Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Να πω κάτι για τους spark που προέρχεται από παρατηρήσεις που έχω κάνει γεμίζοντας και δοκιμάζοντας τον, από 24γρ αστέρι μέχρι 33 ρελιαστο...
Χωρίς βέβαια να σημαίνει ότι αυτά που γράφω είναι σωστά μιας και υποθέσεις κάνω...

Τον spark η εταιρεία τον κατασκευάζει, κυρίως, για το άθλημα του trap που απαιτεί σφιχτά κέντρα κατανομής...
Ειναι ενα "ιδιόρρυθμο" βυσμα που επηρεάζεται λογω σχεδιασμου από το βάρος γόμωσης ως προς τι κατανομές που δίνει...
Τι θέλω να πω...
View attachment 72229
Όπως βλέπουμε στην πάνω φώτο η "κούπα" που δέχεται τη γόμωση των σκαγιών χωρίζεται σε 2 μέρη (να το πω καταχρηστικά) από ένα στεφάνι στο μέσο προς κάτω μέρος του...
Το πάνω μέρος με τα 2 πτερύγια μέχρι τη μέση και το κάτω από το στεφάνι μέρος είναι ένα ημιωοειδες πυθμενιο...
Το βύσμα χωράει 24γρ σκάγια...
Κατά την έξοδο της βολή απο την καννη, το σύνολο βύσμα-γόμωση σκαγιών δέχεται την πίεση της ατμόσφαιρα και ανοίγει, οσο το επιτρέπουν οι χάραξης των πτερυγίων, και αφήνει το πάνω μέρος της γόμωσης να προωθηθεί...το δαχτυλίδι στη μέση πιέζεται περιμετρικά προς τα μέσα από τα πτερύγια και δημιουργεί στο κάτω μέρος του πυθμένιου έναν αναστροφο κώνο, που αναγκάζει τα σκάγια να μαζευτούν για να περάσουν από το δαχτυλίδι (όπως στο τσοκ κατά κάποιο τρόπο) σχηματιζοντας ένα σφιχτό κέντρο...
Στην κάτω φώτο προσπάθησα με το χέρι να δείξω αυτή την πίεση του δαχτυλιδιού...
View attachment 72230
Τώρα όταν η γόμωση περιέχεται όλη μέσα στην "κούπα"-24γρ- το κάτω από το στεφάνι μέρος δίνει ένα σφιχτότατο κέντρο και το πάνω μια σφιχτή, όχι ομοιόμορφη όμως περιφέρεια λόγω πολύ μικρού ανοίγματος των πτερυγίων...πάει σχεδόν μονοκόμματος...

Στα πάνω από 24γρ λειτουργεί το ίδιο ως προς τη γόμωση που περιέχεται μέσα στην "κούπα" αλλά όσες στοίβαδες σκαγιών είναι έξω από την κούπα, διεμβολιζονται από το βύσμα που φεύγει μονοκόμματο, με αποτέλεσμα να σκορπανε δεξιά-αριστερά και να χάνονται έτσι από την ωφέλιμη κατανομή...

Για να αποτραπεί η διεμβολη των εξωτερικών στοιβαδων σκαγιών και να τα βάλουμε στην ωφέλιμη κατανομή, μια λύση που μου δούλεψε είναι να τον κάνω 4φτερο...κομμένα μέχρι το μέσο...
View attachment 72233
Έτσι διατηρείται το σφιχτό κέντρο των σκαγιών που βρίσκονται κάτω από το δαχτυλιδι και παίρνουμε μια καλύτερη κατανομή στην περιφέρεια εκμεταλευομενοι το σύνολο των σκαγιών...

Την καλύτερη ισοκατανομη, με λιγο πιο ανοιχτο κέντρο, για γομωσεις πάνω από τα 28 γρ μου την έχει δώσει 2φτερος μέχρι το δαχτυλίδι κομμένα τα πτερύγια...
View attachment 72234
Δεν εχει νόημα θεωρω να τον κάνεις τετράφτερο Σπυρο....βεβαια κανε οτι θελεις...
Ο Spark, η δουλεια του ειναι, να μην ανοιγει τα πτερυγια...εχει κ πιο σκληρο πλαστικο απο τον S.G 12 οπου ΑΝ του χαραξεις τα πτερυγια του S.g 12 κόβωνται σα σπαραγγι...
 
