Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Όταν λες το ίδιο τσοκ εννοείς το ξεβιδωσες απ' τη Μπενέλι και τι βιδωσες στη Μπερέτα;
Γιατί έτσι στη Μπερέτα θα αποδώσει 3/10 πιο σφιχτό λόγω φαρδύτερου αυλού (Μπενέλι 18.3 και Μπερέτα 18.6)

Ετρεξες....Να υποστηριξεις την νεροσωληνα την μπενελι που εχεις....
Παρτο χαμπαρι Ντοκτορ....νεροσωληνες εχετε....!!!!! :D

εικόνα_Viber_2022-04-28_11-06-53-388.jpg
εικόνα_Viber_2022-05-20_12-25-42-072.jpg
Αντε να δω...ποτε θα το εμπεδωσεις.... :D
 
Όταν λες το ίδιο τσοκ εννοείς το ξεβιδωσες απ' τη Μπενέλι και τι βιδωσες στη Μπερέτα;
Γιατί έτσι στη Μπερέτα θα αποδώσει 3/10 πιο σφιχτό λόγω φαρδύτερου αυλού (Μπενέλι 18.3 και Μπερέτα 18.6)
Όχι ίσως δεν το έγραψα καλά.........
Φυσίγγι το ίδιο......
Τσοκ 4* εργοστασιακό της beretta....
....
 
τωρα προσεξα οτι γραφει το ιδιο τσοκ δηλ βγαλατε το crio plus κ το βιδωσατε στην optima plus το σπειρωμα ειναι ιδιο αλλα η φουστα δε νομιζω να εχουν την ιδια διαμετρο για τον ενα αυλο σε σχεση με τον αλλον
Όχι η λέξη ίδιο πήγαινε στο φυσίγγι..... Το τσοκ ήταν το 4 της beretta..... Στη benelli το gemini......
 
Νομίζω ότι λέγοντας ίδιο τσοκ, εννοεί ότι ήταν και τα δύο 4* εργοστασιακά. Όχι ότι το ίδιο τσοκάκι, βγήκε από το ένα όπλο και μπήκε στο άλλο. Εγώ αυτό κατάλαβα.
Η λέξη το ίδιο πήγαινε στο φυσίγγι......
Η μπενελι είχε gemini 4* και η Μπερέτα εργοστασιακό 4*
 
Βαγγέλη αν ο κώνος της beretta είναι αρκετά πιο μακρύς από της benelli όπως υποθέτω, συν οι οπές αεριων που ρίχνουν την πίεση στο στόμιο, η διαφορά 10% σε συγκέντρωση είναι αναμενόμενη. Όσο μεγαλώνουν όμως οι συσφιξεις η διαφορά θα μειώνεται.
Δεν είχα στη beretta gemini με όλες για τα αέρια εργοστασιακό τσοκ είχα...... Η μπενελι είχε gemini με πορτινκ....
 
Δεν είχα στη beretta gemini με όλες για τα αέρια εργοστασιακό τσοκ είχα...... Η μπενελι είχε gemini με πορτινκ....
Όχι Βαγγέλη στον κώνο της θαλαμης αναφέρομαι και τον μηχανισμό αεριων της beretta. Ο πιο ήπιος κώνος στατιστικά ανεβάζει πολύ την συγκέντρωση στα ανοιχτά τσόκ, μάλλον λόγω μικρότερης παραμόρφωσης, κάτι που το φουλ τσοκ το ακυρώνει, γιατί όσα σκάγια γλυτώνει ο μακρύς κώνος από την παραμόρφωση, τα καταστρέφει στην συνέχεια ο κώνος του φουλ τσοκ.
 
Όχι Βαγγέλη στον κώνο της θαλαμης αναφέρομαι και τον μηχανισμό αεριων της beretta. Ο πιο ήπιος κώνος στατιστικά ανεβάζει πολύ την συγκέντρωση στα ανοιχτά τσόκ, μάλλον λόγω μικρότερης παραμόρφωσης, κάτι που το φουλ τσοκ το ακυρώνει, γιατί όσα σκάγια γλυτώνει ο μακρύς κώνος από την παραμόρφωση, τα καταστρέφει στην συνέχεια ο κώνος του φουλ τσοκ.
Η δοκιμή έγινε με πρωτοβουλία του φίλου μου που ήθελε να δοκιμάση το συγκεκριμένο τσοκ (gemini) και μου πρότεινε να ρίξω και με την beretta...... Αυτό που διαπιστώνω είναι ότι η beretta με εργοστασιακό τσοκ και φυσίγγι μεσοταπο η ημιδιασπορας όπως το λέει ο κατασκευαστής έδωσε το ποσοστό της ονομαστικής αποδοσης σύσφιξης των 4*.......
Η μπενελι από την άλλη έδωσε την ονομαστική απόδοση του κυλίνδρου.......


