Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Εγω στην θεση σου.....Θα τα εσφαζα....και θα τα εστηνα απο την αρχη....Οποτε θα ηξερα τι εχω στην
θαλαμη του οπλου μου !!!
Αυτο ειναι το ΣΩΣΤΟ για μενα !!!
.RESPECT..shake hands., αυτο ΠΑΕΙ ΣΤΙΣ ΑΣΦΑΛΕΙΣ ΠΡΑΚΤΙΚΕΣ ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗΣ!!!
 
Καλημέρα κύρ Νίκο... όπως έχω γράψει δεν την γέμισα εγω την τεκνα. Είπα να μου φτιάξουν στα 36γρ ένα διασποράς. Και έτυχε να παρω μια μπεκάτσα περίπου 30μ με αυτή την συνταγή.
Αλλα έπεσε ζωντανή. Ξέρω ήταν τύχη που έπεσε σε αυτά τα μέτρα με κύλινδρο.
Και την δοκίμασα στο παγούρι να δω τι κάνει αλλά κλανει όπως λες εσύ κλουβιο αυγο. Να σου πω την αλήθεια αλλο περίμενα.. κάποιος είχε γράψει ποιο παλια για διηπειρωτικόυς πυραύλους.
Καλημέρα Νικόλα,
Με ένα φυσίγγι που έριξες με έλικα και 5* στα 30 μέτρα έβγαλες συμπέρασμα ότι δεν κάνει η πυρίτιδα ή το φυσίγγι?Επίσης θέλεις να κλείσεις ρελι με65mm κάλυκα έλικα και πάλι 5*?Μετά την πρώτη τουφεκιά ή αν σηκωθεί το πουλί στα 20+μέτρα πάλι τραυματισμένα θα έχεις στις περισσότερες των περιπτώσεων.
Φιλικά παντα
 
Δεν ειναι μονο θεμα εμπειριας Νικολα !!!
Πολυ φοβαμαι οτι δεν γνωριζετε τους ΒΑΣΙΚΟΥΣ κανονες της ιδιογομωσης....αυτο που εγραψε ο
Γιωργος ποιο πανω !!!
Δεν γινεται ρε φιλε ''ελαφρα τη καρδια''....να μου βγαζεις τις πυριτιδες αχρηστες....

Ακομα και στο κυνηγι κανεις λαθη....Δεν γινεται να ριχνεις στην μπεκατσα στα 30 μετρα με ΤΕΤΟΙΟ
φυσιγγιο διασπορας....
Αυτα τα φυσιγγια εχουν δεν εχουν τα 25 μετρα.....Στα 30 μετρα ριχνεις στην μπεκατσα με αλλο στησιμο.
ΠΧ με μισοταπα....που εχει και κραταει περισσοτερα μετρα!!!

Κυνηγας μπεκατσα....μουρλενεσαι οταν χανεις τραυματισμενα πουλια ( το καταλαβαινω ... ) Ειναι
δυνατον ομως να μην γνωριζεις βασικα στοιχια για το κυνηγι της ???

Εσυ οντως θα με μουρλανεις....Μην μου θυμωσεις γι'αυτα που σου λεω....ΦΙΛΙΚΑ στα ''χωνω'' γιατι
καποια πραγματα πρεπει να τα μαθεις!!

Τωρα τι πω για το δικο μου φυσιγγιο....
Οπου και ακομα στα 25 μετρα να την βρουν τα σκαγια την μπεκατσα.....δεν εχει καμια τυχη...
Στα 15 μετρα τρυπαει κοντρα πλακε 8,5 χιλιοστα...

View attachment 43265View attachment 43266View attachment 43267View attachment 43268

Με Ν9 σκαγια.....Σκεψου τι κανει το Ν8 !!!!
Τι έφτιαξες ρε Νίκο‼️‼️‼️‼️‼️
 
Καλημέρα κύρ Νίκο... όπως έχω γράψει δεν την γέμισα εγω την τεκνα. Είπα να μου φτιάξουν στα 36γρ ένα διασποράς. Και έτυχε να παρω μια μπεκάτσα περίπου 30μ με αυτή την συνταγή.
Αλλα έπεσε ζωντανή. Ξέρω ήταν τύχη που έπεσε σε αυτά τα μέτρα με κύλινδρο.
Και την δοκίμασα στο παγούρι να δω τι κάνει αλλά κλανει όπως λες εσύ κλουβιο αυγο. Να σου πω την αλήθεια αλλο περίμενα.. κάποιος είχε γράψει ποιο παλια για διηπειρωτικόυς πυραύλους.
Όταν σου είχα γράψει για διηπειρωτικούς πυραύλους...εννοούσα ότι δεν είναι η καλήτερη επιλογή η τέκνα για διασποράς.
Η τέκνα στα 36 γρ. είναι στα χαμηλότερα γραμμάρια που μπορεί να γεμίσει, επίσης σε ένα κυνήγι που ρίχνεις πολύ συχνά με αστάθεια είναι καλήτερα να μήν γεμίζεις με πολλά σκάγια,τρως άδικα κλοτσιά.
Στα 36 γρ.πόσα 9αράκια έχει το φυσίγγιο,θές τόσα πολλά ?μήπως 3.000 σκάγια φτάνουν?
 
