Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Πάρτε τενεκέδες και αρχίστε το τουφεκίδι.
Αν δείτε διαφορές σε διάτρηση με το ίδιο φυσίγγι γράψε μου.
Με τα λόγια τρυπάω 5 τενεκέδες και εγώ τον έναν πίσω από τον άλλο στα 30m με #9. 😁
Αν θες να τους ξεσκίσεις βάλε κανένα Rem ή κανένα Gamebore, ρίξε πρώτος και πιάσε κανέναν ίσκιο μετά .cofee.
Άστους να βαράνε με τα φθηνά υψηλών ταχυτήτων 🤣

ps
Κάνε καμία πουστιά και δείξτους άλλο φυσίγγι αχαχαχαχααχα
2 μπερετες 390 η δικιά μου και του φίλου μου ίδιους αυλους ίδια τσοκ φυσηγγια ρουμελιοτη 32 γρ με csb1 εγώ ούτε γάιδαρο δεμένο ο φίλος παπάδες στο τέλος βαράμε ένα ντενεκε στα 30 μέτρα κουμποτριπες του φίλου μου η δικιά μου με το ζόρι να τον πέρασαν 3 σκαγια .. ( ούτε ψέματα λεο ούτε έχω κανένα όφελος από αυτά που γράφω)
 
Οι προηγουμενες δοκιμες...με επεισαν οτι το σωστο φυσιγγιο δεν σκορπαει...Οι διαφορές απο ζεστη σε κρυο
στο σωστο φυσιγγιο ειναι αμελητεες φιλε !!!
Χωρίς να κάνω δοκιμές το ίδιο πιστεύω και εγώ.
Λοιπόν έχουμε και λέμε.
Αξίωμα ... Όσο πιο πυκνός ο αέρας τόσο πιο μεγάλη διασπορά έχουμε και αντίστροφα.

Άρα ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΣΤΟΜΙΟΥ ΚΑΙ ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΠΑΡΑΜΟΡΦΩΣΕΙΣ ΣΚΑΓΙΩΝ
Σε κρύο καιρό έχουμε μεγαλύτερη διασπορά απ' ότι με ζεστό.
Σε υψόμετρο έχουμε μεγαλύτερη συγκέντρωση απ' ότι στην επιφάνεια της θάλασσας.
Αν στο κρύο έχουμε μεγαλύτερη συγκέντρωση σημαίνει ότι το φυσίγγι βγάζει μικρότερες ταχύτητες.

Το υψόμετρο σφίγγει τις τουφεκιές πάντα.
 
2 μπερετες 390 η δικιά μου και του φίλου μου ίδιους αυλους ίδια τσοκ φυσηγγια ρουμελιοτη 32 γρ με csb1 εγώ ούτε γάιδαρο δεμένο ο φίλος παπάδες στο τέλος βαράμε ένα ντενεκε στα 30 μέτρα κουμποτριπες του φίλου μου η δικιά μου με το ζόρι να τον πέρασαν 3 σκαγια .. ( ούτε ψέματα λεο ούτε έχω κανένα όφελος από αυτά που γράφω)
Σε πιστεύω αλλά με ένα φυσίγγι ποτέ δεν βγαίνει συμπέρασμα, ειδικά εμπορίου.
Μπορεί επίσης να σου έφυγε η τουφεκιά.

Φτιάξε 2 ίδια φυσίγγια και ρίξτε τα στην ίδια απόσταση σε καινούργιο τενεκέ αλλά να είστε κέντρο και οι 2.
Πόσταρε τις φωτογραφίες.
Δεν βιαζόμαστε ... μόλις ξεκινήσει το κυνήγι.
 
Λοιπόν έχουμε και λέμε.
Αξίωμα ... Όσο πιο πυκνός ο αέρας τόσο πιο μεγάλη διασπορά έχουμε και αντίστροφα.

Άρα ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΣΤΟΜΙΟΥ ΚΑΙ ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΠΑΡΑΜΟΡΦΩΣΕΙΣ ΣΚΑΓΙΩΝ
Σε κρύο καιρό έχουμε μεγαλύτερη διασπορά απ' ότι με ζεστό.
Σε υψόμετρο έχουμε μεγαλύτερη συγκέντρωση απ' ότι στην επιφάνεια της θάλασσας.
Αν στο κρύο έχουμε μεγαλύτερη συγκέντρωση σημαίνει ότι το φυσίγγι βγάζει μικρότερες ταχύτητες.

Το υψόμετρο σφίγγει τις τουφεκιές πάντα.

Με ολη την αγαπη που σου εχω....αμελητεες οι διαφορες....!!!! :)
 
Σε πιστεύω αλλά με ένα φυσίγγι ποτέ δεν βγαίνει συμπέρασμα, ειδικά εμπορίου.
Μπορεί επίσης να σου έφυγε η τουφεκιά.

