Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Τ
Πολλά χρόνια πριν, στην παραλία Αγιάσματος στην Καβάλα, 16 Σεπτέμβρη, μία ημέρα μετά την έναρξη υδροβίου. Ο κόσμος της προηγούμενης ημέρας εξαφανισμένος, το ίδιο και τα περισσότερα παπιά. Έχουμε απλωθεί εγώ και η παρέα μου σε σχέση με το στριμωγμα της προηγούμενης ημέρας και απολαμβάνουμε την ηρεμία του βάλτου.

Έχω χτυπήσει 5-6 κιρκιρια μέχρι τις 10 το πρωί, ο ήλιος έχει ανέβει και με τηγανίζει και έχω σκύψει το κεφάλι κάτω από την καπελαδουρα, έτοιμος σχεδόν να με πάρει ο ύπνος.

Ξαφνικά ακούω από το γουοκι τοκι τον φίλο μου να λέει "το νου σου, έρχεται ένα καρφί πάνω σου". Σηκώνω αργά το κεφάλι και κοιτάω μπροστά, δεξιά, αριστερά, τίποτα! "Πού ρε Μιχαλάκη;" Τον ρωτάω στον ασύρματο... "ΠΑΝΩ ΣΟΥ ΠΑΝΩ ΣΟΥ ΠΑΝΩ ΣΟΥ" απαντάει και πετάω τον ασύρματο πετάγομαι όρθιος με το όπλο στα χέρια και τη στιγμή που σηκώνομαι, σηκώνεται και το κιρκιρι στην άκρη κυριολεκτικά της κάννης, λιγότερο από ένα μέτρο από το στόμιο!!! Ερχόταν ένα με το νερό και ετοιμαζόταν να κάνει τσαχπινομαγκια αποφεύγοντας την φυλαχτρα στο τσακ. Με το που τελειώνει η επωμιση τραβάω και τη σκανδάλη και βλέπω το παπί να πέφτει ξερό μεν, άθικτο δε. Το μαζεύω και τι να δω.... Από το κεφάλι του έλειπε ένα ημικύκλιο διαμέτρου ολοιδιας με την διάμετρο του αυλού, λες και το είχες κόψει με ζγρομπια.

Από τον ασύρματο ακούω τον Μιχάλη "έρχομαι να δω γιατί δεν σκόρπισε". Όταν έφτασε στην φυλαχτρα και είδε το πουλί με ρωτάει "πώς το έκανες αυτό ρε φίλε;" Και εγώ με ύφος σούπερ κουλ και απόλυτη φυσικότητα του απαντάω: "Και τι να έκανα ρε Μιχαλάκη, να το χάλαγα;"🤣🤣🤣🤣🤣🤣
Τις μισές φορές δεν τα ρίχνω καθόλου....τα θεωρώ εντελώς χαζά,μόνο σε όσα έχουν δυσκολία σκόπευσης,όταν περνάνε δλδ με παντελικια‼️αλλά μου έτυχε κ σε καθαρά να σου βγάζουν τα μάτια εύκολη τουφέκια ,εκεί δε χαρίζω.... 🏆 Τρόπαιο‼️
τα κιρκιρια είναι πιο μικρά κ από μπεκάτσα‼️άσε που μου θυμίζουν τον Ντόναλντ‼️
 
Τ

Τις μισές φορές δεν τα ρίχνω καθόλου....τα θεωρώ εντελώς χαζά,μόνο σε όσα έχουν δυσκολία σκόπευσης,όταν περνάνε δλδ με παντελικια‼️αλλά μου έτυχε κ σε καθαρά να σου βγάζουν τα μάτια εύκολη τουφέκια ,εκεί δε χαρίζω.... 🏆 Τρόπαιο‼️
τα κιρκιρια είναι πιο μικρά κ από μπεκάτσα‼️άσε που μου θυμίζουν τον Ντόναλντ‼️
Δώσε μου ημερήσιο κιρκιριου και πάρε μου την ψυχή! Σας τα χαρίζω τα πράσινα!
 
