Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Καταρχην επειδη δημιουργεις λαθος εντυπωσεις, ειχα σφαξει τοτε δυο φυσιγγια και ηταν οντως νο3, δεν εριξα χωρις να εχω σφαξει φυσιγγι.
Οσα φυσιγγια εχω ριξει στο χαρτονι εχει προηγηθει σφαξιμο για να τσεκαρω υλικα και διαμετρο σκαγιων. ;)
Σωστός και μπράβο τότε ...
 
Τι σε κανει να πιστεύεις πως με 1 η 2 νούμερα ποιο χοντρα θα εχεις αποτελέσματα σε ενα σετ υπ που εχει ξεψυχισει.ρωταω γιατι βλεπω πως εισαι εμπειρος και με εργαλεία. Που πιστεύεις πως εκανα λαθος .
Θα απαντήσει και ο Λευτέρης αλλά δες εδώ

https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Βλητικές-δοκιμές.4204/page-29#post-747946
 
Στον πολύ πάγο χρειάζονται φυσίγγια ανορθόδοξα -φωτοβολίδες .
Kόντρα δόση κι'όχι πολλά γραμμάρια .Μονοβασικές πυρίτιδες .
688 GM3 1.70 X 33 SG17 N.3 8* είναι μια λύση κ.α
Θα μου επιτρέψεις να διαφονισω ο παγος θελει τερμα δοση.ειδικα οι μονοβασικες
Το πιο σημαντικό δεν είπες ... με τι # σκαγιών ρίχνατε ?
20m είναι απελπιστικά κοντά.
9
Ολα σωστα βρε βασιλη αλλα οταν αντι για μπαμ ακους κλουφ και μονοβολο να βαλεις δεν δουλεύει
 
Θα μου επιτρέψεις να διαφονισω ο παγος θελει τερμα δοση.ειδικα οι μονοβασικες

9

Ολα σωστα βρε βασιλη αλλα οταν αντι για μπαμ ακους κλουφ και μονοβολο να βαλεις δεν δουλεύει
Τι 9 ρε ? αχαχαχααα πεταλούδες βαράγατε ?

Ο κρύος αέρας απορροφά τις ψηλότερες συχνότητες και ακούς τις χαμηλότερες.
Γι αυτό ακούς τα φυσίγγια να κάνουν σαν πορδές ... μέτρα ταχύτητα να δεις αν είναι όντως πορδές ή όχι :)

Θεωρώντας την κατανομή του φυσιγγίου (πάντα στις συνθήκες χρήσης του) αποδεκτή τυχόν προβλήματα διάτρησης σε ψοφόκρυο αντιμετωπίζονται με τους ακόλουθους τρόπους ή συνδιασμούς τους.

1. Σκληρότερα σκάγια (τρυπάνε καλύτερα λόγω σκληρότητας και παραμορφώνονται δυσκολότερα άρα κρατάνε τελικές)
2. Αλεύρια (παραμορφώνονται λιγότερο τα σκάγια άρα κρατάνε τελικές)
3. Χοντρότερο σκάγι (έχει πάντα μεγαλύτερη διάτρηση από το ψιλό, δεν παραμορφώνεται εύκολα, κρατάει τελικές λόγω μεγάλης μάζας)
4. Προστασία σκαγιών από παραμορφώσεις με αλλαγή βυσμάτων, χρήση προοδευτικής πυρίτιδας κτλ
5. Χρήση πυρίτιδας που έχει μικρή ευαισθησία στις θερμοκρασιακές μεταβολές.
6. Αύξηση αρχικής ταχύτητας (η τελευταία επιλογή και αυτή με την μικρότερη προστιθέμενη αξία, ειδικά αν δεν γίνει σε συνδιασμό με κάποια από τα παραπάνω)

νομίζω δεν ξέχασα κάτι ...

Θα μου φάτε όλα τα μηνύματα ....
 
Τι 9 ρε ? αχαχαχααα πεταλούδες βαράγατε ?

Ο κρύος αέρας απορροφά τις ψηλότερες συχνότητες και ακούς τις χαμηλότερες.
Γι αυτό ακούς τα φυσίγγια να κάνουν σαν πορδές ... μέτρα ταχύτητα να δεις αν είναι όντως πορδές ή όχι :)

Θεωρώντας την κατανομή του φυσιγγίου (πάντα στις συνθήκες χρήσης του) αποδεκτή τυχόν προβλήματα διάτρησης σε ψοφόκρυο αντιμετωπίζονται με τους ακόλουθους τρόπους ή συνδιασμούς τους.

