Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Τα πράγματα είναι πολύ απλά.
Αν η μάλλινη τάπα ήταν κορυφή, δε θα υπήρχε η ανάγκη να φτιαχτεί πλαστικό βύσμα (με ή χωρίς "ποτηράκι"/διασπορέα).
κανανε πλάστικα γιατι στην αμερικη δεν εχουν προβατα να κουρευουν οι γελαδες δεν εχουν τριχα εε τι να κανουν το ριξανε στο πλαστικο!!
 
Τα πράγματα είναι πολύ απλά.
Αν η μάλλινη τάπα ήταν κορυφή, δε θα υπήρχε η ανάγκη να φτιαχτεί πλαστικό βύσμα (με ή χωρίς "ποτηράκι"/διασπορέα).
Μόνος ένας λόγος υπάρχει για να φτιαχτεί (και μην σου πω ότι είναι και ο βασικός λόγος που φτιάχτηκε) ... ταχύτητα στην βιομηχανική παραγωγή.
Επίσης δεν αφήνει τα σκάγια να έρθουν σε επαφή με την κάνη ... μπορεί να κάνει κάτι και αυτό.

Αλλά όπως είπε και ο @ΝίκοςΠ ... τα ίδια είναι 🤣 με τον πλαστικό συγκεντρωτήρα να είναι πιο "σταθερός" από άποψη προδιαγραφών και μόνο.
 
Σε γουιντσεστερ φυσίγγια κάποιοι ήταν 17.5‼️‼️‼️‼️κ σε πριμιουμ μάλιστα‼️ε εκεί πόσο να διασταλει το πλαστικό για έμφραξη στον 18.8‼️
Στα περισσότερα βυσματα του εμπορίου που μέτρησα η διάμετρος τους ειναι περίπου στα 18,4-18.5 mm εκτός από κάποιες λίγες εξαιρέσεις όπως πχ του Ηλιόπουλου που είναι αν θυμάμαι καλά περίπου στα 18,7. Η μάλλινη τάπα λόγο πίεσης διαστέλεται και αυξάνετε η διάμετρος της όμως δεν κάνει αεροστεγή έμφραξη όπως οι πλαστικοί συγκεντρωτήρες. Επισης η πιεση ειναι τοσο μεγαλη που οσο και αν διασταλθει η μαλλινη θα υπαρχουν διαφυγες απο τα τοιχωματα. Για αυτό χρησιμοποιούμε obturator. Για αυτο βαζουμε και παραπανω πυριτιδα στις μαλλινες οταν δεν βαζουμε obturator η couvette. Τα πλαστικα κανουν καλυτερη εμφραξη για αυτο ανεβαζουν και περισσοτερες πιεσεις. Επισης ολα τα βυσματα η διαμετρος τους μεσα στην καννη δεν ξεπερναει την διαμετρο του αυλου. Ομως τα πλαστικα με τα πλαινα τοιχωματα που εχει η φουστα λειτουργουν σαν αλεξιπτωτο αφηνοντας λιγοτερα εως και καθολου αερια να διαφυγουν δινοντας περισσοτερη ωθηση στην γομωση. Αν βρειτε καποια μαλλινη η βυσμα απο ριγμενο φυσιγγι να εχει μεγαλυτερη διαμετρο απο τον αυλο τότε αυτο εχει διασταλθει αφου βγηκε απο την καννη.
 
Επισης η πιεση ειναι τοσο μεγαλη που οσο και αν διασταλθει η μαλλινη θα υπαρχουν διαφυγες απο τα τοιχωματα.
Όχι μόνο από τα τοιχώματα αλλά και από το κυρίως σώμα πιστεύω.

Για αυτό σε κάποιες υπάρχουν τα 2 "χαρτάκια" από τις 2 μεριές να κρατήσουν ότι μπορεί να κρατηθεί.
Εγώ τουλάχιστον τέτοιες χρησιμοποιούσα.
Είχα δει όμως και χωρίς "χαρτάκια" όπως αυτές που βλέπω εδώ.
Άλλες τις κόβαμε ή βάζαμε επιπλέον για να έρθουν τα σκάγια στο "σωστό" ύψος.

Μάλλινη χωρίς obturator, μόνο με overpowder δεν πρόκειται ποτέ να βγάλει σταθερό φυσίγγι πιστεύω.
Δεν έχω κανένα μάλλινο να σφάξω.

Βέβαια άλλο η σταθερότητα και άλλο η αποτελεσματικότητα.
Τα φυσίγγια που γεμίζαμε κάποτε χωρίς obturator ήταν και έκαναν δουλειά.
 
