Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Συγκεντρωτικό όπλο ψάχνουν οι σκοπευτές που τουφεκάνε δισκάκια και οι τσιχλάδες που τις τουφεκάνε στον θεό.
Και οι 2 τουφεκάνε μικρούς στόχους.
Οι μεγάλοι στόχοι δεν θέλουν συγκέντρωση, ... θέλουν φυσίγγι.
εξαιρετικη τοποθετηση...υιοθετω.....
 
Συγκεντρωτικό όπλο ψάχνουν οι σκοπευτές που τουφεκάνε δισκάκια και οι τσιχλάδες που τις τουφεκάνε στον θεό.
Και οι 2 τουφεκάνε μικρούς στόχους.
Οι μεγάλοι στόχοι δεν θέλουν συγκέντρωση, ... θέλουν φυσίγγι.
Δηλαδη η φασσα το παπι και ο λαγος δεν θελουν συγκεντρωση?
Δεν υπαρχει κανενα θηραμα που να μη χρειαζεται συγκεντρωση, ολα την χρειαζονται για να μην πεφτουν τραυματισμενα, αλλο ενα πληγμα, αλλο δυο κι αλλο τεσσερα η πεντε, περισσοτερα ειναι υπερβολη.
 
Δηλαδη η φασσα το παπι και ο λαγος δεν θελουν συγκεντρωση?
Δεν υπαρχει κανενα θηραμα που να μη χρειαζεται συγκεντρωση, ολα την χρειαζονται για να μην πεφτουν τραυματισμενα, αλλο ενα πληγμα, αλλο δυο κι αλλο τεσσερα η πεντε, περισσοτερα ειναι υπερβολη.
Όχι τα μεγάλα θηράματα δεν απαιτούν συγκέντρωση.
Άλλο 4 πλήγματα και άλλο 14 ...
Μόνο κολλημένοι λαγάδες κυνηγάνε με full πάντα.
Αν όλα τα θηράματα ήθελαν συγκέντρωση δεν θα είχαν νόημα τα ανοιχτά τσοκ Άλεξ.
Όλα τα όπλα θα ήταν σταθερό xxfull και τα δίκανα xfull-xxfull.
Και όλοι θα ήταν ευτυχισμένοι.
 
Όχι τα μεγάλα θηράματα δεν απαιτούν συγκέντρωση.
Άλλο 4 πλήγματα και άλλο 14 ...
Μόνο κολλημένοι λαγάδες κυνηγάνε με full πάντα.
Αν όλα τα θηράματα ήθελαν συγκέντρωση δεν θα είχαν νόημα τα ανοιχτά τσοκ Άλεξ.
Όλα τα όπλα θα ήταν σταθερό xxfull και τα δίκανα xfull-xxfull.
Και όλοι θα ήταν ευτυχισμένοι.
Σωστη η σκεψη σου αλλα ξεχνας τον παραγοντα αποσταση Βασιλη, αν ηταν ετσι τα πραγματα θα ηταν αχρηστα ολα τα σφιχτα τσοκ απο im μεχρι full, δεν μιλησα για υπερβολες...xxfull.

Οταν κυνηγας λαγο σε ανοιχτο μερος το σφιχτο τσοκ ειναι απαραιτητο, εκτος και αν θες να τουφεκας παντου με Lm M η ic οσο μακρια κι αν ειναι και απλα να τραυματιζεις, οπως και παπι ημερησιο, αλλα και αρκετα καρτερια φασσας, οπως πχ να κυνηγησεις φασσα στον καμπο.

Επισης τα σφιχτα τσοκαρισματα εχουν και ενα αλλο καλο, η το παιρνεις η το κλανεις...kill or miss...εγω παντως ειμαι οπαδος των σφιχτων τσοκ σε ολα τα κυνηγια που κανω.

Τα 4 πληγματα σε ημερησιο παπι δεν θα γινουν με ανοιχτα τσοκ, μονο απο τυχη μπορει γινει και παλι δυσκολο το βλεπω, ενω με ενα 2αστρα η φουλ εισαι κομπλε.
 
Σε λαγό πχ και στα 36.5μ για 5 πλήγματα είτε 45% συγκέντρωση βγάλεις είτε 90% δεν πρόκειται να βαρέσεις περισσότερους λαγούς.
Ακριβώς τους ίδιους θα βαράς.
Είναι δύσκολο στην κατανόηση αλλά όλοι αυτοί που πάνε με 3* για λαγό (και βάζουν τρίτο το Rem Nitro) δεν είναι κουτοί.