Τι εφτιαξα ρε φιλε .....Ενα φυσιγγιο διασπορας...που δεν ''χαριζεται'' στην μπεκατσα ...
Αλλα δεν τα φτιαχνω μονο εγω....Οποιος ξερει τετοια φτιαχνει....μην απορεις φιλαρα !!!
Με τρία τέτοια στην καραμπίνα ανοίγεις μονοπάτια στο πυκνό Νίκο‼️ωραίος‼️
 
Το έστησα σε 65αρι κάλυκα και με αυτόν το ελικοιδες που έχω τώρα στο σπίτι αφήνει 6.5 κενο επανω στο τζαμάκι. Να το κλείσω;
Καντο 1,55 χ34 , το σημαντικο ειναι να ενωσουν τα ποδαρακια του θωδη, τωρα αν μετα το ρελιασμα ειναι 57 χιλ μην το ριξεις !!!! Κοψτο και παρε πιο ψυλο διασπορεα αν ειναι μεχρι 59 χιλ το φυσιγγι ριξτο
 
31 μέτρα 71cm 3 άστρα 32γρ νο8.5.
Θερμοκρασια 15 βαθμοί υγρασία 82%
Με πολύ αέρα γύρω στα 7+ μποφωρ. IMG_20220227_160025.jpgΑυτο είναι το φυσίγγι που έχω πολύ μεγάλες επιτυχίες κοντά-μακρυά ανάλογα κ το τσοκ. IMG_20220227_161306.jpgΕδω ο συγκεντρωτηρας που άνοιξε μονοπαντα πάρα τον τρομερό πλάγιο αέρα βρέθηκε στα 20εκ από το χαρτονι.
 
Θα βαλω μια δοκιμη σημερινη αλλα πριν αρχησουν τα σχολια για τον καδο που ειναι τουφεκισμενος να πω οτι ειναι καδοι που τους εχει μαζεψει ο δημος για πεταμα !!! ειναι οι πολυ χοντρη λαμαρινα τα 6 απο τα 8 βολια τριπησανε την πρωτη και βαθουλωσανε την πισω τα 2 βολια βρηκανε στην 2 πλη λαμαρινα και δεν τρυπησανε ,
8 βολο 11/0 στα 40 μετρα ν 1,5 520 μ/δ IMG_20220227_073221_4.jpg
 
31 μέτρα 71cm 3 άστρα 32γρ νο8.5.
Θερμοκρασια 15 βαθμοί υγρασία 82%
Με πολύ αέρα γύρω στα 7+ μποφωρ. View attachment 43299Αυτο είναι το φυσίγγι που έχω πολύ μεγάλες επιτυχίες κοντά-μακρυά ανάλογα κ το τσοκ. View attachment 43300Εδω ο συγκεντρωτηρας που άνοιξε μονοπαντα πάρα τον τρομερό πλάγιο αέρα βρέθηκε στα 20εκ από το χαρτονι.
Αυτή η τουφεκιά με 7αρια Cyl η ΙC στα 25 μέτρα και 2/3 η 1/2 στα 35-40 μέτρα με 6αρια 2-3 σκάγια τάχει αρπάξει η Πέρδικα μέσα στο νέρο!;)
 
Αυτή η τουφεκιά με 7αρια Cyl η ΙC στα 25 μέτρα και 2/3 η 1/2 στα 35-40 μέτρα με 6αρια 2-3 σκάγια τάχει αρπάξει η Πέρδικα μέσα στο νέρο!;)
Γιάννη αυτό που μετραει είναι ότι σκοτώνει πάρα πολύ καλά με όλα μου τα όπλα.
Θα το στήσω σε νο6, 7 κ θα μετρησω ταχύτητες.
 
45 μετρα νο3 νικελ 38γρ ΜΒ36 3 ΑΣΤΡΑ πολη δηναμη.δεν ειχα αλα χαρτονια και την πλιροσε το μπιτονη .big smile.
Πολυ καλή τουφεκιά. Δεν γλυτώνει με τπτ ο αυτιάς.
Θα φορτώσω ΜΒ36 νομίζω.
Κοίτα ρε να δεις κ δεν την είχα σε υπόληψη
 
Να βάλω και εγώ μια δοκιμή,jk6/2.05/35 gr ν.5 στα 30 μέτρα,μάλλινη με over powder 2 χιλιοστών ,ο ντενεκες λαδιού είχε μόνο 3.4 σκάγια με τρύπες,μάλλον όχι ικανοποιητική διάτρηση αλλά ,240 σκάγια από τα
280 στον κύκλο
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top