Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Έχω δει όπλο κατεστραμένο από υπερβολικές πιέσεις.
Ο κάλυκας έλιωσε στην κυριολεξία και κόλλησε στα τοιχώματα της θαλάμη.
Η κάνη και το κλείδωμα άντεξαν και ευτυχώς δεν έφυγαν αέρια πίσω.
Η βάση (αλουμινένια) άντεξε αλλά πλέον το όπλο ήταν μη επισκευάσιμο και αποχαρακτηρίστικε.
Έχω δει την ίδια εικόνα ακριβώς σε σούπερ πόζε marochi από φυσίγγι πολύ διαδεδομένο Ελληνικό διασποράς γνωστής εταιρίας....
... Μετά από αγώνα του ιδιοκτήτη και του οπλουργου η εταιρεία κατασκευής του φυσιγγίου το αναγνώρισε και αποζημίωσε τον ιδιοκτήτη αγοράζοντας του καινουργιο όπλο.........
Πρέπει να προκλήθηκε από αστοχία στο γέμισμα μάλλον είχε διπλή δόση πυρίτιδας...... Εντύπωση μου έκανε η εικόνα του κάλυκα που έστριψε και κόλλησε μεταξύ του και η μόνιμη παραμόρφωση όπλου και κλειδιών ,που έμεινε αρκετά ανοιχτό ......
Τουλάχιστον ο φίλος μου δεν τραυματίστηκε........
 
Πώς γίνεται αυτό ρε Γιάννη? Τόσα χρόνια δεν το έχω ακούσει ποτέ αυτό! Πώς ο συγκεντρωτηρας θα χαλάσειόπλο με την πρώτη τουφεκιά? Το ότι δεν θα σκάσει σωστά το φυσιγγι και μείνει μέσα ο συγκεντρωτηρας αυτό είναι άλλο! Αυτο γίνεται και έχει γίνει πολλές φορές, αλλά να λιώσει από την τουφεκιά ο συγκεντρωτηρας? Τι είναι φλογοβολο? Μήπως είμαστε λίγο υπερβολική?
αυτο μπορει να γινει οταν το φορτιο των σκαγιων ειναι πολυ λιγοτερο απο το κανονικο , το εχω παθει , οταν προσπαθησα να φτιαξω ασφαιρα φυσιγγια , και γεμισα χωρις να βαλω σκαγια , και ταποσα το φυσιγγιο μεχρι απανω με εφημεριδα , που οταν το εριξα εβγαλε απο την καννη το δικανο μια παρατεταμενη φλογα που κρατησε για μερικα δευτερολεπτα , τον συγκερωτηρα δεν τον βρηκα προφανος θα ειχε λιωσει
 
αυτο μπορει να γινει οταν το φορτιο των σκαγιων ειναι πολυ λιγοτερο απο το κανονικο , το εχω παθει , οταν προσπαθησα να φτιαξω ασφαιρα φυσιγγια , και γεμισα χωρις να βαλω σκαγια , και ταποσα το φυσιγγιο μεχρι απανω με εφημεριδα , που οταν το εριξα εβγαλε απο την καννη το δικανο μια παρατεταμενη φλογα που κρατησε για μερικα δευτερολεπτα , τον συγκερωτηρα δεν τον βρηκα προφανος θα ειχε λιωσει
δεν εχει σχεση αυτο με αστοχια υλικου απο τον συγκεντρωτηρα .συμφωνουμε.
 
Πρέπει να προκλήθηκε από αστοχία στο γέμισμα μάλλον είχε διπλή δόση πυρίτιδας......
Αυτό διαβάζω συχνά και εγώ αλλά πως είναι δυνατόν ιδιογομωτής να κάνει τέτοιο λάθος ?
Θέλω να πω δηλαδή πως θα κλείσει το φυσίγγι με διπλή δόση ?
Άλλη πυρίτιδα το καταλαβαίνω, διπλή δόση όμως ?
 
Αυτό διαβάζω συχνά και εγώ αλλά πως είναι δυνατόν ιδιογομωτής να κάνει τέτοιο λάθος ?
Θέλω να πω δηλαδή πως θα κλείσει το φυσίγγι με διπλή δόση ?
Άλλη πυρίτιδα το καταλαβαίνω, διπλή δόση όμως ?
Δεν ήταν ιδιογομωτης Βασίλη......... Εμπορικό και μάλιστα πολύ δημοφιλές ήταν .......
 
