Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Έτσι για την ιστορία, ήταν όντως του κουτουμανου κ ήταν ένα 33αρι που γέμιζε κ απευθυνόταν μόνο για τον Έβρο μια 20ετια τουλάχιστον πίσω η παραγωγή του που οι χειμώνες ήταν αντρικοί... Κυρίως σε κόκκινο κάλυκα ήταν κ γεμίζοταν αρχικά σε νούμερα 3 κ 6... Έχουν γεμίστει κ λίγα σε κίτρινο κάλυκα κ σε άλλα νούμερα κατά παραγγελία κάποιων παπιοκυνηγων στα βόρεια... Σε κάλυκα fiocchi με 615 ήταν το φυσίγγι, πυρίτιδα ΜΒ32 κ δοσολογία που δεν γράφεται σε καμία περίπτωση δημόσια γιατί είναι επικίνδυνη... Σε ολικό παγετό με διψήφιες αρνητικές θερμοκρασίες έχει γραφεί ιστορία στον Έβρο κ όσοι είναι παλιές καραβάνες ίσως τα θυμηθούν...

Μηπως ηταν 616 gold?
 
στο μονό διαγραμμα υπαρχει συσχετιση των μεταβλητων, ρυθμου καυσης με πιεσεις...εκει οι καμπυλες εχουν θετικη κλιση ..ξεκινουν απο κατω και ανερχονται..αυτο οφειλεται στην αναλογη σχεση των δυο μεταβλητων..οταν η μια μεταβλητη αυξανεται τοτε το ιδιο κανει και η αλλη..αναλογα, οταν η μια μεταβλητη μειωνεται, τοτε μειωνεται και η αλλη...εξου και η θετικη κλιση των καμπυλων αυτων...
στα επομενα δυο διαγραμματα ομως δεν διακρινω τη μεταβλητη του καθετου αξονα...ωστοσο, εδω εχουμε καμπυλες με αρνητικη κλιση, ξεκινουν απο πανω και κατερχονται, γεγονος που οφειλεται στην αντιστροφη σχεση των 2 μεταβλητων σε καθετο και οριζοντιο αξονα...δηλαδη οταν η μια μεταβλητη αυξανεται, τοτε η αλλη μειωνεται...και αντιστροφα....

τι άλλα;..ολα καλα;...συ Γιαννου πως τα γλεπς τουτα δω χαμου;
Στα 2 κάτω διαγράμματα ο κατακόρυφος άξονας είναι η διάτρηση σε mm σε 20% βαλιστικό τζελ και ο οριζόντιος η απόσταση σε m.
Τα X πάνω στην παράσταση δείχνουν την μέγιστη απόσταση που έχεις την ελάχιστη απαιτούμενη διάτρηση για κάθε θήραμα ...
Προσοχή η χήνα είναι η καναδέζα :)

Το πρασίνι χρειάζεται minimum διάτρηση 1,5 ίντσα άρα 1,5*25,4 = ~40mm περίπου σε 20% βαλλιστικό τζελ ή 4 χιλιοστά περίπου σε βιβλίο ή κατάλογο.
 
Δεν αμφισβητώ σε καμία περίπτωση αυτα που λες εγω ανανφερθηκα σε φυσγγια που οι καιρικές συνθήκες τα εχουν μιδενισει εκει εχω τις ενστάσεις μου για το πως τα πιο χοντρα σκαγια θα σώσουν την κατάσταση
Αν συμβαίνει αυτό, τίποτε δεν σώζει την κατάσταση.
Έχει να κάνει με το όλο στήσιμο (συνταγή) του φυσιγγίου.
 
Στα 2 κάτω διαγράμματα ο κατακόρυφος άξονας είναι η διάτρηση σε mm σε 20% βαλιστικό τζελ και ο οριζόντιος η απόσταση σε m.
Τα X πάνω στην παράσταση δείχνουν την μέγιστη απόσταση που έχεις την ελάχιστη απαιτούμενη διάτρηση για κάθε θήραμα ...
Προσοχή η χήνα είναι η καναδέζα :)

Το πρασίνι χρειάζεται minimum διάτρηση 1,5 ίντσα άρα 1,5*25,4 = ~40mm περίπου σε 20% βαλλιστικό τζελ ή 4 χιλιοστά περίπου σε βιβλίο ή κατάλογο.
τωρα φουτιστκα ιγω....αετσι μπραβου ντεε....
 