Δεν εχει νόημα θεωρω να τον κάνεις τετράφτερο Σπυρο....βεβαια κανε οτι θελεις...
Ο Spark, η δουλεια του ειναι, να μην ανοιγει τα πτερυγια...εχει κ πιο σκληρο πλαστικο απο τον S.G 12 οπου ΑΝ του χαραξεις τα πτερυγια του S.g 12 κόβωνται σα σπαραγγι...
Κωστα καλημέρα!
Η "δουλειά" του Spark είναι να προωθεί 24γρ σκάγια Νο 7,5 σε ένα τραποφυσιγγο...με κλειστά πτερύγια όπως λες...
Αλλά όταν του φορτώνεις 33γρ Νο 6 γιατί σου ταιριάζει στο ρελιαστο που θες να βγάλεις, τον βγάζεις απο τις προδιαγραφές του και (μπορεί) να χρειάζεται τροποποίηση...ανάλογα τι θέλεις να βγάλεις και τι βλέπεις στις δοκιμές σου...
 
Κωστα καλημέρα!
Η "δουλειά" του Spark είναι να προωθεί 24γρ σκάγια Νο 7,5 σε ένα τραποφυσιγγο...με κλειστά πτερύγια όπως λες...
Αλλά όταν του φορτώνεις 33γρ Νο 6 γιατί σου ταιριάζει στο ρελιαστο που θες να βγάλεις, τον βγάζεις απο τις προδιαγραφές του και (μπορεί) να χρειάζεται τροποποίηση...ανάλογα τι θέλεις να βγάλεις και τι βλέπεις στις δοκιμές σου...
Εγω τον ριχνω στα 28 βίαν 30gr....οχι παραπανω, για τους λόγους που λες...για 33gr υπαρχουν αλλα βυσματα..
 
Εγώ πάντως σε δοκιμές μου με 2 vs 4 πέταλα σε spark και sg Magnum ψηφίζω 4... Ειδικά ο παλιός sg Magnum που ήταν με 4 πέταλα έδινε πολύ μεγαλύτερες συγκεντρώσεις από τον καινούργιο που είναι με 2...
Κ πάντα προκομενα για μένα...
 
Όπως για να λύσεις ένα πρόβλημα πρέπει πρώτα να το καταλάβεις, έτσι και στην σχέση πιέσεις-βύσμα-σκάγια-τσοκάρισμα ,πρέπει να ανακαλύψουμε τι αληθινά συμβαίνει στο τσοκ και στα πρώτα εκατοστά μετά από αυτό και για όσο διάστημα το βύσμα αλληλοεπιδρα με τα σκάγια. Καμία θεωρία δεν με έχει πείσει 100% γιατί απλά όλες σε αρκετά υπολογίσιμο βαθμό διαψεύδονται από τις δοκιμές, μόνο με λεπτομερή ανάλυση των δεδομένων που θα έχουμε από την τεχνολογία ( όπως οι κάμερες υπερυψηλης ταχύτητας σε συνδυασμό με κανονάκι εφοδιασμένο με πολλαπλούς αισθητήρες ), και σωστά οργανωμένες δοκιμές, θα βρούμε τις απαντήσεις που ψάχνουμε. Νομίζω πως αν μάθουμε τι παίζει, θα εκπλαγούμε, όχι γιατί αυτα που λίγο πολύ πιστεύουμε απέχουν αρκετά από την πραγματικότητα, αλλά γιατί μάλλον ψάχνουμε σε λάθος κατεύθυνση, ίσως η βυσμάτωση δώσει λύσεις που το τσόκ αδυνατεί να δώσει.
 
Εγώ πάντως σε δοκιμές μου με 2 vs 4 πέταλα σε spark και sg Magnum ψηφίζω 4... Ειδικά ο παλιός sg Magnum που ήταν με 4 πέταλα έδινε πολύ μεγαλύτερες συγκεντρώσεις από τον καινούργιο που είναι με 2...
Κ πάντα προκομενα για μένα...

Τον SPARK δεν τον εχω δοκιμασει με 4 πεταλα....
Τον sg-magnum + steel τα 4 πεταλα κανουν αυτο που λες Αρη !!!
Ο sg 12 ( πρασινος ) καμια διαφορα ....ειτε με τα 2 πεταλα ειτε με 4 πεταλα...
Αβυσσος φιλε !!
 
