Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Μην ξεχνάτε τον άνθρωπο που ρίχνει και τις δυνατότητες του καθώς και το ντουφέκι που ρίχνει μην προσπαθούμε να επαληθευσουμε γεγονότα με διαφορετικές αιτίες η αιτία που σπάει το πιατακια είναι ένας συνδυασμός Μαυρομάτι όπλου και φυσιγγίου όχι Γιάννη και δικού του όπλου ας έχουμε το ίδιο φυσίγγι.
 
Μην ξεχνάτε τον άνθρωπο που ρίχνει και τις δυνατότητες του καθώς και το ντουφέκι που ρίχνει μην προσπαθούμε να επαληθευσουμε γεγονότα με διαφορετικές αιτίες η αιτία που σπάει το πιατακια είναι ένας συνδυασμός Μαυρομάτι όπλου και φυσιγγίου όχι Γιάννη και δικού του όπλου ας έχουμε το ίδιο φυσίγγι.
Μην θεοποιείς όπλα ...

Μιλάμε για σταθερό στόχο Γιάννη.
Για τον Digweed καλό θα ήταν να σφάζαμε ένα φυσίγγι από αυτά που έριχνε να δούμε τι είχε μέσα ...

Απ ότι ακούς να μην πιστεύεις ΤΙΠΟΤΑ και από αυτά που βλέπεις τα ΜΙΣΑ. (Ειδικά κομμένα video να μην πιστεύεις επίσης ΤΙΠΟΤΑ !!!)
Έτσι λέει ο σοφός λαός.
 
Το βιντεο δεν λεει τιποτα Νικο τραβηξανε 200 βολες και κρατησανε τις 10 που ενα σκαι βρηκε στοχο !!!

Αυτο ειπα και εγω με αλλα λογια Μητσο !! 7 στα 10 δισκακια μονο με θαυμα της Παναγιάς γινονται..
και βεβαια εννοωντας συνεχομενες βολες !!!
Και με τα συγκεκριμενα φυσιγγια...αυτα που δοκιμασα !!
 
Αυτο ειπα και εγω με αλλα λογια Μητσο !! 7 στα 10 δισκακια μονο με θαυμα της Παναγιάς γινονται..
και βεβαια εννοωντας συνεχομενες βολες !!!
Και με τα συγκεκριμενα φυσιγγια...αυτα που δοκιμασα !!
Νικολα ασε τη δηχνουν και τη κανουν,μπροστα εισε??? Οι Δοκημες στον παγκο τη εδηξαν??? Αυτο πηστευε ασε τη δηχνουν εμενα προσοπηκα δεν με πηθουν,αλο τη δηχνουν αλο τη κανουν πρακτηκα.πρακτικος ειμαι παντα οχη θεορητικος ουτε ουαουυυ τη κανει αυτος.μονο οτη βλεπο με τα ματια μου πηστευο,και οχη 1,2 κουτουρου ετηχε,επαναλαβανομενες βολες με το ειδιο αποτελεσμα
 
Μην ξεχνάτε τον άνθρωπο που ρίχνει και τις δυνατότητες του καθώς και το ντουφέκι που ρίχνει μην προσπαθούμε να επαληθευσουμε γεγονότα με διαφορετικές αιτίες η αιτία που σπάει το πιατακια είναι ένας συνδυασμός Μαυρομάτι όπλου και φυσιγγίου όχι Γιάννη και δικού του όπλου ας έχουμε το ίδιο φυσίγγι.

Ελα βρε Γιαννη μου....Οτι οπλο και να εχει....μιλαμε για 85 μετρα και για φυσιγγια ''αργα''...και που σε
σταθερο στοχο δεν ξεπερασαν τα 50 σκαγια με φουλ τσοκ...και οχι 2* αστρα που εριχνε ο Μαυροματης !!

