Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Μηπως τα μπερδευουμε λιγο τα πραγματα φιλε με τον μετριο και καλο σκοπευτη και με τις αποκλισεις
απο τον στοχο...???

Εγω θελω να μου πεις,,,,Ο ιδιος σκοπευτης...χωρις αποκλισεις κτλ κτλ....στα 50 μετρα ποτε θα εχει περισσοτερες
επιτυχιες...με 68 σκαγια στον κυκλο η με 115...Εδω μιλαμε για 47 σκαγια διαφορα στον κυκλο...

Επισεις εξηγησε μου αυτο..



85 σκάγια στον κύκλο στα 36μ (50% συγκέντρωση)
Ποσοστό για άμεση καταβολή (7 σκάγια) = 18% ... και αν είμαστε κέντρο 86%..

153 σκάγια στον κύκλο στα 36μ (90% συγκέντρωση)
Ποσοστό για άμεση καταβολή (7 σκάγια) = 2% ... και αν είμαστε κέντρο 100%

Γιατι δεν το καταλαβαινω....Μηπως το διατυπωνεις λαθος ??
 
Ειναι δυνατον ποτε με 85 σκαγια να εχεις 18% πιθανοτητες για αμεση καταβολη...
και 153 σκαγια μονο 2% για αμεση καταβολη...???
Για εξηγησε το μου....γιατι εμενα δεν το χωραει το μυαλο μου...Ασε τις αποκλισεις και την σκοπευση στην
ακρη...Με την ιδια σκοπευση ο ιδιος κυνηγος !!!
 
85 σκάγια στον κύκλο στα 36μ (50% συγκέντρωση)
Ποσοστό για άμεση καταβολή (7 σκάγια) = 18% ... και αν είμαστε κέντρο 86%..

153 σκάγια στον κύκλο στα 36μ (90% συγκέντρωση)
Ποσοστό για άμεση καταβολή (7 σκάγια) = 2% ... και αν είμαστε κέντρο 100%

Γιατι δεν το καταλαβαινω....Μηπως το διατυπωνεις λαθος ??
Μια χαρα ειναι διατυπωμενο Νικο.
Σου λεει ξεκαθαρα οτι με το συγκεντωτικο φυσιγγι αν εισαι κεντρο θα τον παρεις 100% τον λαγο. Επειδη ομως δεν θα εισαι κεντρο, εκτος κι αν σε λενε Digweed, τοτε καλυτερα να ντουφεκας με το φυσιγγι του 50%
 
Με τα παρακάτω δεδομένα (θήραμα λαγός) ένας καλός σκοπευτής μεγιστοποιεί τις επιτυχίες του με συγκέντρωση 80% και ένας μέτριος με 70%.

Ένας καλός σκοπευτής από 57% συγκέντρωση και πάνω έχει διαφορά 1 λαγό στους 10 σε σχέση με το 80% που βαράει τους περισσότερους.
Ένας μέτριος σκοπευτής από 47% συγκέντρωση και πάνω έχει διαφορά 1 λαγό στους 10 σε σχέση με το 70% που βαράει τους περισσότερους.

Άρα
1. δεν υπάρχει μαγική συγκέντρωση που μεγιστοποιούμε όλοι τις επιτυχίες μας.
2. σε πολύ μεγάλο εύρος συγκεντρώσεων οι επιτυχίες παραμένουν περίπου σταθερές.
3. σε μεγάλα θηράματα η διάτρηση είναι πιο σημαντική από την συγκέντρωση.
4. πάνω από 80% συγκέντρωση με τα συγκεκριμένα δεδομένα, είναι άχρηστη για όλους.

View attachment 73109
Ε μα γιαυτο χρησιμοποιουμε σκαγια ρε Βασιλη !ασχετα που δεν λενε να το καταλαβουνε μερικοι οτι η μεγαλη συγγεντρωση ειναι σχεδον αχρηστη στα κανονικα μετρα για λειοκανο ,αν ηταν αλιως θα δουλευαμε σε ολλα τα θυραματα μονοβολα αναλογου διαμετριματος
 
Ειναι δυνατον ποτε με 85 σκαγια να εχεις 18% πιθανοτητες για αμεση καταβολη...
και 153 σκαγια μονο 2% για αμεση καταβολη...???
Για εξηγησε το μου....γιατι εμενα δεν το χωραει το μυαλο μου...Ασε τις αποκλισεις και την σκοπευση στην
ακρη...Με την ιδια σκοπευση ο ιδιος κυνηγος !!!
Απλα τα πραγματα γιατι δεν τουφεκας με μοιρογνομονιο αλλα κουτουρου!! σχεδον ποτε δεν ειναι η τουφεκια σου ακριβως πανω στο θυραμα ,γιαυτο θελουμε και την διασπορα
 
