Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Ντουφεκιά για ειδικές αποστολές...
Νομίζω το 4+2 είναι πιο "λειτουργικός" συνδυασμός

Με ''ρημαξε'' η βροχη σημερα....Δεν με αφησε να κανω τις δοκιμες μου....Τα ειχα ετοιμα για ριξιμο τα Ν4+Ν2 .
Θα δουμε τι θα δωσουν....και αποφασιζω...Το Ν5+Ν2 που δοκιμασα αν και πηγε αρκετα καλα δεν το εμπιστευομαι στα 50 μετρα λογω του Ν5.
Το Ν4+Ν1...Ειναι πολυ αξιοπιστο !!!
 
Δεν ξερω σε τι υψομετρο κυνηγαει....τα δοκιμασα για φιλο....που κλεινει μονο σε ρελι....και κυνηγαει σε νησι.
Τα 34 γραμμαρια μου ζητησε...του δοκιμασα και 33....ΟΚ.... Δεκτα τα οσα λες.....Εχει ομως εναν ''μπουσουλα''
μπορει να τροποποιησει τα σεταπ...και να τα φερει στα γουστα του Σπυρο μου !!!
Πάντως στα 34 γρ. και με τον GT και με τον Ζ2Μ είναι πολύ καλές ντουφεκιές...οπως λες...θα τις δει και με το δικό του όπλο στον τόπο που κυνηγάει και αναλόγως πράττει...
 
Πάντως στα 34 γρ. και με τον GT και με τον Ζ2Μ είναι πολύ καλές ντουφεκιές...οπως λες...θα τις δει και με το δικό του όπλο στον τόπο που κυνηγάει και αναλόγως πράττει...

Δοκιμασα και τον τζιοβαννι 24....δεν ειχα 25....και με τον 24ρι δεν μου εβγαινε η ογκομετρια...ηθελε χαρτακι
cal20....και δεν το δοκιμασα....
Μπορει να εδινε πολυ καλη κατανομη...!!
 
Δοκιμασα και τον τζιοβαννι 24....δεν ειχα 25....και με τον 24ρι δεν μου εβγαινε η ογκομετρια...ηθελε χαρτακι
cal20....και δεν το δοκιμασα....
Μπορει να εδινε πολυ καλη κατανομη...!!
Και ο Τζιοβανι και ο Τασκωφ βγαζουν ενα χιλιοστό χαμηλότερη ογκομετρια σε σχέση με τους Z2M και GT αντίστοιχου ύψους...

Μπορεί ο VZ 23 να ταιριαζε...
 
Μην το ξανα πεις αυτο !!! Ο Teo...κατεβαζει τα πρασινα απο τα συννεφα φιλε !!! :)
Πόσους άσσους έχει μέσα ;

Παπιά υπάρχουν μικρά, μεσαία, μεγάλα, μονά, σε αραιά κοπάδια, σε πυκνά κοπάδια.
Εγώ συνεχίζω να μην βλέπω τον λόγο για το #4 #1.
Αν δουλεύει, καλώς

Μην μου λες σύννεφα, με πιάνει κάτι. 😜
 
Μέχρι 2 νούμερα διαφορά έχω γεμίσει...

Είτε γιατί θέλω να κάνω λίγο πιο "άναρχη" και ανοιχτή την κατανομή (χοντρά κατω-ψιλα πάνω) ή γιατί δεν έχω το ενδιάμεσο Νο σκαγιών (ψιλά κατω-χοντρά πάνω)...π.χ 6+4 για να βγάλω τον αριθμό σκαγιών του Νο 5...

Τα χρησιμοποιώ σε κοντινές-κανονικές αποστάσεις...Στις οριακές αποστάσεις προτιμώ να εχω το "συμπαγή" σύννεφο σκαγιών του ενός νουμερού σκαγιού...


Με 3 νούμερα διαφορά νομίζω γεμίζει και η Baschieri&Pellagri ένα εμπορικό...σε Νο 3+6 και 4+7...
 
Μέχρι 2 νούμερα διαφορά έχω γεμίσει...