Όχι μόνο από τα τοιχώματα αλλά και από το κυρίως σώμα πιστεύω.

Για αυτό σε κάποιες υπάρχουν τα 2 "χαρτάκια" από τις 2 μεριές να κρατήσουν ότι μπορεί να κρατηθεί.
Εγώ τουλάχιστον τέτοιες χρησιμοποιούσα.
Είχα δει όμως και χωρίς "χαρτάκια" όπως αυτές που βλέπω εδώ.
Άλλες τις κόβαμε ή βάζαμε επιπλέον για να έρθουν τα σκάγια στο "σωστό" ύψος.

Μάλλινη χωρίς obturator, μόνο με overpowder δεν πρόκειται ποτέ να βγάλει σταθερό φυσίγγι πιστεύω.
Δεν έχω κανένα μάλλινο να σφάξω.

Βέβαια άλλο η σταθερότητα και άλλο η αποτελεσματικότητα.
Τα φυσίγγια που γεμίζαμε κάποτε χωρίς obturator ήταν και έκαναν δουλειά.
Με το τόση μεγάλη πίεση αν δεν υπάρχει κάποια φούστα όπου τα αέρια να την διαστέλουν με την πίεση προς το εξωτερικό των τοιχωμάτων αυξάνοντας με αυτό τον τρόπο την έμφραξη όλο και περισσότερο χωρίς να αφήνει τα αέρια να διαφύγουν τότε θα έχουμε διαφυγή αερίων. Στην μάλλινη τα αέρια λόγο μεγάλης πίεσης ψάχνουν να βρουν τροπο διαφυγής και πάντα βρίσκουν το πιο εύκολο δρόμο όπου χρειάζεται η λιγότερη δυνατή πίεση για να διαφύγουν και αυτό ειναι τα τοιχώματα όπου εφάπτεται η μάλλινη με τον κάλυκα και ακομη χειροτερα την στιγμη που βγαινει απο τον καλυκα και αυξανεται αποτομα η διαμετρος της καννης πριν εισελθει στον κωνο.
 
Τα πράγματα είναι πολύ απλά.
Αν η μάλλινη τάπα ήταν κορυφή, δε θα υπήρχε η ανάγκη να φτιαχτεί πλαστικό βύσμα (με ή χωρίς "ποτηράκι"/διασπορέα).
ουτως η αλλως τωρα πλεον σε λιγα χρονια θα ξαναγυρισουμε στην μαλινη ταπα και στο βιοδιασπομενο συγκεντρωτηρα γιατι θα καταργηθει το πλαστικο.
 
Καλημέρα! Έβλεπα ένα βίντεο ιδιογομωσης, πριν χρόνια, που γέμιζε με παραδοσιακή μάλλινη τάπα και από πάνω έβαζε ένα ποτηράκι με πτερύγια από χαρτόνι για να μην έρχονται τα σκάγια σε επαφή με την κάννη.
 
Τι εννοείς με το "σπάσιμο όπλου" ?
Σχίστηκε η κάνη και σε ποιό μέρος σχίστηκε ? Θαλάμη, στην μέση, στην άκρη του τσοκ ?
Πόσα όπλα "έσπασαν" ?

Αδιανόητο για εμένα από βύσμα να συμβεί αυτό ... μάλλον την μαλακία την είχε κάνει ο κατασκευαστής των φυσιγγίων και κατηγόρησε τον κατασκευαστή των βυσμάτων, ως συνήθως γίνεται στην Ελλάδα ...
Μου μοιάζει πιο λογικό ...
Συμφωνώ. Για να σπάσει όπλο λόγω βύσματος και μόνο, το βύσμα πρέπει να έχει τελείως διαφορετικές μηχανικές ιδιότητες από τις αναμενόμενες, πχ όπως είναι τα βύσματα για ατσάλινα σκάγια που απ'όσο ξέρω, χρειάζονται ειδικό στήσιμο για μολύβδινα σκάγια!
 
ουτως η αλλως τωρα πλεον σε λιγα χρονια θα ξαναγυρισουμε στην μαλινη ταπα και στο βιοδιασπομενο συγκεντρωτηρα γιατι θα καταργηθει το πλαστικο.
Επειδή σύμφωνα και με τον πρόεδρο τα ατσάλινα σκάγια έρχονται καθολικά σε 5-7 χρόνια ίσως είναι και το τέλος της μάλλινης τάπας.
 
