Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Μια φορα εριξα σε ενα μακρια .Πανω απο 100 μ . Εκατσε και με κοιταγε Του εριξα ενα κα πηδηξε λιγο και εφυγε Πηγα εκει και το αιμα ηταν ποταμι .Το βρηκα στις 4 μ,μ κατω απο ενα πουρναρι και με κοιτουσε Του εριξα τη χαριστικη Μου εφυγε η μαγκια να το παω στο αμαξι . Ειχε διαμπερες τραυμα στην κοιλια.Απο εκει που σημαδευα 10 εκ. ποιο κατω
 
...... Και τα φιλαράκια που είμαστε μαζί τους έκανα κι έριξαν ότι μόνοβολο είχαν πάνω τους γιατί πριν δοκιμάσουν το θεωρούσαν εύκολο.....
γιατι οι γουρουναδες θεωρουν και τον εαυτο τους sniper να πουμε !!! και δεν ασχολουνται με "τσιροπουλια" και οταν τους "δειξεις" πως γινεται τους πεφτει το σαγονι μεχρι τον αστραγαλο!!! το εχω δει το εργο πολες φορες !!
 
Άλλος τρόπος σκόπευσης η ντουφέκια με σκακια και άλλο με βλήμα που απαιτεί πολύ μεγαλύτερη ακρίβεια αυτός που έχει εξασκηθεί και έχει την ικανότητα να καταβάλει κινούμενο στόχο με κυνηγετικό σε μεγάλη απόσταση με βλήμα εύκολα θα ρίχνει και πολύ καλά σε πτηνά με σκακια.Βεβαια αυτός που υπερέχει πάντα είναι αυτός που ρίχνει πάντα με το ίδιο όπλο που έχει την άριστη εξοικείωση μαζί του και έχει ρίξεις παρά μα πάρα πολλές βολές και ξέρει που ρίχνει . Πόσοι είναι αυτοί ελάχιστοι θα πω
 
Βεβαια αυτός που υπερέχει πάντα είναι αυτός που ρίχνει πάντα με το ίδιο όπλο που έχει την άριστη εξοικείωση μαζί του και έχει ρίξεις παρά μα πάρα πολλές βολές και ξέρει που ρίχνει . Πόσοι είναι αυτοί ελάχιστοι θα πω
Είμαστε παρα πολλοι .cofee. , αλλα οι περισσοτεροι δεν εχουν ιντερνετ.
Και εδω μεσα ειναι πολλοι , αλλα δεν δραστηριοποιουνται σε οπλοφιλικα Threads
Προσωπικα απο τους 60-80 κυνηγους που ξερω , σχεδον ολοι μετα τα φλομπερ και τα μονοκανα της εφηβιας και τα πλαγιοκανα του πατερα, πηραν ολοι ενα καλο οπλο και με αυτο πορευονται δεκαετιες. Λιγοτεροι απο 10 μετα απο 20 χρονια πηραν δευτερο , κυριως μπεκατσαδες ελαφρια SP.
 
Δοκιμες.....με GRANULAR - LOT - PB.21405 .

Να διευκρινησω....σε κανενα απο τα τρεια διαφορετικα σεταπ που εριξα...δεν ειχα καταλοιπα.

Ξεκιναω με ενα σεταπ ρελιασμενο σε 3 διαφορετικα υψη.....με τον ιδιο κενο χωρο...


εικόνα_Viber_2023-05-03_13-56-16-361.jpg
εικόνα_Viber_2023-05-03_13-56-42-120.jpg

εικόνα_Viber_2023-05-03_13-55-17-098.jpg
εικόνα_Viber_2023-05-03_13-55-58-546.jpg

Συνεχεια..στο επομενο..
 
Συνεχεια με το ιδιο σεταπ....αυτο ρελιασμενο στα 57,3....Αλλα...εβαλε το χερι του ο διαβολακος....απο
την μια εβγαλα την τουφεκια εκτος κεντρου....απο την αλλη δεν εγραψε ο ταχογραφος...

Θα το δοκιμασω παλι αυριο...

εικόνα_Viber_2023-05-03_13-56-54-166.jpg

Και ενα σκοπευτικο...και οχι μονο....στα 28 γραμμαρια..