Πολλά χρόνια πριν, στην παραλία Αγιάσματος στην Καβάλα, 16 Σεπτέμβρη, μία ημέρα μετά την έναρξη υδροβίου. Ο κόσμος της προηγούμενης ημέρας εξαφανισμένος, το ίδιο και τα περισσότερα παπιά. Έχουμε απλωθεί εγώ και η παρέα μου σε σχέση με το στριμωγμα της προηγούμενης ημέρας και απολαμβάνουμε την ηρεμία του βάλτου.

Έχω χτυπήσει 5-6 κιρκιρια μέχρι τις 10 το πρωί, ο ήλιος έχει ανέβει και με τηγανίζει και έχω σκύψει το κεφάλι κάτω από την καπελαδουρα, έτοιμος σχεδόν να με πάρει ο ύπνος.

Ξαφνικά ακούω από το γουοκι τοκι τον φίλο μου να λέει "το νου σου, έρχεται ένα καρφί πάνω σου". Σηκώνω αργά το κεφάλι και κοιτάω μπροστά, δεξιά, αριστερά, τίποτα! "Πού ρε Μιχαλάκη;" Τον ρωτάω στον ασύρματο... "ΠΑΝΩ ΣΟΥ ΠΑΝΩ ΣΟΥ ΠΑΝΩ ΣΟΥ" απαντάει και πετάω τον ασύρματο πετάγομαι όρθιος με το όπλο στα χέρια και τη στιγμή που σηκώνομαι, σηκώνεται και το κιρκιρι στην άκρη κυριολεκτικά της κάννης, λιγότερο από ένα μέτρο από το στόμιο!!! Ερχόταν ένα με το νερό και ετοιμαζόταν να κάνει τσαχπινομαγκια αποφεύγοντας την φυλαχτρα στο τσακ. Με το που τελειώνει η επωμιση τραβάω και τη σκανδάλη και βλέπω το παπί να πέφτει ξερό μεν, άθικτο δε. Το μαζεύω και τι να δω.... Από το κεφάλι του έλειπε ένα ημικύκλιο διαμέτρου ολοιδιας με την διάμετρο του αυλού, λες και το είχες κόψει με ζγρομπια.

Από τον ασύρματο ακούω τον Μιχάλη "έρχομαι να δω γιατί δεν σκόρπισε". Όταν έφτασε στην φυλαχτρα και είδε το πουλί με ρωτάει "πώς το έκανες αυτό ρε φίλε;" Και εγώ με ύφος σούπερ κουλ και απόλυτη φυσικότητα του απαντάω: "Και τι να έκανα ρε Μιχαλάκη, να το χάλαγα;"🤣🤣🤣🤣🤣🤣
Πειρα πέρσι ετσι 2 μπεκάτσες στο μισώ μέτρο η μια στο μάτι ένα σκάγι και την άλλη της έκοψα την μύτη .big smile. υπάρχει και φωτογραφία με την κοψομυτα :cool:
 
Αν ηταν ετσι ολοι θα κυνηγουσαν με ανοιχτα τσοκ, ακομα και οι Αγγλοι που εχουν φυσιγγαρες δεν πανε στους ψηλωμενους φασιανους με μοντ η τεσσαρι αλλα με 2 και φουλ και πολλες φορες φουλ και οι δυο καννες.
Οπως ειναι υπερβολη να πας στις μαυρες με φουλ, ειναι υπερβολη και να θες να τουφεκας παντου με 3 και 4 αστρα.
Πιστευω οτι τα τσοκ γι αυτο τον λογο υπαρχουν, για να εχεις επιλογες αναλογα το θηραμα και την αποσταση που θα τουφεκισεις.
κι όμως με "μοντ και τεσσαρι" πάνε

http://oplognosia.com/?p=8630

Αυτά τα εφάρμοζαν οι Αγγλοι από τον 19ο αιώνα και η πρακτική τους απέδιδε στους λεγόμενους “ψηλωμένους φασιανούς” που περνούσαν στα 40 μέτρα πάνω από τα τουφέκια. Για αυτά τα κυνήγια οι Αγγλοι επέλεγαν βελτιωμένο κύλινδρο ή 1/4 τσοκ για την δεξιά κάννη και μισό για την αριστερή.

