Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Μάλλον

View attachment 72334

Δεν λέω ότι είναι κακά, απλά δεν έχουν πυκνότητα 18, και το κακό είναι ότι δεν γράφουν !!!
Έστειλα email στο κατάστημα που τα πουλάει και ρωτάω ποια η περιεκτικότητα του τουνγστενίου στο παραπάνω φυσίγγι ακόμα περιμένω:cool:
 
Θαυμαστή μνήμη μυών ‼️από ακέφαλο κροταλία‼️
Έτσι αν επωμιζεις‼️ τυφλά ναχν τα τσιοκ κι οι κων κ οι κάνες .Μαναχα σούστα φυσίγγια ναχς ‼️
Είχα κόψει στα δύο μια οχιά η οποία την στιγμή που άφησα να πέσει η λάμα του αλυσοπριονου πάνω στο μέσον της, κρατώντας το με το ένα χέρι, έκανε μία τόσο γρήγορη συσπαση, που το μόνο που αντιλήφθηκα ήταν ότι επιτέθηκε. Αμέσως μετά βλέπω στα δεξιά από το αλυσοπριονο το πίσω μισό, ψάχνω για το άλλο μισό και βλέπω στην μύτη του αριστερού παπουτσιού το μπροστά μισό της οχιάς, με το κεφάλι να ακουμπάει στο παπούτσι και να το δαγκώνει ανοιγοκλεινοντας το στόμα πέντε, έξι φορές.
 
Είχα κόψει στα δύο μια οχιά η οποία την στιγμή που άφησα να πέσει η λάμα του αλυσοπριονου πάνω στο μέσον της, κρατώντας το με το ένα χέρι, έκανε μία τόσο γρήγορη συσπαση, που το μόνο που αντιλήφθηκα ήταν ότι επιτέθηκε. Αμέσως μετά βλέπω στα δεξιά από το αλυσοπριονο το πίσω μισό, ψάχνω για το άλλο μισό και βλέπω στην μύτη του αριστερού παπουτσιού το μπροστά μισό της οχιάς, με το κεφάλι να ακουμπάει στο παπούτσι και να το δαγκώνει ανοιγοκλεινοντας το στόμα πέντε, έξι φορές.
Η οχιά και να τη πατήσεις με το αμάξι μένει με το στόμα ανοιχτό και για ένα χρονικό διάστημα μπορεί να δαγκώσει αν ακουμπήσεις το στόμα της. Έτσι μου έλεγαν οι παππούδες στο χωριό και όποτε έβλεπα πατημένη δε τη πλησίαζα.
 
Είχα κόψει στα δύο μια οχιά η οποία την στιγμή που άφησα να πέσει η λάμα του αλυσοπριονου πάνω στο μέσον της, κρατώντας το με το ένα χέρι, έκανε μία τόσο γρήγορη συσπαση, που το μόνο που αντιλήφθηκα ήταν ότι επιτέθηκε. Αμέσως μετά βλέπω στα δεξιά από το αλυσοπριονο το πίσω μισό, ψάχνω για το άλλο μισό και βλέπω στην μύτη του αριστερού παπουτσιού το μπροστά μισό της οχιάς, με το κεφάλι να ακουμπάει στο παπούτσι και να το δαγκώνει ανοιγοκλεινοντας το στόμα πέντε, έξι φορές.
Η οχιά και να τη πατήσεις με το αμάξι μένει με το στόμα ανοιχτό και για ένα χρονικό διάστημα μπορεί να δαγκώσει αν ακουμπήσεις το στόμα της. Έτσι μου έλεγαν οι παππούδες στο χωριό και όποτε έβλεπα πατημένη δε τη πλησίαζα.
Το λένε αρκετοί οδηγοί επιβίωσης αυτό για τα ερπετά. Κάτι γίνεται με τους μύες. Ένας Κινέζος σεφ, την είχε πατήσει έτσι με κόμπρα 😨
 
Ανεβάζω μια προχθεσινή δοκιμή, για να παρετε μια ιδεα ως προς τη Drago την οποία ως τωρα, δε μετανιώνω που την επέλεξα...
Δεν ειναι συγκεντρωτική τουφεκιά, δεν ειναι το απόλυτο τσιχλοφύσιγγο....είναι όμως μια υπεροχη κατανομή, για το Νο:10 σκάγι σε αυτα τα μέτρα και με αυτήν την ταχύτητα η οποία δίνει θήραμα....κι όμως, σκέφτομαι να το βαλω στην παραγωγή για τα μπεκατσίνια κ τα τσαλίμια τους...

(CH. T1)
68.5
CX2000 Drago 1.50×28 V-Zero 23 (3o st.) No:10 (6*) 57.50mm K.X. 11mm V 1.5 400 m/s

20230523_145545.jpg
20230523_145517.jpg
20230523_155848.jpg
 
Ανεβάζω μια προχθεσινή δοκιμή, για να παρετε μια ιδεα ως προς τη Drago την οποία ως τωρα, δε μετανιώνω που την επέλεξα...
Δεν ειναι συγκεντρωτική τουφεκιά, δεν ειναι το απόλυτο τσιχλοφύσιγγο....είναι όμως μια υπεροχη κατανομή, για το Νο:10 σκάγι σε αυτα τα μέτρα και με αυτήν την ταχύτητα η οποία δίνει θήραμα....κι όμως, σκέφτομαι να το βαλω στην παραγωγή για τα μπεκατσίνια κ τα τσαλίμια τους...