Τα πράγματα είναι πολύ απλά.
Αν η μάλλινη τάπα ήταν κορυφή, δε θα υπήρχε η ανάγκη να φτιαχτεί πλαστικό βύσμα (με ή χωρίς "ποτηράκι"/διασπορέα).
Η μάλλινη "διαβάζει" καλύτερο το τσοκ αλλά έχει παραμορφώσεις στα μαλακά σκάγια.Το κυαθιο δεν διαβάζει σωστά το τσοκ αλλά προστατεύει τα σκάγια.Ενα μαλλινοταπο με επιμεταλλωμένα σκάγια δεν στερεί τίποτα σε κάποιον που βγαίνει σε μυαλωμένες αποστάσεις.
 
Η μάλλινη "διαβάζει" καλύτερο το τσοκ αλλά έχει παραμορφώσεις στα μαλακά σκάγια.Το κυαθιο δεν διαβάζει σωστά το τσοκ αλλά προστατεύει τα σκάγια.Ενα μαλλινοταπο με επιμεταλλωμένα σκάγια δεν στερεί τίποτα σε κάποιον που βγαίνει σε μυαλωμένες αποστάσεις.
Κάτσε καλά θα στείλω τον Απαλευτον .very funny.
 
Δεν πιστευω να μπορει να σπασει οπλο η διπλη δοση πυριτιδας....εκτος και εαν ηταν απλο - οπλο...Εννοω οχι
μαγκνουμ...
Επειδη εχω κανει πολλες ''ταρζανιες'' με τις δοκιμες μου ....εχουν δει πολλα τα ματια μου...Αλλα οπλο
δεν εχω σπασει...
Χωρις να αμφισβητω τα γραφομενα του Βαγγελη...μου φαινεται λιγο περιεργο...
Ισως και να ειμαι και εντελως λαθος....Γιατι ποτε δεν ειχα οπλο που δεν ηταν μαγκνουμ..
Ωστοσο οπως προειπα εχω κανει πολλες ''ταρζανιες''.....και οταν μαζευεις βυσμα μετα την βολη σε αυτην την
κατασταση....
Ξερετε για ποσα BAR μιλαμε...??? Τα bar εφτασαν στον Θεο...το οπλο ομως δεν επαθε τιποτα !!!

εικόνα_Viber_2023-04-09_17-28-36-191.jpg
εικόνα_Viber_2023-04-09_17-28-25-367.jpg
Και γι'αυτον τον λογο ...αναρωτιεμαι μηπως υπηρχαν και αλλες αιτιες ? εκτος απο την διπλη δοση
πυριτιδας ??
 
Το κερωμα στην τάπα αν δεν γίνει όπως πρέπει,αφήνει περίσσεια κεριού.
Αυτό έχει κολλώδη επιφάνεια και καταλαβαίνουμε πως αυτο λειτουργεί μέσα στον κάλυκα....
Μπορεί να "κολλήσει"λίγο,μπορεί περισσότερο,μπορεί πάρα πολύ!!!
Οι αναπτυσσόμενες πιέσεις φτάνουν εύκολα...Στον Θεό!
Εκεί έγκειται η επικινδυνότητα κι όχι στο αν ανεβάζει η κατεβάζει τις πιέσεις η μαλλινοταπα αυτή καθαυτή!
Έχω δει αλληλεπιθετο δίκανο να έχει ραγίσει ακριβώς στην γωνία που κάνει ο καθρέφτης με το οριζόντιο τμήμα της βάσης μετά από χρήση φυσιγγίου που είχε για βισματωση ΤΈΤΟΙΑ μαλλινοταπα.
 
Δεν πιστευω να μπορει να σπασει οπλο η διπλη δοση πυριτιδας....εκτος και εαν ηταν απλο - οπλο...Εννοω οχι
μαγκνουμ...
Επειδη εχω κανει πολλες ''ταρζανιες'' με τις δοκιμες μου ....εχουν δει πολλα τα ματια μου...Αλλα οπλο
δεν εχω σπασει...
Χωρις να αμφισβητω τα γραφομενα του Βαγγελη...μου φαινεται λιγο περιεργο...
Ισως και να ειμαι και εντελως λαθος....Γιατι ποτε δεν ειχα οπλο που δεν ηταν μαγκνουμ..
Ωστοσο οπως προειπα εχω κανει πολλες ''ταρζανιες''.....και οταν μαζευεις βυσμα μετα την βολη σε αυτην την
κατασταση....
Ξερετε για ποσα BAR μιλαμε...??? Τα bar εφτασαν στον Θεο...το οπλο ομως δεν επαθε τιποτα !!!

View attachment 71798
View attachment 71799
Και γι'αυτον τον λογο ...αναρωτιεμαι μηπως υπηρχαν και αλλες αιτιες ? εκτος απο την διπλη δοση
πυριτιδας ??
Κανας φτιαγμένος κώνος❓καμία ψωριασμενη κάνη...
 
