα δούμε το διασποράς το κύριο Νίκου που έχει εμπειρία. Εγώ δεν είπα ότι είμαι έμπειρος να μάθω θέλω. Για αυτό ρωτάω εδώ μέσα.. αλλιώς θα εριχνα μόνος μου και θα πιστεύα ότι θέλω και δεν θα ρώταγα.
 
Στην μπούκα πόσα πουλιά μπροστά❓
Καλημέρα Γιάννη και Χιλιόχρονος και πάλι!:)

Ένας κυνηγός σημαδεύει μια Πέρδικα τραβέρσα με το δικαννάκι το, ένα 16αρακι.Το φυσίγγιο του είναι ελαφρύ και οχι μεγάλων ταχυτήτων και πιέσεων.

Την στιγμή που σύρει την σκανδάλη, είναι δυο (2) τουφέκια μπροστά από το ράμφος του πτηνού σε απόσταση 30 μέτρων...Το πουλί πέφτει...

Οι κάννες είναι περίπου 4,5 εκατοστά πλατιές, άρα λοιπόν στο επίπεδο του είχε προσκοπεύσει περίπου 9 εκατοστά και στο επίπεδο του πτηνού 0,09 Χ 30 = 2,70 μέτρα...

Υ.Γ: πέραν των υπολοίπων πλεονεκτημάτων του πλαγιόκαννου ( υπάρχουν και μειονεκτήματα ) η εικόνα των καννών βοηθά μετρώντας τουφέκια οχι πουλιά, στο επίπεδο του κυνηγού...;)
 
Άντε να διαφωνήσω με τον Νίκο λίγο.....
Νίκο στο έχω πει και στο ξαναλέω:
ΜΗΝ ΚΡΙΝΕΙΣ ΕΞ ΙΔΙΩΝ ΤΑ ΑΛΛΟΤΡΙΑ!!!!
εσύ Νίκο δεν είσαι ο μέσος ιδιογομωτης!
ο μέσος ιδιογομωτης ΔΕΝ μπορεί να βρει εύκολα την διαφορά του λοτ!
εγώ παράτησα την ιδιογόμωση από τέτοιο περιστατικό

ο μέσος ιδιογομωτης θα αντιγράψει μια συνταγή αυτούσια και θα την χρησιμοποιεί αυτούσια ανεξάρτητα παρτίδας παραγωγής......... πόσοι ιδιογομωτες δοκιμάζουν τα φυσίγγια τους σε αλλαγές Λοτ; και πόσοι ξέρουν να τα δοκιμάζουν σωστά;

εγω πάω στοίχημα πως αν καθίσουμε οι δυο μας και γεμίσουμε την ίδια συνταγή με τα ίδια εργαλεία και υλικά τα δικά σου φυσίγγια θα υπερτερούν έστω και ελάχιστα λόγω "χεριού".....
...μεγάλη δουλειά ο "μάγειρας"...αφού βάζει το αλάτι με το χέρι...με κλειστά μάτια!!!;).sarcastic..sarcastic..sarcastic.

Υ.Γ:...τι είναι αυτό το ...LOT?.think..sarcastic..sarcastic..sarcastic.
 
Θα δούμε το διασποράς το κύριο Νίκου που έχει εμπειρία. Εγώ δεν είπα ότι είμαι έμπειρος να μάθω θέλω. Για αυτό ρωτάω εδώ μέσα.. αλλιώς θα εριχνα μόνος μου και θα πιστεύα ότι θέλω και δεν θα ρώταγα.

Δεν ειναι μονο θεμα εμπειριας Νικολα !!!
Πολυ φοβαμαι οτι δεν γνωριζετε τους ΒΑΣΙΚΟΥΣ κανονες της ιδιογομωσης....αυτο που εγραψε ο
Γιωργος ποιο πανω !!!
Δεν γινεται ρε φιλε ''ελαφρα τη καρδια''....να μου βγαζεις τις πυριτιδες αχρηστες....

Ακομα και στο κυνηγι κανεις λαθη....Δεν γινεται να ριχνεις στην μπεκατσα στα 30 μετρα με ΤΕΤΟΙΟ
φυσιγγιο διασπορας....
Αυτα τα φυσιγγια εχουν δεν εχουν τα 25 μετρα.....Στα 30 μετρα ριχνεις στην μπεκατσα με αλλο στησιμο.
ΠΧ με μισοταπα....που εχει και κραταει περισσοτερα μετρα!!!

Κυνηγας μπεκατσα....μουρλενεσαι οταν χανεις τραυματισμενα πουλια ( το καταλαβαινω ... ) Ειναι
δυνατον ομως να μην γνωριζεις βασικα στοιχια για το κυνηγι της ???

