Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Καλημέρα σε όλους! Μια ερώτηση: αν δεν υπάρχει καμιά στιβάδα σκαγιων εκτός κυαθιου (όπως πχ στα αμερικάνικα), το φυσίγγι θα αποδώσει πιο σφιχτά από ένα άλλο με το ίδιο στήσιμο? Ξέρω, ακούγεται λίγο οξύμωρο, αλλά πάντα είχα αυτή την απορία!!
 
Καλημερα σε ολους...
AQUILA 22 ειναι.

View attachment 72211
View attachment 72212
νικο ο ακουιλα 22 δεν εχει απο κατω αυτα τα τετραγωνακια ειναι ολο κυψελες .
Μηπως ειναι ο 24?
Εγώ παιδιά, τους Aquila δεν τους ξέρω καλά, γιατί δεν έτυχε να τους χρησιμοποιήσω (όταν γέμιζα), αλλά από όλη την παραπάνω συζήτηση το συμπέρασμα που μπορώ να βγάλω είναι ότι προκειται για τον 22, και ότι έχουν αλλάξει κάποια στιγμή τα καλούπια. Κι έτσι υπάρχουν δυο ειδών 22άρηδες Aquila. Δείτε τη φωτογραφία του Νίκου, έχουν διαφορές, στον πρώτο η φούστα έχει "δαχτυλίδια" (έτσι τους ήξερα κι εγώ) ενώ στον άλλο είναι ίσια (όπως του Θώδη).
Επίσης στη φωτογραφία του Κένταυρου (https://www.idiogomosi.com/pages/posts/-466.php) ο 22άρης έχει τετραγωνάκια πάνω από τη φούστα, ενώ στο site της Cheddite δεν έχει !!!
Αλλά πιστεύω επίσης ότι η φωτογραφία στο site της Cheddite έχει λάθη, μάλλον έχουν βάλει ανάποδα τον 22 με τον 24 !!! Δεν μπορεί ο 24, που είναι για 28-30 γραμμάρια σκάγια, να έχει μεγαλύτερο ποτηράκι από τον 22, που είναι για 32 γρ. !!! :oops:... Τρέχα γύρευε .... .yel.
 
Τα εχεις μπερδεψει φιλαρα μου!!

AQUILA 24..

View attachment 72215
Ώπα !!! Να΄το ... καλά το είπα εγώ ότι στο site της Cheddite έχουν μπερδέψει τα μπούτια τους !!! .sarcastic..very funny.
... η φωτογραφία στο site της Cheddite έχει λάθη, μάλλον έχουν βάλει ανάποδα τον 22 με τον 24 !!!
.hair.
 
Εγώ παιδιά, τους Aquila δεν τους ξέρω καλά, γιατί δεν έτυχε να τους χρησιμοποιήσω (όταν γέμιζα), αλλά από όλη την παραπάνω συζήτηση το συμπέρασμα που μπορώ να βγάλω είναι ότι προκειται για τον 22, και ότι έχουν αλλάξει κάποια στιγμή τα καλούπια. Κι έτσι υπάρχουν δυο ειδών 22άρηδες Aquila. Δείτε τη φωτογραφία του Νίκου, έχουν διαφορές, στον πρώτο η φούστα έχει "δαχτυλίδια" (έτσι τους ήξερα κι εγώ) ενώ στον άλλο είναι ίσια (όπως του Θώδη).
Επίσης στη φωτογραφία του Κένταυρου (https://www.idiogomosi.com/pages/posts/-466.php) ο 22άρης έχει τετραγωνάκια πάνω από τη φούστα, ενώ στο site της Cheddite δεν έχει !!!
Αλλά πιστεύω επίσης ότι η φωτογραφία στο site της Cheddite έχει λάθη, μάλλον έχουν βάλει ανάποδα τον 22 με τον 24 !!! Δεν μπορεί ο 24, που είναι για 28-30 γραμμάρια σκάγια, να έχει μεγαλύτερο ποτηράκι από τον 22, που είναι για 32 γρ. !!! :oops:... Τρέχα γύρευε .... .yel.
Στέλιο γίνεται πανικός με τις φωτογραφίες, γι αυτό προτίμησα από το επίσημο site
 
