Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Ο Τομ ήταν ζογκλέρ ας το πούμε ετσι και δεν ασχολούνταν με τουφεκιες μακρινών αποστάσεων , μην με παρεξηγήσει κανείς δεν βάζω ταμπέλες σε κούτελο η στο πέτο αλλά αν εριχνε κάποιο όπλο τα χιλιάδες φυσιγγια που έριξε με αυτό το όπλο θα γυρεύαμε πιρακια, κλείστρα , κτλ
Δεν μιλάμε για αξιοπιστία μηχανισμού αυτό είναι δεδομένο ότι η benelli βρίσκεται μακράν μπροστά.Μιλαμε γυα βλητιηες δοκιμές και ικανότητες όπλων όταν ρίχνεις σε πιατακια στα 15 /20 μέτρα δεν υπάρχουν ικανότητες όπλου υπάρχουν ικανότητες ανθρώπου
 
Δεν μιλάμε για αξιοπιστία μηχανισμού αυτό είναι δεδομένο ότι η benelli βρίσκεται μακράν μπροστά.Μιλαμε γυα βλητιηες δοκιμές και ικανότητες όπλων όταν ρίχνεις σε πιατακια στα 15 /20 μέτρα δεν υπάρχουν ικανότητες όπλου υπάρχουν ικανότητες ανθρώπου

Γιαννη μου.....τρια πραγματα χρειαζονται για εχεις επιτυχιες στην σκοποβολη...
Ικανοτητα σκοπευσης
Καλο οπλο
Καλο φυσιγγιο...
Οποιο απο αυτα τα τρια δεν ειναι σωστο....Το σπασιμο των πιατων παει περιπατο !!!
Στην περιπτωση του Μαυροματη ( για μενα ) εχουμε ικανοτητα σκοπευσης....καλο οπλο....αλλα φυσιγγιο
που δεν ειχε αυτες τις δυνατοτητες για σπασει δισκακια στα 85 μετρα...
Στα μετρα που εδειξε ποιο πανω ο Βασιλης gvp900 ναι εκει τα εσπαγε...
Και δεν ειμαι απο αυτους που λενε....δεν μπορω εγω...δεν μπορει κανεις !!!

Δεν ξερω απο οπλα....αλλα ξερω λιγουλακι απο φυσιγγια φιλε...και το φυσιγγιο που εριχνε δεν εχει
αυτες τις δυνατοτητες που εδειχναν στο βιντεο....
Αλλωστε σας εδειξα τις ικανοτητες του στις δοκιμες μου....Τα 85 πραγματικα μετρα για αυτα τα φυσιγγια
ειναι παρα πολλαααα φιλε!!!!
Δεν αμφισβητησα ποτε τις ικανοτητες του Μαυροματη ....το φυσιγγιο ηταν ''λιγο''.... και 7 στα 10
δεν γινονται ουτε με ταμα στην Παναγιά !!
Εαν κανω λαθος....ας μου δωσει καποιος αποδειξεις ...Τα βιντεο δεν τα πιστευω.

Δωστε μου μαρκα -τυπο φυσιγγιου που ριχνουν καταξιωμενοι σκοπευτες του εξωτερικου να τα αγορασω
να τα ριξω και τα συγκρινουμε με αυτα που εριχνε ο Μαυροματης !!
 
Last edited:
Δεν αντιλέγω ότι μπορεί τα μέτρα να μην είναι αυτά που αναφέρονται διότι και εμένα μου φαινονται πολλά αυτά τα μέτρα αλλά έχω δει να σκοτώνονται που πια σε πολλά πραγματικά μέτρα και μιλάω για 60/70 και παραπάνω με απλά φυσίγγια από κάποιους που είχαν την ικανότητα να τραβούν εκεί και να βρίσκουν τις προσκοπευσεις που χρειαζόταν γι'αυτό παρόλο που είναι δύσκολο δε το θεωρώ αδύνατο ειδικά από ανθρώπους που κοιμούνται και ξυπνάνε με ένα ντουφέκι αγκαλιά και έχουν ρίξει καράβια φυσιγγίων
 
μιλάω για 60/70 και παραπάνω με απλά φυσίγγια από κάποιους που είχαν την ικανότητα να τραβούν εκεί και να βρίσκουν τις προσκοπευσεις που χρειαζόταν γι'αυτό παρόλο που είναι δύσκολο δε το θεωρώ αδύνατο ειδικά από ανθρώπους που κοιμούνται και ξυπνάνε με ένα ντουφέκι αγκαλιά και έχουν ρίξει καράβια φυσιγγίων
Συμφωνώ, με το κατάλληλο φυσιγγι όλα γίνονται.
 