Καλημέρα σε όλους! Μια ερώτηση: αν δεν υπάρχει καμιά στιβάδα σκαγιων εκτός κυαθιου (όπως πχ στα αμερικάνικα), το φυσίγγι θα αποδώσει πιο σφιχτά από ένα άλλο με το ίδιο στήσιμο? Ξέρω, ακούγεται λίγο οξύμωρο, αλλά πάντα είχα αυτή την απορία!!

Το ξερελιασμα ειτε γινει απο τα σκαγια...ειτε γινει απο το κυαθιο...αμελητεες οι διαφορες...

Σε διαφορετικο στησιμο αλλαζουν ολα...αναλογα το στησιμο !!!

εικόνα_Viber_2022-01-30_11-17-34-475.jpg
εικόνα_Viber_2022-01-30_11-17-50-121.jpg

εικόνα_Viber_2022-01-30_11-18-07-387.jpg
εικόνα_Viber_2022-01-30_11-18-25-532.jpg
 
Όπως για να λύσεις ένα πρόβλημα πρέπει πρώτα να το καταλάβεις, έτσι και στην σχέση πιέσεις-βύσμα-σκάγια-τσοκάρισμα ,πρέπει να ανακαλύψουμε τι αληθινά συμβαίνει στο τσοκ και στα πρώτα εκατοστά μετά από αυτό και για όσο διάστημα το βύσμα αλληλοεπιδρα με τα σκάγια. Καμία θεωρία δεν με έχει πείσει 100% γιατί απλά όλες σε αρκετά υπολογίσιμο βαθμό διαψεύδονται από τις δοκιμές, μόνο με λεπτομερή ανάλυση των δεδομένων που θα έχουμε από την τεχνολογία ( όπως οι κάμερες υπερυψηλης ταχύτητας σε συνδυασμό με κανονάκι εφοδιασμένο με πολλαπλούς αισθητήρες ), και σωστά οργανωμένες δοκιμές, θα βρούμε τις απαντήσεις που ψάχνουμε. Νομίζω πως αν μάθουμε τι παίζει, θα εκπλαγούμε, όχι γιατί αυτα που λίγο πολύ πιστεύουμε απέχουν αρκετά από την πραγματικότητα, αλλά γιατί μάλλον ψάχνουμε σε λάθος κατεύθυνση, ίσως η βυσμάτωση δώσει λύσεις που το τσόκ αδυνατεί να δώσει.

Μηπως το ''τραβαμε'' λιγο απο τα μαλλια ??
Λευτερη μου οι ιδιογομωτες τις ''ακρες'' τις εχουν βρει....ειτε με το αλευρι...ειτε με ειδικες βυσματωσεις για
τα ''δυσκολα''...ειτε με καλη ποιοτητα σκαγιων...οταν τα βρουν αυτα...γιατι σαβουρες μας πουλανε !!!
Οι εταιρειες πρεπει να ψαχτουν....που δινουν 70% συγκεντρωση στα 36,5 μετρα με φουλ τσοκ...γιατι
ετσι τους συμφαιρει...
Αυτα τα ποσοστα για τους ιδιογομωτες ειναι αστεια...τα εχουν ξεπερασει κατα πολυ και με 3* αστρα στο
οπλο τους...

Οκ...καλο το κανονακι και οι καμερες....αλλα τις απαντησεις που εμεις ψαχνουμε τις βλεπουμε στον στοχο...
και με αυτες βαδιζουμε....

Οχι οτι με χαλαγε το κανονακι και η καμερα....να λεμε και τα πραγματα με το ονομα τους φιλε !!! :)
 
Τον SPARK δεν τον εχω δοκιμασει με 4 πεταλα....
Τον sg-magnum + steel τα 4 πεταλα κανουν αυτο που λες Αρη !!!
Ο sg 12 ( πρασινος ) καμια διαφορα ....ειτε με τα 2 πεταλα ειτε με 4 πεταλα...
Αβυσσος φιλε !!
Τον sg12 δεν τον συμπαθώ καθόλου... Αυξημένες πιέσεις, μικρό αμορτισέρ, καμία διαφορά σε συγκέντρωση... Στα ίδια χαρακτηριστικά προτιμώ τον sg Magnum
 
