Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Και τις μάξους έτσι πήγε επόμενος το ίδιο είναι
ΒΑΓΓΈΛΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗ.!!!!
Άναψε την φωτιά φέρνω το ΤΣΆΙ για τα μπενελλι 😂🤣😂🤣😂🤣😂🤣😂🤣🤣😂🤣🤣😂🤣
Εσύ την διασπορά χρειάζεσαι από ότι έχουμε καταλάβει όχι την συγκέντρωση
Άρα σε κέρασε τσαγάκι η Maxus με μαμά τσοκ
Άναψε φωτιά,κερνάει ο ξάδερφος..... .yelling.
 
Καλησπέρα, θεωρώ ότι μία δοκιμή για να είναι αντικειμενική πρέπει τα τσοκ να έχουν την ίδια σύσφιξη σε σχέση αυλού και έξοδο στομίου του τσοκ!!! Εγώ αν κάνω σύγκριση τη benelli μου με το silver pigeon hp θα δοκίμαζα το τεσσάρι του silver pigeon με ένα lm στη benelli γιατί το 4αρι στη benelli σε όλες τις εταιρείες συμπεριλαμβανομένου και το εργοστασιακό έχουν σύσφιξη 0,15mm λόγω ότι ο αυλός μου είναι 18,3 και υπολογίζονται με βάση τον 18,4,ενώ το beretta έχει σύσφιξη ακριβώς 0,3 mm!!!!
Πιστεύει κανείς ότι με ένα Gemini lm στη δοκιμή που κάνατε θα είχατε διαφορές;Σημειωτέον το lm στον αυλό του 18,3 έχει σύσφιξη 0,28mm!!! Αν ο αυλός της benelli ήταν 18,4 τότε οι διαφορά είναι μικρή οπότε όντως η διαφορά που βγάλατε είναι αξιοσημείωτη!!!
Στην ουσία αυτό που θέλαμε να κάνουμε ήταν αξιολόγηση του συγκεκριμένου τσοκ που αγόρασε ο φίλος μου....... Σε Νο 8 εμπορικού φυσιγγίου που ρίξαμε οι διαφορές ήταν μεγαλύτερες ...... Αυτές του μπενελι είχαν πολύ κακη εικόνα,με πολλά μεγάλα κενά....... Αλλά δεν έχει σημασία........ Αυτό που ήθελε να δοκιμάσει ήταν το συγκεκριμένο φυσίγγι με αυτό το τσοκ........ Ακόμη και αν το δούμε ξέχωρα από το αποτέλεσμα της 391 40% στα 36,50 μέτρα είναι πολύ λίγο(απόδοση κυλίνδρου) ειδικά από το τσοκ gemini που υποτίθεται πάει πολύ καλά στα μπενελι.......
 
Εσύ την διασπορά χρειάζεσαι από ότι έχουμε καταλάβει όχι την συγκέντρωση
Άρα σε κέρασε τσαγάκι η Maxus με μαμά τσοκ
Άναψε φωτιά,κερνάει ο ξάδερφος..... .yelling.

Που να βάλω 4τσοκ μαμά και να έριχνα θα με κυνηγάνε τα δασαρχεία ότι ξεριζωσα όλα τα βουνά από Τσάι 😂🤣😂
 
Last edited:
Εμένα το Gemini IC ported έχει έξοδο 18.17mm στον 18.30 βγαίνει ουσιαστικά skeet (4,5*) ένα κλικ πιο σφιχτό από κύλινδρος.
Δεν το έχω ρίξει σε χαρτί, στο κυνήγι είναι πράγματι πολύ ανοιχτό και δεν το προτιμώ. παίρνεις πανευκολα πουλιά χωρίς να είσαι πάνω σε κοντινές αποστάσεις, αλλά στις μεσαίες έχεις ζωντανά και δε μου αρέσει.
Με το Briley Spectrum LM που βγαίνει 3/10 ρίχνω παντού περπατητο και καρτέρι. Αν καταφέρω θέλω να το δω και σε πίνακα εκτός σεζόν, με τον συνονόματο σε κάνα σκοπευτήριο. Εντός σεζόν ασχολούμαι μόνο με το κυνήγι.
 
Στην ουσία αυτό που θέλαμε να κάνουμε ήταν αξιολόγηση του συγκεκριμένου τσοκ που αγόρασε ο φίλος μου....... Σε Νο 8 εμπορικού φυσιγγίου που ρίξαμε οι διαφορές ήταν μεγαλύτερες ...... Αυτές του μπενελι είχαν πολύ κακη εικόνα,με πολλά μεγάλα κενά....... Αλλά δεν έχει σημασία........ Αυτό που ήθελε να δοκιμάσει ήταν το συγκεκριμένο φυσίγγι με αυτό το τσοκ........ Ακόμη και αν το δούμε ξέχωρα από το αποτέλεσμα της 391 40% στα 36,50 μέτρα είναι πολύ λίγο(απόδοση κυλίνδρου) ειδικά από το τσοκ gemini που υποτίθεται πάει πολύ καλά στα μπενελι.......
Για μένα είναι λογική η απόδοση γιατί στην ουσία είναι 4,5αρι οπότε η απόδοση κυλίνδρου δεν είναι κάτι μη αναμενόμενο αφού μιλάμε για μισό τσοκ απόκλιση!!!
Σε σχέση με τα μαμά δεν νομίζω ότι τα gemini προσφέρουν κάτι ιδιαίτερο όπως και τα briley... τουλάχιστον στο δικό μου είναι πανομοιότυπες οι αποδόσεις!!!
 
