Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
@ΝικοςΠ Νικόλα ένα σεταπ με cx mb-32 1.80-33 με z2m21 6αρια κλεισμένο στα 57,5 πως θα το έστεινες με γνήσια μαλλινη?

Πήρα από φαντομ κάποιες και μιας και έχεις στεισε με μαλλινες αρκετά σεταπ είπα να ρωτήσω. 15χιλ ύψος έχω πάρει.
View attachment 71702


Και μια άλλη ερώτηση για όλους εννοείται όταν στείλουμε με μαλλινη τι περιμένουμε να δούμε όσον αφορά τη συγκέντρωση κτλπ εν σχέση με το συγγεντρωτηρα?

Μαικ....Για το σεταπ θα δω μετα και θα σου...πω.
Επρεπε να παρεις 10 χιλιοστα μαλλινες....Αυτο γιατι τα 15 χιλιοστα δημιουργουν μεγαλο αμορτισερ . Τωρα το
κοψιμο της στα 10 χιλιοστα ειναι βασανο.
Οπως ειπες και εγραψες μην την κερωσεις....Εαν δεν το κανεις σωστα θα βγουν τα bar στον Θεο !!!
Απο τις μαλλινες μπορεις να βγαλεις τις ιδιες συγκεντρωσεις που βγαζεις με συγκεντρωτηρα...αλλα θα
εχεις αλλη κατανομη.
Ο συγκεντρωτηρας εχει παντα ποιο εντονο κεντρο....η μαλλινη εχει ποιο ''ομοιομορφη'' κατανομη και οχι
εντονο κεντρο.
Το οτι οι μαλλινες ειναι για λιγοτερα μετρα απο τον συγκεντρωτηρα ειναι μυθος....Μονο με ''ειδικα'' βυσματα
( συγκεντρωτηρες ) κερδιζεις μετρα...Μεχρι τα 50 μετρα η μαλλινη εχει αξιοπρεπεια...απο εκει και μετα
πας σε ''ειδικα'' βυσματα...και στησιματα.....
Δεν ξερω εαν ξεχασα καποια απορια σου...
Θα επανελθω με το σεταπ που ρωτησες...Μαικ !!
 
Μαικ....Για το σεταπ θα δω μετα και θα σου...πω.
Επρεπε να παρεις 10 χιλιοστα μαλλινες....Αυτο γιατι τα 15 χιλιοστα δημιουργουν μεγαλο αμορτισερ . Τωρα το
κοψιμο της στα 10 χιλιοστα ειναι βασανο.
Οπως ειπες και εγραψες μην την κερωσεις....Εαν δεν το κανεις σωστα θα βγουν τα bar στον Θεο !!!
Απο τις μαλλινες μπορεις να βγαλεις τις ιδιες συγκεντρωσεις που βγαζεις με συγκεντρωτηρα...αλλα θα
εχεις αλλη κατανομη.
Ο συγκεντρωτηρας εχει παντα ποιο εντονο κεντρο....η μαλλινη εχει ποιο ''ομοιομορφη'' κατανομη και οχι
εντονο κεντρο.
Το οτι οι μαλλινες ειναι για λιγοτερα μετρα απο τον συγκεντρωτηρα ειναι μυθος....Μονο με ''ειδικα'' βυσματα
( συγκεντρωτηρες ) κερδιζεις μετρα...Μεχρι τα 50 μετρα η μαλλινη εχει αξιοπρεπεια...απο εκει και μετα
πας σε ''ειδικα'' βυσματα...και στησιματα.....
Δεν ξερω εαν ξεχασα καποια απορια σου...
Θα επανελθω με το σεταπ που ρωτησες...Μαικ !!
Οκ ευχαριστώ Νίκο!
Ναι αν μπορείς δες το το σεταπ γιατί νομίζω βγαίνει καλά η όγκο μέτρια με τη mb-32 και ας ειναι 15χιλ. η μαλλινη
 
Οκ ευχαριστώ Νίκο!
Ναι αν μπορείς δες το το σεταπ γιατί νομίζω βγαίνει καλά η όγκο μέτρια με τη mb-32 και ας ειναι 15χιλ. η μαλλινη

@ΝικοςΠ Νικόλα ένα σεταπ με cx mb-32 1.80-33 με z2m21 6αρια κλεισμένο στα 57,5 πως θα το έστεινες με γνήσια μαλλινη?