Μια χαρα ειναι διατυπωμενο Νικο.
Σου λεει ξεκαθαρα οτι με το συγκεντωτικο φυσιγγι αν εισαι κεντρο θα τον παρεις 100% τον λαγο. Επειδη ομως δεν θα εισαι κεντρο, εκτος κι αν σε λενε Digweed, τοτε καλυτερα να ντουφεκας με το φυσιγγι του 50%

Αστα τα ΕΑΝ δεν ειμαι κεντρο....αυτα που λετε δεν ευσταθουν με την λογικη.
Μιλαμε παντα για την ΙΔΙΑ σκοπευση...Το ΑΝ....ΔΕΝ ειναι μετρο συγκρισης....και δεν βγαζουμε ετσι ποσοστα !!!
Αν η γιαγια μου ειχε καρουλια...θα την λεγαμε τραινο...
 
Απλα τα πραγματα γιατι δεν τουφεκας με μοιρογνομονιο αλλα κουτουρου!! σχεδον ποτε δεν ειναι η τουφεκια σου ακριβως πανω στο θυραμα ,γιαυτο θελουμε και την διασπορα

Ασε βρε Μητσο....Τοτε να πηγαινουμε με διασπορας στο λαγο....
Εγω μιλαω για αλλο πραγμα...και εσεις μου βαζετε την σκοπευση στην μεση....Αλλο σκοπευση...Αλλο
φυσιγγιο....
Μην μπερδευουμε τα πραγματα...
 
Ασε τις αποκλισεις και την σκοπευση στην
ακρη...Με την ιδια σκοπευση ο ιδιος κυνηγος !!!
Πώς να αφησει τις αποκλισεις στην ακρη βρε Νικο; Εδω σου λεει οτι ο καλος σκοπευτης ντουφεκάει με αποκλιση 30εκ. Και ειμαι σιγουρος οτι δεν τα βγαζει απο το κεφαλι του αυτα. Φαντασου ο μετριος...
Με την ιδια σκόπευση ο ιδιος κυνηγός σημαίνει οτι θα πρεπει να βγαζει εξατομικευμενα διαγράμματα για τον καθενα μας.
Ενα γενικο μεσο ορο σου δινει και το συμπέρασμα ειναι απλο, αν σε λενε Digweed καλυτερο ειναι το φυσιγγι του 90%, αν εισαι καλος σκοπευτής θελεις ενα 70-80% και αν εισαι μετριος θελεις το φυσιγγι του 50-70%.
Απο εκει και περα εξαρταται πού τοποθετει ο καθενας τον εαυτό του.
 
Ασε βρε Μητσο....Τοτε να πηγαινουμε με διασπορας στο λαγο....
Εγω μιλαω για αλλο πραγμα...και εσεις μου βαζετε την σκοπευση στην μεση....Αλλο σκοπευση...Αλλο
φυσιγγιο....
Μην μπερδευουμε τα πραγματα...

Γιατι νομιζεις δηλαδη οτι αν τουφεκισεις λαγο μεχρι τα 20 μετρα με διασπορας δεν θα τον παρεις ,στο ξανα λεω εχεις εμονη με την συγγεντρωση !
 
Μιλαμε παντα για την ΙΔΙΑ σκοπευση...Το ΑΝ....ΔΕΝ ειναι μετρο συγκρισης....και δεν βγαζουμε ετσι ποσοστα !!!
Αυτό λέμε, με την ΙΔΙΑ σκόπευση. Επειδη λοιπον με την ιδια σκόπευση ΔΕΝ θα εισαι κέντρο ποτέ εσύ, κανεις λαθος που ντουφεκάς με τοσο συγκεντρωτικά φυσίγγια. Ή μαλλον δεν κανεις λαθος, απλως αφηνεις μερικους λαγους παραπανω να ζήσουν, κι αυτο καλό ειναι, οπως τη βρισκει ο καθενας.
Εγω ομως ξεκινησα τη συζητηση οπως εγραψα και νωριτερα οτι το μονο που μας ενδιαφερει ειναι το θηραμα να πεθανει και για αυτο συζηταμε εδω περα....
Αστα τα ΕΑΝ δεν ειμαι κεντρο....αυτα που λετε δεν ευσταθουν με την λογικη.
Η λογικη προφανώς δεν ειναι ιδια για ολους...
 