Καλημέρα σε όλους! Μια ερώτηση: αν δεν υπάρχει καμιά στιβάδα σκαγιων εκτός κυαθιου (όπως πχ στα αμερικάνικα), το φυσίγγι θα αποδώσει πιο σφιχτά από ένα άλλο με το ίδιο στήσιμο? Ξέρω, ακούγεται λίγο οξύμωρο, αλλά πάντα είχα αυτή την απορία!!
Αγνωσται αί βουλαι ...
Κι αυτό επειδή δεν ξέρουμε πού και πόσο θα παραμορφωθουν περισσότερο τα χείλη του κυαθιου,από φυσιγγι σε φυσιγγι.
Στην παραμόρφωση παίζει ρόλο η αντίσταση ξερελιασματος.
Εξαρτάται από το βάθος του ρελιού,την σκληρότητα του πλαστικού του κάλυκα,όπως και του κυαθιου,από την διάμετρο των σκαγιων κλπ
Για να αποφευχθούν οι παραμορφώσεις στο ποτηράκι,συνήθως εξέχουν 1-2-3 στρώσεις σκαγιων από τα χείλη του κυαθιου.
Τα κυαθια που κατασκευάζονται για σιδερένια σκάγια είναι φτιαγμένα με πολύ πιο παχιά τοιχώματα και πρέπει να εμπεριέχουν όλο το φορτίο στο εσωτερικό τους για να μην υπάρχουν τριβές των σκαγιων με το κοίλο της κάνης.
 
Τωρα το Πασχα εριξα μερικα φυσιγγακια για το καλο... επειδη οι βολες ηταν σχεδον κατακορυφες βρηκα πολλους απο τους συγκεντρωτηρες οι οποιοι ηταν πολυ καπνισμενοι και το αλλο που παρατηρησα ηταν οτι στους πιο πολλους δεν ειχαν ανοιξει τα πτερυγια(σε μερικους δεν ανοιξε καμμια σχισμη σε αλλους μια και σε αλλους δυο...) αν δεν κανω λαθος ειναι aquila
View attachment 72205
Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν αυτο παιζει καποιο ρολο στην αποδοση του φυσιγγιου και αυτο το καπνισμα αν σημαινει κατι...(κατι αλλα που εριξα με ιδιο οπλο αλλα τσοκ kicks smoke και αλλο συγκεντρωτηρα ο συγκεντρωτηρας ηταν κατασπρος μπορει επειδη τον ξυρισε το kicks)
Εγω π.χ. για το καπνισμα σκεφτηκα μηπως δεν εγινε καλη εμφραξη και περασαν αερια γυρω απο τον συγκεντρωτηρα η μηπως υπηρχαν φυλλιδια μπαρουτης κολλημενα στο πλαι του καλυκα...
Εκει που θελω να καταληξω ειναι αν απο την εικονα του συγκεντρωτηρα μπορουμε να βγαλουμε καποια συμπερασματα...
Μια χαρά έμφραξη γίνεται!
Απλά "σκουπίζει"τα κατάλοιπα καύσης που υπάρχουν στον αυλό από την προηγούμενη βολή.
Αν κοιτάξεις προσεχτικά θα δεις ότι σε όλο το κυαθιο υπάρχουν κατά μηκος γραμμές που δείχνουν ότι περασε στριμωχτα από τον αυλό.
 
Eγω βρε παλικαρια...απο τα βυσματα λιγα πραγματα μπορω να καταλαβω...ΠΧ. Ξερω οτι το ''καπνισμενο''
βυσμα μας δειχνει διαφυγη αεριων...λογικο λοιπον να εχουμε και καταλοιπα ή ''σταχτη''...
Στις σημερινες δοκιμες με το ιδιο βυσμα Aq.24-22. καταφερα και βρηκα τα 5 απο τα 6 που εριξα...
Εμ' ελα που στις τελευταιες 2 βολες αναρωτιομουν εαν εχω καταλοιπα...αυτο που λεμε σταχτη ...
Την καννη μου την εβλεπα καθαρη....και τα σεταπ διαφορετικα ολα...
Δεν ξερω....αλλα σιγουρα συμπερασματα απο την κατασταση των βυσματων δεν βγαζω...

Και για του λογου το αληθες..