Εσυ οντως θα με μουρλανεις....Μην μου θυμωσεις γι'αυτα που σου λεω....ΦΙΛΙΚΑ στα ''χωνω'' γιατι
καποια πραγματα πρεπει να τα μαθεις!!

Τωρα τι πω για το δικο μου φυσιγγιο....
Οπου και ακομα στα 25 μετρα να την βρουν τα σκαγια την μπεκατσα.....δεν εχει καμια τυχη...
Στα 15 μετρα τρυπαει κοντρα πλακε 8,5 χιλιοστα...

εικόνα_Viber_2022-02-27_11-09-09-138.jpgεικόνα_Viber_2022-02-27_11-09-27-678.jpgεικόνα_Viber_2022-02-27_11-09-40-559.jpgεικόνα_Viber_2022-02-27_11-09-48-057.jpg

Με Ν9 σκαγια.....Σκεψου τι κανει το Ν8 !!!!
 
ναι ωραια ακουσε με λοιπον ασε για λιγο τις μαληνες και φτιαξε ενα δυο φυσιγγια με τον διασπορεα οπως ειναι να εχεις 5,5 χιλ κ.α.χ ΧΩΡΙΣ το χαρτακι η τζαμακι που κλεινεις και κλεισε μεχρι τα ποδαρακια του θωδη να ακουμπησουν το ενα με το αλλο λογικα θα ειναι -6 με 6,5 χιλ απο το αρχικο υψος ,34 γραμμαρια σκαγια με 686 καψουλι 1,6 πυριτηδα, το συμαντικοτερο ειναι να ακουμπισουν τα ποδαρακια του θωδη και πανε αυριο να κανεις δοκιμη διατρισης και πες μου τα αποτελεσματα
Το έστησα σε 65αρι κάλυκα και με αυτόν το ελικοιδες που έχω τώρα στο σπίτι αφήνει 6.5 κενο επανω στο τζαμάκι. Να το κλείσω;
 
Δεν ειναι μονο θεμα εμπειριας Νικολα !!!
Πολυ φοβαμαι οτι δεν γνωριζετε τους ΒΑΣΙΚΟΥΣ κανονες της ιδιογομωσης....αυτο που εγραψε ο
Γιωργος ποιο πανω !!!
Δεν γινεται ρε φιλε ''ελαφρα τη καρδια''....να μου βγαζεις τις πυριτιδες αχρηστες....

Ακομα και στο κυνηγι κανεις λαθη....Δεν γινεται να ριχνεις στην μπεκατσα στα 30 μετρα με ΤΕΤΟΙΟ
φυσιγγιο διασπορας....
Αυτα τα φυσιγγια εχουν δεν εχουν τα 25 μετρα.....Στα 30 μετρα ριχνεις στην μπεκατσα με αλλο στησιμο.
ΠΧ με μισοταπα....που εχει και κραταει περισσοτερα μετρα!!!

Κυνηγας μπεκατσα....μουρλενεσαι οταν χανεις τραυματισμενα πουλια ( το καταλαβαινω ... ) Ειναι
δυνατον ομως να μην γνωριζεις βασικα στοιχια για το κυνηγι της ???

Εσυ οντως θα με μουρλανεις....Μην μου θυμωσεις γι'αυτα που σου λεω....ΦΙΛΙΚΑ στα ''χωνω'' γιατι
καποια πραγματα πρεπει να τα μαθεις!!

Τωρα τι πω για το δικο μου φυσιγγιο....
Οπου και ακομα στα 25 μετρα να την βρουν τα σκαγια την μπεκατσα.....δεν εχει καμια τυχη...
Στα 15 μετρα τρυπαει κοντρα πλακε 8,5 χιλιοστα...

View attachment 43265View attachment 43266View attachment 43267View attachment 43268

Με Ν9 σκαγια.....Σκεψου τι κανει το Ν8 !!!!
Σηκωθείκε η μπεκάτσα εριξα μια ντουφεκια και μετά 2ρη έπεσε με την δεύτερη τι ήθελες να την αφήσω και να πω ααα ειναι μακριά τωρα. Ξέρω τι να ρίξω σε κάθε απόσταση.
Με τι τσοκ έριξες; ;;
 
Σηκωθείκε η μπεκάτσα εριξα μια ντουφεκια και μετά 2ρη έπεσε με την δεύτερη τι ήθελες να την αφήσω και να πω ααα ειναι μακριά τωρα. Ξέρω τι να ρίξω σε κάθε απόσταση.
Με τι τσοκ έριξες; ;;

Με κυλινδρο...5* αστρα.
 
