Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Η ουσία είναι να γνωρίζεις 4 πράγματα.

1. Το μήκος του φυσιγγίου που θα χρησιμοποιήσεις
2. Τις μέγιστες πιέσεις του φυσιγγίου

3. Την θαλάμη του όπλου σου
4. Τις πιέσεις δοκιμής του όπλου σου
Σωστά...και τώρα οσο αφορα τα ατσάλινα...αν έχει σφραγίδα χρήσης ατσάλινων HP και κυρίως το τσοκαρισμα...
 
Η ουσία είναι να γνωρίζεις 4 πράγματα.

1. Το μήκος του φυσιγγίου που θα χρησιμοποιήσεις
2. Τις μέγιστες πιέσεις του φυσιγγίου

3. Την θαλάμη του όπλου σου
4. Τις πιέσεις δοκιμής του όπλου σου
Αν έχεις benelli κ τον ανάδρομο ερμη καλό είναι να γνωρίζεις... .yelling.
 
Παλικαρια το λαθος ειναι καθαρα δικο μου...
Ειδα τα χαρτια της φαμπαρμ που εχω....Ενω ο προκατοχος ( μεταχειρισμενη την πηρα το 1987 ) μου ειχε πει
ειναι μαγκουμ το οπλο με 70 θαλαμη....τα χαρτια του γραφουν μαγκουμ 76 mm θαλαμη !!
Ειχα μεινει στα λογια του ''καφενειου'' του προκατοχου...
Σας ευχαριστω ολους για τις διευκρινισεις σας !!!
 
Ένα όπλο πχ που έχει 2 3/4" θαλάμη και έχει δοκιμαστεί στα 1370bar σημαίνει ότι μπορείς να βάλεις φυσίγγι μέχρι 2 3/4" το οποίο αναπτύσσει μέγιστες πιέσεις μέχρι 1050bar.

Ένα όπλο πχ που έχει 2 3/4" θαλάμη και έχει δοκιμαστεί στα 960bar σημαίνει ότι μπορείς να βάλεις φυσίγγι μέχρι 2 3/4" το οποίο αναπτύσσει μέγιστες πιέσεις μέχρι 740bar.

Ένα όπλο πχ που έχει 2 3/4" θαλάμη και έχει δοκιμαστεί στα 900bar σημαίνει ότι μπορείς να βάλεις φυσίγγι μέχρι 2 3/4" το οποίο αναπτύσσει μέγιστες πιέσεις μέχρι 650bar.

Ένα όπλο πχ που έχει 3" θαλάμη και έχει δοκιμαστεί στα 1200bar σημαίνει ότι μπορείς να βάλεις φυσίγγι μέχρι 3" το οποίο αναπτύσσει μέγιστες πιέσεις μέχρι 900bar.

Ένα όπλο πχ που έχει 3" θαλάμη και έχει δοκιμαστεί στα 1370bar σημαίνει ότι μπορείς να βάλεις φυσίγγι μέχρι 3" το οποίο αναπτύσσει μέγιστες πιέσεις μέχρι 1050bar.

Βλέπεις ότι δεν χρησιμοποίησα ποτέ την λέξη magnum για το όπλο ή για το φυσίγγι !!!
 
Η ουσία είναι να γνωρίζεις 4 πράγματα.

1. Το μήκος του φυσιγγίου που θα χρησιμοποιήσεις
2. Τις μέγιστες πιέσεις του φυσιγγίου

3. Την θαλάμη του όπλου σου
4. Τις πιέσεις δοκιμής του όπλου σου

Απολυτα κατανοητος Βασιλη μου....και σε ευχαριστω φιλε...!!!
 
Παλικαρια το λαθος ειναι καθαρα δικο μου...
Ειδα τα χαρτια της φαμπαρμ που εχω....Ενω ο προκατοχος ( μεταχειρισμενη την πηρα το 1987 ) μου ειχε πει
ειναι μαγκουμ το οπλο με 70 θαλαμη....τα χαρτια του γραφουν μαγκουμ 76 mm θαλαμη !!
Ειχα μεινει στα λογια του ''καφενειου'' του προκατοχου...
Σας ευχαριστω ολους για τις διευκρινισεις σας !!!
Νίκο,
Για να βγάλεις σωστό συμπέρασμα πρέπει να διαβάσεις το μήκος της θαλάμης και τις σφραγίδες δοκιμής που αναγράφονται στην ΚΆΝΗ.
 
Πρακτικά...