1666640518949.png
 
Σε λαγό πχ και στα 36.5μ για 5 πλήγματα είτε 45% συγκέντρωση βγάλεις είτε 90% δεν πρόκειται να βαρέσεις περισσότερους λαγούς.
Ακριβώς τους ίδιους θα βαράς.
Είναι δύσκολο στην κατανόηση αλλά όλοι αυτοί που πάνε με 3* για λαγό (και βάζουν τρίτο το Rem Nitro) δεν είναι κουτοί.

View attachment 58673
Ναι οκ αλλα...το Rem nitro εχει 50 ευρω το κουτι και ο λαγος ειναι λαγος, λιγες τουφεκιες δηλαδη θα ριξεις, εγω που πηγαινω για φασσες πρεπει να δουλευω για να πληρωνω το nitro αν θελω να τουφεκισω μακρια.
Να μη μιλησω για τους παπιατζηδες τι εχουν να πληρωσουν, ενω με ενα σφιχτο τσοκ ριχνεις απλα φυσιγγια των 15 ευρω η των 12 και εισαι αρχηγος.
 
Τα κλειστά τσοκ σε κάνουν και σκοπευτή και απολαμβάνεις και ντουφεκιες που άλλοι δε θα δουν ποτε.Τα χωνια γεμίζουν πιο εύκολα τη τσάντα τα κλειστά πιο δύσκολα αλλα με μεγαλύτερη απόλαυση και επειδή το κυνήγι δεν είναι μόνο τσάντα ασχέτως αν την θέλουμε γεμάτη όλοι και εγώ τις μαζεμένες τουφεκιές γουστάρω και τις ελενχομενα που ανοικτές του κυλίνδρου που επιτυγχάνονται μόνο με ιδιοκατασκευές τσοκ αφήνω έξω το brai Bel διότι δεν το έχω δουλέψει ,γιατί και οι ενστικτώδεις καταβολές των 8/ 10/12 μέτρων χωρίς να διαλας το θήραμα είναι απολαυστικές για μένα .Μλον είμαι των άκρων το χω γράψει με αρέσει το πολύ μακριά και το πολύ κοντά.
 
Σωστη η σκεψη σου αλλα ξεχνας τον παραγοντα αποσταση Βασιλη, αν ηταν ετσι τα πραγματα θα ηταν αχρηστα ολα τα σφιχτα τσοκ απο im μεχρι full, δεν μιλησα για υπερβολες...xxfull.

Οταν κυνηγας λαγο σε ανοιχτο μερος το σφιχτο τσοκ ειναι απαραιτητο, εκτος και αν θες να τουφεκας παντου με Lm M η ic οσο μακρια κι αν ειναι και απλα να τραυματιζεις, οπως και παπι ημερησιο, αλλα και αρκετα καρτερια φασσας, οπως πχ να κυνηγησεις φασσα στον καμπο.

Επισης τα σφιχτα τσοκαρισματα εχουν και ενα αλλο καλο, η το παιρνεις η το κλανεις...kill or miss...εγω παντως ειμαι οπαδος των σφιχτων τσοκ σε ολα τα κυνηγια που κανω.

Τα 4 πληγματα σε ημερησιο παπι δεν θα γινουν με ανοιχτα τσοκ, μονο απο τυχη μπορει γινει και παλι δυσκολο το βλεπω, ενω με ενα 2αστρα η φουλ εισαι κομπλε.
Αν τουφεκας εκει που πρεπει μια χαρα τα κανεις τα πληγματα που χρειαζονται
 
Ναι οκ αλλα...το Rem nitro εχει 50 ευρω το κουτι και ο λαγος ειναι λαγος, λιγες τουφεκιες δηλαδη θα ριξεις, εγω που πηγαινω για φασσες πρεπει να δουλευω για να πληρωνω το nitro αν θελω να τουφεκισω μακρια.
Να μη μιλησω για τους παπιατζηδες τι εχουν να πληρωσουν, ενω με ενα σφιχτο τσοκ ριχνεις απλα φυσιγγια των 15 ευρω η των 12 και εισαι αρχηγος.
Ευτυχώς που δεν κυνηγάω δηλαδή φάσσα και παπιά.
Και τα percorso μια χαρά είναι.
 
Αν τουφεκας εκει που πρεπει μια χαρα τα κανεις τα πληγματα που χρειαζονται
Αν ηταν ετσι ολοι θα κυνηγουσαν με ανοιχτα τσοκ, ακομα και οι Αγγλοι που εχουν φυσιγγαρες δεν πανε στους ψηλωμενους φασιανους με μοντ η τεσσαρι αλλα με 2 και φουλ και πολλες φορες φουλ και οι δυο καννες.
Οπως ειναι υπερβολη να πας στις μαυρες με φουλ, ειναι υπερβολη και να θες να τουφεκας παντου με 3 και 4 αστρα.
Πιστευω οτι τα τσοκ γι αυτο τον λογο υπαρχουν, για να εχεις επιλογες αναλογα το θηραμα και την αποσταση που θα τουφεκισεις.
 