Τον sg12 δεν τον συμπαθώ καθόλου... Αυξημένες πιέσεις, μικρό αμορτισέρ, καμία διαφορά σε συγκέντρωση... Στα ίδια χαρακτηριστικά προτιμώ τον sg Magnum
Ο sg magnum, δεν είναι ψηλότερος από τον sg12; Πώς θα ταιριάξει, για να αντικαταστήσει τον sg12;
 
Ο sg magnum, δεν είναι ψηλότερος από τον sg12; Πώς θα ταιριάξει, για να αντικαταστήσει τον sg12;
Ψηλοτερος είναι ναι... Τροποποιεις τη συνταγή... Δεν το έγραψα σωστά παραπάνω, εννοούσα ότι από το να δουλέψω τον sg12 σε μια συνταγή 40 γρ ας πούμε, προτιμώ να παίξω με τον magnum που παρά το ότι ανεβάζει πιέσεις γιατί έχει κ αυτός μικρό κ σκληρό αμορτισέρ, προσφέρει κάτι παραπάνω από συγκέντρωση...
 
Εγώ πάντως σε δοκιμές μου με 2 vs 4 πέταλα σε spark και sg Magnum ψηφίζω 4... Ειδικά ο παλιός sg Magnum που ήταν με 4 πέταλα έδινε πολύ μεγαλύτερες συγκεντρώσεις από τον καινούργιο που είναι με 2...
Κ πάντα προκομενα για μένα...
τωρα κυκλοφορει ο sg magnum (απομημηση) του καρδαρα Αρη με 4 πεταλα και ισιο πατο !! εμενα μου εχει βγαλει καλητερα αποτελεσματα απο του γκαλαντι
 
Μηπως το ''τραβαμε'' λιγο απο τα μαλλια ??
Λευτερη μου οι ιδιογομωτες τις ''ακρες'' τις εχουν βρει....ειτε με το αλευρι...ειτε με ειδικες βυσματωσεις για
τα ''δυσκολα''...ειτε με καλη ποιοτητα σκαγιων...οταν τα βρουν αυτα...γιατι σαβουρες μας πουλανε !!!
Οι εταιρειες πρεπει να ψαχτουν....που δινουν 70% συγκεντρωση στα 36,5 μετρα με φουλ τσοκ...γιατι
ετσι τους συμφαιρει...
Αυτα τα ποσοστα για τους ιδιογομωτες ειναι αστεια...τα εχουν ξεπερασει κατα πολυ και με 3* αστρα στο
οπλο τους...

Οκ...καλο το κανονακι και οι καμερες....αλλα τις απαντησεις που εμεις ψαχνουμε τις βλεπουμε στον στοχο...
και με αυτες βαδιζουμε....

Οχι οτι με χαλαγε το κανονακι και η καμερα....να λεμε και τα πραγματα με το ονομα τους φιλε !!! :)
Σωστά τα λες Νίκο ΑΛΛΆ, .... Κανείς δεν ξέρει τι ακριβώς συμβαίνει μέσα στην κάννη όταν ξερελιαζεται ο κάλυκας, Κανείς δεν μπορεί να υπολογίσει με ασφάλεια τις πιέσεις και ειδικά την πορεία τους, Κανείς δεν μπορεί να υπολογίσει την διαδρομή των σκαγιών και τον προσανατολισμό τους, γενικά πάρα πολλά τα γνωρίζουμε στο περίπου και μόνο στατιστικά, γιαυτό και Κανείς στον κόσμο δεν έφτιαξε πρόγραμμα τέτοιων υπολογισμών ( ενώ υπάρχουν πολλά για τα ραβδωτά). Επειδή πολλοί θα πουν και τι μάς νοιάζει αφού στο περίπου μπορούμε να ξέρουμε τι θα γίνει τις περισσότερες φορές ; Μας νοιάζει λέω εγώ γιατί στην πράξη θα συνεχίσουμε να έχουμε όλα αυτά τα αναπάντητα ερωτήματα, όπως γιατί δεν <τραβάνε > τα φυσίγγια με τον τάδε καιρό, γιατί ο αυλός, ο κώνος, το ένα το άλλο κλπ. Ότι έφτιαξε ο άνθρωπος και κάνει την ζωή μας εύκολη, έγινε πραγματικά χρήσιμο και αποδοτικό όταν λύθηκαν όλα τα επιμέρους μικροπροβληματα. Σαν να έχεις ένα αυτοκίνητο που όλο και κάτι δεν λειτουργεί σωστά, αρκεισαι σε αυτό ;
 