Πιστευω οτι ειναι καθαρα θεμα τυχης....ΟΚ...Μπορει το ΒΟΙΤΟ να ειναι ''σιδεριας''...αλλα τις τουφεκιες του
τις εχεις δει και σε αλλες δοκιμες....βγαζει καλες τουφεκιες...
Εδω εβαλα 68 σκαγια στον στοχο και ΕΝΑ απο τα 5 πιατακια δεν το βρηκε ΕΝΑ σκαγι....και στην επομενη
τουφεκια με 49 σκαγια ολα τα δισκακια ειχαν απο ΕΝΑ σκαγι επανω τους..ασχετα εαν δεν εσπασαν !!
Ειναι λοιπον να μην πιστευω οτι ειναι θεμα τυχης ??
Και λεω παντα για τα συγκεκριμενα φυσιγγια !!
Εσυ δλδ...πιστευεις οτι ο Μαυροματης εριξε 10 φυσιγγια και εσπασε 7 πιατακια ???:rolleyes:
 
Δισκάκι με διάμετρο 11cm στα 85m με φυσίγγι 28gr #7.5 (350 σκάγια) και με το κέντρο της τουφεκιά ΠΑΝΤΑ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΟΥ ΣΤΟΧΟΥ
έχει πιθανότητες να πάρει ένα σκάγι 48%
έχει πιθανότητες να πάρει δύο σκάγια 14%
έχει πιθανότητες να πάρει τρία σκάγια 3%
Όλα τα παραπάνω αν το φυσίγγι στα 85m βάζει 30 σκάγια στον κύκλο των 76cm.
Δεν μιλάω αν θα το σπάσει ...
Και το δισκάκι πάντα πλάκα για να δείχνει την μεγαλύτερη επιφάνειά του.

Αν το φυσίγγι στα 85m βάζει 50 σκάγια στον κύκλο των 76cm και με το κέντρο της τουφεκιά ΠΑΝΤΑ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΟΥ ΣΤΟΧΟΥ
έχει πιθανότητες να πάρει ένα σκάγι 65%
έχει πιθανότητες να πάρει δύο σκάγια 30%
έχει πιθανότητες να πάρει τρία σκάγια 10%

Αυτά είναι τα νούμερα.
Και δεν έριχνε στα 85m.
 
Ελα βρε Γιαννη μου....Οτι οπλο και να εχει....μιλαμε για 85 μετρα και για φυσιγγια ''αργα''...και που σε
σταθερο στοχο δεν ξεπερασαν τα 50 σκαγια με φουλ τσοκ...και οχι 2* αστρα που εριχνε ο Μαυροματης !!

Πιστευω οτι ειναι καθαρα θεμα τυχης....ΟΚ...Μπορει το ΒΟΙΤΟ να ειναι ''σιδεριας''...αλλα τις τουφεκιες του
τις εχεις δει και σε αλλες δοκιμες....βγαζει καλες τουφεκιες...
Εδω εβαλα 68 σκαγια στον στοχο και ΕΝΑ απο τα 5 πιατακια δεν το βρηκε ΕΝΑ σκαγι....και στην επομενη
τουφεκια με 49 σκαγια ολα τα δισκακια ειχαν απο ΕΝΑ σκαγι επανω τους..ασχετα εαν δεν εσπασαν !!
Ειναι λοιπον να μην πιστευω οτι ειναι θεμα τυχης ??
Και λεω παντα για τα συγκεκριμενα φυσιγγια !!
Εσυ δλδ...πιστευεις οτι ο Μαυροματης εριξε 10 φυσιγγια και εσπασε 7 πιατακια ???:rolleyes:
Τα ειπες ολα τωρα .big smile.
 
Ευτυχως κραταω αρχειο...
Βρηκα αλλες δυο δοκιμες ....με ιδιο φυσιγγιο....που τις ειχα κανει παλαιοτερα...
Η μια στα 80 μετρα και η αλλη στα 36,5 μετρα...

Δειτε τες!! Με το φουλ τσοκ στα 80 μετρα και με 3* αστρα της Α-390 στα 36,5 μετρα .