Που το ειδες αυτο το σεταπ βρε Μαικ μου ???
Μου εκανε εντυπωση απο την αρχη η δοσολογια του....αλλα εχω τοσα πολλα σεταπ που το εψαξα.
Δεν εχω τετοιο σεταπ ....
Πες μου τι θελεις να φτιαξεις και να σου δωσω σεταπ...ειτε σε αστεροειδες κλεισιμο ειτε σε ρελι !!

Να ξερεις το εξης....Δεν σημαινει οτι επειδη βγαινει η ογκομετρια με 15 χιλιοστα μαλλινη...οτι το φυσιγγιο
θα βγει σωστο...
Μια απο τις μεγαλυτερες φολες που εχω βγαλει σε φυσιγγιο ...ηταν οταν ''παντρεψα'' γνησια μαλλινη με
ταπα FSF...
Ειχα μεγαλο αμορτισερ...( ισως 15 χιλιοστα ) και γελαγαν και οι πετρες οταν το εριξα...
Θελω να καταλειξω...οτι το μεγεθος του αμορτισερ παει συμφωνα με την δοσολογια και το βαρος σκαγιων..
Εαν κανεις οτι εσυ ''γουσταρεις''....στρακα στρουκες θα βγαζεις...και στα λεω με την καλη εννοια βεβαια..
Με ξερεις...δεν πιστευω να με παρεξηγησεις που μιλαω ετσι...
Ζητα μου οτι θελεις....η δοσολογια αυτη ειναι λαθος....και εαν ειχα τετοιο σεταπ...ισως να ηταν πολυ
παλιο ...τοτε που εκλεινα σε δυο σταδια...γιατι η δοσολογια με Ζ2Μ21 ειναι στα 10χιλιοστα..και εαν βαλεις
Ζ2Μ18 παει στα 13χιλιοστα...
Ωστοσο...τετοιο δικο μου σεταπ δεν νομιζω να υπαρχει...
Η σωστη δοσολογια ειναι 1,80Χ34.
Μην μου ζητησεις σεταπ με 15 χιλιοστα μαλλινη δεν εχω...

ΥΓ. Για μενα ή αλλαξε τις μαλλινες με 10 χιλιοστα υψος....η ξεκινα το κοψιμο φιλε !!!
 
@ΝικοςΠ Νικόλα ένα σεταπ με cx mb-32 1.80-33 με z2m21 6αρια κλεισμένο στα 57,5 πως θα το έστεινες με γνήσια μαλλινη?

Που το ειδες αυτο το σεταπ βρε Μαικ μου ???
Μου εκανε εντυπωση απο την αρχη η δοσολογια του....αλλα εχω τοσα πολλα σεταπ που το εψαξα.
Δεν εχω τετοιο σεταπ ....
Πες μου τι θελεις να φτιαξεις και να σου δωσω σεταπ...ειτε σε αστεροειδες κλεισιμο ειτε σε ρελι !!

Να ξερεις το εξης....Δεν σημαινει οτι επειδη βγαινει η ογκομετρια με 15 χιλιοστα μαλλινη...οτι το φυσιγγιο
θα βγει σωστο...
Μια απο τις μεγαλυτερες φολες που εχω βγαλει σε φυσιγγιο ...ηταν οταν ''παντρεψα'' γνησια μαλλινη με
ταπα FSF...
Ειχα μεγαλο αμορτισερ...( ισως 15 χιλιοστα ) και γελαγαν και οι πετρες οταν το εριξα...
Θελω να καταλειξω...οτι το μεγεθος του αμορτισερ παει συμφωνα με την δοσολογια και το βαρος σκαγιων..
Εαν κανεις οτι εσυ ''γουσταρεις''....στρακα στρουκες θα βγαζεις...και στα λεω με την καλη εννοια βεβαια..
Με ξερεις...δεν πιστευω να με παρεξηγησεις που μιλαω ετσι...
Ζητα μου οτι θελεις....η δοσολογια αυτη ειναι λαθος....και εαν ειχα τετοιο σεταπ...ισως να ηταν πολυ
παλιο ...τοτε που εκλεινα σε δυο σταδια...γιατι η δοσολογια με Ζ2Μ21 ειναι στα 10χιλιοστα..και εαν βαλεις
Ζ2Μ18 παει στα 13χιλιοστα...
Ωστοσο...τετοιο δικο μου σεταπ δεν νομιζω να υπαρχει...
Η σωστη δοσολογια ειναι 1,80Χ34.
Μην μου ζητησεις σεταπ με 15 χιλιοστα μαλλινη δεν εχω...