Οσο αφορα τη σχέση μηκος θαλαμης/μηκος κάλυκα:
2 3/4" ή 70χιλ θαλαμη ρίχνει μέχρι 70χιλ μηκος φυσίγγι ανοιχτού καλυκα...
3" ή 76χιλ (magnum) θαλαμη ρίχνει μέχρι 76χιλ καλυκα και κάτω...
3 1/2" ή 89χιλ (supermagnum) θαλάμη ρίχνει μέχρι 89χιλ καλυκα και κάτω...

Όσο αφορά τις πιέσεις δοκιμής (καθορίζεται από τις αντίστοιχες σφραγίδες τις κάθε τράπεζας δοκιμών)...

Όπλα

Μέχρι το 1997...
Απλή δοκιμή (standard)...900bar
Ανώτερα δοκιμή (superior)...1200bar
Όπλα με 70χιλ. θαλαμες μπορούσαν να δοκιμαστούν είτε στην απλή είτε στην ανώτερη δοκιμή...
Όπλα με 76χιλ. υποχρεωτικά στην ανώτερη...

Από το 1997 και τούδε...
Απλή δοκιμή...960bar
Ανώτερη...1370bar
Όπλα με 70χιλ θαλαμη είτε στην απλή είτε στην ανώτερη...
Όπλα με 76χιλ ή 89χιλ. υποχρεωτικά ανώτερη...

Φυσίγγια...
Φυσίγγια με 70χιλ δεν πρέπει να ξεπερνούν τις 740bar πίεσης σε οποιεσδήποτε συνθήκες...
Φυσίγγια με 76 ή 89χιλ δεν πρέπει να ξεπερνούν τις 900bar πίεσης σε οποιεσδήποτε συνθήκες...
Αυτά τα φυσίγγια μπορούν να βληθουν από όλα τα όπλα (ανάλογα τη θαλαμη πάντα) παλιότερα και καινούργια...

Φυσίγγια "ενισχυμένα" ανεξαρτήτου μηκους καλυκα μπορούν να φτάσουν τα 1050bar αλλά πρέπει υποχρεωτικά να αναγράφεται στον καλυκα του φυσιγγίου και στη συσκευασία...
Αυτά τα φυσίγγια μπορούν να βληθουν μόνο από όπλα μετά το 1997 που έχουν περάσει ανώτερη δοκιμή...

Αυτά αφορούν στις χώρες που έχουν τράπεζες δοκιμών CIP

Στην Αμερική το οπλο ανάλογα τη θαλαμη βάζεις και το ανάλογο μήκους καλυκα φυσιγγίο και την ευθύνη έχει ο κατασκευαστής...
 
Last edited:
Νίκο,
Για να βγάλεις σωστό συμπέρασμα πρέπει να διαβάσεις το μήκος της θαλάμης και τις σφραγίδες δοκιμής που αναγράφονται στην ΚΆΝΗ.

Θα το κανω Λευτερη μου...μαλλον αργοτερα φιλε μου...
Τωρα παιζω ''κρυφτο'' με τον καιρο....θα βρεξει δεν θα βρεξει....δεν ξερω...
Θελω να κανω κατι δοκιμες στα 100 μετρα....αν με αφησει ο καιρος....θα γελασουν και οι πετρες !!! :D
 
Να υπενθυμίσω ότι τα παραπάνω δεν ισχύουν σε πειραγμένες κάνες 😜
.cofee.
Την "έφερες" την maxus ?
Άμα γράφει benelli για όλες το ίδιο ισχύει.... :p
Την κοντινα λίγο, της τροποποίησα κ τη φλατζα... Το παλεύω σιγά σιγά...
Πάντως τα 24αρια τα ρίχνει κανονικά...

 
Θα το κανω Λευτερη μου...μαλλον αργοτερα φιλε μου...
Τωρα παιζω ''κρυφτο'' με τον καιρο....θα βρεξει δεν θα βρεξει....δεν ξερω...
Θελω να κανω κατι δοκιμες στα 100 μετρα....αν με αφησει ο καιρος....θα γελασουν και οι πετρες !!! :D
μην παιδευεσαι, κανε μονος σου 7-8 τρυπες στο χαρτι. Και παλι κλεβεις γιατι δεν νομιζω να βρεις τοσες :)
 
Για πολύ μακριά τράβηξες βρε Νίκο...
Θα σε φάει ο ποδαρόδρομος...😁😁😁

Θα τις κανω φιλε !!! Δεν γουσταρω να με παραμυθιαζουν....και εαν δεν μπορεσω σημερα θα τις κανω
αυριο !!

