Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Την 1η την έδωσα να πάρω την fabarm XLR waterfowler σε 76 αποκλειστικά για καρτεροτουφεκο , τελικά την έδωσα και ξαναπήρα την 2η 930 η οποία ήταν μεταχειρισμένη και την επέστρεψα στον Δορκάς αυτοπροσώπως ( μη με ρωτήσετε από ποιο κατάστημα ) ο οποίος μου έφερε την 3η που έχω τώρα

Αν πήγε το μυαλό σου σε προβλήματα ,δεν μου έχουν βγάλει κανένα μέχρι τώρα είναι ότι καλύτερο είχα από όπλα
Αν πήγαινε το μυαλό μου σε προβλήματα....δε θα ρωταγα καθόλου,απ' τη στιγμή που είχες άλλες 2 με αυτή‼️
 
Με το Perazzi είναι αυτές ;
Ναι. Είναι MAP του 70 με 2 ζεύγη καννών σκητ σκητ τύπου τούλα και σταθερες περιστεροβολίας. Σύμφωνα με την χρονολογία κατασκευής του οι κάννες πρέπει να είναι από ατσάλι böhler antinit ή cohne.
Επίσης ψάξε στις βλητικές δοκιμές, πέρυσι έκανα μία δοκιμή στα 50μ με φυσίγγιο εμπορίου rotweil και αυτό το τουφέκι σε ενδιαφέρει επίσης.
 
Πάμε δυνατά ... !!!
Τι άλλο να βάλω για να τα μαζέψουμε όλα ?

Το πιο σφιχτό κυνηγετικό όπλο που υπάρχει.
Δεν με ενδιαφέρουν τα ανοιχτά τσοκ, κόστος όπλου μέχρι 2.000€, αυτογεμές, 76mm που να είναι σε παραγωγή, άνευ "μετατροπών", μαμά τσοκ και να πάει σφιχτά τα περισσότερα εμπορικά φυσίγγια ...
(Τα 76mm τα βάζω γιατί σε λίγο θα πάμε σε ατσάλια ... προτείνετε όμως και σε 70mm)

ps
όχι V3 ... πείτε κανένα άλλο ...
Δεν με ενδιαφέρει καθόλου η διάτρηση στην παρούσα φάση, ούτε "αν σκοτώνει" ... μόνο η μέγιστη δυνατή συγκέντρωση ...

Μέχρι στιγμής ...
Beretta 391 Optima 2
Beretta Greystone
Remington 1100 G3
Benelli Super Sport
Breda 930
 
Πάμε δυνατά ... !!!
Τι άλλο να βάλω για να τα μαζέψουμε όλα ?

Το πιο σφιχτό κυνηγετικό όπλο που υπάρχει.
Δεν με ενδιαφέρουν τα ανοιχτά τσοκ, κόστος όπλου μέχρι 2.000€, αυτογεμές, 76mm που να είναι σε παραγωγή, άνευ "μετατροπών", μαμά τσοκ και να πάει σφιχτά τα περισσότερα εμπορικά φυσίγγια ...
(Τα 76mm τα βάζω γιατί σε λίγο θα πάμε σε ατσάλια ... προτείνετε όμως και σε 70mm)

ps
όχι V3 ... πείτε κανένα άλλο ...
Δεν με ενδιαφέρει καθόλου η διάτρηση στην παρούσα φάση, ούτε "αν σκοτώνει" ... μόνο η μέγιστη δυνατή συγκέντρωση ...

Μέχρι στιγμής ...
Beretta 391 Optima 2
Beretta Greystone
Remington 1100 G3
Benelli Super Sport
Breda 930
Βασίλη άντε και τα μάζεψες. Θα τα συγκεντρώσεις για δοκιμή; Δύσκολο.
 
Να δεις και τη breda b12 ακούγονται θετικά σχόλια και από εδώ την πήρε συνάδελφος και μας είχε δείξει ντουφεκιες αν θυμάσαι που επειδή ήταν 18.2 δε ξέρω πως έτυχε ήθελε να την αλλάξει αλλά μετά το συγκριτικό τεστ στο πίνακα άλλαξε γνώμη.
 
Πάμε δυνατά ... !!!
Τι άλλο να βάλω για να τα μαζέψουμε όλα ?

