Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
ι ταυτοχρονα και την παλια
ΑΟ που εχω....γιατι μου χαρησαν αρκετα κιλα απο την δευτερη και να ξερω τι ψαρια πιανει...
Νικόλα,για να μην ταλαιπωριεσαι με τρεξίματα και δοκιμές στειλτην όση έχεις μαζί με τον λογαριασμό!😊
Αυτή την παλιά...
 
Είναι σε ιντσες .... 🤭
Οταν είχα πάρει το καλούπι για το Lyman Sabot Slug, είχα φτιάξει διάφορες "καβίλιες" που μπαίνουν στη βάση του καλουπιού κατά την έγχυση του βλήματος, για διαφορετική χρήση. Μέχρι και πλήρως συμπαγές το είχα κάνει.
Για καλύτερη διάτρηση, το κατασκεύαζα όσο γινόταν σκληρότερο, το τρυπούσα κατά μήκος και περνούσα από την τρύπα μιά κασονόβιδα που βίδωνε σε έναν ΒP-20. Για sabot χρησιμοποιούσα κάλυκες από 12άρι, κομμένους και αφού είχα αφαιρέσει κάποιο τμήμα τους, περιέκλειαν τέλεια το βλήμα.
Ποτέ δεν είχα πρόβλημα με την απελευθέρωση του βλήματος από το sabot και η διάτρηση ήταν πολύ καλύτερη.
Στη φωτο φαίνεται η διαδικασία.
Lyman_Sabot_Slug.JPG
 
Το ξερω αδελφούλη....συμφωνώ!!
Ειμαι μαλακας εγω που παω με φορτωμενα 33αρια κ 34αρια στο βαλτο;;;
Κατι που μου εχει δουλέψει Κώστα σε "σκληρές συνθήκες"...δουλεύεις στα ανώτερα όρια μιας πυρίτιδα -εκει που σε κανονικές συνθήκες απαιτείται μεσαίο καψουλι- και την αναβεις με ισχυρό...
 
Νικόλα,για να μην ταλαιπωριεσαι με τρεξίματα και δοκιμές στειλτην όση έχεις μαζί με τον λογαριασμό!😊
Αυτή την παλιά...


Δεν με προλαβες φιλε !!! Εννοω τις δοκιμες και τα τρεξιματα...
Την εχω ''ψιλοβρει'' σαν πυριτιδα απο τα 37 σε 12/70 μεχρι τα 48- σε 12/76....
Της εχω βγαλει 30 διαφορετικα σεταπ....απλα θελω να την δοκιμασω στους μειον...να δω τι θα κανει .
Θα διαλεξω 5 καλα σεταπ....και θα την καψω με αυτα !!!

Και στα μονοβολα απο ταχυτητα καλα πηγε....Εδωσε ενα 465μ/δ στο 1,5 μετρο....αλλα απο λαθος
αμορτισερ που ειχα στο βλημα DEER 32 γραμ. ειχα στα 57 μετρα 20 εκατοστα αποκλιση απο το κεντρο
του στοχου....Στην ουσια αχρηστο σαν μονοβολο....για τα 100 μετρα...
 
Κατι που μου εχει δουλέψει Κώστα σε "σκληρές συνθήκες"...δουλεύεις στα ανώτερα όρια μιας πυρίτιδα -εκει που σε κανονικές συνθήκες απαιτείται μεσαίο καψουλι- και την αναβεις με ισχυρό...
Ακριβως...κι αυτο ισχύει που λες...
 
Αυτο που εχω καταλαβει....παντα μεσα απο τις δοκιμες μου....Το ιδιο βλημα αναλογα το αμορτισερ
και την πυριτιδα εχει διαφορετικα αποτελεσματα....και λεω για την αποκλιση απο το κεντρο του
στοχου...
Μια δοκιμη την ιδια μερα με το ιδιο οπλο και τσοκ στα 57 μετρα... με διαφορετικες πυριτιδες και αμορτισερ.


εικόνα_Viber_2022-09-16_10-41-52-738.jpg

Μονο Το τελευταιο βλημα ειναι διαφορετικο...αυτο με 448μ/δ.
 
Last edited:
Αυτο που εχω καταλαβει....παντα μεσα απο τις δοκιμες μου....Το ιδιο βλημα αναλογα το αμορτισερ
και την πυριτιδα εχει διαφορετικα αποτελεσματα....και λεω για την αποκλιση απο το κεντρο του
στοχου...
Μια δοκιμη την ιδια μερα με το ιδιο οπλο και τσοκ στα 57 μετρα... με διαφορετικες πυριτιδες και αμορτισερ.


