Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Δεν πιστευω να μπορει να σπασει οπλο η διπλη δοση πυριτιδας....εκτος και εαν ηταν απλο - οπλο...Εννοω οχι
μαγκνουμ...
Επειδη εχω κανει πολλες ''ταρζανιες'' με τις δοκιμες μου ....εχουν δει πολλα τα ματια μου...Αλλα οπλο
δεν εχω σπασει...
Χωρις να αμφισβητω τα γραφομενα του Βαγγελη...μου φαινεται λιγο περιεργο...
Ισως και να ειμαι και εντελως λαθος....Γιατι ποτε δεν ειχα οπλο που δεν ηταν μαγκνουμ..
Ωστοσο οπως προειπα εχω κανει πολλες ''ταρζανιες''.....και οταν μαζευεις βυσμα μετα την βολη σε αυτην την
κατασταση....
Ξερετε για ποσα BAR μιλαμε...??? Τα bar εφτασαν στον Θεο...το οπλο ομως δεν επαθε τιποτα !!!

View attachment 71798
View attachment 71799
Και γι'αυτον τον λογο ...αναρωτιεμαι μηπως υπηρχαν και αλλες αιτιες ? εκτος απο την διπλη δοση
πυριτιδας ??
το σηγγεκριμενο βυσμα δεν ειναι απαρετητο να εχει πολλα μπαρ αν ειναι φτιαγμενο με ατσαλια !!! μπορει να γινει ετσι γιατι αποροφισε πιεση απο τα σκαγια ,τωρα αν ειναι με μολυβι ειχες μεγαλη γομωση 44-48 γρ οποτε εκει θα εχεις πιεσεις , ειναι και ψωφιοι για τετοια οι steel!!!
 
το σηγγεκριμενο βυσμα δεν ειναι απαρετητο να εχει πολλα μπαρ αν ειναι φτιαγμενο με ατσαλια !!! μπορει να γινει ετσι γιατι αποροφισε πιεση απο τα σκαγια ,τωρα αν ειναι με μολυβι ειχες μεγαλη γομωση 44-48 γρ οποτε εκει θα εχεις πιεσεις , ειναι και ψωφιοι για τετοια οι steel!!!

Μητσαρα σεβαστη η αποψη σου...Ωστοσο θα μου επιτρεψεις να εχω διαφορετικη αποψη....γιατι τους
εχω δουλεψει πολυ...και ξερω εαν ειναι ''ψοφιοι'' η οχι...
Για να γινει ενα βυσμα ετσι...που μπορει να συμβει στο καθε βυσμα και οχι μονο στους STEEL μονο απο
υπερβολικα bar γινεται φιλε και οχι γιατι το βυσμα ειναι ψοφιο.

Και λεω...γιατι στο επομενο φυσιγγιο με το ιδιο βαρος σκαγιων...το ιδιο βυσμα ηταν οκ.

εικόνα_Viber_2023-04-19_10-11-30-864.jpg
εικόνα_Viber_2023-04-19_10-11-40-042.jpg
 
Για να γινει ενα βυσμα ετσι...που μπορει να συμβει στο καθε βυσμα και οχι μονο στους STEEL μονο απο
υπερβολικα bar γινεται φιλε και οχι γιατι το βυσμα ειναι ψοφιο
αυτο λεω ρε νικο οτι ειναι ψωφιοι για παρεξηγηση ανεβαζουν μπαρ για πλακα ιδιως ο 35-44 που δεν εχουν καθολου αμορτισερ
 
So, I started by firing loads which developed 20,000 psi in the test Remington 870 barrels. Nothing happened. I increased the pressure level to 25,000 psi; nothing happened. I continued increasing the pressure by 5,000 psi. Nothing happened even when the pressure level of the destructive testing load reached 50,000 psi! Finally, when I got to 55,000 psi I could get Remington 870 barrels chambered for 3-inch 12-gauge shells to blow up. And they would blow up spectacularly, banana-peeling into multiple segments forward of the chamber. Up until 55,000 psi the barrels wouldn’t even bulge.

Remington 870
καταστροφική δοκιμή με φυσίγγια από 1370bar μέχρι 3450bar και δεν έσκασε.
Έσκασε με φυσίγγι 3800bar, άνοιξε σαν μπανάνα μπροστά από την θαλάμη.

https://www.shotgunlife.com/shotguns/tom-roster/important-information-about-shotshell-pressures.html

Δεν έχω βρει άλλο τέτοιο τεστ.
 