Το 3* επειδή υπάρχει σαν σταθερό σε κανες αρκετές ήταν για να βρίσκεσαι κοντά στο μέσο όρο από το μόνο μακριά και το μόνο κοντά είναι ιδανικό όταν δεν έχεις τσοκ.Το τσοκ ίσως είναι οι η μεγαλύτερη εφεύρεση στο κυνηγετικό όπλο και δικαίως του έχει δοθεί τόση σημασία ένα τσοκ πολλές φορές μεταμορφώνει μια κανη .
 
Σωστά τα λέει και ο @Alex76 σωστά τα λέει επίσης και ο @gvp9000. Ο καθένας έχει τις δικιές του απόψεις με αυτά που έχει δει - βιώσει στα χαρτιά και στον κυνηγότοπο. Το θέμα είναι να μην φτάνουμε στα άκρα. Έχω φίλο με 302 76εκ σταθερό φουλ. Είναι το μοναδικό του όπλο και με αυτό πορεύεται. Στα περπατητά - κοντινές βολές (15-20μ) όμως δεν μπαίνει καν στον κόπο να βάλει 1ο διασποράς ή έστω σε βολές που υπάρχει περιθώριο να αφήσει το θήραμα να φύγει λίγο πιο μακριά. Το αποτέλεσμα είναι τα πουλιά να σκάνε στον αέρα τις περισσότερες των περιπτώσεων και να τα παίρνει κατακρεουργημένα ή γεμάτα σκάγια. Όπως επίσης φίλος με montefeltro 61εκ και μούφα να ρίχνει μακριά ξοδεύοντας άσκοπα φυσίγγια και τραυματίζοντας άδικα τα θηράματα.

Το 3* επειδή υπάρχει σαν σταθερό σε κανες αρκετές ήταν για να βρίσκεσαι κοντά στο μέσο όρο από το μόνο μακριά και το μόνο κοντά είναι ιδανικό όταν δεν έχεις τσοκ.Το τσοκ ίσως είναι οι η μεγαλύτερη εφεύρεση στο κυνηγετικό όπλο και δικαίως του έχει δοθεί τόση σημασία ένα τσοκ πολλές φορές μεταμορφώνει μια κανη .
Τους 2 τελευταίους μήνες της περσινής σεζόν κυνήγησα την καραμπίνα με το 3* μαμά με άριστα αποτελέσματα.
Πήρα φέτος 2 έσω - έξω τσοκ της beretta 1* - 4*. Κυνήγησα το 4* αρκετά στα ορτύκια (με διασποράς και συγκεντρωτήρα) και μου άρεσε. Το 1* δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα σε θήραμα παρά μόνο σε πίνακα. Δοκίμασα και το 3* σε πίνακα και έχω πλέον μια εικόνα το τι μπορούν να κάνουν. Μπορώ να σου πω ότι σαν πρώτη εικόνα νιώθω την αγορά των 1*-4* τσοκ αχρείαστη. Μπορεί να δοκίμασα τα τσοκ στα 55-45μ αλλά αυτό έγινε από καθαρή περιέργεια (και για την περίπτωση που μου βγει ή μου φύγει λαγός σε τέτοια απόσταση) και μόνο. Από την στιγμή που δεν ρίχνω σε αυτές τις αποστάσεις το να έχω 1* για τις αρκετά μακρινές τουφεκιές και μόνο πιστεύω δεν μου χρειάζεται. Το 3* νομίζω είναι η μέση λύση ή όπως είπες και εσύ "βρίσκεται κοντά στο μέσο όρο" των βολών.
 
Σωστά τα λέει και ο @Alex76 σωστά τα λέει επίσης και ο @gvp9000. Ο καθένας έχει τις δικιές του απόψεις με αυτά που έχει δει - βιώσει στα χαρτιά και στον κυνηγότοπο. Το θέμα είναι να μην φτάνουμε στα άκρα. Έχω φίλο με 302 76εκ σταθερό φουλ. Είναι το μοναδικό του όπλο και με αυτό πορεύεται. Στα περπατητά - κοντινές βολές (15-20μ) όμως δεν μπαίνει καν στον κόπο να βάλει 1ο διασποράς ή έστω σε βολές που υπάρχει περιθώριο να αφήσει το θήραμα να φύγει λίγο πιο μακριά. Το αποτέλεσμα είναι τα πουλιά να σκάνε στον αέρα τις περισσότερες των περιπτώσεων και να τα παίρνει κατακρεουργημένα ή γεμάτα σκάγια. Όπως επίσης φίλος με montefeltro 61εκ και μούφα να ρίχνει μακριά ξοδεύοντας άσκοπα φυσίγγια και τραυματίζοντας άδικα τα θηράματα.