(CH. T1)
68.5
CX2000 Drago 1.50×28 V-Zero 23 (3o st.) No:10 (6*) 57.50mm K.X. 11mm V 1.5 400 m/s

View attachment 72414
View attachment 72413
View attachment 72415

Κοψε ''γκαζια'' να το μαζεψεις ....1/3 των σκαγιων με αυτη την ταχυτητα εχουν γινει φακες Κωστη !!!
Μπορεις να βαλεις ποιο κοντο βυσμα με φελλο στον πατο του ποτηριου ωστε να προστατευσεις τις
κατω στοιβαδες των απο την μεγαλη παραμορφωση ...και να αφησεις την ταχυτητα οπως ειναι,!!
 
Ανεβάζω μια προχθεσινή δοκιμή, για να παρετε μια ιδεα ως προς τη Drago την οποία ως τωρα, δε μετανιώνω που την επέλεξα...
Δεν ειναι συγκεντρωτική τουφεκιά, δεν ειναι το απόλυτο τσιχλοφύσιγγο....είναι όμως μια υπεροχη κατανομή, για το Νο:10 σκάγι σε αυτα τα μέτρα και με αυτήν την ταχύτητα η οποία δίνει θήραμα....κι όμως, σκέφτομαι να το βαλω στην παραγωγή για τα μπεκατσίνια κ τα τσαλίμια τους...

(CH. T1)
68.5
CX2000 Drago 1.50×28 V-Zero 23 (3o st.) No:10 (6*) 57.50mm K.X. 11mm V 1.5 400 m/s

View attachment 72414
View attachment 72413
View attachment 72415
Α ρε Vz...

Εμένα μου αρέσει...Ο ορισμός του "φυσιγγίου σκούπα"....
Αυτό το φυσίγγι έπρεπε να το ρίξεις πρώτα στο κυνήγι και μετα να το είχες δοκιμάσει....θα το είχες λατρέψεις...
 
Να ξεφυγουμε λιγο απο τα πολιτικα....
3 ΔΟΚΙΜΕς....Και μετα σταματησα να ριχνω...γιατι εβγαζα τις τουφεκιες εκτος στοχου...
Τι να εφταιγε.... ??? :D

ΜΒ32,,,,με GIOVANNI 20 - 22 και μια με Ηλιοπουλο...

εικόνα_Viber_2023-05-24_20-15-50-274.jpg
εικόνα_Viber_2023-05-24_20-16-12-140.jpg

Εδω με τον giavanni 20 ,,,,δεν ξερω τι ''παιχτηκε''....και ειχα τοσο χαλια κατανομη...
Ισως η σκοπευση μου χωρις να ειμαι σιγουρος...θα το ξανα δοκιμασω..

εικόνα_Viber_2023-05-24_20-16-18-989.jpg
Τα βυσματα σχεδον στην ιδια κατασταση...με ''στραπαρισμενο'' λιγο τον 22αρη που τρυπησε τον στοχο..και
βρηκε πισω..

εικόνα_Viber_2023-05-24_21-45-44-879.jpg
Ο πανω ο 22αρης...

Με τον Ηλιοπουλο...ετσι και αλλιως μου εφυγε η τουφεκια....Ωστοσο την ανεβαζω για να δειτε διαφορες
ταχυτητας στην ιδια δοσολογια....απο μαλακό σε σκληρό βυσμα.;)

εικόνα_Viber_2023-05-24_20-16-51-658.jpg
Αυτα για σημερα παλικαρια μου !!!:)
 
Να ξεφυγουμε λιγο απο τα πολιτικα....
3 ΔΟΚΙΜΕς....Και μετα σταματησα να ριχνω...γιατι εβγαζα τις τουφεκιες εκτος στοχου...
Τι να εφταιγε.... ??? :D

ΜΒ32,,,,με GIOVANNI 20 - 22 και μια με Ηλιοπουλο...

View attachment 72436
View attachment 72437

Εδω με τον giavanni 20 ,,,,δεν ξερω τι ''παιχτηκε''....και ειχα τοσο χαλια κατανομη...
Ισως η σκοπευση μου χωρις να ειμαι σιγουρος...θα το ξανα δοκιμασω..

View attachment 72438
Τα βυσματα σχεδον στην ιδια κατασταση...με ''στραπαρισμενο'' λιγο τον 22αρη που τρυπησε τον στοχο..και
βρηκε πισω..

View attachment 72439
Ο πανω ο 22αρης...

Με τον Ηλιοπουλο...ετσι και αλλιως μου εφυγε η τουφεκια....Ωστοσο την ανεβαζω για να δειτε διαφορες
ταχυτητας στην ιδια δοσολογια....απο μαλακό σε σκληρό βυσμα.;)

View attachment 72440
Αυτα για σημερα παλικαρια μου !!!:)
Το σεταπ 12/70 616 1,70x32 sg22 No9 57,50 δεν το έριξα σε πίνακα αλλά ήταν πολύ αποτελεσματικό στα τσιχλικοτσυφα τον Φεβρουάριο....... Πάντα με mb32......
 