Αυτά μεταφράζονται σε συσφίξεις 0,125 (Β. Κύλινδρος) ή 0,25 (1/4) στην δεξιά και 0,5 στην αριστερή. Με αυτά τα τσοκαρίσματα το δίκαννο είναι προσαρμόσιμο σε όλα τα κυνήγια πλην υδροβίων. Με φυσίγγια διασποράς προσαρμόζεται και για τα πολύ κοντινά θηράματα ενώ δέχεται και ατσάλινα σκάγια.
 
Σωστά τα λέει και ο @Alex76 σωστά τα λέει επίσης και ο @gvp9000. Ο καθένας έχει τις δικιές του απόψεις με αυτά που έχει δει - βιώσει στα χαρτιά και στον κυνηγότοπο. Το θέμα είναι να μην φτάνουμε στα άκρα. .............
Φίλε Λάζο ο πίνκας (το χαρτί) ΛΕΕΙ ΠΑΝΤΑ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ! ο κυνηγότοπος ΌΧΙ!!!
αρκεί να ξέρεις να διαβάσεις το χαρτί.......... .my man.
 
κι όμως με "μοντ και τεσσαρι" πάνε

http://oplognosia.com/?p=8630

Αυτά τα εφάρμοζαν οι Αγγλοι από τον 19ο αιώνα και η πρακτική τους απέδιδε στους λεγόμενους “ψηλωμένους φασιανούς” που περνούσαν στα 40 μέτρα πάνω από τα τουφέκια. Για αυτά τα κυνήγια οι Αγγλοι επέλεγαν βελτιωμένο κύλινδρο ή 1/4 τσοκ για την δεξιά κάννη και μισό για την αριστερή.

Αυτά μεταφράζονται σε συσφίξεις 0,125 (Β. Κύλινδρος) ή 0,25 (1/4) στην δεξιά και 0,5 στην αριστερή. Με αυτά τα τσοκαρίσματα το δίκαννο είναι προσαρμόσιμο σε όλα τα κυνήγια πλην υδροβίων. Με φυσίγγια διασποράς προσαρμόζεται και για τα πολύ κοντινά θηράματα ενώ δέχεται και ατσάλινα σκάγια.
Τον 19ο αιωνα μπορει να πηγαιναν, πλεον ομως οχι, και τα 40 μετρα δεν νομιζω Μαριε οτι ειναι μεγαλη αποσταση...στα 40 ναι δεν διαφωνω σε καλυπτει ανετα το 3αρι και πολλες φορες και το 4αρι, αναλογα το οπλο.
 
Έχουν αλλάξει κάποια δεδομένα στην Αγγλία..
Βέβαια είναι πιθανον αυτο να μην συμβαίνει σε όλα τα καρτέρια...
Δεν αναφέρονται τα τσοκαρισματα, αλλά σίγουρα σε αυτή την περιπτωση δεν θα είναι 5-4 η 4-3.....

http://www.oplognosia.com/thiramata/thiramata29.php
 
Τρεις δοκιμες με την ιδια δοσολογια τα σεταπ με 4* αστρα και 3* αστρα με και χωρις Αλευρι .

Τα συμπερασματα μου τα εχω βγαλει εδω και πολυ καιρο...διαπιστωνοντας οτι με το αλευρι κερδιζεις
ενα τσοκ στα ιδια μετρα με το ιδιο σεταπ.
Επισεις το αλευρι....περα απο την καλυτερη ( για μενα ) κατανομη ανεβαζει ταχυτητα στο φυσιγγιο!!

εικόνα_Viber_2022-10-26_09-20-14-792.jpg

εικόνα_Viber_2022-10-26_09-46-17-123.jpg

εικόνα_Viber_2022-10-26_09-48-04-011.jpg

Το σωστο θα ηταν η δοσολογια με το +1,5 αλευρι να ειναι στο 2,10χ40+1,5 - Ωστοσο εσκεμενα αφησα
την ιδια δοσολογια για να δειτε τις διαφορες .

