Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Αυτο το θεωρω καλυτερο για μπεκατσα φιλε !!! :)

View attachment 70727
View attachment 70728
Ώπα μάστορα ...
Όπως πολύ σωστά λες,για τα αχαμνής συγκέντρωσης,σε δοκιμές στα 36 μέτρα, θα το αντιστρέψω !
Στα 15 μέτρα τι θα γίνει????? Πολύ στενό, παρά πολλά σκάγια! Αν υποθέσουμε κάπου στα 15 μέτρα, βαριαααααα 20,τη τουφεκιά στη μυταρού, θα τη κάνει κιμά! Γνώμη μου....
 
Ώπα μάστορα ...
Όπως πολύ σωστά λες,για τα αχαμνής συγκέντρωσης,σε δοκιμές στα 36 μέτρα, θα το αντιστρέψω !
Στα 15 μέτρα τι θα γίνει????? Πολύ στενό, παρά πολλά σκάγια! Αν υποθέσουμε κάπου στα 15 μέτρα, βαριαααααα 20,τη τουφεκιά στη μυταρού, θα τη κάνει κιμά! Γνώμη μου....

Γι'αυτο υπαρχουν εκατονταδες διαφορετικα στησιματα στα διασπορας....και οχι μονο...
Ο καθε ενας Μητσαρα μου φτιαχνει ή διαλεγει το φυσιγγιο που θεωρει καλυτερο για μετρα που
κυνηγαει...
Αρχη υπαρχει....τελος οχι φιλε και στα φυσιγγια και στα γουστα !!! :)
 
ειναι πολλα τα μετρα εκει για μπεκατσα 15με 20 θελουμε.

Η ιδια τουφεκια σε λιγοτερα μετρα με το ιδιο τσοκ ειναι ποιο ''μαζεμενη''....
Εδω εχω δει στο εμποριο και κυκλοφορουν διασπορας με 38 γραμμαρια σκαγια τι να λεμε τωρα ??
Ειπα στα γουστα και στα φυσιγγια αρχη υπαρχει....τελος οχι !!! :)
 
Οι δικές μου 9 στις 10 βολές σε μπεκάτσα είναι κάτω από 20 μέτρα, και οι μισές από 5 με 10.
Σωστα τα μετρα !! Μην σου πω και ολες οι βολες κατω απο τα 20 ιδιως η πρωτη, αλλα δεν ειναι και κανενα απετητηκο θυραμα απο αποψη φυσιγγιου !!! 9στις 10 θα τις παρεις με την πρωτη τουφεκια η 1 θα βαλει κανενα δεντρο σκινο κτλ μπροστα και δεν θα την τουφεκισεις !
 
Καλημέρα σας και καλό σ/κ.δοκιμες το πρωί καινούργιες παρόλο το ψιλόβροχο που ευτυχώς σταμάτησε και με άφησε ήσυχο με 2 τσοκ που οι κατασκευαστές τα δίνουν ως τα 35 μέτρα.προκειται για το muller decoy και anaconda short range.οπλο δοκιμής franchi affinity sporting και φυσίγγια τα οποία θα δείτε στη φωτο που ακολουθεί τα οποία τα χρησιμ σε τσίχλα και περιστεροειδη.κατα τη γνώμη μου το decoy στη κανη μου απέδωσε πολύ καλύτερα ως εκεί αλλά περιμένω και τις απόψεις σας
IMG_20230422_084356.jpg
 
Last edited:
Κανένα τσοκ από τα δυο δεν έχει τα 35 για τσίχλα. Η τσίχλα θέλει συγκέντρωση . Το Α1 έσωσε οριακά την κατάσταση γιατί είναι συγκεντρωτικό. Αυτά τα τσοκ είναι για 27 +- 5-6 μ .
Και το ν6 r12 οριακό με αυτά τα τσοκ για φασσα στα 35.
Αν οι τουφεκιές σου είναι γενικά σε αυτό το εύρος των +-27 μ , τότε για τις λίγες εκείνες των 35μ, βάλε στην τσέπη λίγα φυσίγγια πιο σφιχτά ή και με περισσότερα σκάγια . Πχ nsi speed 34 , percorso 36
 
Ομάδα καλησπέρα.. Θέλω να κάνω συγκριτικό τέστ διάτρησης σε τενεκέδες λαδιού κάποιων φασσοφυσιγγων σε νο6 ως επί το πλείστον και κάποια λίγα σε νο5. Στα πόσα μέτρα τρυπάνε οριακά τον τενεκέ την μπροστινή πλευρά τα εμπορικά νορμάλ 6άρια? Για αρχή σκέφτομαι να ξεκινήσω με εργοστασιακό φουλ τσοκ και kicks LF στα 35 μέτρα με το κάθε φυσίγγιο.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top