Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Το γιατρικό ήταν χοντρό σκάγι μιας και δεν γεμίζω.
Και να γέμιζες, αυτό είναι το σωστό γιατρικό, Βασίλη. Δεν υπάρχουν μαγείες και αλχημείες. Μόνο κοινή λογική από την οποία διαθέτεις με περίσσευμα, μάλιστα.
 
Πολύ καλό αν είχε πραγματικά 168 σκάγια το φυσίγγι.
Ειναι κι αυτο μια αποψη...
Εξαιρετικό Άλεξ .,
Τσόκ 3* ;
Οχι με kicks ειναι xfull 1.01 πραγματικη συσφιξη
Με 3 αστρα φυσιγγι χωρις αλευρι δεν προκειται να βγαλει τετοια τουφεκια.
 
Φέτος θα κάνω πρώτη φορά δοκιμές. Αμερικάνικα φυσίγγια, 35-36 γραμμάρια όλα σε νούμερο 6. Όπλα Remington Wingmaster 66 πόντους κάννη και benelli M1 με 61 πόντους κάννη. Θέλω να δω διάφορες,αν υπάρχουν. Τσοκ 1-3 ( γιατί δεν διαθέτω 2*στη Ρεμί)
 
Η προσωπική μου εμπειρία από τον Έβρο με θερμοκρασίες κάτω από - 15, τόσο έφτανε το μεσημέρι, είναι η εξης: κανένα από τα όπλα της παρέας δεν έπαθε εμπλοκή, ούτε αδράνειας, ούτε αερίων, ούτε ιταλικό ούτε αμερικάνικο, δουλεύαμε φυσιγγια εμπορίου 36 και 38 γρ. Μολύβια, ένας φίλος μόνο ντόπιος δούλευε δικά του με sipe 35 gr, άλλες λεπτομέρειες δεν γνωρίζω.
Ένα πρωί λοιπόν η αίσθηση του κρύου ήταν απίστευτη, να βαράμε τα πάπια στα 20 μέτρα και να μην πέφτουν... Εν το μεταξύ αναρωτιομασταν αν φταίνε τα φυσιγγια η εμείς έχουμε παγώσει και δεν τουφεκαμε σωστά. Για να μην τα πολυλεω, τα μόνα φυσιγγια που δούλεψαν σωστά εκείνη την μέρα ήταν κάτι 33 γρ Ελληνικά ( δεν θυμάμαι κατασκευαστή) που μας έδωσε ο καλυβιερης
 
Η προσωπική μου εμπειρία από τον Έβρο με θερμοκρασίες κάτω από - 15, τόσο έφτανε το μεσημέρι, είναι η εξης: κανένα από τα όπλα της παρέας δεν έπαθε εμπλοκή, ούτε αδράνειας, ούτε αερίων, ούτε ιταλικό ούτε αμερικάνικο, δουλεύαμε φυσιγγια εμπορίου 36 και 38 γρ. Μολύβια, ένας φίλος μόνο ντόπιος δούλευε δικά του με sipe 35 gr, άλλες λεπτομέρειες δεν γνωρίζω.
Ένα πρωί λοιπόν η αίσθηση του κρύου ήταν απίστευτη, να βαράμε τα πάπια στα 20 μέτρα και να μην πέφτουν... Εν το μεταξύ αναρωτιομασταν αν φταίνε τα φυσιγγια η εμείς έχουμε παγώσει και δεν τουφεκαμε σωστά. Για να μην τα πολυλεω, τα μόνα φυσιγγια που δούλεψαν σωστά εκείνη την μέρα ήταν κάτι 33 γρ Ελληνικά ( δεν θυμάμαι κατασκευαστή) που μας έδωσε ο καλυβιερης
Μηπως ηταν του Μητσακου τα duck shot; ασπρο διαφανο πλαστικο ειχαν
 
