Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Αυτα τα φυσιιγια θελω να δοκιμασω...

View attachment 71851
View attachment 71852

Το σφαξιμο εδωσε διαμετρο σκαγιων 2,33 εως 2,38 χιλ. Και στα 10 γραμμαρια 130 σκαγια..
Ειναι 28 γραμμαρια Ν7,5 με 5% αντιμονιο..
Αυτο εδωσαν τα 5 φυσιγγια που εσφαξα.
ΒΑΡΟς σκαγιου. 2,38 διαμμετρος

View attachment 71854
Σημάδεψε 2,3m πιο ψηλά.
Γι αυτό μάλλον δεν βρήκες σκάγια στον στόχο.
Τώρα θα γεμίσει τρύπες.
🤪 🤣
Δώσε μου και πλάγιο άνεμο σε μποφόρια να σου υπολογίσω πλάγια μετατόπιση.
πχ
3 μποφόρ, ... 2m πλάγια

5 μποφόρ, ... 4.3m πλάγια
7 μποφόρ, ... 7.2m πλάγια
 
Last edited:
Οι Fabarm πχ που η κάνες τους είναι δοκιμασμένες στα 1630bar δεν σου λέει κανένας ότι μπορείς να ρίχνεις φυσίγγια 1250bar, πέρα από το ότι δεν υπάρχουν.

Αλήθεια όσοι έχουν Fabarm υπήρχε αυτό το πιστοποιητικό μέσα στο όπλο ?
Και αν διαβάζω σωστά το πιστοποιητικό στην πιστοποίηση ρίχνουν 1 φυσίγγι 1630bar και όχι 2.
View attachment 71848
Ναι ‼️διότι δε βρήκαν μλκς να ρίξουν το δεύτερο😆
 
Σημάδεψε 2,3m πιο ψηλά.
Γι αυτό μάλλον δεν βρήκες σκάγια στον στόχο.
Τώρα θα γεμίσει τρύπες.
🤪 🤣
Δώσε μου και πλάγιο άνεμο σε μποφόρια να σου υπολογίσω πλάγια μετατόπιση.
πχ
3 μποφόρ, ... 2m πλάγια

5 μποφόρ, ... 4.3m πλάγια
7 μποφόρ, ... 7.2m πλάγια

Σημερα εχει απνοια....Θα δοκιμασω ....και δεν θελω να αδικησω κανεναν....Θα στερεωσω και δισκακια επανω
στον στοχο...να δω εαν τα σκαγια τα σπανε σε αυτα τα μετρα....
Οτι κανω...θα το κανω σωστα !!!

ΥΓ. Την προηγουμενη φορα η δοκιμη ηταν πολυ προχειρη και στον κυνηγοτοπο με το οπλο στον ωμο...και
οχι σε τραπεζι...
Ειπα....αυτην την φορα θα το κανω σωστα φιλε...
Ο καιρος δεν βοηθαει... :(
 
Νίκο,
Αν πάρουμε σαν δεδομένο την ταχύτητα που δίνει ο κατασκευαστής (412μ/δ), για τα 100 μ. θα πρέπει να σημαδέψεις περίπου 1.6 με 1.7μ. ψηλότερα από το κέντρο του στόχου.

Για μετρα μιλας...ή για χιλιοστα ??:oops:
 
Μέτρα! Αν ο πίνακας είναι 1χ1 σημαδεψτε ενάμισι πίνακα πάνω απ' το κέντρο περίπου...

Το βλεπω εγω....της πτανας θα γινει στο τελος !!! :)

Σε ευχαριστω ντοκτορ....Να σε χαιρομαστε...πολυχρονος.....και παντα με υγεια φιλε μου !!!.love.
 
Μέτρα. Δυστυχώς.

Θα βαλω δυο στοχους....Εναν που θα σημαδευω στο 1,5 μετρο ποιο πανω....και εναν που θα περιμενω να πανε τα σκαγια...Αλλιως εαν δεν εχω σταθερο σημειο σκοπευσης ακρη δεν θα βγαλω...
Σας ευχαριστω ολους...και ο ποδαροδρομος θα με ετρωγε...και δουλεια δεν θα εκανα χωρις εσας !!!
 
Εαν ειναι ετσι οπως τα λες....να σου στειλω ενα φυσιγγιο ( εμπορικο ) η και δικο μου σε 12/70 καλυκα
να το ριξεις ??
Εαν χασεις ομως το κλειστρο...ουτε να κλαις...ουτε ευθυνες να μου ριξεις !!