Δεν αντιλέγω ότι μπορεί τα μέτρα να μην είναι αυτά που αναφέρονται διότι και εμένα μου φαινονται πολλά αυτά τα μέτρα αλλά έχω δει να σκοτώνονται που πια σε πολλά πραγματικά μέτρα και μιλάω για 60/70 και παραπάνω με απλά φυσίγγια από κάποιους που είχαν την ικανότητα να τραβούν εκεί και να βρίσκουν τις προσκοπευσεις που χρειαζόταν γι'αυτό παρόλο που είναι δύσκολο δε το θεωρώ αδύνατο ειδικά από ανθρώπους που κοιμούνται και ξυπνάνε με ένα ντουφέκι αγκαλιά και έχουν ρίξει καράβια φυσιγγίων

Αλλο τα 60 αλλο τα 70 αλλο τα 85 μετρα Γιαννη μου .!!!!
Αυτο που εχω διαπιστωσει....οχι μονο στο κυνηγι.....αλλα και μεσα απο τις δοκιμες μου.... μετα τα 50 μετρα σε
καθε μετρο +....αλλαζουν ΟΛΑ....στην αποδοση των φυσιγγιων...
Στα 50 μετρα σημαδευεις στο κεντρο του στοχου.....και στα 85 μετρα σημαδευα 1,30 ενα μετρο και 30
εκατοστα ποιο ψηλα απο το κεντρο του στοχου....!!!
Ασχετος δεν εισαι...και καταλαβαινεις γιατι πραγμα μιλαμε φιλε !!!
 
Δεν μιλάμε για αξιοπιστία μηχανισμού αυτό είναι δεδομένο ότι η benelli βρίσκεται μακράν μπροστά.Μιλαμε γυα βλητιηες δοκιμές και ικανότητες όπλων όταν ρίχνεις σε πιατακια στα 15 /20 μέτρα δεν υπάρχουν ικανότητες όπλου υπάρχουν ικανότητες ανθρώπου
Εσυ Γιάννη νομίζεις αν εριχνε με μια power bore θα εριχνε ο Τομ διαφορετικα ? Μήπως οι άυλοι από 18,2 μέχρι 18,4 δεν έβγαζαν και δεν βγάζουν καλές τουφεκιες , η νοοτροπία που υπάρχει για τις καννες της μπενελι και μεταφέρεται από στόμα σε στόμα σαν καραμέλα με αφήνει παγερά αδιάφορο . Αυτογεμη έχω και από τις δυο μεγάλες εταιρείες και κατά καιρούς έχω κυνηγήσει και με άλλες όπως και με θρυλικά αυτογεμη ας πούμε . Δυστηχως ο Έλληνας και βάζω και τον εαυτό μου μέσα θεωρεί καλυτερο αυτό που κρατάει ο ίδιος στα χερια του η έχει μέσα στην ντουλάπα .
 
Εσυ Γιάννη νομίζεις αν εριχνε με μια power bore θα εριχνε ο Τομ διαφορετικα ? Μήπως οι άυλοι από 18,2 μέχρι 18,4 δεν έβγαζαν και δεν βγάζουν καλές τουφεκιες , η νοοτροπία που υπάρχει για τις καννες της μπενελι και μεταφέρεται από στόμα σε στόμα σαν καραμέλα με αφήνει παγερά αδιάφορο . Αυτογεμη έχω και από τις δυο μεγάλες εταιρείες και κατά καιρούς έχω κυνηγήσει και με άλλες όπως και με θρυλικά αυτογεμη ας πούμε . Δυστηχως ο Έλληνας και βάζω και τον εαυτό μου μέσα θεωρεί καλυτερο αυτό που κρατάει ο ίδιος στα χερια του η έχει μέσα στην ντουλάπα .
Εγώ όχι πάντως δε θεωρώ καλύτερο ότι έχω .Και έχω γράψει πιο αξιόπιστο όπλο είναι η benelli ο συνδυασμός αξιοπιστία και απόδοση είναι η Μπερέτα βλητική απόδοση σε αυτογεμη η Remington.Παντα σε σύνολο κυνηγετικών βολών και συνθηκών και με εμπορικό φυσίγγι και τα γράφω και έχοντας περάσει από τα χέρια μου όλα τα παραπάνω αλλά και συλλέγοντας πληροφορίες από έμπιστους φίλους και σκοπευτές
 