Η προσωπική μου εμπειρία από τον Έβρο με θερμοκρασίες κάτω από - 15, τόσο έφτανε το μεσημέρι, είναι η εξης: κανένα από τα όπλα της παρέας δεν έπαθε εμπλοκή, ούτε αδράνειας, ούτε αερίων, ούτε ιταλικό ούτε αμερικάνικο, δουλεύαμε φυσιγγια εμπορίου 36 και 38 γρ. Μολύβια, ένας φίλος μόνο ντόπιος δούλευε δικά του με sipe 35 gr, άλλες λεπτομέρειες δεν γνωρίζω.
Ένα πρωί λοιπόν η αίσθηση του κρύου ήταν απίστευτη, να βαράμε τα πάπια στα 20 μέτρα και να μην πέφτουν... Εν το μεταξύ αναρωτιομασταν αν φταίνε τα φυσιγγια η εμείς έχουμε παγώσει και δεν τουφεκαμε σωστά. Για να μην τα πολυλεω, τα μόνα φυσιγγια που δούλεψαν σωστά εκείνη την μέρα ήταν κάτι 33 γρ Ελληνικά ( δεν θυμάμαι κατασκευαστή) που μας έδωσε ο καλυβιερης
Για ριξε στον πινακα με αυτά που δουλευαν να δεις θα βαλουν ολα τα σκαγια στον κυκλο η θα ψαχνεις στον κυκλο να βρεις σκαγια?
 
Ειναι κι αυτο μια αποψη...
Είναι το σωστό, όχι άποψη.
Δεν θα εξηγήσω τα αυτονόητα, τα έχουμε ξαναπεί.
Είναι μια φοβερή τουφεκιά του 90% με #3 που γίνεται 74% με #4.
Αν δεν μετρήσεις σκάγια δεν βγάζεις ποσοστό, ... βλέπεις μόνο σκάγια στον κύκλο.
Ξέρεις ότι έχω δίκιο οπότε μην επιμένεις. ;)
 
Η προσωπική μου εμπειρία από τον Έβρο με θερμοκρασίες κάτω από - 15, τόσο έφτανε το μεσημέρι, είναι η εξης: κανένα από τα όπλα της παρέας δεν έπαθε εμπλοκή, ούτε αδράνειας, ούτε αερίων, ούτε ιταλικό ούτε αμερικάνικο, δουλεύαμε φυσιγγια εμπορίου 36 και 38 γρ. Μολύβια, ένας φίλος μόνο ντόπιος δούλευε δικά του με sipe 35 gr, άλλες λεπτομέρειες δεν γνωρίζω.
Ένα πρωί λοιπόν η αίσθηση του κρύου ήταν απίστευτη, να βαράμε τα πάπια στα 20 μέτρα και να μην πέφτουν... Εν το μεταξύ αναρωτιομασταν αν φταίνε τα φυσιγγια η εμείς έχουμε παγώσει και δεν τουφεκαμε σωστά. Για να μην τα πολυλεω, τα μόνα φυσιγγια που δούλεψαν σωστά εκείνη την μέρα ήταν κάτι 33 γρ Ελληνικά ( δεν θυμάμαι κατασκευαστή) που μας έδωσε ο καλυβιερης
Στον πολύ πάγο χρειάζονται φυσίγγια ανορθόδοξα -φωτοβολίδες .
Kόντρα δόση κι'όχι πολλά γραμμάρια .Μονοβασικές πυρίτιδες .
688 GM3 1.70 X 33 SG17 N.3 8* είναι μια λύση κ.α
 
Για ριξε στον πινακα με αυτά που δουλευαν να δεις θα βαλουν ολα τα σκαγια στον κυκλο η θα ψαχνεις στον κυκλο να βρεις σκαγια?
Στους -15 παρακαλώ η δοκιμή ... στις συνθήκες που δούλεψαν ... επίσης να αφήσεις τα φυσίγγια κάνα 3ωρο έξω να πάρουν τον αέρα τους :cool:
 
Και να γέμιζες, αυτό είναι το σωστό γιατρικό, Βασίλη. Δεν υπάρχουν μαγείες και αλχημείες. Μόνο κοινή λογική από την οποία διαθέτεις με περίσσευμα, μάλιστα.
Τι σε κανει να πιστεύεις πως με 1 η 2 νούμερα ποιο χοντρα θα εχεις αποτελέσματα σε ενα σετ υπ που εχει ξεψυχισει.ρωταω γιατι βλεπω πως εισαι εμπειρος και με εργαλεία. Που πιστεύεις πως εκανα λαθος .
 