Τους 2 τελευταίους μήνες της περσινής σεζόν κυνήγησα την καραμπίνα με το 3* μαμά με άριστα αποτελέσματα.
Πήρα φέτος 2 έσω - έξω τσοκ της beretta 1* - 4*. Κυνήγησα το 4* αρκετά στα ορτύκια (με διασποράς και συγκεντρωτήρα) και μου άρεσε. Το 1* δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα σε θήραμα παρά μόνο σε πίνακα. Δοκίμασα και το 3* σε πίνακα και έχω πλέον μια εικόνα το τι μπορούν να κάνουν. Μπορώ να σου πω ότι σαν πρώτη εικόνα νιώθω την αγορά των 1*-4* τσοκ αχρείαστη. Μπορεί να δοκίμασα τα τσοκ στα 55-45μ αλλά αυτό έγινε από καθαρή περιέργεια (και για την περίπτωση που μου βγει ή μου φύγει λαγός σε τέτοια απόσταση) και μόνο. Από την στιγμή που δεν ρίχνω σε αυτές τις αποστάσεις το να έχω 1* για τις αρκετά μακρινές τουφεκιές και μόνο πιστεύω δεν μου χρειάζεται. Το 3* νομίζω είναι η μέση λύση ή όπως είπες και εσύ "βρίσκεται κοντά στο μέσο όρο" των βολών.
Πολυ σωστος!
 
Εγώ πάντως τα κοντινά ,τα σημαδεύω με την περιφέρεια....τυχαίνουν κ παπιά στα 10 μέτρα‼️
Γιαυτο κυνηγαω το παπι το χαραμα, με φυσιγγια που δινουν 70% συγκεντρωση, εφοσον κυνηγαω με 1*&2* τσοκ....;)
 
Εγώ πάντως τα κοντινά ,τα σημαδεύω με την περιφέρεια....τυχαίνουν κ παπιά στα 10 μέτρα‼️
Πολλά χρόνια πριν, στην παραλία Αγιάσματος στην Καβάλα, 16 Σεπτέμβρη, μία ημέρα μετά την έναρξη υδροβίου. Ο κόσμος της προηγούμενης ημέρας εξαφανισμένος, το ίδιο και τα περισσότερα παπιά. Έχουμε απλωθεί εγώ και η παρέα μου σε σχέση με το στριμωγμα της προηγούμενης ημέρας και απολαμβάνουμε την ηρεμία του βάλτου.

Έχω χτυπήσει 5-6 κιρκιρια μέχρι τις 10 το πρωί, ο ήλιος έχει ανέβει και με τηγανίζει και έχω σκύψει το κεφάλι κάτω από την καπελαδουρα, έτοιμος σχεδόν να με πάρει ο ύπνος.

Ξαφνικά ακούω από το γουοκι τοκι τον φίλο μου να λέει "το νου σου, έρχεται ένα καρφί πάνω σου". Σηκώνω αργά το κεφάλι και κοιτάω μπροστά, δεξιά, αριστερά, τίποτα! "Πού ρε Μιχαλάκη;" Τον ρωτάω στον ασύρματο... "ΠΑΝΩ ΣΟΥ ΠΑΝΩ ΣΟΥ ΠΑΝΩ ΣΟΥ" απαντάει και πετάω τον ασύρματο πετάγομαι όρθιος με το όπλο στα χέρια και τη στιγμή που σηκώνομαι, σηκώνεται και το κιρκιρι στην άκρη κυριολεκτικά της κάννης, λιγότερο από ένα μέτρο από το στόμιο!!! Ερχόταν ένα με το νερό και ετοιμαζόταν να κάνει τσαχπινομαγκια αποφεύγοντας την φυλαχτρα στο τσακ. Με το που τελειώνει η επωμιση τραβάω και τη σκανδάλη και βλέπω το παπί να πέφτει ξερό μεν, άθικτο δε. Το μαζεύω και τι να δω.... Από το κεφάλι του έλειπε ένα ημικύκλιο διαμέτρου ολοιδιας με την διάμετρο του αυλού, λες και το είχες κόψει με ζγρομπια.

Από τον ασύρματο ακούω τον Μιχάλη "έρχομαι να δω γιατί δεν σκόρπισε". Όταν έφτασε στην φυλαχτρα και είδε το πουλί με ρωτάει "πώς το έκανες αυτό ρε φίλε;" Και εγώ με ύφος σούπερ κουλ και απόλυτη φυσικότητα του απαντάω: "Και τι να έκανα ρε Μιχαλάκη, να το χάλαγα;"🤣🤣🤣🤣🤣🤣
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top