εικόνα_Viber_2022-08-21_10-11-04-859.jpg

εικόνα_Viber_2022-08-25_12-36-38-486.jpg

Που ''παει'' με 67% στα 36,5 μετρα να πιασει τα 85 μετρα... ???
Παλι καλα που βαζει 40 -45 σκαγια στα 85 μετρα στον στοχο επανω...ασχετα εαν τα σκαγια του εχουν ξεψυχησει
και δεν τρυπανε ουτε χαρτοπετσετα...!!!

Με κατι τετοιο....ισως ειχε καποιες ελπιδες !!!

εικόνα_Viber_2020-10-17_08-57-12.jpg
εικόνα_Viber_2020-10-17_08-57-43.jpg
 
Ευτυχως κραταω αρχειο...
Βρηκα αλλες δυο δοκιμες ....με ιδιο φυσιγγιο....που τις ειχα κανει παλαιοτερα...
Η μια στα 80 μετρα και η αλλη στα 36,5 μετρα...

Δειτε τες!! Με το φουλ τσοκ στα 80 μετρα και με 3* αστρα της Α-390 στα 36,5 μετρα .

View attachment 72029

View attachment 72030

Που ''παει'' με 67% στα 36,5 μετρα να πιασει τα 85 μετρα... ???
Παλι καλα που βαζει 40 -45 σκαγια στα 85 μετρα στον στοχο επανω...ασχετα εαν τα σκαγια του εχουν ξεψυχησει
και δεν τρυπανε ουτε χαρτοπετσετα...!!!

Με κατι τετοιο....ισως ειχε καποιες ελπιδες !!!

View attachment 72031
View attachment 72032
Με το μαλακό τέτοιες τουφεκιές, ειδικά σε ψιλά σκάγια.
🤪
 
Μην θεοποιείς όπλα ...

Μιλάμε για σταθερό στόχο Γιάννη.
Για τον Digweed καλό θα ήταν να σφάζαμε ένα φυσίγγι από αυτά που έριχνε να δούμε τι είχε μέσα ...

Απ ότι ακούς να μην πιστεύεις ΤΙΠΟΤΑ και από αυτά που βλέπεις τα ΜΙΣΑ. (Ειδικά κομμένα video να μην πιστεύεις επίσης ΤΙΠΟΤΑ !!!)
Έτσι λέει ο σοφός λαός.
Είναι πολύ σημαντική η κανη που βάλει το φυσίγγι ασχέτως εάν δε το παραδέχεστε πολλοί και νομίζετε ότι όλα είναι φυσίγγι αυτός είναι και ο λόγος που δεν πιστεύετε ότι εκτός την ικανότητα χρειάζεται και όπλο για να πετύχεις κάτι που για κάποιους απλά δεν μπορεί να γίνει,Και κάτι που γίνεται πάνω από μια φορά και ο Μαυρομάτης δεν το έκανε μια φορά στη ζωη του αυτό και πετύχανε να το τραβήξουν βίντεο το έχει ξανακάνει .Ότι επαναλαμβάνεται δεν είναι τύχη αυτό είναι αδιαμφισβήτητο.
 
Μην θεοποιείς όπλα ...

Μιλάμε για σταθερό στόχο Γιάννη.
Για τον Digweed καλό θα ήταν να σφάζαμε ένα φυσίγγι από αυτά που έριχνε να δούμε τι είχε μέσα ...

Απ ότι ακούς να μην πιστεύεις ΤΙΠΟΤΑ και από αυτά που βλέπεις τα ΜΙΣΑ. (Ειδικά κομμένα video να μην πιστεύεις επίσης ΤΙΠΟΤΑ !!!)
Έτσι λέει ο σοφός λαός.
Δε θεοποιω κανένα όπλο απλά γνωρίζω ότι όπως και οι άνθρωποι έτσι και κάποια όπλα έχουν μεγαλύτερες ικανότητες από κει και πέρα είναι θέμα του τι πιστεύει ο καθένας και αν έχει την ικανότητα να το διαπιστώσει ο ίδιος γιατί εάν δεν έχει ικανότητα να δουλέψει εκτός ορίων θα μένει με την αντίληψη ότι αφού εγώ δε μπορώ δεν μπορεί κανένας άρα όλοι λένε και δείχνουν ψεύτικα βίντεο και φώτο.
 