1. Σκληρότερα σκάγια (τρυπάνε καλύτερα λόγω σκληρότητας και παραμορφώνονται δυσκολότερα άρα κρατάνε τελικές)
2. Αλεύρια (παραμορφώνονται λιγότερο τα σκάγια άρα κρατάνε τελικές)
3. Χοντρότερο σκάγι (έχει πάντα μεγαλύτερη διάτρηση από το ψιλό, δεν παραμορφώνεται εύκολα, κρατάει τελικές λόγω μεγάλης μάζας)
4. Προστασία σκαγιών από παραμορφώσεις με αλλαγή βυσμάτων, χρήση προοδευτικής πυρίτιδας κτλ
5. Χρήση πυρίτιδας που έχει μικρή ευαισθησία στις θερμοκρασιακές μεταβολές.
6. Αύξηση αρχικής ταχύτητας (η τελευταία επιλογή και αυτή με την μικρότερη προστιθέμενη αξία, ειδικά αν δεν γίνει σε συνδιασμό με κάποια από τα παραπάνω)

νομίζω δεν ξέχασα κάτι ...

Θα μου φάτε όλα τα μηνύματα ....
Θα σου δωσω εγω απ την cosmote 2000 sms εχω .yel.
 
Το πιο σημαντικό δεν είπες ... με τι # σκαγιών ρίχνατε ?
20m είναι απελπιστικά κοντά.
Τα 20 μέτρα είναι μια ενδεικτική απόσταση, σε ένα σφυριχταρι που σηκώθηκε καθώς πήγαινα με ένα φίλο στην φυλάχτρα και του ρίξαμε 5 τουφεκιες και πήγε αλλά 20-30 μέτρα όντας τουφεκισμενο και έκατσε... Ξαναπλησιαζουμε ξανασηκωνεται και ρίχνουμε αλλά δύο για να πέσει... Ζωντανό.. Τα φυσιγγια 36 και 38 γρ ήταν 4αρια και 6αρια τα 33 που έδωσε ο καλυβιερης ήταν 7αρια,, τα πουλιά πέρναγαν σε καλές αποστάσεις δλδ μέχρι 30 35 μέτρα, τα 7αρια δούλευαν καλά σε όλα τα πάπια, από πράσινα μέχρι κιρκιρια
 
Τι 9 ρε ? αχαχαχααα πεταλούδες βαράγατε ?

Ο κρύος αέρας απορροφά τις ψηλότερες συχνότητες και ακούς τις χαμηλότερες.
Γι αυτό ακούς τα φυσίγγια να κάνουν σαν πορδές ... μέτρα ταχύτητα να δεις αν είναι όντως πορδές ή όχι :)

Θεωρώντας την κατανομή του φυσιγγίου (πάντα στις συνθήκες χρήσης του) αποδεκτή τυχόν προβλήματα διάτρησης σε ψοφόκρυο αντιμετωπίζονται με τους ακόλουθους τρόπους ή συνδιασμούς τους.

1. Σκληρότερα σκάγια (τρυπάνε καλύτερα λόγω σκληρότητας και παραμορφώνονται δυσκολότερα άρα κρατάνε τελικές)
2. Αλεύρια (παραμορφώνονται λιγότερο τα σκάγια άρα κρατάνε τελικές)
3. Χοντρότερο σκάγι (έχει πάντα μεγαλύτερη διάτρηση από το ψιλό, δεν παραμορφώνεται εύκολα, κρατάει τελικές λόγω μεγάλης μάζας)
4. Προστασία σκαγιών από παραμορφώσεις με αλλαγή βυσμάτων, χρήση προοδευτικής πυρίτιδας κτλ
5. Χρήση πυρίτιδας που έχει μικρή ευαισθησία στις θερμοκρασιακές μεταβολές.
6. Αύξηση αρχικής ταχύτητας (η τελευταία επιλογή και αυτή με την μικρότερη προστιθέμενη αξία, ειδικά αν δεν γίνει σε συνδιασμό με κάποια από τα παραπάνω)

νομίζω δεν ξέχασα κάτι ...

Θα μου φάτε όλα τα μηνύματα ....
Σου αρεσε το 9 ε! Μετ απο χρονια καταλαβα πως το πως θα αναψεις μια πυριτιδα στις διάφορες καιρικες συνθήκες ειναι το μεγαλο μυστικό για εμενα αυτο κανει τον μάστορα ολα τα αλλα λιγο πολυ ολοι τα γνωριζουν
 