εικόνα_Viber_2023-05-03_13-58-06-241.jpg
εικόνα_Viber_2023-05-03_13-58-37-140.jpg
Αυτα προς το παρων παλικαρια !!
 
Αλλες δυο σημερινες δοκιμες.....και για να μην ρωτησετε για το ''παραδοξο'' σεταπ....
Απλα ηθελα δω τι συμπεριφορα θα ειχε φορτωμενη με χαμηλη δοση πυριτιδας...με ισχυρο καψουλι αλλα
και με αλλη ογκομετρια σε καλυκα ΜΑΧΑΜ.

εικόνα_Viber_2023-05-03_17-10-47-549.jpg
εικόνα_Viber_2023-05-03_17-10-59-704.jpg

Ρελιασμενο στα 57 χιλιοστα τωρα.

εικόνα_Viber_2023-05-03_17-11-06-283.jpg

Με ''πουλησε'' και εδω ο ταχογραφος....
Το σημαντικο....Το ιδιο πληθος σκαγιων στον στοχο....με διαφορετικη κατανομη !!

Και αυτο θα το ξανα μετρησω....
Για σημερα τελος παλικαρια μου....
Γυριστε σελιδα....και παμε για άλλα.....
Αυριο ειναι αλλη μερα...και αυτη του Θεου !!! :)

Αυτα ειναι 30 πραγματικα μετρα .

εικόνα_Viber_2023-05-03_17-40-36-440.jpg
εικόνα_Viber_2023-05-03_17-41-30-685.jpg
 
Και για μην χαλασω το ΘΕΜΑ Μπενελι....
Ρωταω....τι περισσοτερο θα μου δωσει ενας αυλος - μια επιμηκυνση....κτλ ...κτλ ???

Μπενελι....Ενα απλο οπλο !!!

εικόνα_Viber_2022-05-15_11-05-22-713.jpg

ΒΟΙΤΟ...ο ''σιδεριάς'' οπως οπως τον λεω...

εικόνα_Viber_2023-03-25_17-47-37-597.jpg

Μπερετα Α-390...

εικόνα_Viber_2022-10-27_19-01-35-337.jpg

Για μενα το φυσιγγιο κανει την διαφορα....
Οτι βαλεις μεσα στην οποια καννη.. και οποιας μαρκας...αυτο που της εβαλες αυτο θα εισπραξεις !!!

Και μην μου το γυρισετε απο το ''τσαμικο'' στο ''συρτο''...και μου πειτε αυτα ειναι φυσιγγια ιδιογομωσης ενω εμεις
μιλαμε για εμπορικα...

Γιατι και εγω λεω για το τι κανει το φυσιγγιο σε ολες τις καννες γενικα... για που θα βρεθει το καταλληλο
φυσιγγιο ειναι αλλο θεμα !!! :)

ΥΓ. Το φυσιγγιο εχει την δυνατοτητα να ακυρωσει...ολες τις καννες αυλους και τσοκ......
Και εαν πιστευευτε κατι αλλο....δωστε μου παραδειγματα με αποδειξεις...και οχι με λογια ''αερα'' και
θεωριες !!!:)

ΥΓ.2. Εχω σε ψιλα σκαγια να σας δειξω δοκιμες...και σε λιγα γραμμαρια...δεν νομιζω οτι υπαρχει λογος...:)
 
Και για μην χαλασω το ΘΕΜΑ Μπενελι....
Ρωταω....τι περισσοτερο θα μου δωσει ενας αυλος - μια επιμηκυνση....κτλ ...κτλ ???

Μπενελι....Ενα απλο οπλο !!!

View attachment 71630

ΒΟΙΤΟ...ο ''σιδεριάς'' οπως οπως τον λεω...

View attachment 71631

Μπερετα Α-390...

View attachment 71632

Για μενα το φυσιγγιο κανει την διαφορα....
Οτι βαλεις μεσα στην οποια καννη.. και οποιας μαρκας...αυτο που της εβαλες αυτο θα εισπραξεις !!!

Και μην μου το γυρισετε απο το ''τσαμικο'' στο ''συρτο''...και μου πειτε αυτα ειναι φυσιγγια ιδιογομωσης ενω εμεις
μιλαμε για εμπορικα...