Και πέρασε και το παγούρι και το κόντρα πλακέ διαμπερές;
Όπως είναι τα φυσίγγια που έχω να τα ρελιασω στα 57;;; θα έχω το ίδιο αποτελεί; ;;

Δεν ειχα ολοκληρο μπετονι....Το μισο μπετονι το εκανε σουρωτηρι....δεν ξεπερασαν ακρη παντα
το μπετονι+ το κοντρα πλακε.....Οπου πηρε σκαγια το κοντρα πλακε ΧΩΡΙΣ το μπετονι το
ξετρυπησε....
Ναι εαν ρελιασεις χαμηλοτερα θα εχεις καλυτερη διατρηση....
Εχω τις επιφυλαξεις μου ομως.....χωρις να θελω να ''θιξω'' τον φιλο σου....δεν ξερω τι εχει γεμισει...
Οποτε οτι και αν κανεις.....Εσυ αναλαμβανεις και την ευθυνη Νικολα !!!
 
Δεν ειχα ολοκληρο μπετονι....Το μισο μπετονι το εκανε σουρωτηρι....δεν ξεπερασαν ακρη παντα
το μπετονι+ το κοντρα πλακε.....Οπου πηρε σκαγια το κοντρα πλακε ΧΩΡΙΣ το μπετονι το
ξετρυπησε....
Ναι εαν ρελιασεις χαμηλοτερα θα εχεις καλυτερη διατρηση....
Εχω τις επιφυλαξεις μου ομως.....χωρις να θελω να ''θιξω'' τον φιλο σου....δεν ξερω τι εχει γεμισει...
Οποτε οτι και αν κανεις.....Εσυ αναλαμβανεις και την ευθυνη Νικολα !!!
Εχει κατι σημάδια και από την ανάποδη μεριά γι αυτό ρώτησα.. άρα μην πατήσω στα 57 καλύτερα.. μην έχουμε τίποτα παρατράγουδα.
 
Δεν ειναι μονο θεμα εμπειριας Νικολα !!!
Πολυ φοβαμαι οτι δεν γνωριζετε τους ΒΑΣΙΚΟΥΣ κανονες της ιδιογομωσης....αυτο που εγραψε ο
Γιωργος ποιο πανω !!!
Δεν γινεται ρε φιλε ''ελαφρα τη καρδια''....να μου βγαζεις τις πυριτιδες αχρηστες....

Ακομα και στο κυνηγι κανεις λαθη....Δεν γινεται να ριχνεις στην μπεκατσα στα 30 μετρα με ΤΕΤΟΙΟ
φυσιγγιο διασπορας....
Αυτα τα φυσιγγια εχουν δεν εχουν τα 25 μετρα.....Στα 30 μετρα ριχνεις στην μπεκατσα με αλλο στησιμο.
ΠΧ με μισοταπα....που εχει και κραταει περισσοτερα μετρα!!!

Κυνηγας μπεκατσα....μουρλενεσαι οταν χανεις τραυματισμενα πουλια ( το καταλαβαινω ... ) Ειναι
δυνατον ομως να μην γνωριζεις βασικα στοιχια για το κυνηγι της ???

Εσυ οντως θα με μουρλανεις....Μην μου θυμωσεις γι'αυτα που σου λεω....ΦΙΛΙΚΑ στα ''χωνω'' γιατι
καποια πραγματα πρεπει να τα μαθεις!!

Τωρα τι πω για το δικο μου φυσιγγιο....
Οπου και ακομα στα 25 μετρα να την βρουν τα σκαγια την μπεκατσα.....δεν εχει καμια τυχη...
Στα 15 μετρα τρυπαει κοντρα πλακε 8,5 χιλιοστα...

View attachment 43265View attachment 43266View attachment 43267View attachment 43268

Με Ν9 σκαγια.....Σκεψου τι κανει το Ν8 !!!!
Τον Νίκο μην τον παρεξηγείτε με τα μπινελίκια που ρίχνει ... όταν θέλω να ακούσω μπινελίκια τον παίρνω τηλέφωνο και ηρεμεί το νευρικό μου σύστημα :)
Τα ακούω Stereo αχαχαχαχα
 
Εχει κατι σημάδια και από την ανάποδη μεριά γι αυτό ρώτησα.. άρα μην πατήσω στα 57 καλύτερα.. μην έχουμε τίποτα παρατράγουδα.

Εγω στην θεση σου.....Θα τα εσφαζα....και θα τα εστηνα απο την αρχη....Οποτε θα ηξερα τι εχω στην
θαλαμη του οπλου μου !!!
Αυτο ειναι το ΣΩΣΤΟ για μενα !!!
 
Εγω στην θεση σου.....Θα τα εσφαζα....και θα τα εστηνα απο την αρχη....Οποτε θα ηξερα τι εχω στην
θαλαμη του οπλου μου !!!
Αυτο ειναι το ΣΩΣΤΟ για μενα !!!
Να το κάνω αυτό αλλά σε ρελιαστα..και δεν έχω καψουλια uee.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top