Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Εγώ κυνηγάω μόνιμα σε ποτάμι έχω ελεγχθεί από θηροφύλακες παρά πολλές φορές δεν είναι χαρακτηρισμένη περιοχή νατουρα και ποτέ δεν έχει γίνει αναφορά για ατααλινα!!
Και σε εμας εδω ολα τα μερη που επιτρέπονται ποτε δεν μας είπαν τιποτα .
 
Με το μείον 22 που είχε κάνει Καρδίτσα‼️τα παπιά τα εκτελούσαν στα δέκα μέτρα....(παγωμένα)μετά εκτελέστηκαν κ οι ίδιοι....απαγόρευση‼️φίλος συγχωρεμενος από κακή συννενόηση...την πάτησε,έπεσε κάρφωμα ,του μαχαίρωσαν τα λάστιχα κ τον μπουζουριασε η θηροφυλακη‼️η ρεμινγκτον 1100 βγήκε σε δημοπρασία‼️

Γιαννη την γνωμη σου θελω φιλε!!! Εσυ κυνηγας παπι.... Εγω οχι .Με την συγκεκριμενη πυριτιδα ( ΜΒ36 ) και
με την αποδοση που εχει....σε ταχυτητα και συγκεντρωση...Στους ποσους βαθμους μειον...πιστευεις
οτι θα κιοτεψει ???


εικόνα_Viber_2021-03-18_05-03-52.jpg

εικόνα_Viber_2021-03-18_05-04-11.jpg

εικόνα_Viber_2021-03-18_05-04-26.jpg

Και βεβαια....οποιος αλλος φιλος η συναδελφος....ξερει και θελει....μπορει να πει την γνωμη του !!!
 
Γιαννη την γνωμη σου θελω φιλε!!! Εσυ κυνηγας παπι.... Εγω οχι .Με την συγκεκριμενη πυριτιδα ( ΜΒ36 ) και
με την αποδοση που εχει....σε ταχυτητα και συγκεντρωση...Στους ποσους βαθμους μειον...πιστευεις
οτι θα κιοτεψει ???

Και βεβαια....οποιος αλλος φιλος η συναδελφος....ξερει και θελει....μπορει να πει την γνωμη του !!!
Νίκο κανένας δεν θα σου πει με σιγουριά ...
Χρειάζεται ταχομέτρηση στους μείον όσο το χρησιμοποιήσεις.
Φυσίγγι στο ψυγείο ...

Στους μείον 15 πάντως, ακόμα και να βγάλει την ίδια ταχύτητα (που δεν θα την βγάλει με τίποτα) είναι οριακό το #4 στα 45m !!!!
 
Γιαννη την γνωμη σου θελω φιλε!!! Εσυ κυνηγας παπι.... Εγω οχι .Με την συγκεκριμενη πυριτιδα ( ΜΒ36 ) και
με την αποδοση που εχει....σε ταχυτητα και συγκεντρωση...Στους ποσους βαθμους μειον...πιστευεις
οτι θα κιοτεψει ???


View attachment 52801

View attachment 52802

View attachment 52803

Και βεβαια....οποιος αλλος φιλος η συναδελφος....ξερει και θελει....μπορει να πει την γνωμη του !!!
Πρώτα θα κιοτεψω εγώ κ μετά αυτό‼️
 
Όταν κάποια στιγμή δούμε το κοντέρ να γράφει κάτω από -20 τότε μπορούμε να συζητήσουμε για τέτοιες καιρικές συνθήκες δυστυχώς μόνο η βόρεια Ελλάδα βλέπει τέτοια νούμερα!
Λύσε μου μια απορία‼️στους μείον 22 εδώ τα παπιά ήταν παγωμένα στην κυριολεξία εξού κ η απαγόρευση‼️εκεί πως στο λύκο δε χαμπαριαζουν τίποτα κ εδώ γίναν κότες❓‼️
 
Νίκο κανένας δεν θα σου πει με σιγουριά ...
Χρειάζεται ταχομέτρηση στους μείον όσο το χρησιμοποιήσεις.
Φυσίγγι στο ψυγείο ...

Στους μείον 15 πάντως, ακόμα και να βγάλει την ίδια ταχύτητα (που δεν θα την βγάλει με τίποτα) είναι οριακό το #4 στα 45m !!!!
Με ν.4 ναι με 3 η 2 καλύτερα‼️
 
Νίκο κανένας δεν θα σου πει με σιγουριά ...
Χρειάζεται ταχομέτρηση στους μείον όσο το χρησιμοποιήσεις.
Φυσίγγι στο ψυγείο ...

