Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
25 με 30, βαριά βαριά στα 40 μέτρα με καλό μολύβι πάντα.
Μπορεί να είναι και έτσι
Δεν με ενδιαφέρει το κυνήγι του γουρουνιού και δεν έχω ψαξει το θεμα οπλο-φυσιγγι για γουρουνια...περα απο καποιες δοκιμες που εχω κανει σε δραμια-μονοβολα και οτι εχω διαβασει περι βλητικης αυτων...
Αλλά εδώ μέσα διαβάζω ότι γονατίζουν γουρούνια με δράμια -επαναλαμβανόμενα- στα 50 μέτρα

Είχα διαβάσει παλαιοτέρα σε αμερικάνικο περιοδικό ότι για την άμεση καταβολή αγριόχοιρου 80-90 κιλών απαιτείται βολή με 800 ποδόλιβρες (ft/lbs) ενέργεια στο στόχο...
800 ft/lbs=1085 joules...
Βλέποντας τις πληροφορίες που παρέχει στο site της η Baschieri&Pellagri σχετικά με τα μονόβολα της...μια βολίδα 32 γρ. με 450 μ/δ διατηρεί το 77% (347 μ/δ) της ταχύτητας της στα 50 μ. και το 65% (292 μ/δ) στα 100 μ.
Λαμβάνοντας υπόψη τον τύπο της Μεταφορικής Κινητικής Ενέργειας Ε=m*v2/2 οπου m=βάρος βολίδας σε κιλά και V2=ταχύτητα βλήματος σε μ/δ στο τετράγωνο...
Μια βολίδα 32γρ. με 420 μ/δ αρχική και 273 μ/δ (65% επί αρχικής) στα 100 μ. δινει 1192 joules κινητική ενέργεια...καθόλα επαρκή για γουρούνι 80 κιλών...
Σπυρο δεν νομιζω να υπαρχει εμπορικο μονοβολο με κατω απο το V1,5-430-440m/s.
Αυτα τα λιγα εμπορικα που εχω δοκιμασει εκει επαιζαν...βεβαια υπαρχουν και με μεγαλυτερες ταχυτητες.
Αυτο που εχω δει μεσα απο τις δοκιμες μου ειναι οτι στα 70 πραγματικα μετρα...τα μονοβολα που εχουν
χαμηλη ταχυτητα ειχαν και μεγαλυτερη αποκλιση απο το κεντρο του στοχου και παντα προς τα κατω.
Εχουν αποκλιση λογω χαμηλης ταχυτητα και βαρους....
Τα 420μ/δ τα θεωρω λιγα.....για 32 γραμμαρια μονοβολο....Εντελως διαφορετικη συμπεριφορα τα 420-430μ/δ
σε μονοβολο 40 γραμμαριων...
Εχω δοκιμασει 40 γραμμαρια μονοβολα με 430-440 ταχυτητα....και ''κλεινουν σπιτια''.....
Εχω χαρησει μερικα σε φιλους γουρουνοκυνηγους....και ξερω τι κανουν...εκτος απο τις δοκιμες μου

Αυτο το μονοβολο φιλε , και ο χαρος το φοβηθηκε !!!

View attachment 71469
View attachment 71470
View attachment 71471
Με λιγα λογια....συμφωνω με τα γραφομενα σου...μονο στο 420μ/δ στα 32 γραμ. διαφωνω...φιλε !!!
Και αυτο δεν σημαινει οτι το δικιο το εχω εγω.... :)
Έχεις δίκιο Νίκο κάπου 440-470 μ/δ βγαίνουν τα νορμαλ εμπορικά 32-34γρ. μονόβολα...
Και όσο πιο αργό τόσο απώλεια ύψους στην τροχιά τους έχουν...για τον ίδιο τύπο μονόβολου πάντα...σε διαφορετικά παίζει ρόλο και η αεροδυναμική τους...

Το 40αρι σου γονατίζει ελέφαντα...αν είναι και "διαχειρίσιμη" η ανάκρουση του και έχεις γρήγορη 2η ντουφεκιά (σημαντικο σε γουρούνι στη φυγή της παγάνας) ειναι "χάρος" όπως το λες...
Το θέμα είναι στα 100 μέτρα μπορείς να στείλεις το μολύβι επάνω στο γουρούνι;
Αυτό είναι το θέμα...η διεθνής κυνηγετική πρακτική μιλάει για βολές λειόκανου με μονόβολο στα 50 μέτρα για έναν καλό σκοπευτή....τα 70 μέτρα είναι για πολύ λίγους....και μιλάω για επαναλαμβανόμενες βολές...
 