Η προσωπική μου εμπειρία από τον Έβρο με θερμοκρασίες κάτω από - 15, τόσο έφτανε το μεσημέρι, είναι η εξης: κανένα από τα όπλα της παρέας δεν έπαθε εμπλοκή, ούτε αδράνειας, ούτε αερίων, ούτε ιταλικό ούτε αμερικάνικο, δουλεύαμε φυσιγγια εμπορίου 36 και 38 γρ. Μολύβια, ένας φίλος μόνο ντόπιος δούλευε δικά του με sipe 35 gr, άλλες λεπτομέρειες δεν γνωρίζω.
Ένα πρωί λοιπόν η αίσθηση του κρύου ήταν απίστευτη, να βαράμε τα πάπια στα 20 μέτρα και να μην πέφτουν... Εν το μεταξύ αναρωτιομασταν αν φταίνε τα φυσιγγια η εμείς έχουμε παγώσει και δεν τουφεκαμε σωστά. Για να μην τα πολυλεω, τα μόνα φυσιγγια που δούλεψαν σωστά εκείνη την μέρα ήταν κάτι 33 γρ Ελληνικά ( δεν θυμάμαι κατασκευαστή) που μας έδωσε ο καλυβιερης
Τα alectoris duck shoot του Μητσακου...ο καλυβιερης ήξερε...
 
Η προσωπική μου εμπειρία από τον Έβρο με θερμοκρασίες κάτω από - 15, τόσο έφτανε το μεσημέρι, είναι η εξης: κανένα από τα όπλα της παρέας δεν έπαθε εμπλοκή, ούτε αδράνειας, ούτε αερίων, ούτε ιταλικό ούτε αμερικάνικο, δουλεύαμε φυσιγγια εμπορίου 36 και 38 γρ. Μολύβια, ένας φίλος μόνο ντόπιος δούλευε δικά του με sipe 35 gr, άλλες λεπτομέρειες δεν γνωρίζω.
Ένα πρωί λοιπόν η αίσθηση του κρύου ήταν απίστευτη, να βαράμε τα πάπια στα 20 μέτρα και να μην πέφτουν... Εν το μεταξύ αναρωτιομασταν αν φταίνε τα φυσιγγια η εμείς έχουμε παγώσει και δεν τουφεκαμε σωστά. Για να μην τα πολυλεω, τα μόνα φυσιγγια που δούλεψαν σωστά εκείνη την μέρα ήταν κάτι 33 γρ Ελληνικά ( δεν θυμάμαι κατασκευαστή) που μας έδωσε ο καλυβιερης
Τι άλλα ελληνικά ρίχνατε ?

Τα 20 μέτρα είναι μια ενδεικτική απόσταση, σε ένα σφυριχταρι που σηκώθηκε καθώς πήγαινα με ένα φίλο στην φυλάχτρα και του ρίξαμε 5 τουφεκιες και πήγε αλλά 20-30 μέτρα όντας τουφεκισμενο και έκατσε... Ξαναπλησιαζουμε ξανασηκωνεται και ρίχνουμε αλλά δύο για να πέσει... Ζωντανό.. Τα φυσιγγια 36 και 38 γρ ήταν 4αρια και 6αρια τα 33 που έδωσε ο καλυβιερης ήταν 7αρια,, τα πουλιά πέρναγαν σε καλές αποστάσεις δλδ μέχρι 30 35 μέτρα, τα 7αρια δούλευαν καλά σε όλα τα πάπια, από πράσινα μέχρι κιρκιρια
Στους μείον 15 το 6άρι σε κανονικές και μεγάλες αποστάσεις το ξεχνάς.
Το 4άρι οριακά στα 40μ. Στα 30μ ένα σωστό φυσίγγι #4 έπρεπε να δουλέψει.

Το 7άρι είσαι σίγουρος ότι ήταν 7άρι ?
Μήπως ήταν ξαναγεμισμένο από αυτόν ?
Ένα turbo 7άρι στα 30μ με πολλαπλά τραύματα σε ευαίσθητα σημεία θα δούλευε.
Αυτό πιστεύω.

Τα ψιλά σχετικά σκάγια σε σχετικά μικρές αποστάσεις δουλεύουν γιατί υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να πλήξουν ευαίσθητη περιοχή, λαιμό κεφάλι, φτερό.

Παίζει και να μην έχω ρίξει ποτέ 7 άρι σε παπί :)
 
Τα 20 μέτρα είναι μια ενδεικτική απόσταση, σε ένα σφυριχταρι που σηκώθηκε καθώς πήγαινα με ένα φίλο στην φυλάχτρα και του ρίξαμε 5 τουφεκιες και πήγε αλλά 20-30 μέτρα όντας τουφεκισμενο και έκατσε... Ξαναπλησιαζουμε ξανασηκωνεται και ρίχνουμε αλλά δύο για να πέσει... Ζωντανό.. Τα φυσιγγια 36 και 38 γρ ήταν 4αρια και 6αρια τα 33 που έδωσε ο καλυβιερης ήταν 7αρια,, τα πουλιά πέρναγαν σε καλές αποστάσεις δλδ μέχρι 30 35 μέτρα, τα 7αρια δούλευαν καλά σε όλα τα πάπια, από πράσινα μέχρι κιρκιρια
Τι λες βρε λαυρεντη γίνονται αυτα τα πραγματα.20 μετρα πηρε και τον συνγκετροτηρα δωρο κι έφυγε 38γρ ολα τα σκαγια μες τον κυκλο κι εφυγε και με 4!!πεστα γιατι τοσο καιρο ειχα αρχισει να αμφιβάλλω μήπως να αλαξω κανα ζευγάρι χερια που μου λεγε ο συνχωρεμενος ο πατερας μου!
 
