Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Εννοείτε....οσα ξέρει ο νοικοκύρης λέει ο λαός...

Οσο αφορά τα 2 σεταπ ειδικά για το λαγό...γιατί να είναι πρόβλημα...
Ακόμα και 3...ένα για έναρξη, ένα για Φθινόπωρο-Χειμώνα με νορμάλ συνθήκες και ένα για σκληρές συνθήκες χειμώνα, το καθένα να δώσει το μέγιστο στις συνθήκες που θα χρησιμοποιηθεί...
Αν μιλάμε και για τρόπο κυνηγιού που μπορεί να προκύψει...καβάλα, κλειστά καρτέρια (ντουφεκιές μέχρι 30μ. ), ανοιχτά καρτέρια (από 35 μ. μέχρι όπου έχει ο καθένας χέρια)...εκεί να δεις σεταπ που μπορείς να βγάλεις...

Προσωπικά είναι και μια παράμετρο της ιδιογόμωσης που μου αρέσει...να έχω (ή να προσπαθώ να έχω) το μεγαλύτερο βλητικό όφελος, ανάλογα το θήραμα και τις εδαφοκλιματολογικες συνθήκες που θα το κυνηγήσω...
Τώρα με τα τσοκ έχουν απλοποιηθεί κάπως τα πράγματα...κάποιοι λίγοι βέβαια έχουμε μείνει πιο παραδοσιακοί, ''πιστοί'' στα σταθερά τσοκ και ρυθμίζουμε τη βολή με το φυσίγγιο...

Τα φυσίγγια σου, έτσι όπως τα βλέπω, ακόμα και με 5* τσοκ δε νομίζω να ανοίξουν και πολύ -τουλάχιστο μεχρι τα 25μ- που είναι μια μέση κυνηγετική αποστάση με το μεγαλύτερο ποσοστό βολών στο κυνήγι...

Εσυ βέβαια ξέρεις καλύτερα τα φυσίγγια σου και τον τοπο-τροπο που κυνηγάς...και όπως λες αυτό που σε κάνει να νοιώθεις σίγουρος και σου δίνει αυτοπεποίθηση, είναι το καλύτερο φυσίγγιο του κόσμου...

Πάντως εμένα μου αρέσουν τα φυσίγγια σου...αντε να τσιμπήσεις λίγο σε ταχύτητα αυτό με τα 389 μ/δ....ψυχολογικά πιο πολύ...γιατί να ξέρεις τα φυσίγγια εμπορίου που άφησαν εποχή στα λαγοτόπια, αυτή την ταχύτητα πανω-κατω ειχαν, με καλή ποιότητα σκαγιών βέβαια...

Ναι οπως τα λες...
Εγω παντα στο ποστο ειμαι στημενος ....και ετσι φτιαχνω αυτα που ριχνω .....
Εχω και ''καλοκαιρινα'' σεταπ....Αλλα αντε τωρα να χαρισεις....και ο φιλος να τα μπερδεψει...με χειμερινα
ή το αντιθετο...θα γινει ενα μπαχαλο...
Τωρα για αυτους που πανε καβαλα στα σκυλια και εχουν σταθερο τσοκ...και για αυτους εχω σεταπ.. που
πιστευω απο τα 20 μετρα μεχρι και 35....με το ιδιο φυσιγγιο και τσοκ ο λαγος δεν γλυτωνει...
Τωρα βεβαια δεν μπορεις να τα καλυψεις ολα με φυσιγγιο.....Αλλωστε εχεις και αλλα δυο φυσιγγια στην
αποθηκη του οπλου...

εικόνα_Viber_2021-01-07_20-09-01.jpg
εικόνα_Viber_2021-01-07_20-09-49.jpg
Ο στοχος ειναι 1,60χ1,25...και το ανοιγμα της τουφεκιας το υπολογιζω στα 80- 90 εκατοστα ανοιγμα...
Εαν λοιπον αστοχησει....ειναι θεμα ψυχραιμιας παρα φυσιγγιου...
Ενα ειναι σιγουρο....ολα τα γουστα δεν μπορεις να τα καλυψεις....Αυτο ειναι δεδομενο !!! :)
 
Δειτε και μια μια δοκιμη με επωνυμα b&p σε Ν7+ Ν4 ....