Το βυσμα ειναι αυτο.
εικόνα_Viber_2022-10-26_11-10-37-047.jpg
εικόνα_Viber_2022-10-26_11-10-42-839.jpg
 
Τρεις δοκιμες με την ιδια δοσολογια τα σεταπ με 4* αστρα και 3* αστρα με και χωρις Αλευρι .

Τα συμπερασματα μου τα εχω βγαλει εδω και πολυ καιρο...διαπιστωνοντας οτι με το αλευρι κερδιζεις
ενα τσοκ στα ιδια μετρα με το ιδιο σεταπ.
Επισεις το αλευρι....περα απο την καλυτερη ( για μενα ) κατανομη ανεβαζει ταχυτητα στο φυσιγγιο!!

View attachment 58730

View attachment 58731

View attachment 58732

Το σωστο θα ηταν η δοσολογια με το +1,5 αλευρι να ειναι στο 2,10χ40+1,5 - Ωστοσο εσκεμενα αφησα
την ιδια δοσολογια για να δειτε τις διαφορες .

Το βυσμα ειναι αυτο.
View attachment 58738
View attachment 58739
Ωραίες τφικιες με κ χωρίς αλεύρι ‼️
 
Ωραίες τφικιες με κ χωρίς αλεύρι ‼️

Εχω και καλυτερα φιλε !!!
ΠΧ. Το ιδιο σεταπ με 2 νουμερα σκαγιων 18 γραμ Ν5 + 22 γραμ. Ν4 σε στρωσεις με το Ν5 κατω...
κλεινει σπιτια ειτε με 4* ειτε με 3 * αστρα ...ειτε με αλευρι ειτε χωρις αλευρι.
Θανατος στον κυνηγοτοπο!!! :)
 
Δηλαδη η φασσα το παπι και ο λαγος δεν θελουν συγκεντρωση?
Δεν υπαρχει κανενα θηραμα που να μη χρειαζεται συγκεντρωση, ολα την χρειαζονται για να μην πεφτουν τραυματισμενα, αλλο ενα πληγμα, αλλο δυο κι αλλο τεσσερα η πεντε, περισσοτερα ειναι υπερβολη.
.shake hands.;)....
How to choose shotgun cartridge

In a book from the time around when the primer was invented gives an old forester good advice to a young hunter: if you hit with more than five pellets have you shot too close to or loaded with too much pellets, if the pellets pass thru - you have used to big pellets.
A simple and fairly concise advice, we are now 150 years later probably should give some thought about.

https://www.shotguns.se/html/cartridge.html
 
Φίλε Λάζο ο πίνκας (το χαρτί) ΛΕΕΙ ΠΑΝΤΑ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ! ο κυνηγότοπος ΌΧΙ!!!
αρκεί να ξέρεις να διαβάσεις το χαρτί.......... .my man.
Σεβαστή η άποψη σου Μάριε. Εγώ πιστεύω όμως ότι ο πίνακας απλά σου δείχνει τι μπορεί να κάνει το όπλο σου με το εκάστοτε φυσίγγι και τσοκ στις αποστάσεις που έχεις επιλέξει να τα δοκιμάσεις. Στον κυνηγότοπο που τις αποστάσεις δεν τις μετράς με μετροταινία και συναντάς διαφορετικές καιρικές συνθήκες ο συνδυασμός φυσίγγι - τσοκ που στον πίνακα σου έδωσε πολύ καλά αποτελέσματα μπορεί να μη σου δώσει το θήραμα. Αυτή είναι η δική μου άποψη με όσα έχω δει και βιώσει ως τώρα. Μπορεί να κάνω και λάθος. Προσωπικά τις δοκιμές τις έκανα από περιέργεια και κατέληξα να μπερδευτώ. Χρησιμοποιώ φυσίγγια και τσοκ που μου έχουν δώσει θηράματα και δεν το ψάχνω παραπέρα.