Πώς να αφησει τις αποκλισεις στην ακρη βρε Νικο; Εδω σου λεει οτι ο καλος σκοπευτης ντουφεκάει με αποκλιση 30εκ. Και ειμαι σιγουρος οτι δεν τα βγαζει απο το κεφαλι του αυτα. Φαντασου ο μετριος...
Με την ιδια σκόπευση ο ιδιος κυνηγός σημαίνει οτι θα πρεπει να βγαζει εξατομικευμενα διαγράμματα για τον καθενα μας.
Ενα γενικο μεσο ορο σου δινει και το συμπέρασμα ειναι απλο, αν σε λενε Digweed καλυτερο ειναι το φυσιγγι του 90%, αν εισαι καλος σκοπευτής θελεις ενα 70-80% και αν εισαι μετριος θελεις το φυσιγγι του 50-70%.
Απο εκει και περα εξαρταται πού τοποθετει ο καθενας τον εαυτό του.

ΟΚ. κρατηστε τις αποψεις σας....και ας κρατησω και εγω τις δικες μου...κανενα προβλημα...και το λεω χωρις
ιχνος ειρωνειας η αντιπαραθεσης...
Σιγουρα οι αποψεις μας διαφερουν !!!
 
Αγόρια μην "μαλώνουμε"!
Στο κυνήγι και την τουφεκιά παίζει βασικοΤΑΤΟ ρόλο αυτός που είναι πίσω από το κοντάκι και η ικανότητα του να στέλνει την τουφεκιά εκεί που ΘΕΛΕΙ και ΠΡΈΠΕΙ!
Η διασπορά είναι αβάντα!
Αν δεν ήταν θα ριχναμε όλοι με μονοβολα,όπως λέει κι συνάδελφος πιο πάνω..
Όχι η υπερδιασπορα,που μπορεί να οδηγήσει σε ελλειπή αριθμό σκαγιων πάνω στο θήραμα!
Μιλάμε για άνοιγμα τουφεκιας που να σου εξασφαλίζει(όσο αυτό είναι εφικτό),ικανό αριθμό κατάλληλου μεγέθους σκαγιων,πάνω στο θήραμα.
Αυτό που λέει ο μαστρονικος είναι λογικό ΑΝ ΚΙ ΕΦΌΣΟΝ βάλουμε την τουφεκιά μας εκεί που πρέπει να μπει!
Επειδή όμως...δεν,μας ΣΥΜΦΕΡΕΙ το παραπάνω άνοιγμα!🙂
Και κάτι ακόμη...
Όπως μπορεί να μας φτιάχνει την ψυχολογία μια τουφεκιά"θράκα"στον πίνακα,έτσι μπορεί να μας την καταβαραθρωσει μετά από κάποια "πεταλωματα"!😉
 
ΟΚ. κρατηστε τις αποψεις σας....και ας κρατησω και εγω τις δικες μου...κανενα προβλημα...και το λεω χωρις
ιχνος ειρωνειας η αντιπαραθεσης...
Σιγουρα οι αποψεις μας διαφερουν !!!
Εδώ συμφωνούμε απόλυτα.
Το ειπα και πριν, οπως τη βρισκει ο καθενας. Εγω την βρισκω μονο οταν σκοτωνω τα περισσοτερα θηραματα από αυτά που ντουφεκαω. Εσυ τη βρισκεις αλλιως.
Γουστα ειναι αυτά, το θεμα ειναι μονο να περναμε καλά, οτι κι αν σημαίνει αυτό για τον καθενα.
Μονη διαφωνία οτι ότι μετριέται δεν σηκωνει αποψη, αν οι αποψεις μας διαφερουν σε μετρησιμα πραγματα, τοτε τουλάχιστον ενας απο τους δυο κανει λάθος.-
 
Last edited:
Ασε βρε Μητσο....Τοτε να πηγαινουμε με διασπορας στο λαγο....
Εγω μιλαω για αλλο πραγμα...και εσεις μου βαζετε την σκοπευση στην μεση....Αλλο σκοπευση...Αλλο
φυσιγγιο....
Μην μπερδευουμε τα πραγματα...
δεν μιλαμε καθολου για αλλο πραγμα για το αν θα παρεις τον λαγο λεμε!!!!
 