Δεν πιστευω να μπορει να σπασει οπλο η διπλη δοση πυριτιδας....εκτος και εαν ηταν απλο - οπλο...Εννοω οχι
μαγκνουμ...
Επειδη εχω κανει πολλες ''ταρζανιες'' με τις δοκιμες μου ....εχουν δει πολλα τα ματια μου...Αλλα οπλο
δεν εχω σπασει...
Χωρις να αμφισβητω τα γραφομενα του Βαγγελη...μου φαινεται λιγο περιεργο...
Ισως και να ειμαι και εντελως λαθος....Γιατι ποτε δεν ειχα οπλο που δεν ηταν μαγκνουμ..
Ωστοσο οπως προειπα εχω κανει πολλες ''ταρζανιες''.....και οταν μαζευεις βυσμα μετα την βολη σε αυτην την
κατασταση....
Ξερετε για ποσα BAR μιλαμε...??? Τα bar εφτασαν στον Θεο...το οπλο ομως δεν επαθε τιποτα !!!

View attachment 71798
View attachment 71799
Και γι'αυτον τον λογο ...αναρωτιεμαι μηπως υπηρχαν και αλλες αιτιες ? εκτος απο την διπλη δοση
πυριτιδας ??
Πρώτη φορά βλέπω.Συνηθως τα παίρνουν μαζί τους για να τα δείξουν στον Άγιο Πέτρο.
 
Αυτό διαβάζω συχνά και εγώ αλλά πως είναι δυνατόν ιδιογομωτής να κάνει τέτοιο λάθος ?
Θέλω να πω δηλαδή πως θα κλείσει το φυσίγγι με διπλή δόση ?
Άλλη πυρίτιδα το καταλαβαίνω, διπλή δόση όμως ?
Κι όμως έχει γίνει και σε ιδιογομωτη αυτό! Ευτυχώς που κούνησε μόνο τα κλειδιά του πλαγιοκαννου και ξελασκαρε ένας πείρος στην πάπια. Οι κάννες, άθικτες!!! (Μιλάμε όμως για δεκαετία του '70)
 
Οχι φιλοι μου....Με το ΒΟΙΤΟ εριξα το φυσιγγιο με φουλ τσοκ που το εχει σταθερο...
Ολο αυτο το ''κακο''....απο υπερβολικα BAR εγινε !!!
Το ΒΟΙΤΟ ειναι μαγκνουν παλικαρια !!
Σιδερια το ανεβαζεις σιδερια το κατεβαζεις, απ'οτι δειχνει ομως ειναι εργαλειο δυνατο.....παλι καλα που δεν κανεις τετοιες δοκιμες με καμια ρεμι....
 
So, I started by firing loads which developed 20,000 psi in the test Remington 870 barrels. Nothing happened. I increased the pressure level to 25,000 psi; nothing happened. I continued increasing the pressure by 5,000 psi. Nothing happened even when the pressure level of the destructive testing load reached 50,000 psi! Finally, when I got to 55,000 psi I could get Remington 870 barrels chambered for 3-inch 12-gauge shells to blow up. And they would blow up spectacularly, banana-peeling into multiple segments forward of the chamber. Up until 55,000 psi the barrels wouldn’t even bulge.

Remington 870
καταστροφική δοκιμή με φυσίγγια από 1370bar μέχρι 3450bar και δεν έσκασε.
Έσκασε με φυσίγγι 3800bar, άνοιξε σαν μπανάνα μπροστά από την θαλάμη.

https://www.shotgunlife.com/shotguns/tom-roster/important-information-about-shotshell-pressures.html

Δεν έχω βρει άλλο τέτοιο τεστ.
Τα βλεπεις????? οπλαρες τα ρεμι!!!!!!
 
Καλησπέρα! Γνωρίζετε, αν το υψόμετρο, επηρεάζει την βλητική ικανότητα των φυσιγγιών και ειδικότερα την κατανομή και την ταχύτητα; Μίλαγα εχθές με ένα φιλαράκι και υποστήριζε πως πάνω από τα 800 μέτρα, τα 3 άστρα συμπεριφέρονται σαν δύο και ούτω καθεξής, λόγω χαμηλής πυκνότητας του αέρα.
 
Καλησπέρα! Γνωρίζετε, αν το υψόμετρο, επηρεάζει την βλητική ικανότητα των φυσιγγιών και ειδικότερα την κατανομή και την ταχύτητα; Μίλαγα εχθές με ένα φιλαράκι και υποστήριζε πως πάνω από τα 800 μέτρα, τα 3 άστρα συμπεριφέρονται σαν δύο και ούτω καθεξής, λόγω χαμηλής πυκνότητας του αέρα.
Ισχύει σαν κανόνας...
 