Πάρε παράδειγμα τις δοκιμές στον πίνακα που έχουν αναρτήσει κατά καιρούς συνάδελφοι με Benelli. Σαν εικόνα οι κατανομές μπορεί να μην λένε και πολλά αλλά στις πραγματικές συνθήκες του κυνηγότοπου έχουν μια χαρά αποτελέσματα και καρπώσεις.

Καλό το χαβαλέ περί σκορποσκαγιάστες κλπ αλλά οι πράξεις δείχνουν μια χαρά αποτελέσματα. Αυτά από εμένα.
 
Last edited:
Σεβαστή η άποψη σου Μάριε. Εγώ πιστεύω όμως ότι ο πίνακας απλά σου δείχνει τι μπορεί να κάνει το όπλο σου με το εκάστοτε φυσίγγι και τσοκ στις αποστάσεις που έχεις επιλέξει να τα δοκιμάσεις. Στον κυνηγότοπο που τις αποστάσεις δεν τις μετράς με μετροταινία και συναντάς διαφορετικές καιρικές συνθήκες ο συνδυασμός φυσίγγι - τσοκ που στον πίνακα σου έδωσε πολύ καλά αποτελέσματα μπορεί να μη σου δώσει το θήραμα. Αυτή είναι η δική μου άποψη με όσα έχω δει και βιώσει ως τώρα. Μπορεί να κάνω και λάθος. Προσωπικά τις δοκιμές τις έκανα από περιέργεια και κατέληξα να μπερδευτώ. Χρησιμοποιώ φυσίγγια και τσοκ που μου έχουν δώσει θηράματα και δεν το ψάχνω παραπέρα.

Πάρε παράδειγμα τις δοκιμές στον πίνακα που έχουν αναρτήσει κατά καιρούς συνάδελφοι με Benelli. Σαν εικόνα οι κατανομές μπορεί να μην λένε και πολλά αλλά στις πραγματικές συνθήκες του κυνηγότοπου έχουν μια χαρά αποτελέσματα και καρπώσεις.

Καλό το χαβαλέ περί σκορποσκαγιάστες κλπ αλλά οι πράξεις δείχνουν μια χαρά αποτελέσματα. Αυτά από εμένα.
Φίλε Λάζο ακριβώς το ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΟ ισχύει!
Επειδή όπως ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ το λες στον κυνηγότοπο οι παράμετροι είναι ευμετάβλητες και εν ολίγοις χαοτικές, δεν μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα.
Συμπέρασμα βγαίνει ΜΟΝΟ από τον πίνακα, ακριβώς επειδή ελέγχεις τις παραμέτρους και τις κρατάς σταθερές

ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΤΟ ΧΑΡΤΙ

που στην συντριπτική πλειονότητα των κυνηγών ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ!

φυσίγγι με τσοκ που σου δίνουν καλή βαθμολογία θα είναι καλά και στον κυνηγότοπο αρκεί να σκοπεύεις σωστά
φυσίγγι με τσοκ που σου δίνουν κακή βαθμολογία μπορεί να σου φανούν καλά στον κυνηγότοπο αλλά δεν θα είναι "καλά" πάντα

το καλό φυσίγγι/τσοκ είναι αυτό που βάζει ΠΑΝΤΑ 3-4 -5 σκάγια στο θήραμα όχι αυτό που βάζει την μια 12 και την άλλη 2 σκάγια....
 
φυσίγγι με τσοκ που σου δίνουν καλή βαθμολογία θα είναι καλά και στον κυνηγότοπο αρκεί να σκοπεύεις σωστά
φυσίγγι με τσοκ που σου δίνουν κακή βαθμολογία μπορεί να σου φανούν καλά στον κυνηγότοπο αλλά δεν θα είναι "καλά" πάντα