ΥΓ. Για μενα ή αλλαξε τις μαλλινες με 10 χιλιοστα υψος....η ξεκινα το κοψιμο φιλε !!!
Νίκο αν κατάλαβα καλά, στο σετ απ του Μιχάλη, δεν συμφωνείς με την ποσότητα 1,80 πυρίτιδα με 33 γρ σκάγια. .Έχει 0,05 πυρίτιδα παραπάνω. Το ότι βάζει μεγαλύτερο αμορτισέρ, χρησιμοποιώντας 15 χιλ. τάπα, δεν εξισορροπεί κάπως την κατάσταση, ώστε να "δουλέψει" το φυσίγγι "νορμάλ"? Γράψε την γνώμη σου και ας μην το έχεις δοκιμάσει.
 
Οκ όταν λες δεν θα πατάει όσο πρέπει λόγο ύψους? Θα μπει obturator από κάτω + χαρτάκι ή Diana κομμένη 2-3χιλ για να έρθει στα ίσα του. Κάπως έτσι το σκέφτομαι.

Για να την κερώσω ούτε για αστείο γιατί δεν έχω ιδέα από κερωμα οπότε με αυτά που ακούω και διαβάζω φοβαμαι
Φίλε μου με μαλλινη πιστεύω δεν θα άσκηση συμπίεση όσο θέλει η mb32...
Πάνω από 30 μπεκάτσες με διασποράς και μαλλινες τραυματισα...
Και σε ρελι και σε άστερι..
Για κερί έβαζα παραφινελαιο...
Τωρα επιδει η εμπειρία μου είναι μηδενική κάνε ότι σου πουν οι έμπειροι..
 
Last edited:
Φίλε μου με μαλλινη πιστεύω δεν θα άσκηση συμπίεση όσο θέλει η mb32...
Πάνω από 30 μπεκάτσες με διασποράς και μαλλινες τραυματισα...
Και σε ρελι και σε άστερι..
Για κερί έβαζα παραφινελαιο...
Τωρα επιδει η εμπειρία μου είναι μηδενική κάνε ότι σπυ πουν οι έμπειροι..
Νικόλα παντα βάζω κουβετ (6.5mm) και μετά την μάλλινη και ποτέ δεν είχα θέμα!
 
@ΝικοςΠ Νικόλα ένα σεταπ με cx mb-32 1.80-33 με z2m21 6αρια κλεισμένο στα 57,5 πως θα το έστεινες με γνήσια μαλλινη?

Που το ειδες αυτο το σεταπ βρε Μαικ μου ???
Μου εκανε εντυπωση απο την αρχη η δοσολογια του....αλλα εχω τοσα πολλα σεταπ που το εψαξα.
Δεν εχω τετοιο σεταπ ....
Πες μου τι θελεις να φτιαξεις και να σου δωσω σεταπ...ειτε σε αστεροειδες κλεισιμο ειτε σε ρελι !!

Να ξερεις το εξης....Δεν σημαινει οτι επειδη βγαινει η ογκομετρια με 15 χιλιοστα μαλλινη...οτι το φυσιγγιο
θα βγει σωστο...
Μια απο τις μεγαλυτερες φολες που εχω βγαλει σε φυσιγγιο ...ηταν οταν ''παντρεψα'' γνησια μαλλινη με
ταπα FSF...
Ειχα μεγαλο αμορτισερ...( ισως 15 χιλιοστα ) και γελαγαν και οι πετρες οταν το εριξα...
Θελω να καταλειξω...οτι το μεγεθος του αμορτισερ παει συμφωνα με την δοσολογια και το βαρος σκαγιων..
Εαν κανεις οτι εσυ ''γουσταρεις''....στρακα στρουκες θα βγαζεις...και στα λεω με την καλη εννοια βεβαια..
Με ξερεις...δεν πιστευω να με παρεξηγησεις που μιλαω ετσι...
Ζητα μου οτι θελεις....η δοσολογια αυτη ειναι λαθος....και εαν ειχα τετοιο σεταπ...ισως να ηταν πολυ
παλιο ...τοτε που εκλεινα σε δυο σταδια...γιατι η δοσολογια με Ζ2Μ21 ειναι στα 10χιλιοστα..και εαν βαλεις
Ζ2Μ18 παει στα 13χιλιοστα...
Ωστοσο...τετοιο δικο μου σεταπ δεν νομιζω να υπαρχει...
Η σωστη δοσολογια ειναι 1,80Χ34.
Μην μου ζητησεις σεταπ με 15 χιλιοστα μαλλινη δεν εχω...