1. Λαγός
2. 170 σκάγια στην γόμωση
3. 85 σκάγια στον κύκλο στα 36μ (50% συγκέντρωση)
4. απόσταση 36μ
5. τουφεκιά με απόκλιση 40cm (στα 36μ)
6. 7 σκάγια για άμεση καταβολή
Ποσοστό για άμεση καταβολή (7 σκάγια) = 18% ... και αν είμαστε κέντρο 86%.

1. Λαγός
2. 170 σκάγια στην γόμωση
3. 153 σκάγια στον κύκλο στα 36μ (90% συγκέντρωση)
4. απόσταση 36μ
5. τουφεκιά με απόκλιση 40cm (στα 36μ)
6. 7 σκάγια για άμεση καταβολή
Ποσοστό για άμεση καταβολή (7 σκάγια) = 2% ... και αν είμαστε κέντρο 100%.

Τα 40cm απόκλιση δεν είναι πολλά.
Στα 36m σε κινούμενο θήραμα ένας καλός σκοπευτής τουφεκάει με απόκλιση 30cm και ένας μέτριος με απόκλιση 60cm !!!
και γιατι αγορινα μου εσυ θελεις 7 σκαγια στο λαγουδακι τι σου εκανε ? 3-4 δεν σου κανουν ??
 
δεν μιλαμε καθολου για αλλο πραγμα για το αν θα παρεις τον λαγο λεμε!!!!

Δεν ειναι κακο να διαφερουν οι αποψεις μας....Και βεβαια ο καθε ενας εχει τις δικες του...και ειτε καλως
ειτε κακως τις υποστηριζει....
Με την σειρα σου και εσυ...πιστευε αυτο που θελεις...
Σαφως και μιλαμε για το ΑΝ θα παρεις τον λαγο... και εσυ με 70 σκαγια τον κρατας στα 50 μετρα και
εγω θελω 120 ιδαλως τον πεταλωνω....
Σε λιγο δεν θελω να μου πεις...να πεταξουμε οτι πρεπει να πεταξουμε ολα τα μαγκνουμ στα σκουπιδια...
γιατι δεν μας χρησιμευουν σε τιποτα !!
 
Δεν ειναι κακο να διαφερουν οι αποψεις μας....Και βεβαια ο καθε ενας εχει τις δικες του...και ειτε καλως
ειτε κακως τις υποστηριζει....
Με την σειρα σου και εσυ...πιστευε αυτο που θελεις...
Σαφως και μιλαμε για το ΑΝ θα παρεις τον λαγο... και εσυ με 70 σκαγια τον κρατας στα 50 μετρα και
εγω θελω 120 ιδαλως τον πεταλωνω....
Σε λιγο δεν θελω να μου πεις...να πεταξουμε οτι πρεπει να πεταξουμε ολα τα μαγκνουμ στα σκουπιδια...
γιατι δεν μας χρησιμευουν σε τιποτα !!
αληθεια τωρα ξερεις γιατι φτιαχτηκε ο 76 αρης καλυκας ? δηλαδη εσυ που εισαι ποστο στον λαγο θελεις να μου πεις οτι χρειαζεσαι 40-45-50 γρ για να τον τουφεκισεις ? γιατι και εγω ποστο ειμαι και κατα 99% τους τουφεκαω κατω απο τα 36 μετρα και καταφατσα γιατι μου ερχονται οποτε τους αφηνω οσο θελω! μεχρι και να με περασουν να τους τουφεκισω πισωκολα !!
 
και γιατι αγορινα μου εσυ θελεις 7 σκαγια στο λαγουδακι τι σου εκανε ? 3-4 δεν σου κανουν ??
Έβαλα 7 για να αυξηθεί λιγάκι η συγκέντρωση γιατί με 4 μόνο πλήγματα θα καραφλιάζατε ...

Για 4 πλήγματα λοιπόν με τα παρακάτω δεδομένα ...
Για έναν πολύ καλό σκοπευτή συγκεντρώσεις πάνω από 55% είναι ΑΧΡΗΣΤΕΣ γιατί θα βαράει το 100% των λαγών πάντα είτε 55% συγκέντρωση βγάζει το φυσίγγι είτε 90%.

Για τον μέτριο σκοπευτή τώρα τις ΜΕΓΙΣΤΕΣ ΕΠΙΤΥΧΙΕΣ τις έχει με 55% συγκέντρωση, από 40% μέχρι 70% βαράει ουσιαστικά τον ίδιο αριθμό λαγών και αν ρίξει φυσίγγι με 90% συγκέντρωση βαράει 15% λιγότερους από το φυσίγγι που βγάζει 55%.
🤪

Μη βαράτε ...

1686308574738.png
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top