εικόνα_Viber_2023-05-14_21-16-45-864.jpg
εικόνα_Viber_2021-01-11_12-20-47.jpg
εικόνα_Viber_2021-01-11_12-15-52.jpg
εικόνα_Viber_2021-01-11_12-16-03.jpg

Αυτες οι τουφεκιες....για μενα ειναι για σκουπιδια....και αλλοι πινουν νερο στο ονομα τους...
Τα γουστα των κυνηγων....διαφερουν....ο καθε ενας μας εχει τα ''θελω'' του...και πολυ καλα κανει !!! :)
 
Δειτε και μια μια δοκιμη με επωνυμα b&p σε Ν7+ Ν4 ....

View attachment 72088
View attachment 72089
View attachment 72090
View attachment 72091

Αυτες οι τουφεκιες....για μενα ειναι για σκουπιδια....και αλλοι πινουν νερο στο ονομα τους...
Τα γουστα των κυνηγων....διαφερουν....ο καθε ενας μας εχει τα ''θελω'' του...και πολυ καλα κανει !!!
Δεν πέφτει με αυτή την ντουφέκια θείο?
 
Last edited:
Δειτε και μια μια δοκιμη με επωνυμα b&p σε Ν7+ Ν4 ....

View attachment 72088
View attachment 72089
View attachment 72090
View attachment 72091

Αυτες οι τουφεκιες....για μενα ειναι για σκουπιδια....και αλλοι πινουν νερο στο ονομα τους...
Τα γουστα των κυνηγων....διαφερουν....ο καθε ενας μας εχει τα ''θελω'' του...και πολυ καλα κανει !!! :)
Εμ έτσι είναι άλλοι την βγάζουν με Ζαγόρι κ άλλοι με θεεεεεεωνη‼️Καρδίτσα όλε‼️ρημαξαμε τα βραβεία ουλα‼️
 
Δοκιμασα τα νεα σεταπ του λαγου με την MG2 που την γουσταρω πολυ....και την εχω μετα την Τεκνα...
Δεν μου χαλαει χατιρια...αν και σημερα με προβληματισε λιγο...δεν ξερω ποιο σεταπ να αφησω
'' μεταξεταστεο''...και ΄ή να το ξανα δοκιμασω...ή να το απορριψω...

Σε γενικες γραμμες καλα πηγαν ( για τα γουστα μου ) αν ηταν και λιγο καλυτερα δεν θα με ενοχλουσε...
Καποια σιγουρα θελουν επανεξεταση ...και ''ρετουσαρισμα''...να ομορφυνουν λιγο .

Τα ανεβαζω...και τα συμπερασματα σας καλοδουχουμενα οποια και αν ειναι αυτα !!:)

Στα 35 μετρα ολες οι βολες με 3*αστρα του ΒΟΙΤΟ.

View attachment 72075
Αυτο θα το ηθελα με αυτην την ταχυτητα στο 80%+...δεν μου εκανε το χατιρι .

View attachment 72076
Αυτο καλυτερο απο συγκεντρωση....Εαν ειχε και ενα V1,5-410m/s θα ειχε αξιοπρεπεια..

Παμε στα Ν4 +Ν1 σε στρωσεις....και αυτο εμεινε μεταξεταστεο απο ταχυτητα...

View attachment 72077
Και ενα σε 12/76 καλυκα....και δεν ξερω εαν θελει λιγο ρετουσαρισμα...να περασει στο 85% για να εχει ανετα
ενα 68-70% στα 50 μετρα οπως το εχω με την ΤΕΚΝΑ.

View attachment 72078
View attachment 72079

Ευτυχως εχουμε καιρο μεχρι την εναρξη...... :)
Η mg2, απ΄ ότι μας έχει συνηθίσει, είναι μια πυρίτιδα που βγάζει σχετικά μεγάλες αρχικές ταχύτητες, χωρίς δυσκολία. Τα φυσίγγια που είναι κλεισμένα σε 12/70, για την συγκεκριμένη πυρίτιδα και χειμώνα, θεωρώ ότι κάτι τους λείπει και θέλουν επιπλέον μελέτη. Το 12/76, νομίζω είναι ΟΚ. Νίκο τα δύο πρώτα 38+1,5 με τον αποσπώμενο πάτο, είναι διαφορετικά?
 
Η mg2, απ΄ ότι μας έχει συνηθίσει, είναι μια πυρίτιδα που βγάζει σχετικά μεγάλες αρχικές ταχύτητες, χωρίς δυσκολία. Τα φυσίγγια που είναι κλεισμένα σε 12/70, για την συγκεκριμένη πυρίτιδα και χειμώνα, θεωρώ ότι κάτι τους λείπει και θέλουν επιπλέον μελέτη. Το 12/76, νομίζω είναι ΟΚ. Νίκο τα δύο πρώτα 38+1,5 με τον αποσπώμενο πάτο, είναι διαφορετικά?