εικόνα_Viber_2023-05-18_12-51-59-269.jpg

Ειπα να τιμησω και το αβαταρ του φιλου μας του Μυρος και εριξα ενα νεο σεταπ για λαγο με MG2...και εβγαλα
μια ωραιοτατη ΦΟΛΑ....!!!!
Αλλα...μεσα απο απο αυτες τις φολες μαθαινω... ;)

εικόνα_Viber_2023-05-18_12-36-39-887.jpgεικόνα_Viber_2023-05-18_12-37-02-448.jpg

Θα δοκιμαζα και καποια αλλα φυσιγγια που χαρησε ο καλος μου φιλος gvp900...εμπορικα αλλα που θα ειχαν
ενδιαφερον....Αλλα ξεμεινα απο χαρτια στοχων...o_O
 
Eγω βρε παλικαρια...απο τα βυσματα λιγα πραγματα μπορω να καταλαβω...ΠΧ. Ξερω οτι το ''καπνισμενο''
βυσμα μας δειχνει διαφυγη αεριων...λογικο λοιπον να εχουμε και καταλοιπα ή ''σταχτη''...
Στις σημερινες δοκιμες με το ιδιο βυσμα Aq.24-22. καταφερα και βρηκα τα 5 απο τα 6 που εριξα...
Εμ' ελα που στις τελευταιες 2 βολες αναρωτιομουν εαν εχω καταλοιπα...αυτο που λεμε σταχτη ...
Την καννη μου την εβλεπα καθαρη....και τα σεταπ διαφορετικα ολα...
Δεν ξερω....αλλα σιγουρα συμπερασματα απο την κατασταση των βυσματων δεν βγαζω...

Και για του λογου το αληθες..

View attachment 72221

Ειπα να τιμησω και το αβαταρ του φιλου μας του Μυρος και εριξα ενα νεο σεταπ για λαγο με MG2...και εβγαλα
μια ωραιοτατη ΦΟΛΑ....!!!!
Αλλα...μεσα απο απο αυτες τις φολες μαθαινω... ;)

View attachment 72222View attachment 72223

Θα δοκιμαζα και καποια αλλα φυσιγγια που χαρησε ο καλος μου φιλος gvp900...εμπορικα αλλα που θα ειχαν
ενδιαφερον....Αλλα ξεμεινα απο χαρτια στοχων...o_O
Μαστρονικο,αν τουφεκισεις ζουδι μ'αυτην την "φόλα",σ' αυτά τα μέτρα (τουλάχιστον),πάρε τηλ την κυρανικαινα να καθαρίσει κρεμμύδια!
 
Eγω βρε παλικαρια...απο τα βυσματα λιγα πραγματα μπορω να καταλαβω...ΠΧ. Ξερω οτι το ''καπνισμενο''
βυσμα μας δειχνει διαφυγη αεριων...λογικο λοιπον να εχουμε και καταλοιπα ή ''σταχτη''...
Στις σημερινες δοκιμες με το ιδιο βυσμα Aq.24-22. καταφερα και βρηκα τα 5 απο τα 6 που εριξα...
Εμ' ελα που στις τελευταιες 2 βολες αναρωτιομουν εαν εχω καταλοιπα...αυτο που λεμε σταχτη ...
Την καννη μου την εβλεπα καθαρη....και τα σεταπ διαφορετικα ολα...
Δεν ξερω....αλλα σιγουρα συμπερασματα απο την κατασταση των βυσματων δεν βγαζω...

Και για του λογου το αληθες..

View attachment 72221
Με καρβουνοσκονη γεμίζεις?Τι κατραμια είναι αυτά?
 
Granular LOT 21405 στα 30 μετρα 3*αστρα του ΒΟΙΤΟ.

30 πραγματικα μετρα...απο τον ορθιο αξονα μπροστα απο το τραπεζι.

View attachment 72187

View attachment 72188

View attachment 72189

View attachment 72190

View attachment 72191

Τα σεταπ γραμμενα επανω στον στοχο....με καθε λεπτομερεια.
Τα συμπερασματα σας παλικαρια...
Συνεχεια με Granular LOT 21405.

View attachment 72193

View attachment 72194

Mαλλον μυθος ειναι....οτι ο SPARK τα παει ''μπαλα''.....Αυτο βλεπω,,,και εχω το δει και σε αλλες δοκιμες !!!

Συνεχεια..
View attachment 72195

View attachment 72196

View attachment 72197

Αυτα για σημερα παλικαρια !!! :)
Νίκο καλησπέρα!
Να πω πρώτα απ'ολα...χαρά στο κουράγιο σου...
Χαίρομαι ειλικρινά το πάθος "έφηβου" κυνηγού που σε διακατέχει σε αυτό που κάνεις με τις δοκιμές στην ίδιογομωση...
Να σαι καλά να το κάνεις για πολλα χρονια ακόμα...