Σου αρεσε το 9 ε! Μετ απο χρονια καταλαβα πως το πως θα αναψεις μια πυριτιδα στις διάφορες καιρικες συνθήκες ειναι το μεγαλο μυστικό για εμενα αυτο κανει τον μάστορα ολα τα αλλα λιγο πολυ ολοι τα γνωριζουν
Με τα 9άρια δηλαδή σε πόσα μέτρα τα κατεβάζεις ;
Πρόσεξε τι θα πεις ... :)
Μήπως ρίχνεις tss ;;; :)
 
Τι άλλα ελληνικά ρίχνατε ?


Στους μείον 15 το 6άρι σε κανονικές και μεγάλες αποστάσεις το ξεχνάς.
Το 4άρι οριακά στα 40μ. Στα 30μ ένα σωστό φυσίγγι #4 έπρεπε να δουλέψει.

Το 7άρι είσαι σίγουρος ότι ήταν 7άρι ?
Μήπως ήταν ξαναγεμισμένο από αυτόν ?
Ένα turbo 7άρι στα 30μ με πολλαπλά τραύματα σε ευαίσθητα σημεία θα δούλευε.
Αυτό πιστεύω.

Τα ψιλά σχετικά σκάγια σε σχετικά μικρές αποστάσεις δουλεύουν γιατί υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να πλήξουν ευαίσθητη περιοχή, λαιμό κεφάλι, φτερό.

Παίζει και να μην έχω ρίξει ποτέ 7 άρι σε παπί :)

Ελληνικά, δεν είχαμε μαζί, εγώ είχα B&P mythos 38 gr, suppercaccia 38gr,cheddite jk6 36gr, rio pichon 36gr και κάτι ατσάλινα Nsi, που με αυτά, ένα μικρό βάρεσα με μπηχτή σε ένα απογευματινό, δεν το πέρασα στην πουλιαστρα και μετά από κάνα δεκάλεπτο, ζωντάνεψε και πέταξε κανονικά. Ικανοποιημένος έμεινα από το mythos, και το jk6 που δυστυχώς δεν εισάγεται πια.

Τι να σου πω... Ο καλυβιερης είχε διαφορά φυσιγγια, δικά του, από άλλους που πάνε και τα αφήνουν για την επόμενη χρονιά... Μόνο αυτός ξέρει η μπορεί και να μην ξέρει, τι φυσιγγια μας έδωσε.

Το θέμα όπως λες και εσύ είναι ότι και εγώ δεν θα πήγαινα για παπί με 7αρι,εξαρι το πολύ για κάνα μικρό, την συγκεκριμένη χρονική περίοδο που πήγαμε, ήταν στις διακοπές των Χριστουγέννων, ήμασταν σχεδόν μόνοι, είχε πολύ κρύο και τις πέντε μέρες, και ιδίως τις δύο πρώτες, ρίξαμε πολλά κουτιά... Βέβαια και το κρύο έπαιζε το ρόλο του στην σκόπευση, όπως και στα φυσιγγια, άρα η καρπωση δεν ήταν ανάλογη, η εμπειρία όμως μοναδικη
 
Τα 20 μέτρα είναι μια ενδεικτική απόσταση, σε ένα σφυριχταρι που σηκώθηκε καθώς πήγαινα με ένα φίλο στην φυλάχτρα και του ρίξαμε 5 τουφεκιες και πήγε αλλά 20-30 μέτρα όντας τουφεκισμενο και έκατσε... Ξαναπλησιαζουμε ξανασηκωνεται και ρίχνουμε αλλά δύο για να πέσει... Ζωντανό.. Τα φυσιγγια 36 και 38 γρ ήταν 4αρια και 6αρια τα 33 που έδωσε ο καλυβιερης ήταν 7αρια,, τα πουλιά πέρναγαν σε καλές αποστάσεις δλδ μέχρι 30 35 μέτρα, τα 7αρια δούλευαν καλά σε όλα τα πάπια, από πράσινα μέχρι κιρκιρια
Συμβαίνει, υπάρχουν μέρες που δεν τουφεκαμε καλά.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top