Βασιλη μου....μιλαμε για 44 γραμμαρια σκαγια και σε ρελι...!!!
Μην τα μπερδευεις με αστεροειδες κλεισιμο...αυτο οσον αφορα τις ταχυτητες..
Ο αποσπωμενος ειναι με γνησια μαλλινη + ποτηρι...
Και Ν4+Ν1 με βυσμα φιλε !!!
 
Νίκο, για τα 38άρια λέω.

Ναι...με αποσπωμενο πατο με μαλλινη και ΔΥΟ....
Το V1,5-411m/s το θεωρω οκ για ρελι....Το αλλο το ειχα ''χαμηλα''....γι'αυτο και δεν εδωσε ταχυτητα..αν και
δεν ειναι για τα ''σκουπιδια''.....με 395μ/δ.
38+1,5= 39,5 γραμμαρια δεν ειναι λιγα Βασιλη μου !!
 
Ωπα....εγω δεν αμφισβητω τις ικανοτητες του σκοπευτη....τα φυσιγγια που δοκιμασα πιστευω οτι δεν εχουν
αυτα τα μετρα....
Ιδιογομωτης εισαι....πιστευεις οτι με αυτα τα φυσιγγια ο οποιος σκοπευτης να κανει με 10 βολες εχει
7 στα 10 στα 85 μετρα ??
Καλημέρα κ.Νίκο, θα σας απαντήσω λίγο πολύπλευρα!
1. Ως απλός σκοπευτής παρατηρητής. Βλέπω τον καλύτερο Έλληνα σκοπευτή με το καλύτερο ελληνικό σκοπευτικό φυσίγγιο με νούμερο σκαγιών όπου μπορεί να σπάσει το πιάτο και ένα από τα καλύτερα σκοπευτικά τουφέκια να κάνει σύμφωνα με το βίντεο αυτά που βλέπουμε. Σε γήπεδα fitasc sporting στο εξωτερικό έχω δει αρκετές φορές σε αυτά τα μέτρα σκοπευτές χαμηλότερου επιπέδου από ότι ο Νίκος, να σπάνε δισκάκια με απλά φυσίγγια και αντίστοιχα όπλα σε ικανοποιητικό ποσοστό. Άρα γιατί να μην το πιστέψω! Όμως εδώ έχουμε μια αμφισβήτηση ως προς τα μέτρα, τόσο από έναν καταξιωμένο σκοπευτή όσο και από γνώστες του συγκεκριμένου χώρου όπου έλαβε μέρος το γεγονός και επίσης από την επεξεργασία της κάμερας που δείχνει ότι ήταν πιο κοντά.
Άρα έχουμε ένα αληθινό γεγονός σε λίγο πιο κοντινή απόσταση.
2. Ως ενεργός αθλητής αγώνων, όχι σκοποβολής. Βλέπω ένα γεγονός που έλαβε χώρα, χωρίς αμφισβήτηση και το μόνο που με ενδιαφέρει είναι να το φθάσω ή καλύτερα να το ξεπεράσω! Το αν ο άλλος αθλητής ήταν ντοπέ ή πειραγμένοι χρόνοι, μέτρα κτλ. Ποσός με ενδιαφέρουν!
3. Ως ιδιογομωτής που με ρωτάτε. Σίγουρα βλέπω την δική σας δοκιμή, γιατί δεν έχουμε δει άλλη ή καλύτερα του Νίκου το όπλο, φτωχή σε συγκέντρωση και με μεγάλη δυσκολία ως προς το ποσοστό να επιφέρει το ανάλογο αποτέλεσμα. Το αν εσείς βέβαια κρίνεται αυστηρά τα εμπορικά φυσίγγια ή έχετε κάποια άλλα κριτήρια για να αξιολογείται το κάθε φυσίγγιο και δοκιμή σε αντίθεση με εμάς ή με έμενα καλύτερα, δεν είναι του παρόντος!
 