Τώρα όσο αφορά τις παραπάνω δοκιμές...
Καταρχήν για να συγκρίνεις μια παραμετρο του φυσιγγίου (εδω βύσματα) πρέπει να αφήσεις ολες τις αλλες ίδιες...
Εδω έχουμε κάποιες διαφορές ως προς τον κενό χώρο και τα ύψη κλεισίματος...κάποια βύσματα μπορεί να αδικούνται...θεωρητικά αυτά...

Στο δια ταυτα...αξιολογώντας τις βολές σαν συνολική εικόνα του τριπτυχου ισοκατανομή-συγκεντρωση-ταχυτητα τον καλύτερο μέσο όρο, για μένα, δίνει η βολή με το βύσμα Τασκωφ 24 και σαν δεύτερη με τον piston 23...
Είναι οι καλύτερες εικόνες ντουφεκιάς για τα γούστα μου...
Ήθελα να δω και τον παλιό, κλασικό, Giovanni τι θα έδινε...
 
Μαστρονικο,αν τουφεκισεις ζουδι μ'αυτην την "φόλα",σ' αυτά τα μέτρα (τουλάχιστον),πάρε τηλ την κυρανικαινα να καθαρίσει κρεμμύδια!

Γιαννη μου ''συμβολαιο'' με τον λαγο να σου βγει στα 35 μετρα δεν κανεις....Εαν σου βγει στα 40 μετρα με
αυτην την φολα θα κλαις!!
Οποτε καλιο γα'ι'δουροδενε....παρα ....γα'ι'δουρογυρευε...
Τουφεκια και σεταπ που βγαζει κατω απο 75% με 3*αστρα στα 35 μετρα...παει στα σκουπιδια !!!
42 γραμμαρια σκαγια Ν4+Ν2 εαν δεν εχει τα 50 μετρα ειναι αχρηστη....φιλε !!! :)
 
Νίκο καλησπέρα!
Να πω πρώτα απ'ολα...χαρά στο κουράγιο σου...
Χαίρομαι ειλικρινά το πάθος "έφηβου" κυνηγού που σε διακατέχει σε αυτό που κάνεις με τις δοκιμές στην ίδιογομωση...
Να σαι καλά να το κάνεις για πολλα χρονια ακόμα...

Τώρα όσο αφορά τις παραπάνω δοκιμές...
Καταρχήν για να συγκρίνεις μια παραμετρο του φυσιγγίου (εδω βύσματα) πρέπει να αφήσεις ολες τις αλλες ίδιες...
Εδω έχουμε κάποιες διαφορές ως προς τον κενό χώρο και τα ύψη κλεισίματος...κάποια βύσματα μπορεί να αδικούνται...θεωρητικά αυτά...

Στο δια ταυτα...αξιολογώντας τις βολές σαν συνολική εικόνα του τριπτυχου ισοκατανομή-συγκεντρωση-ταχυτητα τον καλύτερο μέσο όρο, για μένα, δίνει η βολή με το βύσμα Τασκωφ 24 και σαν δεύτερη με τον piston 23...
Είναι οι καλύτερες εικόνες ντουφεκιάς για τα γούστα μου...
Ήθελα να δω και τον παλιό, κλασικό, Giovanni τι θα έδινε...


Σπυρο μου συμφωνουμε....Αλλα οταν ''ψαχνεις'' μια πυριτιδα...με διαφορετικα βυσματα το διαφορετικο
υψος ρελιασματος δεν μπορεις να το αποφυγεις...

Τον τζιοβανι τον ξεχασα...και βγαζει και καλες συγκεντρωσεις και κατανομες...

Οι σημερινες ηταν διαφορετικες....με ενα βυσμα με το ιδιο υψος ρελιασματος..αλλα με διαφορετικα
καψουλια και δοσολογιες...
Ειχα και αλλες δουλειες....+ το οτι ψιλοβαρεθηκα...δεν εβγαλα ακομα αποτυπωσεις...
Σε ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια....φιλε μου !!!:)

Σου ανεβαζω μια παλαιοτερη δοκιμη με την παλια Granular...να δεις τι κανει ο Τζιοβανι .