Νικολα, εχεις δοκιμασει να κερώσεις;;;
Τι είδες κατα την εφαρμογή...;;;
Με μαλιννη ξεκίνησα ιδιογομωση και σοκολ Πολωνίας..
Κάνω την πρώτη παραγγελία 100 μαλλίνες οι οποίες ήταν στο χρώμα του μαλλιού της προβατίνας από φαντομ τις πείρα ήταν ΣΚΛΗΡΈΣ 16ΧΙΛ τις εριχνα σε δοκιμές και κυνήγι έκανα τα πρώτα μου θηράματα με ιδιογομωση... έμεινα ευχαριστημένος..
Κάνω μια παραγγελία άλλες 200ες και μου ήρθαν γκρι μαλλίνες 16χιλ αλλά ήταν πολύ μαλακές και δεν είχαν σωστή συμπίεση.
Και μου λέει αυτός που με έμαθε κέρωσετες..
Παρε αυτό που πάνε στα μνηματα το κόκκινο με το λευκό σαν κερί βράσε και βουτά στιγμιαία..
Το κάνω εγώ και από 16χιλ έγιναν 12-13 χιλ μάζευαν και έβαζα χαρτάκια για να σηκώσω ύψος..
Μετά πειρα 1000 κομμάτια 18χιλ για να κόβω η να κερώσω αλλά αυτές είναι γκρι σκούρο μαλακές 4 ποιοτιτες έχω δουλέψει..
Η μαλλίνες είναι το καλύτερο υλικό για εμενα που υπάρχει σαν βύσμα...
Η ντιάνα είναι ένα ξέρως χαρτοπολτος.. που σκορπάει το κέντρο της ντουφεκιάς.. και κλωτσάει
Ο φελλός είναι λίγο ποιο μαλακό υλικό αλλά αν το ζορίζεται λίγο τρίβετε.. και έχει πάλι μια ντουφεκια λίγο ποιο ανοιχτή από την μάλλινη..
Με ποιο ήρεμη από την Ντιάνα
Ενώ ρε φίλε η μάλλινη διαβάζει το τσοκ και έχει μια σφιχτή τουφεκιά σε κάθε τσόκ..
Με πολύ μαλακό λάκτισμα..
Αν θες να σπάσει λίγο την ντουφεκια σου και να είναι σαν τα αλλα 2 υλικά κερωνεις..
Απλα με κάποιες πυρίτιδες θέλει ψάξιμο...
Και πάντα χαραζεις στα 4ρα... για να μην εμβολιζει την στήλη
Επίσης την κόβεις όπου θες..
Τωρα για το επικίνδυνο δεν ξέρω...
Κάποιες που της άφησα στην αρχή και έγιναν τελείως πέτρα με το κερί της πέταξα δεν τις έριξα...
Δεν προτείνω σε κανέναν τίποτα γιατί ξέρω τα λιγότερα και φοβάμαι κιολας να δωσω και κανα σετ απ 😁😁😁
 
Του αλλου Νικολα ηταν η ερωτηση...τελος παντων...

Σου εύχομαι κ στα 64gr... .yelling.

Οχι βρε στα 1500 πληθος σκαγιων θα σταματησω. :D

Εαν θελεις δοκιμασε αυτο...Βγαλε αυτο τον ''τακο'' που εχεις επανω στην πυριτιδα...Βαλε τον αποκεντρωτηρα
επανω στην πυριτιδα...και βαλε αμορτισερ( σωληνακι ) αναμεσα στους 2 διασπορεις...θα δεις αλλα εργα !!!;)
 
Έχεις δίκιο Νίκο κάπου 440-470 μ/δ βγαίνουν τα νορμαλ εμπορικά 32-34γρ. μονόβολα...
Και όσο πιο αργό τόσο απώλεια ύψους στην τροχιά τους έχουν...για τον ίδιο τύπο μονόβολου πάντα...σε διαφορετικά παίζει ρόλο και η αεροδυναμική τους...

Σπυρο μου....Πιστεψε με....εαν θελεις φιλε μου !!!
Το ιδιο βλημα ή μαλλον 2 βληματα με ιδια αεροδυναμικη....Το γρηγορο πχ 480μ/δ εχει μικροτερη αποκλιση
απο το κεντρο του στοχου ...απο ενα αργο πχ 430-440μ/δ...
Το εχω δει επανειλημμενα στις δοκιμες μου !!!
 