Ν
Η προσωπική μου εμπειρία από τον Έβρο με θερμοκρασίες κάτω από - 15, τόσο έφτανε το μεσημέρι, είναι η εξης: κανένα από τα όπλα της παρέας δεν έπαθε εμπλοκή, ούτε αδράνειας, ούτε αερίων, ούτε ιταλικό ούτε αμερικάνικο, δουλεύαμε φυσιγγια εμπορίου 36 και 38 γρ. Μολύβια, ένας φίλος μόνο ντόπιος δούλευε δικά του με sipe 35 gr, άλλες λεπτομέρειες δεν γνωρίζω.
Ένα πρωί λοιπόν η αίσθηση του κρύου ήταν απίστευτη, να βαράμε τα πάπια στα 20 μέτρα και να μην πέφτουν... Εν το μεταξύ αναρωτιομασταν αν φταίνε τα φυσιγγια η εμείς έχουμε παγώσει και δεν τουφεκαμε σωστά. Για να μην τα πολυλεω, τα μόνα φυσιγγια που δούλεψαν σωστά εκείνη την μέρα ήταν κάτι 33 γρ Ελληνικά ( δεν θυμάμαι κατασκευαστή) που μας έδωσε ο καλυβιερης
Νούμερο σκαγιων να μας πεις.
 
Στους -15 παρακαλώ η δοκιμή ... στις συνθήκες που δούλεψαν ... επίσης να αφήσεις τα φυσίγγια κάνα 3ωρο έξω να πάρουν τον αέρα τους :cool:
Γιατι βρε βασιλη ολες οι δοκιμες που κατα καιρους ανεβαίνουν εδω και υποστηρίζεται πως σκοτώνουν στο κρυο βαση την ταχύτητα που εχουν στις συνθήκες που θα χρησιμοποιθουν εγιναν?εβαλες ολα τα σκαγια στον κυκλο τελιωσες εισαι ετοιμος
 
Είναι το σωστό, όχι άποψη.
Δεν θα εξηγήσω τα αυτονόητα, τα έχουμε ξαναπεί.
Είναι μια φοβερή τουφεκιά του 90% με #3 που γίνεται 74% με #4.
Αν δεν μετρήσεις σκάγια δεν βγάζεις ποσοστό, ... βλέπεις μόνο σκάγια στον κύκλο.
Ξέρεις ότι έχω δίκιο οπότε μην επιμένεις. ;)
Καταρχην επειδη δημιουργεις λαθος εντυπωσεις, ειχα σφαξει τοτε δυο φυσιγγια και ηταν οντως νο3, δεν εριξα χωρις να εχω σφαξει φυσιγγι.
Οσα φυσιγγια εχω ριξει στο χαρτονι εχει προηγηθει σφαξιμο για να τσεκαρω υλικα και διαμετρο σκαγιων. ;)
 
Ένα πρωί λοιπόν η αίσθηση του κρύου ήταν απίστευτη, να βαράμε τα πάπια στα 20 μέτρα και να μην πέφτουν... Εν το μεταξύ αναρωτιομασταν αν φταίνε τα φυσιγγια η εμείς έχουμε παγώσει και δεν τουφεκαμε σωστά. Για να μην τα πολυλεω, τα μόνα φυσιγγια που δούλεψαν σωστά εκείνη την μέρα ήταν κάτι 33 γρ Ελληνικά ( δεν θυμάμαι κατασκευαστή) που μας έδωσε ο καλυβιερης
Το πιο σημαντικό δεν είπες ... με τι # σκαγιών ρίχνατε ?
20m είναι απελπιστικά κοντά.
 
Γιατι βρε βασιλη ολες οι δοκιμες που κατα καιρους ανεβαίνουν εδω και υποστηρίζεται πως σκοτώνουν στο κρυο βαση την ταχύτητα που εχουν στις συνθήκες που θα χρησιμοποιθουν εγιναν?εβαλες ολα τα σκαγια στον κυκλο τελιωσες εισαι ετοιμος
Εγώ δεν το έχω ισχυριστεί ποτέ αυτό ...
Οι σωστές δοκιμές γίνονται στις συνθήκες που θα χρησιμοποιηθεί το φυσίγγι αφού κρυώσει η πυρίτιδα και πάρει την θερμοκρασία του περιβάλλοντος και επίσης με μέτρηση διάτρησης (που δεν κάνω ποτέ, γιατί ρίχνω γενικά χοντρά).
Δεν μιλάμε για 5-10 βαθμούς αλλά για 30+ και πολύ κάτω από τους μηδέν.
Εκεί κανένας δεν ξέρει τι γίνεται ... βάλε και την θεωρία των πολλαπλών τραυμάτων με ψιλά σκάγια και την έκατσες την βάρκα.

Sir Αερισμός :)
 
Last edited:
Status
Not open for further replies.
Back
Top