μην παιδευεσαι, κανε μονος σου 7-8 τρυπες στο χαρτι. Και παλι κλεβεις γιατι δεν νομιζω να βρεις τοσες :)

Κατσε βρε φιλε μου....Αυτα που κοροιδευω θα κανω ??
Στα 80 μετρα απο τα 360 σκαγια γομωση....ο στοχος ειχε 39 σκαγια επανω του ..ο στοχος 125Χ85...
Δλδ ειχε ενα 11% συγκεντρωση... πολυ δυσκολο να βρει δισκακι και να το σπασει...
Το λαθος....εριξα μονο ενα φυσιγγιο...και δεν εριξα την ιδια μερα και στα 100 μετρα απο 3-4 φυσιγγια ωστε
να εχω σωστη εικονα..
Αυτην την φορα θα το κανω σωστα !!! :)
 
Στα 100μ. θα πρέπει να υπολογίσεις και την πτώση λόγω αντίστασης του αέρα και βαρύτητας..shake hands.

Λευτερη εχει απνοια....απλα τον εχει φορτωμενο για βροχη...
Για την πτωση...θα με ''οδηγησουν'' οι βολες....Δεν θα κανω μια...θα ριχνω μεχρι να ειμαι σιγουρος για
το αποτελεσμα φιλε !!
 
Αυτα τα φυσιιγια θελω να δοκιμασω...

εικόνα_Viber_2023-05-08_12-07-20-846.jpg
εικόνα_Viber_2023-05-09_10-18-46-148.jpg

Το σφαξιμο εδωσε διαμετρο σκαγιων 2,33 εως 2,38 χιλ. Και στα 10 γραμμαρια 130 σκαγια..
Ειναι 28 γραμμαρια Ν7,5 με 5% αντιμονιο..
Αυτο εδωσαν τα 5 φυσιγγια που εσφαξα.
ΒΑΡΟς σκαγιου. 2,38 διαμμετρος

εικόνα_Viber_2023-05-09_10-31-21-303.jpg
 
Πρακτικά...

Οσο αφορα τη σχέση μηκος θαλαμης/μηκος κάλυκα:
2 3/4" ή 70χιλ θαλαμη ρίχνει μέχρι 70χιλ μηκος φυσίγγι ανοιχτού καλυκα...
3" ή 76χιλ (magnum) θαλαμη ρίχνει μέχρι 76χιλ καλυκα και κάτω...
3 1/2" ή 89χιλ (supermagnum) θαλάμη ρίχνει μέχρι 89χιλ καλυκα και κάτω...

Όσο αφορά τις πιέσεις δοκιμής (καθορίζεται από τις αντίστοιχες σφραγίδες τις κάθε τράπεζας δοκιμών)...

Όπλα

Μέχρι το 1997...
Απλή δοκιμή (standard)...900bar
Ανώτερα δοκιμή (superior)...1200bar
Όπλα με 70χιλ. θαλαμες μπορούσαν να δοκιμαστούν είτε στην απλή είτε στην ανώτερη δοκιμή...
Όπλα με 76χιλ. υποχρεωτικά στην ανώτερη...

Από το 1997 και τούδε...
Απλή δοκιμή...960bar
Ανώτερη...1370bar
Όπλα με 70χιλ θαλαμη είτε στην απλή είτε στην ανώτερη...
Όπλα με 76χιλ ή 89χιλ. υποχρεωτικά ανώτερη...

Φυσίγγια...
Φυσίγγια με 70χιλ δεν πρέπει να ξεπερνούν τις 740bar πίεσης σε οποιεσδήποτε συνθήκες...
Φυσίγγια με 76 ή 89χιλ δεν πρέπει να ξεπερνούν τις 900bar πίεσης σε οποιεσδήποτε συνθήκες...
Αυτά τα φυσίγγια μπορούν να βληθουν από όλα τα όπλα (ανάλογα τη θαλαμη πάντα) παλιότερα και καινούργια...

Φυσίγγια "ενισχυμένα" ανεξαρτήτου μηκους καλυκα μπορούν να φτάσουν τα 1050bar αλλά πρέπει υποχρεωτικά να αναγράφεται στον καλυκα του φυσιγγίου και στη συσκευασία...
Αυτά τα φυσίγγια μπορούν να βληθουν μόνο από όπλα μετά το 1997 που έχουν περάσει ανώτερη δοκιμή...

Αυτά αφορούν στις χώρες που έχουν τράπεζες δοκιμών CIP

Στην Αμερική το οπλο ανάλογα τη θαλαμη βάζεις και το ανάλογο μήκους καλυκα φυσιγγίο και την ευθύνη έχει ο κατασκευαστής...
Άπαιχτος.
Ενημέρωσα και ένα παλιό αρχείο.
Αν μου ξέφυγε κάτι το διορθώνουμε.

1683617489343.png
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top