Στους μείον 15 πάντως, ακόμα και να βγάλει την ίδια ταχύτητα (που δεν θα την βγάλει με τίποτα) είναι οριακό το #4 στα 45m !!!!

Μεχρι τους μειον 8 βαθμους που εχω δοκιμασει.....Μονο η ΤΕΚΝΑ δεν κιοτεψε....
Την ΜΒ36 ΔΕΝ την εχω ταχογραφησει σε αυτους τους βαθμους....το θεωρησα περιττο.....και ισως να ηταν λαθος μου!!
 
Λύσε μου μια απορία‼️στους μείον 22 εδώ τα παπιά ήταν παγωμένα στην κυριολεξία εξού κ η απαγόρευση‼️εκεί πως στο λύκο δε χαμπαριαζουν τίποτα κ εδώ γίναν κότες❓‼️
Αν ειναι πουλια απο μπασιμο κουρασμενα νυστικα απο ταξιδι ναι παγώνουν αν ειναι ντοπια και ταισμενα δεν χαμπαριαζουν τιποτα
 
Όταν κάποια στιγμή δούμε το κοντέρ να γράφει κάτω από -20 τότε μπορούμε να συζητήσουμε για τέτοιες καιρικές συνθήκες δυστυχώς μόνο η βόρεια Ελλάδα βλέπει τέτοια νούμερα!
https://www.newsbreak.gr/ellada/190961/thermokrasia-eiche-simera-parnasso/
το βαθυσταλο ειναι πολυ πιο χαμηλα απο τις κορυφες του βουνου
 
Μιά πυρίτιδα που δέν φοβάται την παγωνιά είναι η GM3 .
Tα παπιά ακουστά τα΄χουμε εμείς κάτω αλλά σε συνθήκες παγετού με τα χόρτα κάτω κάτασπρα
και να νοιώθεις να σου φύγουν τα νύχια σε τσίχλα θέριζε .
Αγριεύει στην παγωνιά :):):)
 
Λύσε μου μια απορία‼️στους μείον 22 εδώ τα παπιά ήταν παγωμένα στην κυριολεξία εξού κ η απαγόρευση‼️εκεί πως στο λύκο δε χαμπαριαζουν τίποτα κ εδώ γίναν κότες❓‼️
εδώ δεν έχουμε στάσιμα νερά φίλε μου ο στρυμωνας εχει ροη,το παπί γιατί πιστευεις πως τρώει ζωρι από την παγωνιά δεν είναι μπεκάτσα που η τροφή της είναι κάτω από το χώμα??
 
Χωρίς ίχνος αντιπαράθεσης οπως λες τι σε κανει να πιστεύεις πως θα δουλέψει ενα σετ υπ χωρις να το εχεις δοκιμασει στις συνθήκες που το προτεινεις.
Κώστα είπα κάτι πριν και σωστά με διόρθωσες.
1-2 νούμερα μικρότερα βάζουμε σε συνήθεις συνθήκες.

Μακρινά πρασινοκέφαλα στο ψοφόκρυο δεν κατεβαίνουν με 4άρια.
Στο νούμερο σκαγιών γίνονται τα μεγαλύτερα λάθη ... αυτό πιστεύω.

Προσωπικά ενώ τουφέκαγα μεγάλα παπιά σε νορμάλ συνθήκες με #3 και #4 σε κρύο πήγαινα σε #1, #0 και πολύ συχνά έβαζα και BB.
Μια χαρά έπεφταν με Federal BB (4/0) παρά την αραιή κατανομή.
Και δεν μιλάω για μείον 15 !!!

Σωστό λάθος ... δεν ξέρω, αυτό πάντως έκανα.
Πάντα για εμπορικά μιλάμε.
Έχω φάει μεγάλες ήττες με τα παπιά.
Το γιατρικό ήταν χοντρό σκάγι μιας και δεν γεμίζω.
 
εδώ δεν έχουμε στάσιμα νερά φίλε μου ο στρυμωνας εχει ροη,το παπί γιατί πιστευεις πως τρώει ζωρι από την παγωνιά δεν είναι μπεκάτσα που η τροφή της είναι κάτω από το χώμα??
Εδώ πάντως τράβηξαν ζόρι‼️κ εδώ έχουμε ποτάμια που δεν παγώνουν ‼️εκείνη τη μέρα κ να επιτρεπόταν το κυνήγι κανείς δεν θα έβγαινε ,φίλος μου είπε ότι τα παπιά είχαν μαζευτεί σωρό....δεν ήταν κυνήγι αλλά εκτέλεση‼️
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top