Το πιο σφιχτό κυνηγετικό όπλο που υπάρχει.
Δεν με ενδιαφέρουν τα ανοιχτά τσοκ, κόστος όπλου μέχρι 2.000€, αυτογεμές, 76mm που να είναι σε παραγωγή, άνευ "μετατροπών", μαμά τσοκ και να πάει σφιχτά τα περισσότερα εμπορικά φυσίγγια ...
(Τα 76mm τα βάζω γιατί σε λίγο θα πάμε σε ατσάλια ... προτείνετε όμως και σε 70mm)

ps
όχι V3 ... πείτε κανένα άλλο ...
Δεν με ενδιαφέρει καθόλου η διάτρηση στην παρούσα φάση, ούτε "αν σκοτώνει" ... μόνο η μέγιστη δυνατή συγκέντρωση ...

Μέχρι στιγμής ...
Beretta 391 Optima 2
Beretta Greystone
Remington 1100 G3
Benelli Super Sport
Breda 930
Το Greystone έχει 18.2 αυλό και νομίζω ήταν 70χλ
Το optima urica 2 έχει 18.6 και όλες η οπτιμα πλας είναι, πανε πολλά εμπορικά φυσίγγια μπάλα και δραμια και μονοβολα
Εμενα έχει 18.5 και με έχουν κεράσει πολλά καφεδάκια φίλοι σε διαφωνίες ποιο είναι καλύτερο σε ντουφεκιες..
 
Ε
Το Greystone έχει 18.2 αυλό και νομίζω ήταν 70χλ
Το optima urica 2 έχει 18.6 και όλες η οπτιμα πλας είναι, πανε πολλά εμπορικά φυσίγγια μπάλα και δραμια και μονοβολα
Εμενα έχει 18.5 και με έχουν κεράσει πολλά καφεδάκια φίλοι σε διαφωνίες ποιο είναι καλύτερο σε ντουφεκιες..
Γω δε μπορω να καταλαβω γιατι ειναι σφιχτες η 18.6 της μπερεττα αφου οταν τη βγαλανε ισχυριζόταν η εταιρια για 10% πιο ανοιχτο δραστικο κυκλο επισεις εχω και δε βλεπω να ειναι σφιχτη οσο ακουγετε
 
Ε
Γω δε μπορω να καταλαβω γιατι ειναι σφιχτες η 18.6 της μπερεττα αφου οταν τη βγαλανε ισχυριζόταν η εταιρια για 10% πιο ανοιχτο δραστικο κυκλο επισεις εχω και δε βλεπω να ειναι σφιχτη οσο ακουγετε
Με ποια την εχεις κανει σύγκριση;
 
Ναι. Είναι MAP του 70 με 2 ζεύγη καννών σκητ σκητ τύπου τούλα και σταθερες περιστεροβολίας. Σύμφωνα με την χρονολογία κατασκευής του οι κάννες πρέπει να είναι από ατσάλι böhler antinit ή cohne.
Επίσης ψάξε στις βλητικές δοκιμές, πέρυσι έκανα μία δοκιμή στα 50μ με φυσίγγιο εμπορίου rotweil και αυτό το τουφέκι σε ενδιαφέρει επίσης.
Ευχαριστώ για τις δοκιμές και τον κόπο σου ... 😍
 
Ναι (γι αυτό έβαλα και τα 70mm μέσα).
Ααα και το κυριότερο θα κυνηγήσει και το εγγόνι σου...
Ουτε εμπλοκές ούτε μετζες καλό ζύγισμα..
Για όλα τα κυνήγια...
Δεν ξέρω αν ψάχνεις για σενα η στατιστική ανάλυση κάνεις παντός...
Όποιος έχει πάρει 391με οπτιμα πλας δεν νομίζω να έχει να πει κάτι κακό..
 
Ααα και το κυριότερο θα κυνηγήσει και το εγγόνι σου...
Ουτε εμπλοκές ούτε μετζες καλό ζύγισμα..
Για όλα τα κυνήγια...
Δεν ξέρω αν ψάχνεις για σενα η στατιστική ανάλυση κάνεις παντός...
Όποιος έχει πάρει 391με οπτιμα πλας δεν νομίζω να έχει να πει κάτι κακό..
Δεν ψάχνω για όπλο Νίκο.
Μπορεί όμως κάποιος άλλος να ψάχνει.
 
Last edited:
Status
Not open for further replies.
Back
Top