Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Χωρίς να έχω κάποια ιδιαίτερη εμπειρία στην κατασκευή μονοβολων(φυσιγγιων),αυτό που παρατήρησα όταν έστησα κάποια από περιέργεια,είναι ότι τα palla gualandi γίνονταν πιο ακριβή όταν αφαιρούσα την "μυτούλα"και στην θέση της δημιουργούσα τρυπουλα Φ6mm,βάθους 4-5mm.
Το γκρουπαρισμα το βολίδων μαζευόταν.
Χωρίς να σημαίνει ότι και πριν (μαμά)δεν ήταν καλό!
Τα έριχνα με κύλινδρο.
 
Τρία διαφορετικά στησίματα στο lyman με m92s στα 2.00 γρ.Απο αριστερά(απ'την άλλη ,δε μου πάει το στόμα) cx 2000 bior 20+ποτήρι θδ 23 cnc 63.2)z2m15+φελλός cal 20 cnc 58 3)z2m15 +φελλός cal20 i2s 58..View attachment 71354
Με τη σειρά πάλι από αριστερά.IMG_20230429_120058.jpgIMG_20230429_120257_1.jpgIMG_20230429_120450.jpg
 
Η χρυσή τομή βρίσκεται εκεί που η αργή πυρίτιδα θα ανάψει αξιόπιστα
Σωστά, αλλά ούτε αυτό είναι αρκετό, θα πρέπει και να καεί πλήρως και έγκαιρα. Διαφορετικά θα ήταν πολύ απλό να γεμίζαμε με πολύ προοδευτικές πυριτιδες και σχετικά λίγα γραμμάρια, αλλά ακόμη και με ενίσχυση της εναυσης είτε με το ισχυρότερο καψυλιο είτε με στρωματοποιηση, το αναμα θα γίνει, δεν θα ολοκληρωθεί όμως, όπως παρατήρησε πριν καιρό ο Νίκος Π με την m92s που τον απογοήτευσε στο κρύο. Σαφώς και δεν έφταιγε η πυρίτιδα, το στήσιμο ήταν τέτοιο που υπονομευσε την καύση της πυριτιδας.
 
Χωρίς να έχω κάποια ιδιαίτερη εμπειρία στην κατασκευή μονοβολων(φυσιγγιων),αυτό που παρατήρησα όταν έστησα κάποια από περιέργεια,είναι ότι τα palla gualandi γίνονταν πιο ακριβή όταν αφαιρούσα την "μυτούλα"και στην θέση της δημιουργούσα τρυπουλα Φ6mm,βάθους 4-5mm.
Το γκρουπαρισμα το βολίδων μαζευόταν.
Χωρίς να σημαίνει ότι και πριν (μαμά)δεν ήταν καλό!
Τα έριχνα με κύλινδρο.
Το έκανες hollow point...
Δοκίμασες διαφορά διάτρησης και διαστολή βλήματος κατά την πρόσκρουση πριν και μετά την μετατροπή;
 
Σωστά, αλλά ούτε αυτό είναι αρκετό, θα πρέπει και να καεί πλήρως και έγκαιρα. Διαφορετικά θα ήταν πολύ απλό να γεμίζαμε με πολύ προοδευτικές πυριτιδες και σχετικά λίγα γραμμάρια, αλλά ακόμη και με ενίσχυση της εναυσης είτε με το ισχυρότερο καψυλιο είτε με στρωματοποιηση, το αναμα θα γίνει, δεν θα ολοκληρωθεί όμως, όπως παρατήρησε πριν καιρό ο Νίκος Π με την m92s που τον απογοήτευσε στο κρύο. Σαφώς και δεν έφταιγε η πυρίτιδα, το στήσιμο ήταν τέτοιο που υπονομευσε την καύση της πυριτιδας.
Η μαγική λέξη Λευτέρη...στη γόμωση φυσιγγίων, στις οπλοκατασκευες, στη ζωή μας, στο σύμπαν και ότι γενικότερα μας περιβάλλει είναι η ΙΣΟΡΡΟΠΙΑ...
 