το καλό φυσίγγι/τσοκ είναι αυτό που βάζει ΠΑΝΤΑ 3-4 -5 σκάγια στο θήραμα όχι αυτό που βάζει την μια 12 και την άλλη 2 σκάγια....
Συμφωνώ. Με αυτό που είπα "σαν εικόνα οι κατανομές μπορεί να μην λένε και πολλά αλλά στις πραγματικές συνθήκες του κυνηγότοπου έχουν μια χαρά αποτελέσματα και καρπώσεις" ήθελα να πω ότι αν πχ το "χ" όπλο με τάδε συνδυασμό φυσίγγι/τσοκ στα 35μ δώσει πχ 53% συγκέντρωση και το "ψ" όπλο με ίδιο συνδυασμό φυσίγγι/τσοκ δώσει 60-64% ναι στο χαρτί είναι μεγάλη διαφορά αλλά στον κυνηγότοπο αν το φυσίγγι/τσοκ είναι σταθερά στις αποδόσεις μια χαρά αποτελέσματα θα έχουν και τα 2. Αυτό με την μεγαλύτερη συγκέντρωση σίγουρα θα έχει καλύτερα αποτελέσματα αλλά δεν βγάζει αυτομάτως το 2ο άχρηστο. Γι' αυτό πιστεύω ότι και ο κυνηγότοπος λέει αρκετά.

Δεν ξέρω αν τα διατύπωσα σωστά αυτά που ήθελα να πω. Ελπίζω να βγαίνει άκρη .yel.
 
Δυο δοκιμες ακομα με ΑΟ καινουργια ( λοτ ) και την παλια της 20ετιας.
Η διαφορα ταχυτητας αλλαξαν ολη την κατανομη στην ιδια δοσολογια και στησιμο του φυσιγγιου.
Τα ποσοστα συγκεντρωσης στον στοχο και ΟΧΙ στον κυκλο σχεδον τα ιδια.

εικόνα_Viber_2022-10-26_17-09-31-253.jpg

εικόνα_Viber_2022-10-26_17-09-41-923.jpg
Η επανω φωτο ΝΕΑ ΑΟ και η κατω με την παλια ΑΟ.
 
Δυο δοκιμες ακομα με ΑΟ καινουργια ( λοτ ) και την παλια της 20ετιας.
Η διαφορα ταχυτητας αλλαξαν ολη την κατανομη στην ιδια δοσολογια και στησιμο του φυσιγγιου.
Τα ποσοστα συγκεντρωσης στον στοχο και ΟΧΙ στον κυκλο σχεδον τα ιδια.


Η επανω φωτο ΝΕΑ ΑΟ και η κατω με την παλια ΑΟ.
εμ όταν σας λεω για λοτ κάποιοι σφυράτε αδιάφορα!
και δεν είναι μεγάλες διαφορές 10 μ/δ και 10% συγκέντρωση! ίσα -ίσα!

αυτά σκεφτήτε τα όταν δίνετε κεμπαπ και λέτε πχ. 1,75Χ33 στο επόμενο λοτ για να βγάλεις ΠΕΡΙΠΟΥ ίδια τουφεκιά θα πρέπει να γίνει 1,65Χ30,5 ή 1,80Χ34 ................. και στα 33 γρ ΝΑ ΜΗΝ μπορέσεις να την βγάλεις ποτέ των ποτών!!!!
 
εμ όταν σας λεω για λοτ κάποιοι σφυράτε αδιάφορα!
και δεν είναι μεγάλες διαφορές 10 μ/δ και 10% συγκέντρωση! ίσα -ίσα!

αυτά σκεφτήτε τα όταν δίνετε κεμπαπ και λέτε πχ. 1,75Χ33 στο επόμενο λοτ για να βγάλεις ΠΕΡΙΠΟΥ ίδια τουφεκιά θα πρέπει να γίνει 1,65Χ30,5 ή 1,80Χ34 ................. και στα 33 γρ ΝΑ ΜΗΝ μπορέσεις να την βγάλεις ποτέ των ποτών!!!!

Ποτέ δεν σφυραω αδιαφορα....Παντα δοκιμαζω ακομα στο ιδιο ΛΟΤ οταν ανοιξω καινουργια
συσκευασια ( πλαστικο μπουκαλι ) πυριτιδας!!
Ετσι βρηκα και την SIPE στο ιδιο ΛΟΤ οτι ηταν αχρηστη απο την μαμα εταιρεια....και ας ηταν σε
σφραγισμενη συσκευασια...!!! ;)
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top