Δεν πιστευω να μπορει να σπασει οπλο η διπλη δοση πυριτιδας....εκτος και εαν ηταν απλο - οπλο...Εννοω οχι
μαγκνουμ...
Επειδη εχω κανει πολλες ''ταρζανιες'' με τις δοκιμες μου ....εχουν δει πολλα τα ματια μου...Αλλα οπλο
δεν εχω σπασει...
Χωρις να αμφισβητω τα γραφομενα του Βαγγελη...μου φαινεται λιγο περιεργο...
Ισως και να ειμαι και εντελως λαθος....Γιατι ποτε δεν ειχα οπλο που δεν ηταν μαγκνουμ..
Ωστοσο οπως προειπα εχω κανει πολλες ''ταρζανιες''.....και οταν μαζευεις βυσμα μετα την βολη σε αυτην την
κατασταση....
Ξερετε για ποσα BAR μιλαμε...??? Τα bar εφτασαν στον Θεο...το οπλο ομως δεν επαθε τιποτα !!!

View attachment 71798
View attachment 71799
Και γι'αυτον τον λογο ...αναρωτιεμαι μηπως υπηρχαν και αλλες αιτιες ? εκτος απο την διπλη δοση
πυριτιδας ??
Μαστρονικο,αυτό έχει βληθεί από κάνη που φορούσε kicks?
 
Δεν πιστευω να μπορει να σπασει οπλο η διπλη δοση πυριτιδας....εκτος και εαν ηταν απλο - οπλο...Εννοω οχι
μαγκνουμ...
Επειδη εχω κανει πολλες ''ταρζανιες'' με τις δοκιμες μου ....εχουν δει πολλα τα ματια μου...Αλλα οπλο
δεν εχω σπασει...
Χωρις να αμφισβητω τα γραφομενα του Βαγγελη...μου φαινεται λιγο περιεργο...
Ισως και να ειμαι και εντελως λαθος....Γιατι ποτε δεν ειχα οπλο που δεν ηταν μαγκνουμ..
Ωστοσο οπως προειπα εχω κανει πολλες ''ταρζανιες''.....και οταν μαζευεις βυσμα μετα την βολη σε αυτην την
κατασταση....
Ξερετε για ποσα BAR μιλαμε...??? Τα bar εφτασαν στον Θεο...το οπλο ομως δεν επαθε τιποτα !!!

View attachment 71798
View attachment 71799
Και γι'αυτον τον λογο ...αναρωτιεμαι μηπως υπηρχαν και αλλες αιτιες ? εκτος απο την διπλη δοση
πυριτιδας ??
Μπορεις να ρωτήσεις τον Κοσμά Αλεξίου, σίγουρα το θυμάται αν και πέρασαν πολλά χρόνια, αυτός μεσολαβήσε και αποζημιώθηκε ο άνθρωπος με το όπλο...... Τσιατουρας λεγόταν ο ιδιοκτήτης του όπλου......
Η διπλή δόση ήταν η ετυμηγορία της εταιρείας ..... Εκεί το απέδωσε εκείνη........
Το όπλο αυτό είναι ιδιαίτερα στιβαρό και δεν άνοιξε η κανη του..... Όλο το σπάρο φάγανε τα κλειδιά και έμεινε μόνιμα μισάνοιχτο...... Ο δε κάλυκας εντελώς παραμορφωμένος και κολλημένος.......
 
Μπορεις να ρωτήσεις τον Κοσμά Αλεξίου, σίγουρα το θυμάται αν και πέρασαν πολλά χρόνια, αυτός μεσολαβήσε και αποζημιώθηκε ο άνθρωπος με το όπλο...... Τσιατουρας λεγόταν ο ιδιοκτήτης του όπλου......
Η διπλή δόση ήταν η ετυμηγορία της εταιρείας ..... Εκεί το απέδωσε εκείνη........
Το όπλο αυτό είναι ιδιαίτερα στιβαρό και δεν άνοιξε η κανη του..... Όλο το σπάρο φάγανε τα κλειδιά και έμεινε μόνιμα μισάνοιχτο...... Ο δε κάλυκας εντελώς παραμορφωμένος και κολλημένος.......

Σε πιστευω βρε Βαγγελη !!!Δεν χρειζεται να ρωτησω κανεναν !!!
 
Κανας φτιαγμένος κώνος❓καμία ψωριασμενη κάνη...

Μαστρονικο,αυτό έχει βληθεί από κάνη που φορούσε kicks?

Οχι φιλοι μου....Με το ΒΟΙΤΟ εριξα το φυσιγγιο με φουλ τσοκ που το εχει σταθερο...
Ολο αυτο το ''κακο''....απο υπερβολικα BAR εγινε !!!
Το ΒΟΙΤΟ ειναι μαγκνουν παλικαρια !!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top