Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Νίκο,
Κάτι μου λέει ότι ίσως η θερμοκόλληση δεν δουλεύει πάντα.
Αυτό με τα 448μ/δ σαν να πήγε με το πλάι. Εκτός και αν είναι δύο μαζί.

Δεν ειναι δυο....Ενα βλημα ειναι....και αυτο που λεω εγω πολυ καλο...δλδ ,του φιλου μου το Μαικ...
Το χαντακωσα βαζοντας του bior 20...Ενω ηξερα οτι θελει bior14...
Aλλα εγω...μεσα απο τα λαθη μου μαθαινω Λευτερη μου...
Η σιλικονη....εαν την βαλεις σωστα...δεν ξεκολλαει....Δεν μπορω να ανεβασω καποιες δοκιμες δημοσια...
Θα στις στειλω σε ΠΜ...να δεις το βλημα ''καρφωμενο'' ...και το αμορτισερ επανω του !!
 
Εγω εχω την εξης απορια !γιατι πηραζετε τα βληματα που εχουν απο την μανα τους αμορτησερ ? Δηλαδη αυτοι που τα φτιαχνουν λετε να μην καναν δοκιμες ; Δλδ ξυπνησαν ενα πρωι και ειπαν " θα φτιαξω ενα μονοβολο με αυτο το βυσμα-αμορτησερ που ονειρευτικα χθες το βραδυ" .think.
Στερητικά είναι Δημήτρη!Μη μας μαλώνεις...
 
Εγω εχω την εξης απορια !γιατι πηραζετε τα βληματα που εχουν απο την μανα τους αμορτησερ ? Δηλαδη αυτοι που τα φτιαχνουν λετε να μην καναν δοκιμες ; Δλδ ξυπνησαν ενα πρωι και ειπαν " θα φτιαξω ενα μονοβολο με αυτο το βυσμα-αμορτησερ που ονειρευτικα χθες το βραδυ" .think.
Το μόνο μονόβολο που τροποποίησα ήταν το Gualandi των 31.5γραμ. αφαιρώντας 2χιλ. περίπου από τη φούστα του, όταν διαπίστωσα ότι κατά την πυροδότηση "ρέλιαζε" προς τα έξω και λειτουργούσε σαν "αλεξίπτωτο" επιβραδύνοντας την ταχύτητα του βλήματος. Το ίδιο ακριβώς κάνει και το Biorientabile.
 
Το μόνο μονόβολο που τροποποίησα ήταν το Gualandi των 31.5γραμ. αφαιρώντας 2χιλ. περίπου από τη φούστα του, όταν διαπίστωσα ότι κατά την πυροδότηση "ρέλιαζε" προς τα έξω και λειτουργούσε σαν "αλεξίπτωτο" επιβραδύνοντας την ταχύτητα του βλήματος. Το ίδιο ακριβώς κάνει και το Biorientabile.
Άρα μήπως κάνει το ίδιο και η φούστα του Ηλιόπουλου που βάζει ο Νίκος; Λέω δηλαδή μήπως θα ήταν καλύτερα να μην την κολλάει επάνω στο αμορτισέρ bior;
 
Αυτο το βλημα ειναι φτιαγμενο απο φιλο και καλουπι δικο του....
Για μενα το ποιο ευθυβολο απο ολα....αρκει να του βρεις το σωστο απορτισερ...
Στα 70 πραγματικα μετρα ειχα 5 εκατοστα αποκλιση απο τον στοχο με bior 14 κολλημενο με θερμικη
σιλικονη επανω στο βλημα και φουστα Ηλιοπουλου ελευθερη επανω στην πυριτιδα...και ταχυτητα V1,5-480m/s.
Στα βηματα Deer...Οταν αλλαζω αμορτισερ...παντα το κολλαω με θερμικη σιλικονη...καμια φορα και την
φουστα....εαν βαλω φουστα...
Το ''βασικο'' ( για μενα ) κοβω τον μαστο απο το αμορτισερ του Deer και τον αφηνω μεσα στο βλημα...
Εαν δεν το κανω....8 στις 10 φορες το βλημα πεφτει με το πλαι επανω στον στοχο..

Αυτα τα βληματα δουλευω..

View attachment 71426
Το τελευταιο μερτωντας απο αριστερα ειναι του φιλου μου του Μαικ του ''μπουρλοτιερη''...

View attachment 71427
View attachment 71429
Αυτο το καλυτερο αμορτισερ για αυτο το βλημα....BIOR14 και φουστα απο Ηλιοπουλο.



View attachment 71430
Το βλημα Deer με τον μαστο κομμενο μεσα.....ετσι το κλεινω...με οποιο αμορτισερ και αν βαλω...
Και παντα κολλημενο το αμορτισερ με θερμικη σιλικονη...

