Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Με ν8 και 2γρ παραπάνω σκάγια και εγώ πιστεύω ότι είναι καλύτερα, ειδικά το χειμώνα. Στα περάσματα που ο καιρός είναι σε γενικές γραμμές καλός ειδικά τα τελευταία χρόνια, το καλύτερο είναι 9αρακι. Σε μεγάλα υψόμετρα, με βοριάδες και σχετικά υψηλές θερμοκρασίες μια χαρά τις κατεβάζει ένα καλοφτιαγμένο φυσίγγι!
Νο 8 η ακόμη καλύτερα 7,5 θα βάλω στα μπασίστα όταν πρόκειται να μπουν και φάσες..........
 
Νο 8 η ακόμη καλύτερα 7,5 θα βάλω στα μπασίστα όταν πρόκειται να μπουν και φάσες..........
Είπα να το γράψω, αλλά λέω ας μείνουμε μόνο στο βλητικό κομμάτι! Στα περάσματα τα πιο ψιλά σκάγια που έχω μαζί μου είναι ν8 (τις περισσότερες φορές) γι αυτό το λόγο. Ειδικά στα τέλη του Οκτώβρη (25 και μετά) ν7 πρώτο φυσίγγι για τσίχλες, κυριαρινες κτλ και τα άλλα 2 ν5 ή ν6 (ανάλογα με το καρτέρι)
 
Είπα να το γράψω, αλλά λέω ας μείνουμε μόνο στο βλητικό κομμάτι! Στα περάσματα τα πιο ψιλά σκάγια που έχω μαζί μου είναι ν8 (τις περισσότερες φορές) γι αυτό το λόγο. Ειδικά στα τέλη του Οκτώβρη (25 και μετά) ν7 πρώτο φυσίγγι για τσίχλες, κυριαρινες κτλ και τα άλλα 2 ν5 ή ν6 (ανάλογα με το καρτέρι)


Δλδ αν σου περάσει μια κυργιαρα και της ρίξεις μια τουφεκια....μετά η θαλαμη έχει πάρει το 6αρι πχ, αδειάζεις την θαλαμη για να ξαναβάλεις πρώτο το 7αρι? Το έχω επιχειρήσει και εγώ, αλλά πολύ μανούβρα!
 
Είπα να το γράψω, αλλά λέω ας μείνουμε μόνο στο βλητικό κομμάτι! Στα περάσματα τα πιο ψιλά σκάγια που έχω μαζί μου είναι ν8 (τις περισσότερες φορές) γι αυτό το λόγο. Ειδικά στα τέλη του Οκτώβρη (25 και μετά) ν7 πρώτο φυσίγγι για τσίχλες, κυριαρινες κτλ και τα άλλα 2 ν5 ή ν6 (ανάλογα με το καρτέρι)
Άντε! Και εσύ το έσωσες!
 
Δλδ αν σου περάσει μια κυργιαρα και της ρίξεις μια τουφεκια....μετά η θαλαμη έχει πάρει το 6αρι πχ, αδειάζεις την θαλαμη για να ξαναβάλεις πρώτο το 7αρι? Το έχω επιχειρήσει και εγώ, αλλά πολύ μανούβρα!
Όταν περιμένω, περιμένω, περιμένω.... και δεν περνάει τίποτα, ναι αυτό κάνω!😅 Αν αρχίσει να κάνει πέρασμα δυνατό, τότε ο,τι έρθει πρώτο στο χέρι μου βάζω! Αλλά ας πούμε αυτή την τακτική ακολουθώ τις περισσότερες φορές. Τώρα αν αρχίσουν να περνάνε φασσες, αφήνω στην άκρη τα ψιλά και βάζω ν5-ν6. Αν περνάνε τσίχλες, ν7 τις ύποπτες ημερομηνίες!
 
Βάζεις ένα καλοφτιαγμένο #7,5 και δεν αλλάζεις τίποτα!
Το έσωσες!
Το καλύτερο σκάγι για Οκτώβριο, πασπαρτου που λέμε, είναι ν7,5 με 5% αντιμόνιο και κάνει για όλα τα αποδημητικά σε λογικές αποστάσεις! Το κακό είναι ότι δεν βρίσκω εδώ τέτοια φυσίγγια συχνά!
 
Κυνηγάω τσίχλα και με 8-8,5-9-9,5&10 ....... Το 9 είναι πολύ πιο αποτελεσματικο από το 8 και τολμώ να πω ακόμη καλύτερα το 9,5 και το 10.......
Μια μια διαφορά όμως ... εσύ ξέρεις τι # σκάγι έχεις μέσα.