Όταν έχεις σωστή έμφραξη με μαλινη έχεις πιο σταθερό φυσίγγι και με ποιοτικότερη κατανομή πάντα.Δειτε eley π.χ
Είδες τι θαύματα κάνει (ίσως) ένας μικρός εμβολισμός ?
Και έχεις τους άλλους να πάνε να τρυπάνε τις κάνες τους ...
 
Μιλώντας γενικότερα και όχι για το συγκεκριμένο περιστατικό που δεν θέλω να πω τίποτα άλλο για ευνόητους λόγους...
αλλά να λιώσει από την τουφεκιά ο συγκεντρωτηρας? Τι είναι φλογοβολο? Μήπως είμαστε λίγο υπερβολική?
Αδιανόητο για εμένα από βύσμα να συμβεί αυτό ... μάλλον την μαλακία την είχε κάνει ο κατασκευαστής των φυσιγγίων και κατηγόρησε τον κατασκευαστή των βυσμάτων, ως συνήθως γίνεται στην Ελλάδα ...
Μου μοιάζει πιο λογικό ...
Πότε μη λες ποτέ...είναι η δική μου άποψη...
Διάβαζα σε site που κάνει πυρογραφία σε ξύλο με καύση πυρίτιδας ότι κατά την καύση σε εξωτερικό χώρο αναπτύσσονται θερμοκρασίες 500-600 βαθμών...πιθανότατα στον εσωτερικό χώρο του καλυκα να αναπτύσσονται μεγαλύτερες...
Σε αυτές τις θερμοκρασίες οποιοδήποτε μίγμα πλαστικού-πολυμερικού υλικού παραμένει αναλλοίωτο;
Μπορεί...δεν είμαι ειδικός να επιμείνω...μπορεί να έχετε δίκιο...
Από συγκεντρωτηρα δεν γίνεται να σπάσει όπλο!!!Τέλος! Λάθος σετ απ, επικίνδυνο! Ναι!
Συμφωνα με συζητήσεις με εμπειρους οπλουργους, η συντριπτική πλειοψηφία των περιστατικών ρήξης καννών οφείλονται ρε πλήρη ή μερική εμφραξη κάννης...χιόνι, λάσπη, κλαδάκι -ακόμα και για έντομο έχω ακούσει- στο στόμιο που έγινε αιτία ρήξης κάννης και μάλιστα στο στόμιο που οι πιέσεις βολή είναι στην χαμηλότερη τιμή...
Η άνοδο των πιέσεων είναι εκθετική στο σημείο έμφραξης...
Ένα ελαττωματικό βύσμα που θα "κολλήσει" ή θα επιβραδύνει σημαντικά τη γόμωση στο μέσο της κάννης (στο λεπτότερο σημείο της) δεν είναι ικανή συνθήκη να ανέβουν υπερμετρα οι πιέσεις και να γίνει η ζημιά;
Τι να πω...μπορεί και να είναι υπερβολή...

Ρήξη σε νορμαλ στήσιμο φυσιγγιου (που η καύση γίνεται στο σωστό χρόνο) από λάθος αναλογία πυρίτιδα/σκαγιών είναι δύσκολο να γίνει...θα πρέπει να ξεφύγει ο κατασκευαστής πολύ από τις προβλεπομενες αναλογίες (70-80% και πάνω)...κάτι που δεν το έχω δει ακόμα σε φυσίγγι εμπορίου..
 
Συμφωνώ. Για να σπάσει όπλο λόγω βύσματος και μόνο, το βύσμα πρέπει να έχει τελείως διαφορετικές μηχανικές ιδιότητες από τις αναμενόμενες, πχ όπως είναι τα βύσματα για ατσάλινα σκάγια που απ'όσο ξέρω, χρειάζονται ειδικό στήσιμο για μολύβδινα σκάγια!
Για να σπάσει η κάνη δεν πρέπει να κάνεις απλά μαλακία ... αλλά χοντρή μαλακία.
Είτε με την κάνη, είτε με το φυσίγγι ή η κάνη είναι προβληματική (μικρορωγμές, διαβρώσεις κτλ) ή να έχει φράξει.
Ποτέ συνήθως δεν γίνεται από έναν λόγο αλλά από συνδιασμό.

Κάπου είχα δει ένα βίντεο με καταστροφικά τεστ σε εταιρία κατασκευής νομίζω λειόκανων.
Πρεσσάρανε την κάνη με λάδι και κάποια στιγμή έσπαγε.
Αν το έχει κανένας ας το βάλει γιατί δεν μπόρεσα ποτέ να το ξαναβρώ.
 