εικόνα_Viber_2022-11-23_12-06-33-760.jpg
εικόνα_Viber_2022-11-23_12-06-49-547.jpg
 
View attachment 72194

Mαλλον μυθος ειναι....οτι ο SPARK τα παει ''μπαλα''.....Αυτο βλεπω,,,και εχω το δει και σε αλλες δοκιμες
Να πω κάτι για τους spark που προέρχεται από παρατηρήσεις που έχω κάνει γεμίζοντας και δοκιμάζοντας τον, από 24γρ αστέρι μέχρι 33 ρελιαστο...
Χωρίς βέβαια να σημαίνει ότι αυτά που γράφω είναι σωστά μιας και υποθέσεις κάνω...

Τον spark η εταιρεία τον κατασκευάζει, κυρίως, για το άθλημα του trap που απαιτεί σφιχτά κέντρα κατανομής...
Ειναι ενα "ιδιόρρυθμο" βυσμα που επηρεάζεται λογω σχεδιασμου από το βάρος γόμωσης ως προς τι κατανομές που δίνει...
Τι θέλω να πω...
20230518_154358.jpg
Όπως βλέπουμε στην πάνω φώτο η "κούπα" που δέχεται τη γόμωση των σκαγιών χωρίζεται σε 2 μέρη (να το πω καταχρηστικά) από ένα στεφάνι στο μέσο προς κάτω μέρος του...
Το πάνω μέρος με τα 2 πτερύγια μέχρι τη μέση και το κάτω από το στεφάνι μέρος είναι ένα ημιωοειδες πυθμενιο...
Το βύσμα χωράει 24γρ σκάγια...
Κατά την έξοδο της βολή απο την καννη, το σύνολο βύσμα-γόμωση σκαγιών δέχεται την πίεση της ατμόσφαιρα και ανοίγει, οσο το επιτρέπουν οι χάραξης των πτερυγίων, και αφήνει το πάνω μέρος της γόμωσης να προωθηθεί...το δαχτυλίδι στη μέση πιέζεται περιμετρικά προς τα μέσα από τα πτερύγια και δημιουργεί στο κάτω μέρος του πυθμένιου έναν αναστροφο κώνο, που αναγκάζει τα σκάγια να μαζευτούν για να περάσουν από το δαχτυλίδι (όπως στο τσοκ κατά κάποιο τρόπο) σχηματιζοντας ένα σφιχτό κέντρο...
Στην κάτω φώτο προσπάθησα με το χέρι να δείξω αυτή την πίεση του δαχτυλιδιού...
20230518_154616.jpg
Τώρα όταν η γόμωση περιέχεται όλη μέσα στην "κούπα"-24γρ- το κάτω από το στεφάνι μέρος δίνει ένα σφιχτότατο κέντρο και το πάνω μια σφιχτή, όχι ομοιόμορφη όμως περιφέρεια λόγω πολύ μικρού ανοίγματος των πτερυγίων...πάει σχεδόν μονοκόμματος...

Στα πάνω από 24γρ λειτουργεί το ίδιο ως προς τη γόμωση που περιέχεται μέσα στην "κούπα" αλλά όσες στοίβαδες σκαγιών είναι έξω από την κούπα, διεμβολιζονται από το βύσμα που φεύγει μονοκόμματο, με αποτέλεσμα να σκορπανε δεξιά-αριστερά και να χάνονται έτσι από την ωφέλιμη κατανομή...

Για να αποτραπεί η διεμβολη των εξωτερικών στοιβαδων σκαγιών και να τα βάλουμε στην ωφέλιμη κατανομή, μια λύση που μου δούλεψε είναι να τον κάνω 4φτερο...κομμένα μέχρι το μέσο...
20230518_154721.jpg
Έτσι διατηρείται το σφιχτό κέντρο των σκαγιών που βρίσκονται κάτω από το δαχτυλιδι και παίρνουμε μια καλύτερη κατανομή στην περιφέρεια εκμεταλευομενοι το σύνολο των σκαγιών...

Την καλύτερη ισοκατανομη, με λιγο πιο ανοιχτο κέντρο, για γομωσεις πάνω από τα 28 γρ μου την έχει δώσει 2φτερος μέχρι το δαχτυλίδι κομμένα τα πτερύγια...
20230518_154902.jpg
 
Σπυρο μου συμφωνουμε....Αλλα οταν ''ψαχνεις'' μια πυριτιδα...με διαφορετικα βυσματα το διαφορετικο
υψος ρελιασματος δεν μπορεις να το αποφυγεις...