Άρα ,συμπέρασμα για την ιδιογομωτική κοινότητα ;
Kόντρα δόση με ένα +10% για πάγους -αρνητικές με διψήφιο ;
Νομίζω ότι οι πολύ αρνητικές θερμοκρασίες θέλουν κ ταχύτητες κ πιέσεις, οι ταχύτητες δεν φτάνουν από μόνες τους... Νομίζω...
Βέβαια παίζει ρόλο κ τι εννοεί κρύο ο καθένας, κρύο δεν είναι οι μηδέν βαθμοί...
 
36 μετρα 35γρ νο3 φυσιγγι εμποριου χωρις αλευρι και στημενο για το οπλο

View attachment 52804


Εγω φιλε περιμενα σε αυτα τα μετρα και με αυτο το τσοκ να δω ενα 100% μεσα στο κυκλο !!!

Εαν υποθεσουμε οτι το πληθος σκαγιων συμφωνα με το νουμερο ( Ν3 ) ειναι 168 σκαγια...το ποσοστο
συγκεντρωσης της δοκιμης ειναι 89,5%...λιγο για μενα σε αυτα τα μετρα....με τσοκ εξτρα φουλ kick's !!!

Οταν...η Benelli
στα 35 μετρα βγαζει 91,5% με 3*αστρα μαμα τσοκ....

εικόνα_Viber_2022-05-15_11-05-22-713.jpg

Τωρα ξερω τι θα μου πεις.....Νικο αυτο εχει αλευρι...οκ το ξερω...
Αλλα αυτη ειναι με 3* μαμα....και οχι με εξτρα φουλ τσοκ που εριξες εσυ !!!
Φιλε συζητηση κανουμε...μην με παρεξηγησεις...απλα και φιλικα ειπα την γνωμη μου!!!
 
Δέν ρώτησα αγαπητέ για μένα .
Ρώτησα πρός γνώση νέων κυνηγ΄ων καί ιδιογομωτών .
Λοιπόν το ζητούμενο είναι οι πολύ μεγάλες ταχύτητες 440+m/s

Καί τώρα που έχουν τελειώσει αυτά τί ρίχνει κάποιος στούς πάγους ;

Αυτό είναι μια super contra dosi AO στο 2.25 δεδομένου ότι στο 1.90 Χ36 γεμίζεται σε νο.3 λαγοφύσιγγο
Με νο.3-4 νίκελ που έχουν σκάγια τα παπιά δέν έχουν καμιά τύχη στον πάγο .
Το έσφαξε...νομίζω αυτό ο Νίκος ,μέσα βρήκε τον mr zong‼️
 
στο μονό διαγραμμα υπαρχει συσχετιση των μεταβλητων, ρυθμου καυσης με πιεσεις...εκει οι καμπυλες εχουν θετικη κλιση ..ξεκινουν απο κατω και ανερχονται..αυτο οφειλεται στην αναλογη σχεση των δυο μεταβλητων..οταν η μια μεταβλητη αυξανεται τοτε το ιδιο κανει και η αλλη..αναλογα, οταν η μια μεταβλητη μειωνεται, τοτε μειωνεται και η αλλη...εξου και η θετικη κλιση των καμπυλων αυτων...
στα επομενα δυο διαγραμματα ομως δεν διακρινω τη μεταβλητη του καθετου αξονα...ωστοσο, εδω εχουμε καμπυλες με αρνητικη κλιση, ξεκινουν απο πανω και κατερχονται, γεγονος που οφειλεται στην αντιστροφη σχεση των 2 μεταβλητων σε καθετο και οριζοντιο αξονα...δηλαδη οταν η μια μεταβλητη αυξανεται, τοτε η αλλη μειωνεται...και αντιστροφα....