View attachment 71398

Μονο Το τελευταιο βλημα ειναι διαφορετικο...αυτο με 448μ/δ.
Εγω εχω την εξης απορια !γιατι πηραζετε τα βληματα που εχουν απο την μανα τους αμορτησερ ? Δηλαδη αυτοι που τα φτιαχνουν λετε να μην καναν δοκιμες ; Δλδ ξυπνησαν ενα πρωι και ειπαν " θα φτιαξω ενα μονοβολο με αυτο το βυσμα-αμορτησερ που ονειρευτικα χθες το βραδυ" .think.
 
Εγω εχω την εξης απορια !γιατι πηραζετε τα βληματα που εχουν απο την μανα τους αμορτησερ ? Δηλαδη αυτοι που τα φτιαχνουν λετε να μην καναν δοκιμες ; Δλδ ξυπνησαν ενα πρωι και ειπαν " θα φτιαξω ενα μονοβολο με αυτο το βυσμα-αμορτησερ που ονειρευτικα χθες το βραδυ" .think.

Τωρα τι ειπες ρε φιλε ??? Εισαι και ιδιογομωτης.....και ρωτας γιατι αλλαζουμε και ψαχνουμε αλλα στησιματα και
αμορτισερ ???
Μα γιατι αλλο....??? Απλα για την μαγεια και το ψαξιμο στην ιδιογομωση...!!!!
 
Last edited:
Νίκο,
Μπορείς να φωτογραφήσεις από τα παραπάνω βλήματα τη διάταξη βλημάτων και πλαστικών και αν είναι σταθερά συνδεμένο μεταξύ τους.

Δωσε μου 5' λεπτα Λευτερη μου...να βρω φωτο...
Εαν καταλαβα καλα τα αμορτισερ που χρησιμοποιω θελεις να δεις...και πως τα στηριζω στο βλημα ??
 
Αυτο το βλημα ειναι φτιαγμενο απο φιλο και καλουπι δικο του....
Για μενα το ποιο ευθυβολο απο ολα....αρκει να του βρεις το σωστο απορτισερ...
Στα 70 πραγματικα μετρα ειχα 5 εκατοστα αποκλιση απο τον στοχο με bior 14 κολλημενο με θερμικη
σιλικονη επανω στο βλημα και φουστα Ηλιοπουλου ελευθερη επανω στην πυριτιδα...και ταχυτητα V1,5-480m/s.
Στα βηματα Deer...Οταν αλλαζω αμορτισερ...παντα το κολλαω με θερμικη σιλικονη...καμια φορα και την
φουστα....εαν βαλω φουστα...
Το ''βασικο'' ( για μενα ) κοβω τον μαστο απο το αμορτισερ του Deer και τον αφηνω μεσα στο βλημα...
Εαν δεν το κανω....8 στις 10 φορες το βλημα πεφτει με το πλαι επανω στον στοχο..

Αυτα τα βληματα δουλευω..

εικόνα_Viber_2023-04-30_09-53-42-033.jpg
Το τελευταιο μερτωντας απο αριστερα ειναι του φιλου μου του Μαικ του ''μπουρλοτιερη''...

εικόνα_Viber_2022-09-15_13-10-39-402.jpg
εικόνα_Viber_2023-04-30_10-26-34-154.jpg
Αυτο το καλυτερο αμορτισερ για αυτο το βλημα....BIOR14 και φουστα απο Ηλιοπουλο.



εικόνα_Viber_2021-10-13_05-53-31-429.jpg
Το βλημα Deer με τον μαστο κομμενο μεσα.....ετσι το κλεινω...με οποιο αμορτισερ και αν βαλω...
Και παντα κολλημενο το αμορτισερ με θερμικη σιλικονη...

εικόνα_Viber_2022-09-15_21-24-02-396.jpg
Μερικα απο τα στησιματα...
Εχω χρησιμοποιησει και δοκιμασει και αμορτισερ απο βυσματα ...ΠΧ. drago - z2m- Θωδη - και αλλα
χωρις το ποτηρι....ετσι...για το ψαξιμο.....Λευτερη...καταλαβαινεις τι εννοω...Αποτελεσμα...Εχω ''χαθεί'' μεσα
απο τα αποτεσματα....Τα περισσοτερα ειναι πολυ καλα....σε σημειο να μην ξερω ποιο απο ολα να διαλεξω
φιλε μου !!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top