Καλησπέρα! Γνωρίζετε, αν το υψόμετρο, επηρεάζει την βλητική ικανότητα των φυσιγγιών και ειδικότερα την κατανομή και την ταχύτητα; Μίλαγα εχθές με ένα φιλαράκι και υποστήριζε πως πάνω από τα 800 μέτρα, τα 3 άστρα συμπεριφέρονται σαν δύο και ούτω καθεξής, λόγω χαμηλής πυκνότητας του αέρα.
Πολύ σωστά στα είπε.
 
Δεν πιστευω να μπορει να σπασει οπλο η διπλη δοση πυριτιδας....εκτος και εαν ηταν απλο - οπλο...Εννοω οχι
μαγκνουμ...
Επειδη εχω κανει πολλες ''ταρζανιες'' με τις δοκιμες μου ....εχουν δει πολλα τα ματια μου...Αλλα οπλο
δεν εχω σπασει...
Χωρις να αμφισβητω τα γραφομενα του Βαγγελη...μου φαινεται λιγο περιεργο...
Ισως και να ειμαι και εντελως λαθος....Γιατι ποτε δεν ειχα οπλο που δεν ηταν μαγκνουμ..
Ωστοσο οπως προειπα εχω κανει πολλες ''ταρζανιες''.....και οταν μαζευεις βυσμα μετα την βολη σε αυτην την
κατασταση....
Ξερετε για ποσα BAR μιλαμε...??? Τα bar εφτασαν στον Θεο...το οπλο ομως δεν επαθε τιποτα !!!

View attachment 71798
View attachment 71799
Και γι'αυτον τον λογο ...αναρωτιεμαι μηπως υπηρχαν και αλλες αιτιες ? εκτος απο την διπλη δοση
πυριτιδας ??
Νικολα το οπλο μαγνουμ δεν σημενει οτι το μεταλο του ειναι ποιο ενισχυμενο απο το απλο οπλο , η μονη διαφορα ειναι οτι εχει ποιο μακρια θαλαμη 3 ιντσον , η αντοχες ειναι η ιδιες
 
Το κερωμα στην τάπα αν δεν γίνει όπως πρέπει,αφήνει περίσσεια κεριού.
Αυτό έχει κολλώδη επιφάνεια και καταλαβαίνουμε πως αυτο λειτουργεί μέσα στον κάλυκα....
Μπορεί να "κολλήσει"λίγο,μπορεί περισσότερο,μπορεί πάρα πολύ!!!
Οι αναπτυσσόμενες πιέσεις φτάνουν εύκολα...Στον Θεό!
Εκεί έγκειται η επικινδυνότητα κι όχι στο αν ανεβάζει η κατεβάζει τις πιέσεις η μαλλινοταπα αυτή καθαυτή!
Έχω δει αλληλεπιθετο δίκανο να έχει ραγίσει ακριβώς στην γωνία που κάνει ο καθρέφτης με το οριζόντιο τμήμα της βάσης μετά από χρήση φυσιγγίου που είχε για βισματωση ΤΈΤΟΙΑ μαλλινοταπα.
εγω παλια ειχα κερωση 200 μαλινες και ειχαν γινει κουτσουρο , που οταν εριξα μερικες ετρωγα δυνατο κλωτσο , και δεν μου αρεσε η εμφανιση του ριγμενου καλυκα , που ξεχειλωνε , για να μην της πεταξω καθισα και της ξεκερωσα , βαζωντας μια μια με την τσιμπιδα σε καζακι με χαμηλη φωτια , που ελιωνε το μελισοκερι που της ειχα κερωση, και ολα καλα ξανα βρηκαν την ελαστικοτητα τους
 
Καλησπέρα! Γνωρίζετε, αν το υψόμετρο, επηρεάζει την βλητική ικανότητα των φυσιγγιών και ειδικότερα την κατανομή και την ταχύτητα; Μίλαγα εχθές με ένα φιλαράκι και υποστήριζε πως πάνω από τα 800 μέτρα, τα 3 άστρα συμπεριφέρονται σαν δύο και ούτω καθεξής, λόγω χαμηλής πυκνότητας του αέρα.
Έτσι είναι όσο ανεβαίνεις τόσο ο αέρας έχει μικρότερη πυκνότητα οπότε τα σκάγια μικρότερη αντίσταση καλύτερες μενουσες, μεγαλύτερη συγκέντρωση κτλ......
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top