Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Αν μου πεις τι σημαίνει magnum θα σου πω και εγώ.

Το magnum δεν σημαίνει τίποτα στην ουσία.

πχ όπλο με θαλάμες που μπορεί να ρίξει 2 3/4" φυσίγγια αλλά δοκιμασμένο στα 1370bar θεωρείται magnum και άρα μπορείς να βάλεις φυσίγγι 3" ? Όχι ...

Παλιότερα οι δοκιμές """"magnum""" 🤪 γίνονταν στα 1200bar και τώρα στα 1370bar. Ποιά από τις 2 κάνες είναι magnum ? Λογικά και οι 2
View attachment 71850
Και τα fabarm στις 1630 πιέσεις πως να τα ονομάσουμε ? Σούπερ ντούπερ μάγκνουμ ?
Για αυτό σου λέω οι όροι magnum, super magnum και baby magnum καλό είναι να μην χρησιμοποιούνται καθόλου.

https://www.oplognosia.com/downloads/sfragides.pdf
Δεν υπάρχει διαφορά αντοχής ανάμεσα στην παλιά και στη νέα δοκιμή.
 
Έχω χρόνια να ρίξω σε καθιστό πουλί. (Δεν είναι από ηθικές αναστολές πάντως)
Σε καρτέρι τρυγονιών σε σχετικά πυκνά δέντρα που πήγαινα στο μακρινό παρελθόν καθόμουν σε μια απόσταση υπολογίζω περίπου 20-30m.
Στα υδρόβια ισχύει ότι είναι πιο δύσκολο το καθιστό στο νερό και μάλιστα σε πολύ μεγάλο βαθμό.
Στο νερό , παύει να είναι παπι, γίνεται χα'ι'λαντερ‼️
 
Πιστεύω, οτι επειδή το πουλί είναι καθιστό, μπορεί να πέσει σε κάποιο κενό της κατανομής. Ενώ όταν πετάει, δέχεται όλη την άτρακτο σκαγιων, και επίσης έχει μεγαλύτερο όγκο με ανοιχτά φρερά.
συμφωνω , ειναι η ουρα των σκαγιων , που οταν ειναι ακινητο μπορει τα σκαγια να περασουν αναμεσα του χωρις να παρει ενα , ενω οταν κινητε θα πεσει αυτο πανω σε καπια σκαγια απο την ουρα των σκαγιων
 
συμφωνω , ειναι η ουρα των σκαγιων , που οταν ειναι ακινητο μπορει τα σκαγια να περασουν αναμεσα του χωρις να παρει ενα , ενω οταν κινητε θα πεσει αυτο πανω σε καπια σκαγια απο την ουρα των σκαγιων
Αυτό δεν είμαι καθόλου σίγουρος ότι ισχύει.
 
Σε λίγο θα πούμε ότι η τουφεκιά στα καθιστά που τα σκάγια πάνε όλα σε μια μεριά είναι πιο δύσκολη από το φτερό!
Το έγραψα στην αρχή (στα ψιλά γράμματα) :) ... με την προυπόθεση ότι έχουμε τις ίδιες αποκλίσεις.
Που δεν τις έχουμε ... άρα το φτερό είναι πάντα πιο δύσκολο.
 
Σε ακίνητο στόχο η άτρακτος είναι σαν να μην υπάρχει, σε κινούμενο στόχο η άτρακτος όσο μεγαλύτερη είναι τόσο θα μειώνεται ο αριθμός των σκαγιων που θα πλήξουν τον στόχο και όχι θα αυξάνεται, όπως λανθασμένα αναφέρθηκε από κάποιους, αν και στην πράξη η άτρακτος έχει αμελητέα αξία λόγω της μεγάλης ταχύτητας των σκαγιων σε σχέση με την ταχύτητα του στόχου. Το ότι σε μακρινές βολές κάποιοι διαπιστώνουν ότι τα καθιστά πουλιά πέφτουν δυσκολότερα, νομίζω οφείλεται στις κλειστές φτερούγες που σαν πρόσθετη ασπίδα καλύπτουν τον κορμό, όπως είπε και ο Στέλιος
 
Πηγα εχθες χωρις εξοπλισμο....μονο με μια μετροταινια....και μετρησα το 100 μετρα ....και δω που θα
βαλω στοχους για την δοκιμη που θελω να κανω !!