Σωστά, αλλά ούτε αυτό είναι αρκετό, θα πρέπει και να καεί πλήρως και έγκαιρα. Διαφορετικά θα ήταν πολύ απλό να γεμίζαμε με πολύ προοδευτικές πυριτιδες και σχετικά λίγα γραμμάρια, αλλά ακόμη και με ενίσχυση της εναυσης είτε με το ισχυρότερο καψυλιο είτε με στρωματοποιηση, το αναμα θα γίνει, δεν θα ολοκληρωθεί όμως, όπως παρατήρησε πριν καιρό ο Νίκος Π με την m92s που τον απογοήτευσε στο κρύο. Σαφώς και δεν έφταιγε η πυρίτιδα, το στήσιμο ήταν τέτοιο που υπονομευσε την καύση της πυριτιδας.

Δεν καταλαβα τι εννοεις ''υπονομευσα'' με το στησιμο την πυριτιδα...
Τι ασχημο βλεπεις στο στησιμο...και που ειναι η υπονομευση Λευτερη μου ??!!
Το σεταπ σε νορμαλ καιρο εδινε V1,5-399m/s....
To θεωρεις λογικο να χανει 45μ/δ στους μειον βαθμους φιλε ???

εικόνα_Viber_2023-04-29_14-44-12-137.jpg
εικόνα_Viber_2021-01-29_19-54-17.jpg
εικόνα_Viber_2021-01-29_19-54-45.jpg
 
Το έκανες hollow point...
Δοκίμασες διαφορά διάτρησης και διαστολή βλήματος κατά την πρόσκρουση πριν και μετά την μετατροπή;
Όχι Σπύρο.
Είδα αυτό που είπα.
Βελτίωση στο γκρουπαρισμα.
Για τα υπόλοιπα,δεν ξέρω.
 
Όχι Σπύρο.
Είδα αυτό που είπα.
Βελτίωση στο γκρουπαρισμα.
Για τα υπόλοιπα,δεν ξέρω.
Έτσι εγκυκλοπαιδικα ρώτησα Γιάννη...
Και γω δεν έχω ασχοληθεί πολύ με μονοβολα-δραμια...
Κάτι μονοβολα 28 γρ. που πεσαν τυχαία στα χερια μου εχω γεμίσει και κάτι λίγα 8βολα...
Για την αλητεία που λέμε και για κάνα τυχαίο συναπάντημα στο βουνό...
 
Νίκο συγνώμη δεν το έγραψα κατανοητά, δεν λέω ότι φταις εσύ, αλλά όπως γράφω < το ΣΤΉΣΙΜΟ υπονομευσε την καύση της πυρίτιδας >,.εσύ απλά γεμισες την συνταγή του πίνακα, ανέφερα το περιστατικό αυτο επειδή είχες μετρήσει ταχύτητα σε δύο διαφορετικές θερμοκρασίες περιβάλλοντος. Αυτό που εννοώ είναι ότι μία πολύ προοδευτική πυρίτιδα ανάβει πολύ δύσκολα και στο πολύ κρύο ακόμη δυσκολότερα, αλλά και αν ακόμη ανάψει δεν είναι σίγουρο πως θα καεί ειδικά όταν οι θερμοκρασίες είναι πολύ χαμηλές. Το έγραψα γιατί πολλοί θεωρούν ότι στο πολύ κρύο πρέπει να στρεφόμαστε σε βαριές γομώσεις και πολύ προοδευτικές πυριτιδες, ενώ ισχύει το αντίθετο.
 
Νίκο συγνώμη δεν το έγραψα κατανοητά, δεν λέω ότι φταις εσύ, αλλά όπως γράφω < το ΣΤΉΣΙΜΟ υπονομευσε την καύση της πυρίτιδας >,.εσύ απλά γεμισες την συνταγή του πίνακα, ανέφερα το περιστατικό αυτο επειδή είχες μετρήσει ταχύτητα σε δύο διαφορετικές θερμοκρασίες περιβάλλοντος. Αυτό που εννοώ είναι ότι μία πολύ προοδευτική πυρίτιδα ανάβει πολύ δύσκολα και στο πολύ κρύο ακόμη δυσκολότερα, αλλά και αν ακόμη ανάψει δεν είναι σίγουρο πως θα καεί ειδικά όταν οι θερμοκρασίες είναι πολύ χαμηλές. Το έγραψα γιατί πολλοί θεωρούν ότι στο πολύ κρύο πρέπει να στρεφόμαστε σε βαριές γομώσεις και πολύ προοδευτικές πυριτιδες, ενώ ισχύει το αντίθετο.