Εγώ πάλι στην πράξη το έχω διαπιστώσει ... θεωρητικά δυσκολεύομαι να το εξηγήσω !!!
Έχω χάσει παλαιότερα κάμποσους κοτσυφούς κυρίως, αλλά και τσίχλες, μέχρι που έκανα όρκο να μην ξανατουφεκίσω πουλί καθιστό !!!
Και όχι από κακή σκόπευση εννοείται, αλλά να βλέπεις να σκάει η τουφεκιά πάνω στα φύλλα σε ένα κύκλο με κέντρο το πουλί, κι αυτό να σηκώνεται αμέσως μετά και να φεύγει !!! Και κυρίως σε περιπτώσεις που το έβλεπες στο πλάι, προφίλ δηλαδή ...
Γι' αυτό, εκτός από τους λόγους που ανέφερες, σκέφτομαι ότι έχοντας κλειστές τις φτερούγες, τα μεγάλα φτερά επικαλύπτουν μερικώς το ένα το άλλο και δημιουργούν μια "ασπίδα", που σε οριακές αποστάσεις που τα σκάγια έχουν ήδη μειωμένη κινητική ενέργεια μειώνει ακόμη περισσότερο την διατρητική τους ικανότητα ...
Επειδή από παντα ημουν ειλικρινής...

Θα πω ότι όσο "θέαμα" μου προσφερει ενα χτυπημενο τσιχλοκοτσυφο στο φτερό άλλο τόσο κ στα καθιστά...

Δεν το επιδιωκω αλλά αν τυχει στον..δρομο μου είναι κάτι που δεν μπορω να αντισταθώ.....

Αμαρτια εξομολογουμένη ουκ εστι αμαρτια...

Τα ποσοστα επιτυχιας ειναι μεγάλα κ σπάνια θα λαθεψω...
Παντα με τσοκ 3-1 η 3 αναλόγως το όπλο..
Το θεωρω κάτι το ευκολο..

Βέβαια ελάχιστες φορές έχει τυχει να τουφεκισω στα 40μ...
Συνήθως οι αποστάσεις είναι πιο κοντινές..

Αυτό που χρειάζεται είναι αργή κ σταθερή επωμιση χωρίς βιασύνη, φοβουμενοι μήπως κ φυγει το θηραμα...
(Αν είναι να φυγει θα.. φυγει..)
Και γλυκό τράβηγμα της σκανδαλης, οχι απότομο κ νευρικό όπως ενδεχομένως θα κάναμε σε μια βιαστική μπηχτή τουφεκιά...
Η χρήση της ακιδας του οπλου κρίνεται απαραίτητη..
Κάποιος παλιος μου έλεγε ότι πρέπει να σκοπευεις κάτω από το θήραμα γιατι με το λάκτισμα του οπλου ανεβαίνει η τουφεκιά προς τα πάνω..
Για εμενα.......Κολοκύθια τούμπανα.......

Ακόμα κ σε "τυφλές" τουφεκιές δεν εχω προβλημα κ εννοώ τις περιπτωσεις που θα "χωθεί" η τσίχλα μέσα στην ελια κ εμεις θα ρίξουμε σε εκείνο ακριβώς το σημείο χωρίς να την βλέπουμε, μαζί με τα λιοφυλλα κ τα κλαδακια θα πεσει κ αυτή στο έδαφος...
Ακομα κ αν είναι κοντινή η απόσταση δεν θα την δουμε "χαλασμένη" γιατί μέρος των σκαγίων "κόβονται" από τις φουντες του δεντρου..