Εαν δειτε....ποσα ειναι τα 100 πραγματικα μετρα....ολοι σας θα με πειτε ''μουρλο'' που θελω να κανω
δοκιμες σε αυτα τα μετρα !!!
Ωστοσο θα παω σημερα να βαλω στοχους ( θελει πολυ δουλεια )....και ισως αυριο κανω αυτες τις
δοκιμες...
Τα 100 μετρα ειναι καλα για δοκιμες μονοβολων !!! Θα αφησω εκει τις βασεις των στοχων να υπαρχουν.:)
 
Πηγα εχθες χωρις εξοπλισμο....μονο με μια μετροταινια....και μετρησα το 100 μετρα ....και δω που θα
βαλω στοχους για την δοκιμη που θελω να κανω !!

Εαν δειτε....ποσα ειναι τα 100 πραγματικα μετρα....ολοι σας θα με πειτε ''μουρλο'' που θελω να κανω
δοκιμες σε αυτα τα μετρα !!!
Ωστοσο θα παω σημερα να βαλω στοχους ( θελει πολυ δουλεια )....και ισως αυριο κανω αυτες τις
δοκιμες...
Τα 100 μετρα ειναι καλα για δοκιμες μονοβολων !!! Θα αφησω εκει τις βασεις των στοχων να υπαρχουν.:)
βαλε και μια στα 80μ
 
Ναι το εχω στο μυαλο μου....Το βιντεο με τον Μαυροματη....τα 85 μετρα αναφερουν...
Εαν μπορεσω θα φτιαξω στοχο 1,5Χ1,5 ....Και τα 85 μετρα δεν ειναι λιγα...!!!!
Αφού δεν ήταν 85μ ... το είχαμε μετρήσει.
Αν η βολή είναι "σωστή" θα βρεις σκάγια στα 100m και ίσως περισσότερα από αυτά που περιμένεις.
 
Αφού δεν ήταν 85μ ... το είχαμε μετρήσει.
Αν η βολή είναι "σωστή" θα βρεις σκάγια στα 100m και ίσως περισσότερα από αυτά που περιμένεις.

Θα ''δειξει'' φιλε !!! Οτι πει ο στοχος....Εαν μπορεσω και κανω στοχο 1,5Χ1,5 θα εχουμε καλυτερη εικονα..

Τωρα για την ''σωστη βολη''....θα ξεκινησω με αλλα φυσιγγια να δω ποσο επανω απο το κεντρο του
στοχου πρεπει να σημαδευω....και μετα θα ριξω τα Ν7,5...
Θα προσπαθησω να κανω σωστη δουλεια...με ξερεις οτι ειμαι ''ψειρας''....και το ψαχνω...
Θα εχω και δισκακια μαζι μου....και καποια βιβλια να μετρησω διατρηση...
Νομιζω οτι θα γελασουν και οι πετρες ( με την διατρηση ...και οχι μονο ) μακαρι να κανω λαθος !!!
 
Θα ''δειξει'' φιλε !!! Οτι πει ο στοχος....Εαν μπορεσω και κανω στοχο 1,5Χ1,5 θα εχουμε καλυτερη εικονα..

Τωρα για την ''σωστη βολη''....θα ξεκινησω με αλλα φυσιγγια να δω ποσο επανω απο το κεντρο του
στοχου πρεπει να σημαδευω....και μετα θα ριξω τα Ν7,5...
Θα προσπαθησω να κανω σωστη δουλεια...με ξερεις οτι ειμαι ''ψειρας''....και το ψαχνω...
Θα εχω και δισκακια μαζι μου....και καποια βιβλια να μετρησω διατρηση...
Νομιζω οτι θα γελασουν και οι πετρες ( με την διατρηση ...και οχι μονο ) μακαρι να κανω λαθος !!!
Κάνε τις δοκιμές σού Νίκο...να σου λυθεί και η απορία...
Νομίζω όμως στα 100μ. πολύ δύσκολα θα ξεχωρίσεις το κέντρο της κατανομής της βολής προκειμένου να υπολογίσεις και να την τοποθετήσεις στο κέντρο του στόχου...
Θα δείξει...
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top