Τον τζιοβανι τον ξεχασα...και βγαζει και καλες συγκεντρωσεις και κατανομες...

Οι σημερινες ηταν διαφορετικες....με ενα βυσμα με το ιδιο υψος ρελιασματος..αλλα με διαφορετικα
καψουλια και δοσολογιες...
Ειχα και αλλες δουλειες....+ το οτι ψιλοβαρεθηκα...δεν εβγαλα ακομα αποτυπωσεις...
Σε ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια....φιλε μου !!!:)

Σου ανεβαζω μια παλαιοτερη δοκιμη με την παλια Granular...να δεις τι κανει ο Τζιοβανι .

View attachment 72231
View attachment 72232
Εννοείται...το πρακτικό κομμάτι μας ενδιαφέρει...

Κλασική κατανομή Giovanni...
Giovanni 22...το βύσμα που χρησιμοποιουσα αποκλειστικά τη δεκαετία του '90 (δεν έβρισκα και αλλο στο νησί)...
Καλό βύσμα...αδικημένο από πολλούς...
 
Εννοείται...το πρακτικό κομμάτι μας ενδιαφέρει...

Κλασική κατανομή Giovanni...
Giovanni 22...το βύσμα που χρησιμοποιουσα αποκλειστικά τη δεκαετία του '90 (δεν έβρισκα και αλλο στο νησί)...
Καλό βύσμα...αδικημένο από πολλούς...
Και ποσα (επιτυχημένα) εμπορικά φυσίγγια να κάτσουμε να αριθμησουμε που γεμίζονταν με αυτό το βυσμα...
Από τον "μεγαλο" κατασκευαστή έως τον μικρό βιοτεχνη..
Βέβαια ένα φυσίγγι δεν αποτελείτε μόνο από αυτόν αλλά σίγουρα παιζει σημαντικό ρόλο στην τουφεκιά...
 
Και ποσα (επιτυχημένα) εμπορικά φυσίγγια να κάτσουμε να αριθμησουμε που γεμίζονταν με αυτό το βυσμα...
Από τον "μεγαλο" κατασκευαστή έως τον μικρό βιοτεχνη..
Βέβαια ένα φυσίγγι δεν αποτελείτε μόνο από αυτόν αλλά σίγουρα παιζει σημαντικό ρόλο στην τουφεκιά...
Χιλιάδες τέτοια βύσματα έχουν ριχτεί στα Ελληνικά κυνηγοτοπια...

Στο μυαλό είναι συνδεδεμένο με εικόνες από κυνήγια της παιδικής μου ηλικίας...με όλο τον νοσταλγικό ρομαντισμό που αποπνέουν πλέον...
 
Να πω κάτι για τους spark που προέρχεται από παρατηρήσεις που έχω κάνει γεμίζοντας και δοκιμάζοντας τον, από 24γρ αστέρι μέχρι 33 ρελιαστο...
Χωρίς βέβαια να σημαίνει ότι αυτά που γράφω είναι σωστά μιας και υποθέσεις κάνω...

Τον spark η εταιρεία τον κατασκευάζει, κυρίως, για το άθλημα του trap που απαιτεί σφιχτά κέντρα κατανομής...
Ειναι ενα "ιδιόρρυθμο" βυσμα που επηρεάζεται λογω σχεδιασμου από το βάρος γόμωσης ως προς τι κατανομές που δίνει...
Τι θέλω να πω...
View attachment 72229
Όπως βλέπουμε στην πάνω φώτο η "κούπα" που δέχεται τη γόμωση των σκαγιών χωρίζεται σε 2 μέρη (να το πω καταχρηστικά) από ένα στεφάνι στο μέσο προς κάτω μέρος του...
Το πάνω μέρος με τα 2 πτερύγια μέχρι τη μέση και το κάτω από το στεφάνι μέρος είναι ένα ημιωοειδες πυθμενιο...
Το βύσμα χωράει 24γρ σκάγια...
Κατά την έξοδο της βολή απο την καννη, το σύνολο βύσμα-γόμωση σκαγιών δέχεται την πίεση της ατμόσφαιρα και ανοίγει, οσο το επιτρέπουν οι χάραξης των πτερυγίων, και αφήνει το πάνω μέρος της γόμωσης να προωθηθεί...το δαχτυλίδι στη μέση πιέζεται περιμετρικά προς τα μέσα από τα πτερύγια και δημιουργεί στο κάτω μέρος του πυθμένιου έναν αναστροφο κώνο, που αναγκάζει τα σκάγια να μαζευτούν για να περάσουν από το δαχτυλίδι (όπως στο τσοκ κατά κάποιο τρόπο) σχηματιζοντας ένα σφιχτό κέντρο...
Στην κάτω φώτο προσπάθησα με το χέρι να δείξω αυτή την πίεση του δαχτυλιδιού...
View attachment 72230
Τώρα όταν η γόμωση περιέχεται όλη μέσα στην "κούπα"-24γρ- το κάτω από το στεφάνι μέρος δίνει ένα σφιχτότατο κέντρο και το πάνω μια σφιχτή, όχι ομοιόμορφη όμως περιφέρεια λόγω πολύ μικρού ανοίγματος των πτερυγίων...πάει σχεδόν μονοκόμματος...