Είτε γιατί θέλω να κάνω λίγο πιο "άναρχη" και ανοιχτή την κατανομή (χοντρά κατω-ψιλα πάνω) ή γιατί δεν έχω το ενδιάμεσο Νο σκαγιών (ψιλά κατω-χοντρά πάνω)...π.χ 6+4 για να βγάλω τον αριθμό σκαγιών του Νο 5...
Ακριβως όπως το έθεσες μόνο για αυτούς τους δύο λόγους θα γέμιζα με διαφορετικά μεγέθη σκαγιων και ποτέ με μεγαλύτερη από δύο νούμερα διαφορά.
 
Και προκοπσε.
Δεν τα έχω δοκιμάσει ποτέ και δε θυμάμαι και κάποιος γνωστός μου να τα έχει δοκιμάσει για να έχω άποψη...
Απλά μια και μιλούσαμε για τα 2 Νο γόμωσης τα θυμήθηκα...
Ακριβως όπως το έθεσες μόνο για αυτούς τους δύο λόγους θα γέμιζα με διαφορετικά μεγέθη σκαγιων και ποτέ με μεγαλύτερη από δύο νούμερα διαφορά.
Δεν έχω σκεφτεί μέχρι σήμερα που μπορεί να μου χρειαστεί ένα φυσίγγι με διαφορετικά μεγέθη σκαγιων 3 νουμερων στην ίδια γόμωση...όσοι όμως το φτιάχνουν και το χρησιμοποιούν σίγουρα κάτι θα έχουν δει...

Ίσως το βάθος ντουφεκιάς (ουρά) που λογικά βγάζει ένα τέτοιο φυσίγγι να δίνει αβάντα στις τραβέρσες...
 
Μην το ξανα πεις αυτο !!! Ο Teo...κατεβαζει τα πρασινα απο τα συννεφα φιλε !!! :)
Πόσους άσσους έχει μέσα ;

Παπιά υπάρχουν μικρά, μεσαία, μεγάλα, μονά, σε αραιά κοπάδια, σε πυκνά κοπάδια.
Εγώ συνεχίζω να μην βλέπω τον λόγο για το #4 #1.
Αν δουλεύει, καλώς

Μην μου λες σύννεφα, με πιάνει κάτι. 😜
Κι όμως, υπάρχουμε και εμείς οι skybusters όπως λένε στο χωριό μου, που τέτοιοι συνδυασμοί είναι χρήσιμοι!!! Το θέμα είναι τώρα με τα μη τοξικά τι θα γίνει!!!
 
Αν γέμιζα ποτέ δεν θα έβαζα σκάγια με πάνω από 2 νούμερα διαφορά.
Δεν βρίσκω κανέναν λόγο για κανένα θήραμα.
Πυκνότητα,πολλαπλά τραύματα ν.4 καθως κ διαμπερή ν.1(Πλας ποδολιβρες)‼️να σει πειτσωσου κ ένα γράφημα❓😆
 
Ίσως το βάθος ντουφεκιάς (ουρά) που λογικά βγάζει ένα τέτοιο φυσίγγι να δίνει αβάντα στις τραβέρσες...
Οι φίλοι μας οι Ιταλοί πιστεύω ότι για αυτό το λόγο βγάζουν τέτοια φυσίγγια, ώστε να εκμεταλλεύονται αυτό το φαινόμενο σε τουφεκιές σε κοπαδιαστά θηράματα. Σημαδεύοντας κάποιο απ' τα πρώτα πουλιά στο κοπάδι το χτυπάς θεωρητικά με τα χοντρά και η ουρά απ' τα ψιλά χτυπά (σκοτώνει ή τραυματίζει) πουλιά απ'αυτά που έπονται.
 
Οι φίλοι μας οι Ιταλοί πιστεύω ότι για αυτό το λόγο βγάζουν τέτοια φυσίγγια, ώστε να εκμεταλλεύονται αυτό το φαινόμενο σε τουφεκιές σε κοπαδιαστά θηράματα. Σημαδεύοντας κάποιο απ' τα πρώτα πουλιά στο κοπάδι το χτυπάς θεωρητικά με τα χοντρά και η ουρά απ' τα ψιλά χτυπά (σκοτώνει ή τραυματίζει) πουλιά απ'αυτά που έπονται.
Έχεις ακούσει που λέει... πήγαινε εσύ και έρχομαι? Αυτά είναι!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top