Γιατι και εγω λεω για το τι κανει το φυσιγγιο σε ολες τις καννες γενικα... για που θα βρεθει το καταλληλο
φυσιγγιο ειναι αλλο θεμα !!! :)

ΥΓ. Το φυσιγγιο εχει την δυνατοτητα να ακυρωσει...ολες τις καννες αυλους και τσοκ......
Και εαν πιστευευτε κατι αλλο....δωστε μου παραδειγματα με αποδειξεις...και οχι με λογια ''αερα'' και
θεωριες !!!:)

ΥΓ.2. Εχω σε ψιλα σκαγια να σας δειξω δοκιμες...και σε λιγα γραμμαρια...δεν νομιζω οτι υπαρχει λογος...:)
Αυτές οι συγκεντρώσεις είναι άπιαστο όνειρο με οποιαδήποτε κάνη, οποιοδήποτε εμπορικό φυσίγγι και τσοκ.
Μεγαλύτερες συγκεντρώσεις βγαίνουν μόνο στα λόγια. 🤣
👍
 
Αυτές οι συγκεντρώσεις είναι άπιαστο όνειρο με οποιαδήποτε κάνη, οποιοδήποτε εμπορικό φυσίγγι και τσοκ.
Μεγαλύτερες συγκεντρώσεις βγαίνουν μόνο στα λόγια. 🤣
👍

Εγω μπουζι - πλατινες - λαδια - ξερω να αλλαζω.... :D

Αλλα και μεσα απο δοκιμες μου....ξερω επισεις το ιδιο καλα....οτι την διαφορα την κάνει το φυσιγγιο
φιλε.......σε οποιαδηποτε κανη και οπλο !!!:cool:
 
Και για μην χαλασω το ΘΕΜΑ Μπενελι....
Ρωταω....τι περισσοτερο θα μου δωσει ενας αυλος - μια επιμηκυνση....κτλ ...κτλ ???

Μπενελι....Ενα απλο οπλο !!!

View attachment 71630

ΒΟΙΤΟ...ο ''σιδεριάς'' οπως οπως τον λεω...

View attachment 71631

Μπερετα Α-390...

View attachment 71632

Για μενα το φυσιγγιο κανει την διαφορα....
Οτι βαλεις μεσα στην οποια καννη.. και οποιας μαρκας...αυτο που της εβαλες αυτο θα εισπραξεις !!!

Και μην μου το γυρισετε απο το ''τσαμικο'' στο ''συρτο''...και μου πειτε αυτα ειναι φυσιγγια ιδιογομωσης ενω εμεις
μιλαμε για εμπορικα...

Γιατι και εγω λεω για το τι κανει το φυσιγγιο σε ολες τις καννες γενικα... για που θα βρεθει το καταλληλο
φυσιγγιο ειναι αλλο θεμα !!! :)

ΥΓ. Το φυσιγγιο εχει την δυνατοτητα να ακυρωσει...ολες τις καννες αυλους και τσοκ......
Και εαν πιστευευτε κατι αλλο....δωστε μου παραδειγματα με αποδειξεις...και οχι με λογια ''αερα'' και
θεωριες !!!:)

ΥΓ.2. Εχω σε ψιλα σκαγια να σας δειξω δοκιμες...και σε λιγα γραμμαρια...δεν νομιζω οτι υπαρχει λογος...:)
Κ. Νίκο το φυσίγγι με την benelli με τι βύσμα είναι ;
 
Κ. Νίκο το φυσίγγι με την benelli με τι βύσμα είναι ;

Οτι και να της βαλεις δουλευει Μανωλη μου...
Το σεταπ που ρωτας ειναι στημενο με GT18....αλλα δεν ειπε οχι ουτε στον drago 14-17 - ουτε στον Ζ2Μ15.
Και με γνησια μαλλινη γαζωνει...

ΕΔΩ με Ζ2Μ15 στημενο το σεταπ..

εικόνα_Viber_2022-05-15_11-04-48-746.jpg

Και εδω με γνησια μαλλινη...