Πάντως έχω να πω τούτο....... Πολλούς συγκεντρωτηρα χρησιμοποιούμε και θεωρούμε καλούς η ποιότητα και απόδοση του gualandi νομίζω είναι αξεπέραστη........ Για μένα είναι ο νούμερο ΕΝΑ συγκεντρωτηρα.........
Ναι...και γω Βαγγέλη τους Gualandi τους θεωρώ τους καλύτερους Ευρωπαϊκούς από άποψη ποιότητας υλικού...ισαξιους σχεδόν με τους Remington...
Σε παλιά φυσίγγια που έχω άνοιξει διατηρούν σχεδόν αναλλοίωτη την ελαστικότητα τους στο πέρασμα του χρόνου σε σχέση με τους λοιπούς Ευρωπαϊκούς...
Τώρα σαν απόδοση είναι τι ταιριάζει στην καννη και στα γούστα του καθενός...
 
πιθανότατα στον εσωτερικό χώρο του καλυκα να αναπτύσσονται μεγαλύτερες...
Σε αυτές τις θερμοκρασίες οποιοδήποτε μίγμα πλαστικού-πολυμερικού υλικού παραμένει αναλλοίωτο;
Μπορεί...δεν είμαι ειδικός να επιμείνω...μπορεί να έχετε δίκιο...
Φίλε Σπύρο κανένας δεν είναι ειδικός.
Οι θερμοκρασίες είναι της τάξης των 2500-3000 βαθμών κελσίου.
Παραμένει "σχεδόν" αναλλοίωτο γιατί ο χρόνος είναι της τάξης των msec.

"According to Mike Daly at Hodgdon, today’s smokeless powders generate heat in the range of 2.800 to 3.200 degrees Kelvin."
Από το "Reloading for Shotgunners"
 
Last edited:
Ως προς τις διαφορές στην αποδοση ντουφεκιάς μεταξύ γνησιας μάλλινης ή ποιοτικού κετσε/συγκεντρωτηρα...σε ορθολογικά στησίματος φυσιγγίου πάντα...
Αυτό που έχω παρατηρήσει σε δοκιμές που έχω κάνει είναι ότι η μάλλινη ως προς το συνολικό άνοιγμα δίνει κατά κανόνα μεγαλύτερο εύρος κατανομών μέσα στην γκάμα των τσοκ...δλδ...
Με τα 5* και 4* δίνει ένα τσοκ περίπου πιο ανοιχτή ντουφεκια σε σχέση με τον συγκεντρωτηρα...
Με το 3* μισό περίπου τσοκ...
Με τα 2* και 1* ίδιο περίπου άνοιγμα...μερικές φορές με το 1* δίνει και πιο "σφιχτες" από συγκεντρωτηρα...
Ως προς τις κατανομές η μάλλινη τείνει να γεμίζει καλύτερα την περιφέρεια της κατανομής σε αντίθεση με τον συγκεντρωτηρα που δίνει κέντρα...
Τις ποιοτικότερες ισοκατανομές τις έχω πάρει στο συνδυασμό μάλλινη/ρελιαστο κλείσιμο με 3*-4* σύσφιξη...
 
Για να σπάσει η κάνη δεν πρέπει να κάνεις απλά μαλακία ... αλλά χοντρή μαλακία.
Είτε με την κάνη, είτε με το φυσίγγι ή η κάνη είναι προβληματική (μικρορωγμές, διαβρώσεις κτλ) ή να έχει φράξει.
Ποτέ συνήθως δεν γίνεται από έναν λόγο αλλά από συνδιασμό.

Κάπου είχα δει ένα βίντεο με καταστροφικά τεστ σε εταιρία κατασκευής νομίζω λειόκανων.
Πρεσσάρανε την κάνη με λάδι και κάποια στιγμή έσπαγε.
Αν το έχει κανένας ας το βάλει γιατί δεν μπόρεσα ποτέ να το ξαναβρώ.
Σωστά! Έχουμε συνδυασμό παραγόντων για να υπάρξει αστοχία! Σε υπερβολικές πιέσεις συνήθως έχουμε μόνιμες παραμορφώσεις (φουσκώματα), εφόσον δεν υπάρχουν μικρορωγμες!
 
Έχω δει όπλο κατεστραμένο από υπερβολικές πιέσεις.
Ο κάλυκας έλιωσε στην κυριολεξία και κόλλησε στα τοιχώματα της θαλάμη.
Η κάνη και το κλείδωμα άντεξαν και ευτυχώς δεν έφυγαν αέρια πίσω.
Η βάση (αλουμινένια) άντεξε αλλά πλέον το όπλο ήταν μη επισκευάσιμο και αποχαρακτηρίστικε.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top