Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Πολύ σταθερότερη από τα πλαστικά βύσματα πάντα
Σταθεροτερη σε διαστάσεις και ομοιογένειας υλικού όχι...
Εκεί που έχει πλεονέκτημα σταθερότητας η γνήσια μάλλινη είναι στις αλλαγές της θερμοκρασίας και την αντοχή στο χρόνο μέσα στο φυσιγγιο...
Τα πλαστικά βύσματα "σκληραινουν" με το κρύο και το πέρασμα του χρόνου και γίνονται ευθρηπτα με αποτέλεσμα να χάνουν τις αρχικές ιδιοτητες τους (αντοχή-ελαστικότητα)...
 

Ακερωτη κερωμενη


Ακερωτες μια αριχτη και μια ριγμενη την βρήκα και την ξανά έριξα 2ρη φορά.
Εχει παρει το σχήμα της κάννης


Κακό κομμένες


4 διαφορετικά υλικά η μαλλινη κάνει την καλύτερη εμραξη ποιο ελαστική και ποιο μαλακη από όλα τα υλικά στην τουφεκιά.


3ης διαφορετικές ποιότητες η λευκή είναι σκληρή έχει τύχει και σε πολύ μαλακή..
Στην μεση πολύ σκληρή και η δεξιά μαλακή
Πολύ σωστά αν δεν είναι σωστά κομμένη υπάρχει πρόβλημα είχα τύχη σε κακό κομμένες που έκαναν βυζι στον κάλυκα στο πλάι..
Αλλα μου τις αντικαταστήσε ο άνθρωπος..
Η μαλλινη με τα αλλα βύσματα υπερέχει..
Αλλα η τιμή της είναι 4 5 φορές επάνω..
 
Last edited:
Σταθεροτερη σε διαστάσεις και ομοιογένειας υλικού όχι...
Εκεί που έχει πλεονέκτημα σταθερότητας η γνήσια μάλλινη είναι στις αλλαγές της θερμοκρασίας και την αντοχή στο χρόνο μέσα στο φυσιγγιο...
Τα πλαστικά βύσματα "σκληραινουν" με το κρύο και το πέρασμα του χρόνου και γίνονται ευθρηπτα με αποτέλεσμα να χάνουν τις αρχικές ιδιοτητες τους (αντοχή-ελαστικότητα)...
Νομίζεις δε θέλω να αναφερθώ σε συγκεντρωτηρες κάποιου που έχουν σπάσει ντουφέκια και είναι και κοντινό το έργο λόγο ότι τους έφτιαχνε όπως να ναι και κάποιος άλλος για να ρίξει τις τιμές γέμιζε αγοράζοντας μόνο από αυτόν για φθηνότερα.Με μαλινη ποτέ δε θα σπάσεις το ντουφέκι.
 
Η μαλινη τάπα πάντα ήταν και θα είναι το κορυφαίο υλικό γόμωσης και με βάση αυτήν έχουν βγει τα αποτελέσματα συγκέντρωσης των τσοκ ανά απόσταση .Ο σγκεντρωτηρας απλά είναι ένα φθηνότερο υλικό πολλών ειδών (σχεδίων σκληρότητας) το οποίο έχει σαν στόχο την ανοικτοτερο ή την κλειστοτερη συγκέντρωση σε ανάλογη απόσταση από την παραδοσιακή μαλινη η οποία είναι το τοπ υλικό για μένα.Θα μπορούσε κάποιος ιδιογομωτης να μην ασχοληθεί ποτέ με άλλου είδους βυσματωση πλην μαλινης και απλά να έψαχνε κατάλληλα τσοκ ,πιο αποτελεσματικός θα ήταν και με πιο σταθερά φυσίγγια.
Εγώ πάλι πιστεύω ότι ένα καλό σύγχρονο βύσμα είναι ανώτερο την μάλλινης προσφέροντας καλύτερα μηχανικά χαρακτηριστικά λόγω ομοιογένειας του υλικού και ειδικής σχεδίασης..........
Απλά η μάλλινη είναι στο μυαλό μας σαν τοπ υλικό με κάποια δόση ρομαντισμού, αναπολώντας άλλες εποχές........ Πιστεύω ότι δεν μπορεί να συναγωνιστεί ένα καλό βύσμα......
 
Η μαλλινη σε διευρυμενο αυλο δεν κανει σωστη εμφραξη απ'οσο ξερω εκτος αν υπαρχει καποια βελτιωση που δεν γνωριζω, προβλημα που δεν εχει το πλαστικο βυσμα.




bitcoin near me
Δεν το νομίζω δες εδώ 1 χιλ ποιο μεγάλη
 
Mεχρι τα 50 μετρα...οι διαφορές σε ταπες FSF - γνησια μαλλινη ( παντα ακερωτη ) και νορμαλ βυσματα
ειναι αμελητεες....
Αυτο εχω δει εγω...και αυτο ξερω...
Καποιες συγκριτικες δοκιμες με το ιδιο νουμερο και πληθος σκαγιων.

εικόνα_Viber_2021-02-21_21-59-22.jpg
εικόνα_Viber_2021-02-21_21-59-40.jpg

Γνησια μαλλινη ..Ακερωτη.

εικόνα_Viber_2021-02-22_19-13-10.jpg
εικόνα_Viber_2021-02-22_19-13-37.jpg
εικόνα_Viber_2021-02-22_19-14-03.jpg

Οι διαφορές για μενα αμελητεες....λιγοτερη συγκεντρωση η μαλλινη...αλλα με καλυτερη κατανομη...
Σημασια εχει η σκοπευση παρα η διαφορα των φυσιγγιων.!!!