Last edited:
2 βληματα με ιδια αεροδυναμικη....Το γρηγορο πχ 480μ/δ εχει μικροτερη αποκλιση
απο το κεντρο του στοχου ...απο ενα αργο πχ 430-440μ/δ...
Το εχω δει απανειλημμενα στις δοκιμες μου !!!
Προφανώς.
Για πτώση μιλάς όμως όχι απόκλιση ... έτσι λέγεται drop=πτώση.
Απόκλιση μπορεί να είναι πάνω και αριστερά πχ
 
Προφανώς.
Για πτώση μιλάς όμως όχι απόκλιση ... έτσι λέγεται drop=πτώση.
Απόκλιση μπορεί να είναι πάνω και αριστερά πχ

Ναι αυτο εννοω...πτωση.. φιλε !!
Εγω τα εχω κανω ολα ισωμα...ολα τα λεω με δικα μου λογια !! :D
 
Αυτό που προσπαθούμε είναι να έχουμε μικρό γκρουπ πάντα σε σχέση με το μέγεθοςς του στόχου !!!
Δεν μας πειράζει η ακρίβεια αρχικά γιατί διορθώνεται με τα σκοπευτικά.
Δηλαδή τώρα θα μιλάμε για ραβδωτα με free float barrels και λειοκανα με μονοβολα σε γκρουπαρισμα?Κατίκι Δομοκού πάει στη σαλάτα αυτή? .yel.
 
Με μαλιννη ξεκίνησα ιδιογομωση και σοκολ Πολωνίας..
Κάνω την πρώτη παραγγελία 100 μαλλίνες οι οποίες ήταν στο χρώμα του μαλλιού της προβατίνας από φαντομ τις πείρα ήταν ΣΚΛΗΡΈΣ 16ΧΙΛ τις εριχνα σε δοκιμές και κυνήγι έκανα τα πρώτα μου θηράματα με ιδιογομωση... έμεινα ευχαριστημένος..
Κάνω μια παραγγελία άλλες 200ες και μου ήρθαν γκρι μαλλίνες 16χιλ αλλά ήταν πολύ μαλακές και δεν είχαν σωστή συμπίεση.
Και μου λέει αυτός που με έμαθε κέρωσετες..
Παρε αυτό που πάνε στα μνηματα το κόκκινο με το λευκό σαν κερί βράσε και βουτά στιγμιαία..
Το κάνω εγώ και από 16χιλ έγιναν 12-13 χιλ μάζευαν και έβαζα χαρτάκια για να σηκώσω ύψος..
Μετά πειρα 1000 κομμάτια 18χιλ για να κόβω η να κερώσω αλλά αυτές είναι γκρι σκούρο μαλακές 4 ποιοτιτες έχω δουλέψει..
Η μαλλίνες είναι το καλύτερο υλικό για εμενα που υπάρχει σαν βύσμα...
Η ντιάνα είναι ένα ξέρως χαρτοπολτος.. που σκορπάει το κέντρο της ντουφεκιάς.. και κλωτσάει
Ο φελλός είναι λίγο ποιο μαλακό υλικό αλλά αν το ζορίζεται λίγο τρίβετε.. και έχει πάλι μια ντουφεκια λίγο ποιο ανοιχτή από την μάλλινη..
Με ποιο ήρεμη από την Ντιάνα
Ενώ ρε φίλε η μάλλινη διαβάζει το τσοκ και έχει μια σφιχτή τουφεκιά σε κάθε τσόκ..
Με πολύ μαλακό λάκτισμα..
Αν θες να σπάσει λίγο την ντουφεκια σου και να είναι σαν τα αλλα 2 υλικά κερωνεις..
Απλα με κάποιες πυρίτιδες θέλει ψάξιμο...
Και πάντα χαραζεις στα 4ρα... για να μην εμβολιζει την στήλη
Επίσης την κόβεις όπου θες..
Τωρα για το επικίνδυνο δεν ξέρω...
Κάποιες που της άφησα στην αρχή και έγιναν τελείως πέτρα με το κερί της πέταξα δεν τις έριξα...
Δεν προτείνω σε κανέναν τίποτα γιατί ξέρω τα λιγότερα και φοβάμαι κιολας να δωσω και κανα σετ απ 😁😁😁
Η μαλινη τάπα πάντα ήταν και θα είναι το κορυφαίο υλικό γόμωσης και με βάση αυτήν έχουν βγει τα αποτελέσματα συγκέντρωσης των τσοκ ανά απόσταση .Ο σγκεντρωτηρας απλά είναι ένα φθηνότερο υλικό πολλών ειδών (σχεδίων σκληρότητας) το οποίο έχει σαν στόχο την ανοικτοτερο ή την κλειστοτερη συγκέντρωση σε ανάλογη απόσταση από την παραδοσιακή μαλινη η οποία είναι το τοπ υλικό για μένα.Θα μπορούσε κάποιος ιδιογομωτης να μην ασχοληθεί ποτέ με άλλου είδους βυσματωση πλην μαλινης και απλά να έψαχνε κατάλληλα τσοκ ,πιο αποτελεσματικός θα ήταν και με πιο σταθερά φυσίγγια.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top