τι άλλα;..ολα καλα;...συ Γιαννου πως τα γλεπς τουτα δω χαμου;
Εγώ,με κόβω να αντιγράφω από σένα‼️
 
Το πιο κρύο κυνήγι μου ήταν στους μείον 17 τσεκαρισμένο με θερμόμετρο.
Δεν βγήκα από το αυτοκίνητο αχαχαχα
Ζεστή σοκολάτα και μηχανή αναμένη ...

ps
Εντάξει πλάκα κάνω ... βγήκα αλλά το ίδιο απόγευμα αγόρασα από Καλκατζάκο άλλο παντελόνι αχαχαχ
View attachment 52799
Η φωτο ειναι απο το στρατό...
Στα "λελέ" σου, οταν απολύθεικες;;;
 
Μια φορα πηγα εβρο.θερμοκρασιες δεκεμβριο μιον 10 υγρασεια γαμησετα ξυλιαζες ολοκληρος.σεταπ πολη παραγεμησμενα με glanular34 gr sipe 33 gr νο 4 και στα δυο.πευτανε τα πρασινα και χηνες πατσαβουρια με 2* οπου τα εβλεπα,αναροτιοταν ολοι τη στο δι@ ολο ρηχνο.οπου αυτη με νιτρο και αλα γνοστης εληνικης ετεριας στα 20 μετρα με φουλ ολο πουπουλα .big smile. με ροτουσαν σηνεχεια τη στο διαολο ρηχνης ρεεε.νιτρο κρεταν φουρνελ.very funny..my man.
 
Νομίζω ότι οι πολύ αρνητικές θερμοκρασίες θέλουν κ ταχύτητες κ πιέσεις, οι ταχύτητες δεν φτάνουν από μόνες τους... Νομίζω...
Βέβαια παίζει ρόλο κ τι εννοεί κρύο ο καθένας, κρύο δεν είναι οι μηδέν βαθμοί...
To 1.95 X 33 σε MB 32 τί ταχύτητες καί τί πιέσεις δίδει ;
Αν θέλεις μου απαντάς .Σε ερωτώ διότι δουλεύεις την πυρίτιδα
 
Στον πίνακα❓

Γιαννη μου στο θεμα παρουσιαση φυσιγγιων σελιδα 88 ειναι το σφαγμενο VOLCANO
Στις βλητικες δοκιμες αρχειο σελιδα 568 -569 οι δοκιμες που μου ειχεις ζητησει στα 35 μετρα με 3* αστρα
και στα 45 μετρα με φουλ τσοκ..
Τωρα ψαχνω να βρω την δοκιμη του VOLCANO....που ειχα αποτυπωση στα 35 μετρα και το ειχα ταχογραφησει.
ΟΤΑΝ την βρω θα σου που ειναι !!
Εκεινη την εποχη δεν ηξερα να ανεβαζω φωτο....τις ανεβαζαν οι καλοι μου φιλοι !!!

Συμπληρωνω...στην παρουσιαση φυσιγγιων σελιδα 89 η ταχογραφιση και η αποτυπωση
σε στοχο φιλε !!
 
Last edited:
Το εχω ξαναπει παλιοτερα σε τετοιες θερμοκρασιες και υγρασιές θελεις φυσιγγια που σε νορμαλ καιρο θα βγαζουν 1000++ μπαρ πιεσεις και τις αναλογες ταχυτητες ,αναλογα την πυριτηδα !!! Για οταν το ριξεις να ειναι νορμαλ και οι πιεσεις και οι ταχυτητες οποτε θα σκοτωνει !!! Τωρα η δοση του βολκανο ειναι για 12/76 για δυσκολους καιρους !!! Η σιγγεκρημενη τις εταιριας μπορει να ειναι πηραγμενο λοτ !!! Μην το δοκιμασετε σε 12/70 το θεωρω επικινδηνο !! Γνωμη μου παντα !!!!
 