Δοκιμασα τα νεα σεταπ του λαγου με την MG2 που την γουσταρω πολυ....και την εχω μετα την Τεκνα...
Δεν μου χαλαει χατιρια...αν και σημερα με προβληματισε λιγο...δεν ξερω ποιο σεταπ να αφησω
'' μεταξεταστεο''...και ΄ή να το ξανα δοκιμασω...ή να το απορριψω...

Σε γενικες γραμμες καλα πηγαν ( για τα γουστα μου ) αν ηταν και λιγο καλυτερα δεν θα με ενοχλουσε...
Καποια σιγουρα θελουν επανεξεταση ...και ''ρετουσαρισμα''...να ομορφυνουν λιγο .

Τα ανεβαζω...και τα συμπερασματα σας καλοδουχουμενα οποια και αν ειναι αυτα !!:)

Στα 35 μετρα ολες οι βολες με 3*αστρα του ΒΟΙΤΟ.

εικόνα_Viber_2023-05-14_16-30-14-541.jpg
Αυτο θα το ηθελα με αυτην την ταχυτητα στο 80%+...δεν μου εκανε το χατιρι .

εικόνα_Viber_2023-05-14_16-33-33-751.jpg
Αυτο καλυτερο απο συγκεντρωση....Εαν ειχε και ενα V1,5-410m/s θα ειχε αξιοπρεπεια..

Παμε στα Ν4 +Ν1 σε στρωσεις....και αυτο εμεινε μεταξεταστεο απο ταχυτητα...

εικόνα_Viber_2023-05-14_16-34-18-688.jpg
Και ενα σε 12/76 καλυκα....και δεν ξερω εαν θελει λιγο ρετουσαρισμα...να περασει στο 85% για να εχει ανετα
ενα 68-70% στα 50 μετρα οπως το εχω με την ΤΕΚΝΑ.

εικόνα_Viber_2023-05-14_16-35-30-282.jpg
εικόνα_Viber_2023-05-14_16-36-30-036.jpg

Ευτυχως εχουμε καιρο μεχρι την εναρξη...... :)
 
Εγώ Νικο...μια χαρά τις βλέπω...ντουφεκιές για ανοιχτά λαγοκαρτέρια...

Οι κάτω από 400μ/δ είναι για την έναρξη με τις υψηλές θερμοκρασίες...που θα ανέβουν σε ταχύτητα και θα πέσουν ελαφρώς οι συγκεντρώσεις...
Και οι πάνω από 400 μ/δ για μετά τον Οκτώβρη που θα πέσουν ελαφρώς σε ταχύτητες και θα ανέβουν λίγο και οι συγκεντρώσεις...
 
Εγώ Νικο...μια χαρά τις βλέπω...ντουφεκιές για ανοιχτά λαγοκαρτέρια...

Οι κάτω από 400μ/δ είναι για την έναρξη με τις υψηλές θερμοκρασίες...που θα ανέβουν σε ταχύτητα και θα πέσουν ελαφρώς οι συγκεντρώσεις...
Και οι πάνω από 400 μ/δ για μετά τον Οκτώβρη που θα πέσουν ελαφρώς σε ταχύτητες και θα ανέβουν λίγο και οι συγκεντρώσεις...

Ναι βρε Σπυρο μου...δικιο εχεις !!
Ισως να το λες για αυτο που λεω το αφησα ''μεταξεταστεο'' απο ταχυτητα...και στο λεω παλι οτι εχεις
δικιο...για αρχες σεζον θα δουλεψει.....Αλλα απο την ''αλλη'' να εχεις 2 σεταπ για τον λαγο...??