...
 
Η δοκιμή έγινε με πρωτοβουλία του φίλου μου που ήθελε να δοκιμάση το συγκεκριμένο τσοκ (gemini) και μου πρότεινε να ρίξω και με την beretta...... Αυτό που διαπιστώνω είναι ότι η beretta με εργοστασιακό τσοκ και φυσίγγι μεσοταπο η ημιδιασπορας όπως το λέει ο κατασκευαστής έδωσε το ποσοστό της ονομαστικής αποδοσης σύσφιξης των 4*.......
Η μπενελι από την άλλη έδωσε την ονομαστική απόδοση του κυλίνδρου.......


...
Βαγγελη νομιζω οτι πρεπει να παει σε μισο τσοκ πιο σφιχτο σε ενα Lm πχ
 
μπορεις να το βαλεις φωτογραφια βαγγο γιατι μεσοταπο δεν υπαρχει ,μονο διασπορας βγαζει απο οτι ξερω ο ζωτος.
Το φυσίγγι είναι κατά παραγγελία του φίλου μου ....... Δεν κυκλοφορεί στο εμπόριο...... Σέβομαι την επιθυμία του να μην δώσω σεταπ ,απλά αναφέρω ότι είναι με σκάγια Νο 7 2,50 διάμετρος που έχουν 11/gr...... Και είναι 36 gr.
Άλλωστε η δοκιμή είναι συγκριτική οπότε είναι μείζονος σημασίας η σύνθεση του φυσιγγίου........ Απλά κρατάμε ότι είναι το ίδιο και στα δύο όπλα.......
 
Το φυσίγγι είναι κατά παραγγελία του φίλου μου ....... Δεν κυκλοφορεί στο εμπόριο...... Σέβομαι την επιθυμία του να μην δώσω σεταπ ,απλά αναφέρω ότι είναι με σκάγια Νο 7 2,50 διάμετρος που έχουν 11/gr...... Και είναι 36 gr.
Άλλωστε η δοκιμή είναι συγκριτική οπότε είναι μείζονος σημασίας η σύνθεση του φυσιγγίου........ Απλά κρατάμε ότι είναι το ίδιο και στα δύο όπλα.......
Οκ ,αυτό, ήθελα είναι παραγγελία και είναι με μβ36.Μια χαρά φυσιγγι θα είναι.
 
Η δοκιμή έγινε με πρωτοβουλία του φίλου μου που ήθελε να δοκιμάση το συγκεκριμένο τσοκ (gemini) και μου πρότεινε να ρίξω και με την beretta...... Αυτό που διαπιστώνω είναι ότι η beretta με εργοστασιακό τσοκ και φυσίγγι μεσοταπο η ημιδιασπορας όπως το λέει ο κατασκευαστής έδωσε το ποσοστό της ονομαστικής αποδοσης σύσφιξης των 4*.......
Η μπενελι από την άλλη έδωσε την ονομαστική απόδοση του κυλίνδρου.......


...
Καλησπέρα, θεωρώ ότι μία δοκιμή για να είναι αντικειμενική πρέπει τα τσοκ να έχουν την ίδια σύσφιξη σε σχέση αυλού και έξοδο στομίου του τσοκ!!! Εγώ αν κάνω σύγκριση τη benelli μου με το silver pigeon hp θα δοκίμαζα το τεσσάρι του silver pigeon με ένα lm στη benelli γιατί το 4αρι στη benelli σε όλες τις εταιρείες συμπεριλαμβανομένου και το εργοστασιακό έχουν σύσφιξη 0,15mm λόγω ότι ο αυλός μου είναι 18,3 και υπολογίζονται με βάση τον 18,4,ενώ το beretta έχει σύσφιξη ακριβώς 0,3 mm!!!!
Πιστεύει κανείς ότι με ένα Gemini lm στη δοκιμή που κάνατε θα είχατε διαφορές;Σημειωτέον το lm στον αυλό του 18,3 έχει σύσφιξη 0,28mm!!! Αν ο αυλός της benelli ήταν 18,4 τότε οι διαφορά είναι μικρή οπότε όντως η διαφορά που βγάλατε είναι αξιοσημείωτη!!!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top