View attachment 71431
Μερικα απο τα στησιματα...
Εχω χρησιμοποιησει και δοκιμασει και αμορτισερ απο βυσματα ...ΠΧ. drago - z2m- Θωδη - και αλλα
χωρις το ποτηρι....ετσι...για το ψαξιμο.....Λευτερη...καταλαβαινεις τι εννοω...Αποτελεσμα...Εχω ''χαθεί'' μεσα
απο τα αποτεσματα....Τα περισσοτερα ειναι πολυ καλα....σε σημειο να μην ξερω ποιο απο ολα να διαλεξω
φιλε μου !!
Ααααα έχτει ξυφυγ ειντειλωωωωωωωως‼️‼️‼️
 
Αυτο το βλημα ειναι φτιαγμενο απο φιλο και καλουπι δικο του....
Για μενα το ποιο ευθυβολο απο ολα....αρκει να του βρεις το σωστο απορτισερ...
Στα 70 πραγματικα μετρα ειχα 5 εκατοστα αποκλιση απο τον στοχο με bior 14 κολλημενο με θερμικη
σιλικονη επανω στο βλημα και φουστα Ηλιοπουλου ελευθερη επανω στην πυριτιδα...και ταχυτητα V1,5-480m/s.
Στα βηματα Deer...Οταν αλλαζω αμορτισερ...παντα το κολλαω με θερμικη σιλικονη...καμια φορα και την
φουστα....εαν βαλω φουστα...
Το ''βασικο'' ( για μενα ) κοβω τον μαστο απο το αμορτισερ του Deer και τον αφηνω μεσα στο βλημα...
Εαν δεν το κανω....8 στις 10 φορες το βλημα πεφτει με το πλαι επανω στον στοχο..

Αυτα τα βληματα δουλευω..

View attachment 71426
Το τελευταιο μερτωντας απο αριστερα ειναι του φιλου μου του Μαικ του ''μπουρλοτιερη''...

View attachment 71427
View attachment 71429
Αυτο το καλυτερο αμορτισερ για αυτο το βλημα....BIOR14 και φουστα απο Ηλιοπουλο.



View attachment 71430
Το βλημα Deer με τον μαστο κομμενο μεσα.....ετσι το κλεινω...με οποιο αμορτισερ και αν βαλω...
Και παντα κολλημενο το αμορτισερ με θερμικη σιλικονη...

View attachment 71431
Μερικα απο τα στησιματα...
Εχω χρησιμοποιησει και δοκιμασει και αμορτισερ απο βυσματα ...ΠΧ. drago - z2m- Θωδη - και αλλα
χωρις το ποτηρι....ετσι...για το ψαξιμο.....Λευτερη...καταλαβαινεις τι εννοω...Αποτελεσμα...Εχω ''χαθεί'' μεσα
απο τα αποτεσματα....Τα περισσοτερα ειναι πολυ καλα....σε σημειο να μην ξερω ποιο απο ολα να διαλεξω
φιλε μου !!
να στειλω κα τα δικα μου να τα τεσταρεις?
 

Attachments

  • IMG_0588.JPG
    IMG_0588.JPG
    287,5 KB · Προβολές: 59
  • IMG_0593.JPG
    IMG_0593.JPG
    397,6 KB · Προβολές: 59
να στειλω κα τα δικα μου να τα τεσταρεις?

Στειλε.....αλλα μην περιμενεις να σου χα'ι'δέψω τα αυτιά....Οτι βγαλουν θα ''εισπραξεις''....
Εννοω οτι εαν ειναι καλα αυτο θα ακουσεις....... Εαν βγουν φόλα...παλι το ιδιο θα ακουσεις...

Εχω δοκιμασει πολλα διαφορετικα βληματα....Αυτα που ανεβασα πριν....ειναι αυτα που μπορουν να τα
βρουν ολοι οι φιλοι...και οι συναδελφοι...
Εχω δοκιμασει τον ''αδη με τα λειψανα''....
Εαν σου ανεβασω φωτο με το τι βληματα εχω δοκιμασει...θα αισθανθεις ''φτωχος'' με αυτα που εχεις....
Ωστοσο στειλε...ο εχθρος του καλου...το καλυτερο !!! :)

ΥΓ. Μην παρεξηγησεις ''το φτωχος''....καλοπροαιρετα το λεω....δεν θελω να σε μειωσω...για ονομα του
Θεου...ποιος ο λογος αλλωστε !!!:)
 
Στειλε.....αλλα μην περιμενεις να σου χα'ι'δέψω τα αυτιά....Οτι βγαλουν θα ''εισπραξεις''....
Εννοω οτι εαν ειναι καλα αυτο θα ακουσεις....... Εαν βγουν φόλα...παλι το ιδιο θα ακουσεις...