ΥΓ. Για ποιον λογο τα μαγκνουμ οπλα τα δοκιμαζουν στα 1370 BAR και τα απλα στα 800 ??
Μονο για την θαλαμη ??
Νίκο δεν δοκιμάζονται τα όπλα με απλές θαλάμες στα 800 bar..... Παλιότερα δοκιμαζόταν απλές θαλάμες και μαγκουμ στα 1200 bar και η σφραγίδα ήταν
psf * finito**
Αυτό υποδεικνύει ότι το όπλο ήταν δοκιμασμένο στα 1200 bar ασχέτως αν είχε απλή η μαγκουμ θαλάμη αργότερα οι πιέσεις δοκιμής έγιναν 1370........
Εχω στην κατοχή μου δίκανο saint ettien με ένδειξη δοκιμής 1350 χωρίς να έχει θαλάμη μαγκουμ...... Έχει θαλάμη 12/70.......
Στα μαγκουμ όπλα αλλάζει το μήκος της θαλάμης μόνο....
Κάποια δίκανα πολύ παλιά δοκιμαζόταν στα 900 bar αλλά το έγραφαν στο μονομπλοκ......
 
Βρε Βασιλη μου με ''απλα λογια''.....γιατι εγω μπερδευτικα...
Θελω να μου πεις...
Ενα οπλο δοκιμασμενο στα 1370 bar ειναι μαγκνουμ ναι ή οχι ??
Όχι απαραίτητα....... Μπορεί να είναι και με απλές θαλάμες..... Έχω τέτοιο όπλο.....
 
Μαστρονικο,το δισκάκι εν πτήσει σπάει πολύ πιο εύκολα από το να βληθεί σταθερό.
Ένεκα της φυγοκεντρου.

Ναι εχεις δικιο !!!
Γιαννη μιλαγα με εναν καλο μου φιλο...που παει σκοπευτηριο...Αυτος ειχε την ιδεα να βαλω δισκακια
επανω στον στοχο...
Μου ειπε οτι επειδη τα σκαγια εχουν 5% αντιμονιο...μπορει να κανουν τρυπα στο δισκακι χωρις να το
σπασουν...
Εμενα βασικα με ενδιαφερει να δω ποσα σκαγια θα παρει ο στοχος φιλε και τι κενα θα εχει.. !!!
 
Ναι εχεις δικιο !!!
Γιαννη μιλαγα με εναν καλο μου φιλο...που παει σκοπευτηριο...Αυτος ειχε την ιδεα να βαλω δισκακια
επανω στον στοχο...
Μου ειπε οτι επειδη τα σκαγια εχουν 5% αντιμονιο...μπορει να κανουν τρυπα στο δισκακι χωρις να το
σπασουν...
Εμενα βασικα με ενδιαφερει να δω ποσα σκαγια θα παρει ο στοχος φιλε και τι κενα θα εχει.. !!!
Σ'αυτα τα μέτρα που λες να κάνεις την δοκιμή,η άτρακτος έχει μεγαλώσει πάρα πολύ!
Το δισκάκι σταθερό,έχει λιγότερες πιθανότητες να βληθεί από σκάγι παρά αν ήταν κινούμενο.
Αν πέσει σε κενό της (οποίας)κατανομής,δεν θα βληθεί!
Εν πτήσει ίσως "τσιμπήσει"κάποιο σκάγι...
 
Σ'αυτα τα μέτρα που λες να κάνεις την δοκιμή,η άτρακτος έχει μεγαλώσει πάρα πολύ!
Το δισκάκι σταθερό,έχει λιγότερες πιθανότητες να βληθεί από σκάγι παρά αν ήταν κινούμενο.
Αν πέσει σε κενό της (οποίας)κατανομής,δεν θα βληθεί!
Εν πτήσει ίσως "τσιμπήσει"κάποιο σκάγι...

Ναι εχεις και παλι δικιο...δλδ με λιγα λογια....μιλαμε για ''τυχη'' και οχι για ποιοτητα φυσιγγιου και σκοπευση.
Απο την αλλη...μου λεει ο φιλος μου....Στο εξωτερικο οι τραπ-αδες...σπανε δισκακια στα 100-120 μετρα..
Δεν ξερω....αλλα δεν ειναι ανθρωπος απο αυτους που λενε παπαριές...και τον πιστεω...!!
Ας δουμε σε πρωτη φαση τι θα φτασει στον στοχο φιλε !!
Εκλεισα και καποια δικα μου 28ρια...για να ξερω και εγω τι φτιαχνω..
 
Μαστρονικο,το δισκάκι εν πτήσει σπάει πολύ πιο εύκολα από το να βληθεί σταθερό.
Ένεκα της φυγοκεντρου.
αυτο που εχω παρατηρηση , ειναι οτι πουλια σταθερα σε δεντρο που δεν κινουνται , οταν τουφεκιστουν με το ιδιο οπλο με ιδιο φυσιγγιο στα 40 μετρα δεν πεφτουν , ενω πουλια που κινουνται στα 40 μετρα με το ιδιο οπλο και οδιο φυσιγγιο πεφτουν
 
αυτο που εχω παρατηρηση , ειναι οτι πουλια σταθερα σε δεντρο που δεν κινουνται , οταν τουφεκιστουν με το ιδιο οπλο με ιδιο φυσιγγιο στα 40 μετρα δεν πεφτουν , ενω πουλια που κινουνται στα 40 μετρα με το ιδιο οπλο και οδιο φυσιγγιο πεφτουν
Λογικό.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top