Συνεχιζω με μια δοκιμη σε νορμαλ βυσμα.
 
Η μαλλινη σε διευρυμενο αυλο δεν κανει σωστη εμφραξη απ'οσο ξερω εκτος αν υπαρχει καποια βελτιωση που δεν γνωριζω, προβλημα που δεν εχει το πλαστικο βυσμα.

Χωρις να εχω δοκιμασει σε διευρυμενο αυλο....πιστευω οτι η γνησια ακερωτη μαλλινη θα δουλεψει !!!
Και το λεω γιατι οσες μαλλινες εχω βρει μετα την τουφεκια...η διαμετρος τους ειναι κοντα στα 21 χιλιοστα.
 
Χωρις να εχω δοκιμασει σε διευρυμενο αυλο....πιστευω οτι η γνησια ακερωτη μαλλινη θα δουλεψει !!!
Και το λεω γιατι οσες μαλλινες εχω βρει μετα την τουφεκια...η διαμετρος τους ειναι κοντα στα 21 χιλιοστα.
Επαληθεύσεις ότι πιστευω ότι είναι καλύτερη η μαλινη,μετά τα 50 μέτρα φίλε είναι ένας συνδυασμός χεριών φυσιγιου όπλου για να δεις επιτυχία συνεχόμενη και σίγουρα μεγάλης εμπειρίας .
 
Γιάννη,έχουν σπάσει μπασκουλες από κακοκερωμενες μάλλινες!
Για πόσα χρόνια πίσω Μίλας εγώ σου λέω ότι σπάσανε ντουφέκια πέρσι από ευθύνη συγκεντρωτηρα καθαρά λόγο σκατο/υλικου που τον είχαν φτιάξει και συγκεντρωτηρα που έχει χρόνια μαγαζί που μου είχε πει εγώ δεν χρησιμοποιώ τέτοιους ποτέ διότι είναι ασταθείς.Και μαγαζί που είναι πασίγνωστο σε όλους .Το μαλινοταπο υπακούει στη σύσφιξη σε καλύτερο βαθμό από ότι ο συγκεντρωτηρας που πρέπει να τον επεξεργαστείς αν θέλεις να ανοίγει πάντα στην ίδια απόσταση αλλιώς ανοίγει όποτε γουστάρει και κάποιες φορές μπορεί και καθόλου γιατί από κατασκευής και μελέτης δεν φτιάχνεται για να τον προκοβεις εννοείται ότι αυτό γίνεται από μόνο του ,εκεί οφείλεται και η αστάθεια των περισσοτέρων φυσιγγίων παρά στις μικρο διάφορες σκαγιων ή και στις αλλαγές των lot πυριτιδων ,γι'αυτό και βλέπεις μεγάλες εταιρίες με πολύ μελέτη και έχουν δώσει βάση περισσότερο στο βύσμα τους έχοντας προβεί σε δικά τους εξολοκλήρου παρά σε οτιδήποτε άλλο .
 
Last edited:
Επαληθεύσεις ότι πιστευω ότι είναι καλύτερη η μαλινη,μετά τα 50 μέτρα φίλε είναι ένας συνδυασμός χεριών φυσιγιου όπλου για να δεις επιτυχία συνεχόμενη και σίγουρα μεγάλης εμπειρίας .

Ναι οκ....καλη ειναι η γνησια μαλλινη....αλλα μην τα κανουμε ολα ''ισωμα''....Εννοω οτι υπαρχουν
βυσματα να βγαλεις φυσιγγια με μεγαλη αξιοπρεπεια για 50 + μετρα....
Γιαννη.....Χερια δεν υπαρχουν να υποστηριξουν τετοια φυσιγγια στα 50+ μετρα και εαν υπαρχουν ειναι
λιγα... !!!
Σε αυτα τα μετρα.....παντα το φυσιγγιο τους φταιει....και αυτο χρεωνεται την αστοχια των κυνηγων!!!

Ευτυχως που τα φυσιγγια δεν εχουν στομα και χερια....Αλλιως τα μπινελικια και οι μουτζες που θα ετρωγαν
οι κυνηγοι...τελειωμο δεν θα ειχαν φιλε !!!! :)
 
Βασίλη, η ορολογία στην αγγλική σχετικά με τα ραβδωτά και την βλητική,είναι πολύ πλούσια και συχνά δεν έχει αντίστοιχους όρους στα ελληνικά. Ακρίβεια είναι για τους Αμερικάνους το γκρουπαρισμα όπως το λες. Η απόσταση του γκρουπ από το κέντρο του στόχου δεν έχει σχέση με την ακρίβεια και διορθώνεται ρυθμίζοντας τα σκοπευτικα, που γιαυτόν ακριβώς τον λόγο είναι ρυθμιζόμενα. Η πτώση, το drop, επίσης δεν έχει σχέση με την ακρίβεια και συνυπολογιζεται όταν γίνεται η ρύθμιση των σκοπευτικων, για να τέμνει η καμπυλοτροχια την σκοπευτικη ευθεία σε μία προεπιλεγμενη απόσταση. Για τα βύσματα συμφωνώ με τον Σπύρο και τον Βαγγέλη, το πλαστικό βύσμα κατάλληλα σχεδιασμένο και από ποιοτικό πλαστικό, είναι πολύ ανώτερο από κάθε παραδοσιακό υλικό και μαζί με τον πλαστικό κάλυκα ήταν οι σημαντικοτερες βελτιώσεις στην απόδοση των λειοκαννων.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top