Ανοιχτα λαγοκαρτερια....εννοεις να εχουν μετρα...
Να σου πω το σκεπτικο μου...και με αυτο στηνω και τα φυσιγγια μου.... Τα φτιαχνω το κατα δυναμιν..... οσο
ποιο συγκεντρωτικα γινεται με νορμαλ βυσματα...Θελω να ''κοβουν'' μετρα....
Για κοντα εχω την επιλογη των τσοκ....Βαζω κυλινδρο και τα ανοιγω....
Νιωθω ''ασφαλεια'' ετσι οπως τα κλεινω...με 3* συνηθως κυνηγαω...και εαν μου κανει ''τσαλιμια'' ο λαγος
στα 40 μετρα...εαν σημαδεψω σωστα λυτρωμο δεν εχει....αυτο εναι το σκεπτικο μου...καλυτερα να παρει
10 σκαγια παρα 5...!!!
Τωρα στα πολυ ανοιχτα λαγοκαρτερια....δλδ 50 + μετρα.....Απο την μια δεν σηκωνω οπλο....απο την αλλη
εχω και τον ''νου μου'' εχω φουλ τσοκ και 48+2 αλευρι δλδ 50 γραμ. - Ν3....και ΑΝ σηκωσω οπλο...να ξερω οτι αστοχησα και οχι οτι με ''κρεμασε'' το φυσιγγιο..!!! :)
 
Δοκιμασα τα νεα σεταπ του λαγου με την MG2 που την γουσταρω πολυ....και την εχω μετα την Τεκνα...
Δεν μου χαλαει χατιρια...αν και σημερα με προβληματισε λιγο...δεν ξερω ποιο σεταπ να αφησω
'' μεταξεταστεο''...και ΄ή να το ξανα δοκιμασω...ή να το απορριψω...

Σε γενικες γραμμες καλα πηγαν ( για τα γουστα μου ) αν ηταν και λιγο καλυτερα δεν θα με ενοχλουσε...
Καποια σιγουρα θελουν επανεξεταση ...και ''ρετουσαρισμα''...να ομορφυνουν λιγο .

Τα ανεβαζω...και τα συμπερασματα σας καλοδουχουμενα οποια και αν ειναι αυτα !!:)

Στα 35 μετρα ολες οι βολες με 3*αστρα του ΒΟΙΤΟ.

View attachment 72075
Αυτο θα το ηθελα με αυτην την ταχυτητα στο 80%+...δεν μου εκανε το χατιρι .

View attachment 72076
Αυτο καλυτερο απο συγκεντρωση....Εαν ειχε και ενα V1,5-410m/s θα ειχε αξιοπρεπεια..

Παμε στα Ν4 +Ν1 σε στρωσεις....και αυτο εμεινε μεταξεταστεο απο ταχυτητα...

View attachment 72077
Και ενα σε 12/76 καλυκα....και δεν ξερω εαν θελει λιγο ρετουσαρισμα...να περασει στο 85% για να εχει ανετα
ενα 68-70% στα 50 μετρα οπως το εχω με την ΤΕΚΝΑ.

View attachment 72078
View attachment 72079

Ευτυχως εχουμε καιρο μεχρι την εναρξη...... :)

Η πρώτη τουφεκια με το 77% εγώ την θεωρώ πολύ καλή. Τουφεκια τσάντας. Με πολύ ωραία αποτύπωση. Και το 411μ/δ δεν είναι και λίγο.
 
Η πρώτη τουφεκια με το 77% εγώ την θεωρώ πολύ καλή. Τουφεκια τσάντας. Με πολύ ωραία αποτύπωση. Και το 411μ/δ δεν είναι και λίγο.

Εαν τον πεταλωσεις.....και αρχισεις τα ''καντηλια''.....εμενα θα πιασει πονοκεφαλος.... :D Ασε λοιπον να τα
κανω εγω οπως γουσταρω....και να ειμαι σιγουρος....και οταν αστοχεις....να πιανει εσενα ο πονοκεφαλος !!:D

Σταματη ειναι σε ρελι....και δεν ειναι ''σκληρες'' τουφεκιες....αυτο το καλο εχουν φιλε !!!!:)
 
Εαν τον πεταλωσεις.....και αρχισεις τα ''καντηλια''.....εμενα θα πιασει πονοκεφαλος.... :D Ασε λοιπον να τα
κανω εγω οπως γουσταρω....και να ειμαι σιγουρος....και οταν αστοχεις....να πιανει εσενα ο πονοκεφαλος !!:D

Σταματη ειναι σε ρελι....και δεν ειναι ''σκληρες'' τουφεκιες....αυτο το καλο εχουν φιλε !!!!:)

Ίσως επειδή είναι με ρελι έχει τόσο ωραία απλωμένα τα σκάγια
 
Ναι βρε Σπυρο μου...δικιο εχεις !!
Ισως να το λες για αυτο που λεω το αφησα ''μεταξεταστεο'' απο ταχυτητα...και στο λεω παλι οτι εχεις
δικιο...για αρχες σεζον θα δουλεψει.....Αλλα απο την ''αλλη'' να εχεις 2 σεταπ για τον λαγο...??