Είναι φορές που μόοοοολις ξεκιναει η σκανδαλη την διαδρομή της προς τα πισω το θήραμα σηκώνεται να φυγει με τα σκαγια να το προλαβενουν.....
 
Μην θεοποιείς όπλα ...

Μιλάμε για σταθερό στόχο Γιάννη.
Για τον Digweed καλό θα ήταν να σφάζαμε ένα φυσίγγι από αυτά που έριχνε να δούμε τι είχε μέσα ...

Απ ότι ακούς να μην πιστεύεις ΤΙΠΟΤΑ και από αυτά που βλέπεις τα ΜΙΣΑ. (Ειδικά κομμένα video να μην πιστεύεις επίσης ΤΙΠΟΤΑ !!!)
Έτσι λέει ο σοφός λαός.
Είπε ο σοφός λαός κ για κομμένα βίντεο❓‼️‼️μπράβο ο λαός...πολύ προχω‼️
 
Δισκάκι με διάμετρο 11cm στα 85m με φυσίγγι 28gr #7.5 (350 σκάγια) και με το κέντρο της τουφεκιά ΠΑΝΤΑ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΟΥ ΣΤΟΧΟΥ
έχει πιθανότητες να πάρει ένα σκάγι 48%
έχει πιθανότητες να πάρει δύο σκάγια 14%
έχει πιθανότητες να πάρει τρία σκάγια 3%
Όλα τα παραπάνω αν το φυσίγγι στα 85m βάζει 30 σκάγια στον κύκλο των 76cm.
Δεν μιλάω αν θα το σπάσει ...
Και το δισκάκι πάντα πλάκα για να δείχνει την μεγαλύτερη επιφάνειά του.

Αν το φυσίγγι στα 85m βάζει 50 σκάγια στον κύκλο των 76cm και με το κέντρο της τουφεκιά ΠΑΝΤΑ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΟΥ ΣΤΟΧΟΥ
έχει πιθανότητες να πάρει ένα σκάγι 65%
έχει πιθανότητες να πάρει δύο σκάγια 30%
έχει πιθανότητες να πάρει τρία σκάγια 10%

Αυτά είναι τα νούμερα.
Και δεν έριχνε στα 85m.
Κάνε ρε σε λέω κ κάνα κουμάντο για τα τζόκερ Λόττο‼️
 
Είναι πολύ σημαντική η κανη που βάλει το φυσίγγι ασχέτως εάν δε το παραδέχεστε πολλοί και νομίζετε ότι όλα είναι φυσίγγι αυτός είναι και ο λόγος που δεν πιστεύετε ότι εκτός την ικανότητα χρειάζεται και όπλο για να πετύχεις κάτι που για κάποιους απλά δεν μπορεί να γίνει,Και κάτι που γίνεται πάνω από μια φορά και ο Μαυρομάτης δεν το έκανε μια φορά στη ζωη του αυτό και πετύχανε να το τραβήξουν βίντεο το έχει ξανακάνει .Ότι επαναλαμβάνεται δεν είναι τύχη αυτό είναι αδιαμφισβήτητο.

Δε θεοποιω κανένα όπλο απλά γνωρίζω ότι όπως και οι άνθρωποι έτσι και κάποια όπλα έχουν μεγαλύτερες ικανότητες από κει και πέρα είναι θέμα του τι πιστεύει ο καθένας και αν έχει την ικανότητα να το διαπιστώσει ο ίδιος γιατί εάν δεν έχει ικανότητα να δουλέψει εκτός ορίων θα μένει με την αντίληψη ότι αφού εγώ δε μπορώ δεν μπορεί κανένας άρα όλοι λένε και δείχνουν ψεύτικα βίντεο και φώτο.

Ενα θελω να μου πεις....Πιστευεις οτι με αυτα τα φυσιγγια ο Μαυροματης στις 10 βολες εσπασε 7 δισκακια
στα 85 μετρα ???

Σε ξανα ρωταω γιατι δεν μου απαντησες...φιλε !!!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top