Ναι δεν το διατυπωσες σωστα....Απορρησα ....γι'αυτο σε ρωτησα...
Σιγουρα με ξερεις....και καταλαβες δεν σου ''επιτεθηκα''...αυτο το λεω για τον γραπτο μου λογο...και η
συγνωμη ειναι περιττη φιλε !!!
Το κρυο Λευτερη μου εννοω το πραγματικο κρυο ( μεον βαθμους ) ειναι ενα κεφαλαιο μονο του...φιλε !!!
 
Αυτος ειναι και ο λογος Λευτερη που εμεις οι ιδιογομωτες χρησιμοποιουμε (οπου χρειαζεται) μεγαλητερης προοδευτηκοτητας πυριτηδες με χαμηλες γομωσεις πχ 34 γρ με πυρητηδα χ36-40 οπως και στα βολια !!!

Θα ελεγα τι ξερουμε.....Εμεις Μητσαρα εμπειρικα τα ξερουμε.....Δεν ξερω εσυ.....αλλα εγω αυτην την
διαφορα που παρουσιασε ο Λευτερης elvas μεταξυ της Μ92ς και της SP2 χαμπαρι δεν την ειχα παρει !!!
Μπορει να γεμιζω......να δοκιμαζω....να καταλαβαινω ποιο εχει μεγαλυτερο κλωτσο....αλλα οτι καυση γινεται
στον μισο χρονο στην μια απο την αλλη....εαν πω οτι το ειχα καταλαβει....θα ηταν ΜΕΓΑ ψεμα φιλε !!!
 
Ο Βασίλης έχει κατεβάσει ένα χρήσιμο και εύκολα κατανοητό βιβλίο από τα <ευαγγέλια > των Αμερικάνων ιδιογομοτων το reloading for shotgunning 5η έκδοση του Rick Sapp. Στις σελίδες 28 ,29 ,30 έχει αναφορές στην συμπεριφορά των πυριτιδων στο κρύο και τονίζει ιδιαίτερα την ακαταλληλοτητα των αργων πυριτιδων στις πολύ χαμηλές θερμοκρασίες, μάλιστα στην σελίδα 35 γράφει για την blue dot μία από τις κορυφαίες αργές πυριτιδες ότι είναι καλή , όχι όμως για κάτω από 0°c. Αν η blue dot γίνεται ακατάλληλη στους μείον βαθμούς, φανταστείτε η m92s.
 
Ο Βασίλης έχει κατεβάσει ένα χρήσιμο και εύκολα κατανοητό βιβλίο από τα <ευαγγέλια > των Αμερικάνων ιδιογομοτων το reloading for shotgunning 5η έκδοση του Rick Sapp. Στις σελίδες 28 ,29 ,30 έχει αναφορές στην συμπεριφορά των πυριτιδων στο κρύο και τονίζει ιδιαίτερα την ακαταλληλοτητα των αργων πυριτιδων στις πολύ χαμηλές θερμοκρασίες, μάλιστα στην σελίδα 35 γράφει για την blue dot μία από τις κορυφαίες αργές πυριτιδες ότι είναι καλή , όχι όμως για κάτω από 0°c. Αν η blue dot γίνεται ακατάλληλη στους μείον βαθμούς, φανταστείτε η m92s.

Εγω Λευτερη μου , την Μ92ς μετα απο αυτην δοκιμη που εκανα ( εκανα και δευτερη....παλι χαστουκι
εφαγα )....την εχω για τα σκουπιδια στο κρυο !!!
Καποια στιγμη θελω να δοκιμασω την MG2 που μου αρεσει σαν πυριτιδα....και ταυτοχρονα και την παλια
ΑΟ που εχω....γιατι μου χαρησαν αρκετα κιλα απο την δευτερη και να ξερω τι ψαρια πιανει...
Κρυα εδω δεν εχουμε....αλλα που και που...χαριζω μερικα φυσιγγια σε καποιους φιλους και δεν θα ηθελα
απο την μια να τους ''κρεμασω''....και απο την αλλη να ακουγονται τα καντηλια τους στην Σαμο !!! :D
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top