ΥΓ. Για μενα ή αλλαξε τις μαλλινες με 10 χιλιοστα υψος....η ξεκινα το κοψιμο φιλε !!!
Νίκο δεν το διατύπωσα εγώ καλά. Απαντάω τώρα γιατί έμεινα από μπαταρία και τώρα μπήκα σπίτι.....
Το σεταπ δικό μου είναι και μου αρέσει οπότε το έφερα ως παράδειγμα. Απλώς ρώτησα πως θα μπορούσα να το τροποποιησω με μαλλινη διότι δεν τις έχω ξαναδουλεψει πότε. Με 2 στάδια κλείνω δεν έχω τρίτο κτλπ.
 
Φίλε μου με μαλλινη πιστεύω δεν θα άσκηση συμπίεση όσο θέλει η mb32...
Πάνω από 30 μπεκάτσες με διασποράς και μαλλινες τραυματισα...
Και σε ρελι και σε άστερι..
Για κερί έβαζα παραφινελαιο...
Τωρα επιδει η εμπειρία μου είναι μηδενική κάνε ότι σπυ πουν οι έμπειροι..
Τι να σου πω βρε Nικολα δεν τις έχω δουλέψει οπότε θα δείξει στην πορεια
 
Νίκο αν κατάλαβα καλά, στο σετ απ του Μιχάλη, δεν συμφωνείς με την ποσότητα 1,80 πυρίτιδα με 33 γρ σκάγια. .Έχει 0,05 πυρίτιδα παραπάνω. Το ότι βάζει μεγαλύτερο αμορτισέρ, χρησιμοποιώντας 15 χιλ. τάπα, δεν εξισορροπεί κάπως την κατάσταση, ώστε να "δουλέψει" το φυσίγγι "νορμάλ"? Γράψε την γνώμη σου και ας μην το έχεις δοκιμάσει.

Τι να πω...??? Δλδ τα 15 χιλιοστα μαλλινη πατανε την πυριτιδα που 0,05 περισσοτερη...και τα 10 χιλιοστα
δεν θα την πατησουν ??
Καταλαβαινεις οτι δεν μπορει να υπαρξει ισορροπια σε ενα σεταπ με 15 χιλιοστα αμορτισερ ??

Τωρα οταν προκειται για φυσιγγια διασπορας....εκει δεν μας ''απασχολει''...η απολυτη ισορροπια...στα
διασπορας ...και παντα με το μυαλο στο κεφαλι....και ξεροντας τι γεμιζουμε...
φτιαχνουμε τον αδη με
τα λειψανα !!!
ΠΧ Ο φιλος ο χομπιστας βαζει 15 χιλιοστα μαλλινη...και βγαζει την ογκομετρια που θελει....και εγω με
αλλο σκεπτικο βαζω διπλους διασπορεις... με διαφορετικα στησιματα...
Το θεμα ειναι τι θελει να βγαλει ο καθε ενας μας...

εικόνα_Viber_2023-05-06_15-31-49-772.jpg
εικόνα_Viber_2023-05-06_15-32-07-321.jpg
εικόνα_Viber_2023-05-06_15-31-58-171.jpg
 
Νίκο δεν το διατύπωσα εγώ καλά. Απαντάω τώρα γιατί έμεινα από μπαταρία και τώρα μπήκα σπίτι.....
Το σεταπ δικό μου είναι και μου αρέσει οπότε το έφερα ως παράδειγμα. Απλώς ρώτησα πως θα μπορούσα να το τροποποιησω με μαλλινη διότι δεν τις έχω ξαναδουλεψει πότε. Με 2 στάδια κλείνω δεν έχω τρίτο κτλπ.

Οκ....Πες μου τι φυσιγγιο θελεις να βγαλεις...και για ποια θηραματα...
Αοριστα δεν μπορουμε να μιλαμε....
Και το ξανα γραφω...Με 15 χιλιοστα αμορτισερ σε νορμαλ φυσιγγιο ...δεν υπαρχει ισορροπια....
Αυτη ειναι η γνωμη μου....
 
Οκ....Πες μου τι φυσιγγιο θελεις να βγαλεις...και για ποια θηραματα...
Αοριστα δεν μπορουμε να μιλαμε....
Και το ξανα γραφω...Με 15 χιλιοστα αμορτισερ σε νορμαλ φυσιγγιο ...δεν υπαρχει ισορροπια....
Αυτη ειναι η γνωμη μου....
Εγώ ένα φυσιγγι 33-34 γραμμαρια θέλω να φτιάξω για παπι-φασσα σε νο5-6 με μαλλινη για να τη δοκιμάσω που δεν την έχω δουλέψει ποτέ. Παίρνω και άλλο μέγεθος μαλλινες μην κολλάς εκεί.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top