Καλημέρα κ.Νίκο, θα σας απαντήσω λίγο πολύπλευρα!
1. Ως απλός σκοπευτής παρατηρητής. Βλέπω τον καλύτερο Έλληνα σκοπευτή με το καλύτερο ελληνικό σκοπευτικό φυσίγγιο με νούμερο σκαγιών όπου μπορεί να σπάσει το πιάτο και ένα από τα καλύτερα σκοπευτικά τουφέκια να κάνει σύμφωνα με το βίντεο αυτά που βλέπουμε. Σε γήπεδα fitasc sporting στο εξωτερικό έχω δει αρκετές φορές σε αυτά τα μέτρα σκοπευτές χαμηλότερου επιπέδου από ότι ο Νίκος, να σπάνε δισκάκια με απλά φυσίγγια και αντίστοιχα όπλα σε ικανοποιητικό ποσοστό. Άρα γιατί να μην το πιστέψω! Όμως εδώ έχουμε μια αμφισβήτηση ως προς τα μέτρα, τόσο από έναν καταξιωμένο σκοπευτή όσο και από γνώστες του συγκεκριμένου χώρου όπου έλαβε μέρος το γεγονός και επίσης από την επεξεργασία της κάμερας που δείχνει ότι ήταν πιο κοντά.
Άρα έχουμε ένα αληθινό γεγονός σε λίγο πιο κοντινή απόσταση.
2. Ως ενεργός αθλητής αγώνων, όχι σκοποβολής. Βλέπω ένα γεγονός που έλαβε χώρα, χωρίς αμφισβήτηση και το μόνο που με ενδιαφέρει είναι να το φθάσω ή καλύτερα να το ξεπεράσω! Το αν ο άλλος αθλητής ήταν ντοπέ ή πειραγμένοι χρόνοι, μέτρα κτλ. Ποσός με ενδιαφέρουν!
3. Ως ιδιογομωτής που με ρωτάτε. Σίγουρα βλέπω την δική σας δοκιμή, γιατί δεν έχουμε δει άλλη ή καλύτερα του Νίκου το όπλο, φτωχή σε συγκέντρωση και με μεγάλη δυσκολία ως προς το ποσοστό να επιφέρει το ανάλογο αποτέλεσμα. Το αν εσείς βέβαια κρίνεται αυστηρά τα εμπορικά φυσίγγια ή έχετε κάποια άλλα κριτήρια για να αξιολογείται το κάθε φυσίγγιο και δοκιμή σε αντίθεση με εμάς ή με έμενα καλύτερα, δεν είναι του παρόντος!

Οπως γραφω .....δεν αμφισβητω τις ικανοτητες του Μαυροματη...
Αναφαιρετο δικαιωμα του καθε ενος να εχει τα δικα του συμπερασματα....

Εσενα σε επεισε οτι αυτο το φυσιγγιο μπορει να σπασει στις 10 βολες 7 δισκακια στα 85 μετρα .Εμενα οχι...

Τωρα εαν το οπλο του Μαυροματη μεταμορφωνει τα φυσιγγια δεν το γνωριζω...

Εγω εριχνα με φουλ τσοκ και ο Μαυροματης με δυο αστρα....οπως λενε στο βιντεο.

Κραταω αυτο που εγραψες...και που ειναι αυτο που πιστευω.
'' Αρα εχουμε ενα αληθινο γεγονος σε λιγο ποιο κοντινη αποσταση''
Το ποσο ''λιγο''..το υπολογισε ο Βασιλης gvp900....και δεν εχει καμια σχεση με τα 85 μετρα .
 
Μην ξεχνάμε 2 βασικά πράγματα.
Την βλητική την κυβερνά η στατιστική και η αβεβαιότητα.

Το βίντεο είναι διαφημιστικό και σαν τέτοιο πρέπει να το αντιμετωπίζουμε.
Προσωπικά θα προτιμούσα να δω 10 βολές σε έναν πίνακα 2x2 στα 85m (μετρημένα) ασχέτως διάτρησης.

Προτίμησαν την μέθοδο του "πεδίου" από κορυφαίους σκοπευτές (κάτι που ακούγεται τακτικά και εδώ) και όχι των δοκιμών σε πίνακα και είδαμε που μπορεί να οδηγήσει αυτό.

Αλλά όπως προείπα το βίντεο είναι διαφημιστικό ...
Για τα 2* θα μιλήσουμε όταν δούμε βολή στα 85m με άλλο, ίδιο όπλο και το ίδιο φυσίγγι και τσοκ.
Έχετε δει καμιά βολή με DT11 εδώ μέσα ?
Θα σας υπολογίσω ακριβώς τα ποσοστά να χτυπήσει το δισκάκι, ... ασχέτως αν το πεδίο έδωσε 0/10 ή 10/10.
 
Last edited:
Καλησπέρα παίδες...
Θα ήθελα να μου λύσετε μια απορία σχετικά με τις δοκιμές που κάνουμε σε πίνακα.
Ποια είναι τα ενδεδειγμένα μέτρα και με ποιο τσοκάρισμα ...(κατα κανόνα)
Όταν θέλουμε να δούμε την κατανομή του φυσιγγιού (ποιοτικό ή όχι) και όχι απαραίτητα για το δικό μας όπλο.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top