εικόνα_Viber_2022-05-15_11-06-00-108.jpg

Και οπως βλεπεις....ουτε γραμμαρια....ουτε Νρα σκαγιων διαλεγει...οτι και να της βαλεις οχι δεν λεει..
Αρκει το σεταπ να ειναι σωστο και ισορροπημενο !!!
Και μην φανταστεις οτι εφτιαξα ''ειδικα'' σεταπ για αυτο το οπλο...
Οτι εριχνα με την μπερετα Α-390 και το ΒΟΙΤΟ....τα ιδια σεταπ δοκιμασα με την μπενελι...
Και στα 36 γραμμαρια με Ν5 αλλα και στα 32 με Ν8,5...εβγαλε τουφεκιες φαρμακι...
Και το σημαντικο....και η δευτερη κανη η ντελουξ που ειχε το ιδιο οπλο τα ιδια εδωσε με τα ιδια
φυσιγγια....Οι διαφορες αμελητεες !!


Αλλα το σλογκαν...ειναι σλογκαν...Οι μπενελι ειναι νεροσωληνες !!! :D :p
 
@ΝικοςΠ Νικόλα ένα σεταπ με cx mb-32 1.80-33 με z2m21 6αρια κλεισμένο στα 57,5 πως θα το έστεινες με γνήσια μαλλινη?

Πήρα από φαντομ κάποιες και μιας και έχεις στεισε με μαλλινες αρκετά σεταπ είπα να ρωτήσω. 15χιλ ύψος έχω πάρει.
20230504_204605.jpg


Και μια άλλη ερώτηση για όλους εννοείται όταν στείλουμε με μαλλινη τι περιμένουμε να δούμε όσον αφορά τη συγκέντρωση κτλπ εν σχέση με το συγγεντρωτηρα?
 
@ΝικοςΠ Νικόλα ένα σεταπ με cx mb-32 1.80-33 με z2m21 6αρια κλεισμένο στα 57,5 πως θα το έστεινες με γνήσια μαλλινη?

Πήρα από φαντομ κάποιες και μιας και έχεις στεισε με μαλλινες αρκετά σεταπ είπα να ρωτήσω. 15χιλ ύψος έχω πάρει.
View attachment 71702


Και μια άλλη ερώτηση για όλους εννοείται όταν στείλουμε με μαλλινη τι περιμένουμε να δούμε όσον αφορά τη συγκέντρωση κτλπ εν σχέση με το συγγεντρωτηρα?
Διαβάζει το τσοκ με την μαλλινη...
Αλλα δεν θα πατάει οσο πρέπει την mb32
Κεροσε την καλύτερα
 
Διαβάζει το τσοκ με την μαλλινη...
Αλλα δεν θα πατάει οσο πρέπει την mb32
Κεροσε την καλύτερα
Οκ όταν λες δεν θα πατάει όσο πρέπει λόγο ύψους? Θα μπει obturator από κάτω + χαρτάκι ή Diana κομμένη 2-3χιλ για να έρθει στα ίσα του. Κάπως έτσι το σκέφτομαι.

Για να την κερώσω ούτε για αστείο γιατί δεν έχω ιδέα από κερωμα οπότε με αυτά που ακούω και διαβάζω φοβαμαι
 
Και μια άλλη ερώτηση για όλους εννοείται όταν στείλουμε με μαλλινη τι περιμένουμε να δούμε όσον αφορά τη συγκέντρωση κτλπ εν σχέση με το συγγεντρωτηρα?
Καταρχήν δεν τρίβεις κάνες.
Υπακούει καλύτερα στο τσοκ.
Θέλει obturator για να έχεις απόλυτα σταθερή απόδοση.
Μπορεί να βγάλει άνετα την συγκέντρωση με συγκεντρωτήρα ή ακόμα μεγαλύτερη ανάλογα το στήσιμο.
Αυτά από έναν μη ειδικό.
 
Καταρχήν δεν τρίβεις κάνες.
Υπακούει καλύτερα στο τσοκ.
Θέλει obturator για να έχεις απόλυτα σταθερή απόδοση.
Μπορεί να βγάλει άνετα την συγκέντρωση με συγκεντρωτήρα ή ακόμα μεγαλύτερη ανάλογα το στήσιμο.
Αυτά από έναν μη ειδικό.
Πολύ ωραία τότε!!!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top