Μια φορα πηγα εβρο.θερμοκρασιες δεκεμβριο μιον 10 υγρασεια γαμησετα ξυλιαζες ολοκληρος.σεταπ πολη παραγεμησμενα με glanular34 gr sipe 33 gr νο 4 και στα δυο.πευτανε τα πρασινα και χηνες πατσαβουρια με 2* οπου τα εβλεπα,αναροτιοταν ολοι τη στο δι@ ολο ρηχνο.οπου αυτη με νιτρο και αλα γνοστης εληνικης ετεριας στα 20 μετρα με φουλ ολο πουπουλα .big smile. με ροτουσαν σηνεχεια τη στο διαολο ρηχνης ρεεε.νιτρο κρεταν φουρνελ.very funny..my man.
Μην πεις γραμμάρια πυρίτιδας θα φας μπαν αχαχααχ

Σε κόβω καμιά 420 στο 1,5, λόγω μη οικονομίας στο προωθητικό, καψούλι για να ανάβει φωτιά σε χλωρά ξύλα .very funny. , άρα με 2* τσοκ 455 στο στόμιο, τίγκα στο αλεύρι, στους -10 με #4 καμιά 40-45 μέτρα σε πρασίνια ...

1659640934352.png
 
To 1.95 X 33 σε MB 32 τί ταχύτητες καί τί πιέσεις δίδει ;
Αν θέλεις μου απαντάς .Σε ερωτώ διότι δουλεύεις την πυρίτιδα
Γιατί να μην θέλω να σου απαντήσω? Δεν ξέρω όμως, εγώ δεν την πάω τόσο ψηλά, φοβάμαι, κ από τη στιγμή που δεν εύκολη υπάρχει πρόσβαση σε κανονάκι δοκιμών, προτιμώ να μην κάνω εικασίες...
Το 33αρι που έβαλα φωτό πάντως είχε 460 αρχική κ τετραψήφιο αριθμό στις πιέσεις, δεν υπάρχει λόγος να γράφονται δημόσια τέτοιες συνταγές...
 
Γιατί να μην θέλω να σου απαντήσω? Δεν ξέρω όμως, εγώ δεν την πάω τόσο ψηλά, φοβάμαι, κ από τη στιγμή που δεν εύκολη υπάρχει πρόσβαση σε κανονάκι δοκιμών, προτιμώ να μην κάνω εικασίες...
Το 33αρι που έβαλα φωτό πάντως είχε 460 αρχική κ τετραψήφιο αριθμό στις πιέσεις, δεν υπάρχει λόγος να γράφονται δημόσια τέτοιες συνταγές...
Όταν στα όρια της παίζουν τα 35 στο 1.80 με cx2000 σε ασφαλή πλαίσια πιέσεων
τότε καί το 1.95 στα 33 μέ ένα νούμερο βύσμα πιό ψηλά απ'αυτό των 35 γρ (z2m 21 )
είναι ένα ασφαλές set up ρελιασμένο στα 57.50+ ακόμη καί με ισχυρό καψύλι .
Αυστηρά χειμερινό για πολύ χαμηλές θερμοκρασίες .
 
Εγω φιλε περιμενα σε αυτα τα μετρα και με αυτο το τσοκ να δω ενα 100% μεσα στο κυκλο !!!

Εαν υποθεσουμε οτι το πληθος σκαγιων συμφωνα με το νουμερο ( Ν3 ) ειναι 168 σκαγια...το ποσοστο
συγκεντρωσης της δοκιμης ειναι 89,5%...λιγο για μενα σε αυτα τα μετρα....με τσοκ εξτρα φουλ kick's !!!

Οταν...η Benelli
στα 35 μετρα βγαζει 91,5% με 3*αστρα μαμα τσοκ....

View attachment 52824

Τωρα ξερω τι θα μου πεις.....Νικο αυτο εχει αλευρι...οκ το ξερω...
Αλλα αυτη ειναι με 3* μαμα....και οχι με εξτρα φουλ τσοκ που εριξες εσυ !!!
Φιλε συζητηση κανουμε...μην με παρεξηγησεις...απλα και φιλικα ειπα την γνωμη μου!!!
Ριξε ενα εμπορικο νο3 και ανεβασε την συγκεντρωση, το φουλ του οπλου μου ριχνει πιο στενα απο το Κικς παντως.
Ολα τα φυσιγγια σου ειναι στημενα για τα οπλα που ριχνεις και με αλευρι, οταν ριξεις εμπορικο θα φανει τι κανει το οπλο και το καθε τσοκ...
Μη τα βαζουμε ολα στο ιδιο καζανι κυρ Νικο
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top