Να ξεφυγουμε λιγο απο τα πολιτικα....
3 ΔΟΚΙΜΕς....Και μετα σταματησα να ριχνω...γιατι εβγαζα τις τουφεκιες εκτος στοχου...
Τι να εφταιγε.... ??? :D

ΜΒ32,,,,με GIOVANNI 20 - 22 και μια με Ηλιοπουλο...

View attachment 72436
View attachment 72437

Εδω με τον giavanni 20 ,,,,δεν ξερω τι ''παιχτηκε''....και ειχα τοσο χαλια κατανομη...
Ισως η σκοπευση μου χωρις να ειμαι σιγουρος...θα το ξανα δοκιμασω..

View attachment 72438
Τα βυσματα σχεδον στην ιδια κατασταση...με ''στραπαρισμενο'' λιγο τον 22αρη που τρυπησε τον στοχο..και
βρηκε πισω..

View attachment 72439
Ο πανω ο 22αρης...

Με τον Ηλιοπουλο...ετσι και αλλιως μου εφυγε η τουφεκια....Ωστοσο την ανεβαζω για να δειτε διαφορες
ταχυτητας στην ιδια δοσολογια....απο μαλακό σε σκληρό βυσμα.;)

View attachment 72440
Αυτα για σημερα παλικαρια μου !!!:)
Ο Giovanni με την Μβ32 βγάζει σφιχτές τουφέκιες στον πίνακα αλλά στο κυνήγι θέλει 2-3/10 παραπάνω πάτημα από τους υπόλοιπους για να αποδώσει σωστά έχω παρατηρήσει... Γενικά δεν τον πολυπροτιμω...
 
Να ξεφυγουμε λιγο απο τα πολιτικα....
3 ΔΟΚΙΜΕς....Και μετα σταματησα να ριχνω...γιατι εβγαζα τις τουφεκιες εκτος στοχου...
Τι να εφταιγε.... ??? :D

ΜΒ32,,,,με GIOVANNI 20 - 22 και μια με Ηλιοπουλο...

View attachment 72436
View attachment 72437

Εδω με τον giavanni 20 ,,,,δεν ξερω τι ''παιχτηκε''....και ειχα τοσο χαλια κατανομη...
Ισως η σκοπευση μου χωρις να ειμαι σιγουρος...θα το ξανα δοκιμασω..

View attachment 72438
Τα βυσματα σχεδον στην ιδια κατασταση...με ''στραπαρισμενο'' λιγο τον 22αρη που τρυπησε τον στοχο..και
βρηκε πισω..

View attachment 72439
Ο πανω ο 22αρης...

Με τον Ηλιοπουλο...ετσι και αλλιως μου εφυγε η τουφεκια....Ωστοσο την ανεβαζω για να δειτε διαφορες
ταχυτητας στην ιδια δοσολογια....απο μαλακό σε σκληρό βυσμα.;)

View attachment 72440
Αυτα για σημερα παλικαρια μου !!!:)
Νίκο καλημέρα!
Οπως είπε και ο Άρις, ο Giovanni θέλει λίγο στρίμωγμα-φόρτωμα για να δουλέψει...

ΜB32 στα 32γρ με Giovanni είναι χαμηλά...

175/180×33/34 θα έδινε πολύ καλύτερο αποτέλεσμα πιστεύω...

Σε φυσίγγια εμπορίου το πάτημα του Giovanni το είχε βρει η ΔΟΡΚΑΣ...
 
Ο Giovanni με την Μβ32 βγάζει σφιχτές τουφέκιες στον πίνακα αλλά στο κυνήγι θέλει 2-3/10 παραπάνω πάτημα από τους υπόλοιπους για να αποδώσει σωστά έχω παρατηρήσει... Γενικά δεν τον πολυπροτιμω...

Αρη δεν τον εχω δουλεψει πολυ....Πρεπει ομως να τα ξεπαστρεψω σιγα σιγα....Εχω πανω απο 1000 βυσματα
και πρεπει να βγαλω σεταπ να τα ριξω...
Σε ευχαριστω για την συμβουλη φιλε !!!
 
Νίκο καλημέρα!
Οπως είπε και ο Άρις, ο Giovanni θέλει λίγο στρίμωγμα-φόρτωμα για να δουλέψει...

ΜB32 στα 32γρ με Giovanni είναι χαμηλά...

175/180×33/34 θα έδινε πολύ καλύτερο αποτέλεσμα πιστεύω...

Σε φυσίγγια εμπορίου το πάτημα του Giovanni το είχε βρει η ΔΟΡΚΑΣ...

Πρεπει να εχεις δικιο....Αλλα πιστευω στο 5σταδιακο με ''απατητο'' βυσμα....Το θεμα ειναι οτι θα βγαλω
σεταπ που θα ''ακουει'' το βυσμα...
Ιδωμεν φιλε !!!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top