Όταν μπορέσω πάντως μία συγκριτική δοκιμή μεταξύ rafaello και silver pigeon θα την κάνω να δω τελικά οι stellium τι διαφορές θα μου βγάλουν...αν βγαλουν σε σχέση με την ταπεινή benelli!!!!
Το σίγουρο είναι ότι το τσάι θα το πιω είτε το ένα κερδίσει είτε το άλλο!!!
 
Για να ξερουμε τι ''κάνει'' το οπλο μας....και παντα κατα την γνωμη μου.....δοκιμαζουμε το ΙΔΙΟ ΣΕΤΑΠ
σε διαφορετικες αποστασεις την ιδια ημερα και με διαφορετικα τσοκ ειτε μαμα ειτε με αυτα που κυνηγαμε.
Ετσι μπορουμε να εχουμε μια εκονα στο Συγκεκριμενο σεταπ σε διαφορετικες αποστασεις..
Και λεω συγκεκριμενο σεταπ γιατι στην ιδια δοσολογια καθε ΒΥΣΜΑ εχει διαφορετικες συγκεντρωσεις
και κατανομες...

Ανεβαζω 3 δοκιμες στο ιδιο σεταπ στα 27 - 30 μετρα με 4* και 3* αστρα μαμα τσοκ.

Καθε τσοκ και αναλογα την αποσταση εχει και διαφορετικα αποτεσματα...


εικόνα_Viber_2021-06-08_09-25-39.jpg
εικόνα_Viber_2021-06-08_09-26-14.jpg
εικόνα_Viber_2021-06-08_09-23-54.jpg
εικόνα_Viber_2021-06-08_09-24-27.jpg

Συνεχεια με το ιδιο σεταπ.
 
Συνεχεια στα 30 μετρα με 3* αστρα.

εικόνα_Viber_2021-06-08_09-30-40.jpg
εικόνα_Viber_2021-06-08_09-31-18.jpg
Αυτα για την ωρα παλικαρια....Με λιγα λογια....ΧΑΟΣ.....με την καλη εννοια...Καθε εκατοστο του μετρου μας
αλλαζει συγκεντρωση κατανομη...οπως και το διαφορετικο τσοκ ....
 
Οπου διαβασεις την σελιδα κυριαρχει το κερασμα τσαγιου μεταξυ σας ρε παιδια :)
Πασχα ερχεται

Κεραστε κανα αρνακι, ποσο τσαι πια, .big smile.



Κυρ Νικο
Εκλαψα με το βιντεο
Μαλακα…..κουρουνα μαλακα!!!.sarcastic.

Η ατακα εχει ´´φυλαχθεί´´, ταιριαζει σε πολλες περιπτωσεις της καθημερινοτητας:)
 
Ευχαριστώ φίλε. Αυτό το λοτ έχω και εγώ.
Θα το δοκιμάσω το σετ απ' σου ,μου κέντρισε το ενδιαφερον
Δοκίμασε το,μην το δένεις και κόμπο στο κυνήγι δεν το εχω δουλέψει... τα ακοπα πέταλα πιστεύω έδωσαν την συγκέντρωση αυτή.
 
Νίκο, τι είναι ο διπλός θάλαμος καύσης;

Ειναι Ρωσικη πατεντα της εταιρειας Nmz Iskra.....Και την κατωχυρωσε και εστηνε ετσι τα φυσιγγια της!!
Κατα τα λεγομενα της εταιρειας...αυξανει την ταχυτητα κατα 10% και μειωνει τις πιεσεις κατα 5%....πραγμα
που μαλλον συμβαινει...
Ειχα δοκιμασει την πατεντα πριν χρονια....αλλα δεν την ειχα ''ψαξει''....
Δουλεια δεν ειχε ο ''διαολος'' ειπα να το ψαξω λιγο...και γι'αυτο την δοκιμασα εχθες...
Στα 4ρα φυσιγγια που εριξα στα 3 δουλεψε...στο ενα ομως οχι....και με προβληματισε...και γι'αυτο δεν μπορω
να πω λεπτομερειες....
Οσιαστικα χωριζει την πυριτιδα σε δυο δοσεις....αλλα οταν ολοκληρωσω τις δοκιμες μου και ειναι 100%
ασφαλες θα πω λεπτομερειες φιλε !!!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top