Εγώ πάντως σε δοκιμές μου με 2 vs 4 πέταλα σε spark και sg Magnum ψηφίζω 4...
Με 4 πεταλα, δεν εχω δοκιμασει...
Αλλα ο Spark στα 26gr δινει ρέστα σίγουρα, επιδη ειναι φτιαγμενος για λιγα γραμμαρια, βασικα ως 28....ασχετος που τον γεμιζω ως 30gr εγώ...
Για 24gr κλάσεις ανώτερος απο τον Spark ειναι ο Rex.
 
Σωστά τα λες Νίκο ΑΛΛΆ, .... Κανείς δεν ξέρει τι ακριβώς συμβαίνει μέσα στην κάννη όταν ξερελιαζεται ο κάλυκας, Κανείς δεν μπορεί να υπολογίσει με ασφάλεια τις πιέσεις και ειδικά την πορεία τους, Κανείς δεν μπορεί να υπολογίσει την διαδρομή των σκαγιών και τον προσανατολισμό τους, γενικά πάρα πολλά τα γνωρίζουμε στο περίπου και μόνο στατιστικά, γιαυτό και Κανείς στον κόσμο δεν έφτιαξε πρόγραμμα τέτοιων υπολογισμών ( ενώ υπάρχουν πολλά για τα ραβδωτά). Επειδή πολλοί θα πουν και τι μάς νοιάζει αφού στο περίπου μπορούμε να ξέρουμε τι θα γίνει τις περισσότερες φορές ; Μας νοιάζει λέω εγώ γιατί στην πράξη θα συνεχίσουμε να έχουμε όλα αυτά τα αναπάντητα ερωτήματα, όπως γιατί δεν <τραβάνε > τα φυσίγγια με τον τάδε καιρό, γιατί ο αυλός, ο κώνος, το ένα το άλλο κλπ. Ότι έφτιαξε ο άνθρωπος και κάνει την ζωή μας εύκολη, έγινε πραγματικά χρήσιμο και αποδοτικό όταν λύθηκαν όλα τα επιμέρους μικροπροβληματα. Σαν να έχεις ένα αυτοκίνητο που όλο και κάτι δεν λειτουργεί σωστά, αρκεισαι σε αυτό ;

Για ποιον λογο πιστευεις οτι δεν εχουν βγαλει τετοια προγραμματα για υπολογιστες ??
Ασχετα εαν δεν ξερουν τι συμβαινει μεσα στην καννη και οταν ξερελιαζεται ο καλυκας....πιεσεις μπορουν
και μετρανε με ακριβεια πιστευω...
Τωρα γιατι δεν ''τραβανε'' τα φυσιγγια σε ορισμενους καιρους....οι ιδιογομωτες το γνωριζουν.....και οι εταιρειες
το γνωριζουν....Αλλα αυτες φτιαχνουν φυσιγγια να δουλεψουν σε ολους τους καιρους για 50 διαφορετικα
οπλα και αυλους και κωνους...
Δεν τους ενδιαφερει...εαν πεφτουν ''καντηλια'' στους κυνηγοτοπους.....Αλλωστε ολες οι μετρησεις τους
ειναι στα 36,5 μετρα με φουλ τσοκ....Τυχαιο το θεωρεις ??
Τα φυσιγγια τους μεχρι αυτα τα μετρα σκοτωνουν ολα.......Το τι κανουν στα 45 και 50 μετρα τους ειναι
αδιαφορο...
Εμενα σαν ιδιογομωτη και κυνηγο....με ενδιαφερει....και σιγουρα θελω το αυτοκινητο μου να δουλευει
αψογα...
Γι'αυτο κανω συνεχεια δοκιμες....Οι εταιρειες την κονομα τους κοιτανε...Εχουν θεσπισει τα 36,5 μετρα.. σαν
οριο βολων....και εχουν ''αραξει'' ..
Εδω δεν κοβουν τους καλυκες στο ιδιο υψος....Για τετοια προγραμματα πιστευεις οτι θα δωσουν χρηματα ???
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top