Με 8 και 9 που κυνηγάω εγώ μην πιστεύεις ότι έχουμε μεγάλες διαφορές.
Από 8 μέχρι 10 πραγματικό είναι ...
 
Μια μια διαφορά όμως ... εσύ ξέρεις τι # σκάγι έχεις μέσα.

Με 8 και 9 που κυνηγάω εγώ μην πιστεύεις ότι έχουμε μεγάλες διαφορές.
Από 8 μέχρι 10 πραγματικό είναι ...
Για τρυγόνι μέχρι πόσα μέτρα είναι δραστικό το ν9; Καλοκαίρι από 25 μέχρι 30 βαθμούς θερμοκρασία.
Επινικελωμένα και απλά.
 
Όταν περιμένω, περιμένω, περιμένω.... και δεν περνάει τίποτα, ναι αυτό κάνω!😅 Αν αρχίσει να κάνει πέρασμα δυνατό, τότε ο,τι έρθει πρώτο στο χέρι μου βάζω! Αλλά ας πούμε αυτή την τακτική ακολουθώ τις περισσότερες φορές. Τώρα αν αρχίσουν να περνάνε φασσες, αφήνω στην άκρη τα ψιλά και βάζω ν5-ν6. Αν περνάνε τσίχλες, ν7 τις ύποπτες ημερομηνίες!
Αυτό, άμα μπαίνουν ότι βρίσκεις βάζεις...!
 
Για τρυγόνι μέχρι πόσα μέτρα είναι δραστικό το ν9; Καλοκαίρι από 25 μέχρι 30 βαθμούς θερμοκρασία.
Επινικελωμένα και απλά.
Μέχρι τα 40 μέτρα τα ζεματάς! Τσεκαρισμένο πολλά χρόνια τώρα και με διαφορετικά όπλα!
 
Ειχα Ν5 στη θαλαμη....περιμενα φασσες.....και ερχετε ο καριολης ο κοτσυφας και μου καθετε πανω σε
ενα ξερο στα 30 μετρα !!!
Δεν λυπηθηκα το φυσεκι...τον κοκκινολαιμη λυπηθηκα που ηταν διπλα του !!! :)
Δεν αλλαζεις φυσεκι σε τετοιες φασεις....και καλα εκανα και δεν εριξα...θα αλλαζαν διαδρομη οι φασσες
που στο ξαφνικα ηταν πανω απο το κεφαλι μου !!
Σε καλο μου βγηκε !!!;):)
 
40-50μ αλλά όλα αυτά τα νούμερα είναι πολύ σχετικά.

Βασιλη στο εστειλα το βιντεο....Εκοψα και ολες τις ακαταλληλες λεξεις....Ηταν μεγαλο σε διαρκεια και το
κοψαμε κρατωντας μονο την τουφεκια στην κουρουνα...
Οποτε εχεις χρονο και ορεξη ανεβασετο φιλε !!
 
Εχω βιντεο με τουφεκια στα γεματα 35 μετρα που πανιασε η κουρουνα και επεσε ξερη σαν πατσαβουρα.
Ηταν τουφεκια με Ν8,5 σκαγια... και επανω στο οπλο το ΙΜ kick's.
Εαν καταφερω θα το ανεβασω να το δειτε !! :)
Έτοιμο ... την πατσαβούριασες !!!

 
Καλα δεν παλευεσαι....το ιντρερνετ....το εχεις σαν να δενεις τα κορδονια σου φιλαρα μου !!! :) :D:cool:
Αγαπημένο θήραμα! Ωραίες μακρινές βολές, θήραμα σε μεγάλους αριθμούς καχύποπτο και πανέξυπνο! Μερικές φορές ακόμα και στην τέλεια απόκρυψη θα πλησιάσει με καχυποψία και θα πάει να στρίψει με το που θα δει την απειροελάχιστη κίνηση, λίγο πριν αρπάξει την τουφεκιά!!
 
Αγαπημένο θήραμα! Ωραίες μακρινές βολές, θήραμα σε μεγάλους αριθμούς καχύποπτο και πανέξυπνο! Μερικές φορές ακόμα και στην τέλεια απόκρυψη θα πλησιάσει με καχυποψία και θα πάει να στρίψει με το που θα δει την απειροελάχιστη κίνηση, λίγο πριν αρπάξει την τουφεκιά!!

Το καλυτεροτερο και καταλληλοτερο θηραμα για δοκιμη φυσιγγιων....!!! :cool:
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top