Στα πάνω από 24γρ λειτουργεί το ίδιο ως προς τη γόμωση που περιέχεται μέσα στην "κούπα" αλλά όσες στοίβαδες σκαγιών είναι έξω από την κούπα, διεμβολιζονται από το βύσμα που φεύγει μονοκόμματο, με αποτέλεσμα να σκορπανε δεξιά-αριστερά και να χάνονται έτσι από την ωφέλιμη κατανομή...

Για να αποτραπεί η διεμβολη των εξωτερικών στοιβαδων σκαγιών και να τα βάλουμε στην ωφέλιμη κατανομή, μια λύση που μου δούλεψε είναι να τον κάνω 4φτερο...κομμένα μέχρι το μέσο...
View attachment 72233
Έτσι διατηρείται το σφιχτό κέντρο των σκαγιών που βρίσκονται κάτω από το δαχτυλιδι και παίρνουμε μια καλύτερη κατανομή στην περιφέρεια εκμεταλευομενοι το σύνολο των σκαγιών...

Την καλύτερη ισοκατανομη, με λιγο πιο ανοιχτο κέντρο, για γομωσεις πάνω από τα 28 γρ μου την έχει δώσει 2φτερος μέχρι το δαχτυλίδι κομμένα τα πτερύγια...
View attachment 72234

Το εχεις σπουδασει το αντικειμενο...δεν αμφισβητω τιποτα απο αυτα που λες...

Δεν εχω ασχοληθει τοσο πολυ μαζι του....Λιγα 24αρια εχω κλεισει και εχω κανει δοκιμες...
Τις εχω ανεβασει στο παρελθον....τωρα που...ο Θεος ξερει...

Να ξερεις τα καινουργια φυσιγγια εμποριου για τραπ....Εμαθα οτι εχουν LB6 με 7,5 νουμερο σκαγια
Νικελ...πολυ καλης ποιοτητας !!

Σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες του Spark...Σπυρο μου !!

ΥΓ. Θα με κανεις...να αρχισω να δοκιμαζω παλι 24ρια φιλε !!! :)
 
Το εχεις σπουδασει το αντικειμενο...δεν αμφισβητω τιποτα απο αυτα που λες...

Δεν εχω ασχοληθει τοσο πολυ μαζι του....Λιγα 24αρια εχω κλεισει και εχω κανει δοκιμες...
Τις εχω ανεβασει στο παρελθον....τωρα που...ο Θεος ξερει...

Να ξερεις τα καινουργια φυσιγγια εμποριου για τραπ....Εμαθα οτι εχουν LB6 με 7,5 νουμερο σκαγια
Νικελ...πολυ καλης ποιοτητας !!

Σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες του Spark...Σπυρο μου !!

ΥΓ. Θα με κανεις...να αρχισω να δοκιμαζω παλι 24ρια φιλε !!! :)
Δεν χρειάζεται να ευχαριστείς Νίκο...
Εμπειρικές παρατηρήσεις είναι...τίποτε άλλο...
Προσπαθώ να καταλάβω πως δουλεύει το κάθε υλικό που συνθέτει το φυσίγγι και πως επηρεάζει και επηρεάζεται από τα λοιπά υλικά στο σύνολό της γόμωσης...
Ότι μπορώ βέβαια να καταλάβω μιας και λείπουν τα κατάλληλα μηχανήματα...
 
Last edited:
Status
Not open for further replies.
Back
Top