Ανοιχτα λαγοκαρτερια....εννοεις να εχουν μετρα...
Να σου πω το σκεπτικο μου...και με αυτο στηνω και τα φυσιγγια μου.... Τα φτιαχνω το κατα δυναμιν..... οσο
ποιο συγκεντρωτικα γινεται με νορμαλ βυσματα...Θελω να ''κοβουν'' μετρα....
Για κοντα εχω την επιλογη των τσοκ....Βαζω κυλινδρο και τα ανοιγω....
Νιωθω ''ασφαλεια'' ετσι οπως τα κλεινω...με 3* συνηθως κυνηγαω...και εαν μου κανει ''τσαλιμια'' ο λαγος
στα 40 μετρα...εαν σημαδεψω σωστα λυτρωμο δεν εχει....αυτο εναι το σκεπτικο μου...καλυτερα να παρει
10 σκαγια παρα 5...!!!
Τωρα στα πολυ ανοιχτα λαγοκαρτερια....δλδ 50 + μετρα.....Απο την μια δεν σηκωνω οπλο....απο την αλλη
εχω και τον ''νου μου'' εχω φουλ τσοκ και 48+2 αλευρι δλδ 50 γραμ. - Ν3....και ΑΝ σηκωσω οπλο...να ξερω οτι αστοχησα και οχι οτι με ''κρεμασε'' το φυσιγγιο..!!! :)
Εννοείτε....οσα ξέρει ο νοικοκύρης λέει ο λαός...

Οσο αφορά τα 2 σεταπ ειδικά για το λαγό...γιατί να είναι πρόβλημα...
Ακόμα και 3...ένα για έναρξη, ένα για Φθινόπωρο-Χειμώνα με νορμάλ συνθήκες και ένα για σκληρές συνθήκες χειμώνα, το καθένα να δώσει το μέγιστο στις συνθήκες που θα χρησιμοποιηθεί...
Αν μιλάμε και για τρόπο κυνηγιού που μπορεί να προκύψει...καβάλα, κλειστά καρτέρια (ντουφεκιές μέχρι 30μ. ), ανοιχτά καρτέρια (από 35 μ. μέχρι όπου έχει ο καθένας χέρια)...εκεί να δεις σεταπ που μπορείς να βγάλεις...

Προσωπικά είναι και μια παράμετρο της ιδιογόμωσης που μου αρέσει...να έχω (ή να προσπαθώ να έχω) το μεγαλύτερο βλητικό όφελος, ανάλογα το θήραμα και τις εδαφοκλιματολογικες συνθήκες που θα το κυνηγήσω...
Τώρα με τα τσοκ έχουν απλοποιηθεί κάπως τα πράγματα...κάποιοι λίγοι βέβαια έχουμε μείνει πιο παραδοσιακοί, ''πιστοί'' στα σταθερά τσοκ και ρυθμίζουμε τη βολή με το φυσίγγιο...

Τα φυσίγγια σου, έτσι όπως τα βλέπω, ακόμα και με 5* τσοκ δε νομίζω να ανοίξουν και πολύ -τουλάχιστο μεχρι τα 25μ- που είναι μια μέση κυνηγετική αποστάση με το μεγαλύτερο ποσοστό βολών στο κυνήγι...

Εσυ βέβαια ξέρεις καλύτερα τα φυσίγγια σου και τον τοπο-τροπο που κυνηγάς...και όπως λες αυτό που σε κάνει να νοιώθεις σίγουρος και σου δίνει αυτοπεποίθηση, είναι το καλύτερο φυσίγγιο του κόσμου...

Πάντως εμένα μου αρέσουν τα φυσίγγια σου...αντε να τσιμπήσεις λίγο σε ταχύτητα αυτό με τα 389 μ/δ....ψυχολογικά πιο πολύ...γιατί να ξέρεις τα φυσίγγια εμπορίου που άφησαν εποχή στα λαγοτόπια, αυτή την ταχύτητα πανω-κατω ειχαν, με καλή ποιότητα σκαγιών βέβαια...
 
Last edited:
Status
Not open for further replies.
Back
Top