Εχω δοκιμασει πολλα διαφορετικα βληματα....Αυτα που ανεβασα πριν....ειναι αυτα που μπορουν να τα
βρουν ολοι οι φιλοι...και οι συναδελφοι...
Εχω δοκιμασει τον ''αδη με τα λειψανα''....
Εαν σου ανεβασω φωτο με το τι βληματα εχω δοκιμασει...θα αισθανθεις ''φτωχος'' με αυτα που εχεις....
Ωστοσο στειλε...ο εχθρος του καλου...το καλυτερο !!! :)

ΥΓ. Μην παρεξηγησεις ''το φτωχος''....καλοπροαιρετα το λεω....δεν θελω να σε μειωσω...για ονομα του
Θεου...ποιος ο λογος αλλωστε !!!:)
στειλε τηλεφωνο να τα πουμε αν εχεις χρονο
 
να στειλω κα τα δικα μου να τα τεσταρεις?
Καλό θα ήταν κατά το γέμισμα να τοποθετηθεί ένα χάρτινο δισκάκι Gualandi (μεταξύ πυρίτιδας και τάπας) ίδιο με αυτό που χρησιμοποιείται στα ρελιαστά φυσίγγια με σκάγια, για να ενισχύσει τον BP-20 που δεν φημίζεται για την αντοχή του.
 
Καλό θα ήταν κατά το γέμισμα να τοποθετηθεί ένα χάρτινο δισκάκι Gualandi (μεταξύ πυρίτιδας και τάπας) ίδιο με αυτό που χρησιμοποιείται στα ρελιαστά φυσίγγια με σκάγια, για να ενισχύσει τον BP-20 που δεν φημίζεται για την αντοχή του.

Το εχω κανει κατω απο bior 14 ....Απ' οτι ξερω ο bior20 ( πρασινος ) ειναι χαρτινους καλυκες...και στους πλαστικους
εχει αρκετες διαφυγες..
Ωστοσο κατω απο τον bior14 και το χαρτακι επανω στην πυριτιδα....την ''ψιλοακουσα'' Λευτερη και
δεν το ξανα δοκιμασα.
 
Δοκιμη με 28ρια μονοβολα Gualandi...
Στα 50 μετρα με την Α-390 και 4* αστρα μαμα τσοκ...
Και στα ιδια μετρα με το ΒΟΙΤΟ και 3* αστρα.

50 μετρα.

εικόνα_Viber_2023-02-19_18-20-44-206.jpg
εικόνα_Viber_2023-02-25_13-13-50-798.jpg
εικόνα_Viber_2023-03-15_21-26-45-834.jpg
εικόνα_Viber_2023-03-15_21-26-18-404.jpg
Και το μονοβολο
εικόνα_Viber_2023-02-08_21-17-32-604.jpg
Να διευκρινισω...Τον στοχο στην φωτο τον πλαγιαστο....Λαθος μου...Τα βληματα ειναι δεξια και αριστερα
απο το κεντρο του στοχου...και οχι επανω και κατω οπως φαινεται στην φωτο.
 
Last edited:
Δοκιμη με 28ρια μονοβολα Gualandi...
Στα 50 μετρα με την Α-390 και 4* αστρα μαμα τσοκ...
Και στα ιδια μετρα με το ΒΟΙΤΟ και 3* αστρα.

50 μετρα.

View attachment 71446
View attachment 71447
View attachment 71448
View attachment 71449
Και το μονοβολο
View attachment 71450
Ωραίο γκρουπαρισμα το qualbo Νίκο...
Και εξαιρετική σύγκλιση των καννων του Boito, για 50 μέτρα απόσταση...

Με 32αρα μπαρούτι το έστησες;
 
τα εχει δοκιμασει ενας φιλος με πολυ καλα αποτελεσματα απο δεξια μπηκε
Πολυ ζημια ρε συνονοματε πολυ χαλασμενο κρεας !!!! Για μεγαλα καπρια ειναι καλα αλλα στα μικρα !
Όντως πολύ χαλασμένο κρέας.
Σε μεγάλα γουρούνια κάνουν δουλειά ?
 
Το συγκεκριμένο βλήμα είναι διαστελλόμενο και κατά την πρόσκρουση διασπάται σε 4 μέρη. Για αυτό και το μεγάλης έκτασης τραύμα.
πραγματι κανει πολυ μαγαλη ζημια αλα αυτος ειναι ο σκοπος του για πολυ μεγαλα γουρουνια και το χαρτι απο το κανωνακι με v1στα 3 μετρα
 

Attachments

  • IMG_1869.JPG
    IMG_1869.JPG
    218,5 KB · Προβολές: 46
Last edited:
Status
Not open for further replies.
Back
Top