Φτιάξε 2 ίδια φυσίγγια και ρίξτε τα στην ίδια απόσταση σε καινούργιο τενεκέ αλλά να είστε κέντρο και οι 2.
Πόσταρε τις φωτογραφίες.
Δεν βιαζόμαστε ... μόλις ξεκινήσει το κυνήγι.
Βασηλη δεν μπωρο να βγάλω φωτό!! Τρέμη η κάμερα είναι παλιό το κυνητο μόνο video !!!!. δεύτερο το έχω δει πολες φωρες το έργων που σου περίγραψα από ίδια οπλα με φυσηγγια εμπορίου … υπόψην ότι από αυτό το οπλο δεν έχω κανένα παραπανο είναι πολύ καλό και με φυσηγγια εμπορίου απλά το συγκεκριμένο δεν το ήθελε!!!!!
 
Με ολη την αγαπη που σου εχω....αμελητεες οι διαφορες....!!!! :)
Δεν αντιλέγω ... είδες ότι δεν μίλησα για μεγάλες ή μικρές διαφορές.
Και για εμένα μικρές είναι.
Αν δεις όμως διαφορές με όλα τα άλλα ίδια, αυτή θα είναι η τάση.
 
Βασηλη δεν μπωρο να βγάλω φωτό!! Τρέμη η κάμερα είναι παλιό το κυνητο μόνο video !!!!. δεύτερο το έχω δει πολες φωρες το έργων που σου περίγραψα από ίδια οπλα με φυσηγγια εμπορίου … υπόψην ότι από αυτό το οπλο δεν έχω κανένα παραπανο είναι πολύ καλό και με φυσηγγια εμπορίου απλά το συγκεκριμένο δεν το ήθελε!!!!!
Σε πιστεύω Ηλία.
Προσωπικά έχω συγκρίνει μόνο την 1187 και την Μ2 με 3 διαφορετικά φυσίγγια που έβγαζαν παρόμοιες συγκεντρώσεις (6 δοκιμές).
Δεν είδα διαφορές.

Ας μιλήσουν όσοι έχουν κάνει πολλές δοκιμές διάτρησης με διαφορετικά όπλα.
 
Δεν αντιλέγω ... είδες ότι δεν μίλησα για μεγάλες ή μικρές διαφορές.
Και για εμένα μικρές είναι.
Αν δεις όμως διαφορές με όλα τα άλλα ίδια, αυτή θα είναι η τάση.

Βασιλη μου....χωρις να θελω να θιξω κανεναν ( ποσο μαλλον φιλους... ) τα περισσοτερα που ακουμε...λογια
καφενειου ειναι...
Ποιος κυνηγος εχει ριξει 50 γραμμαρια φυσιγγιο με 36 βαθμους υπο σκιαν....η Αυγουστο μηνα σε στοχο
να δει τι κανει το φυσιγγιο ??
Πιστευω κανεις...Και ΕΑΝ εριξε κατα λαθος Αυγουστο μηνα...αναλογα το αποτεσμα της τουφεκιας..( πηρε ή δεν
πηρε το θηραμα ) εβγαλε και τα αποτελεσματα για το φυσιγγιο.....φυσιγγια και ζεστη !!
Δεν ειναι ετσι ομως....γιατι καπως ετσι δημιουργουνται οι μυθοι φιλε !!! :cool:
 
Σε πιστεύω Ηλία.
Προσωπικά έχω συγκρίνει μόνο την 1187 και την Μ2 με 3 διαφορετικά φυσίγγια που έβγαζαν παρόμοιες συγκεντρώσεις (6 δοκιμές).
Δεν είδα διαφορές.

Ας μιλήσουν όσοι έχουν κάνει πολλές δοκιμές διάτρησης με διαφορετικά όπλα.
δοκιμές δεν κάνω σχεδόν ποτε!!! Μόνο να κέντρα ρο το κοντάκι μου!! Αλλά αυτήν την μέρα ( που έγραψα) μου κίνησε την περιέργεια για αυτό βάλαμε τον ντενεκε…
 
@Thalis

Γιατί το έσβησες το μήνυμα ... καλό ήταν.
Λοιπόν δοκιμές σε διαφορετικά υψόμετρα δεν έχω κάνει αλλά σύμφωνα με αυτό
https://www.fieldandstream.com/how-high-altitude-and-air-density-affects-shotgun-patterns/
(τον τύπο που γράφει το άρθρο τον θεωρώ σοβαρό)

Σε διαφορά υψομέτρου 1700m το mod αποδίδει σαν full.

Ας το στρογγυλέψουμε και ας πούμε ότι τα 800m είναι ένα τσοκ διαφορά την οποία την βλέπεις πάντα ανεξάρτητα του φυσιγγίου και φυσικά του όπλου.

1690208925287.png
 
Last edited:
Λοιπον παλικαρια...
Δοκιμες με μαγκνουμ φυσιγγια 48 γραμ. σκαγια + 2 γραμ. αλευρι = 50 γραμ. συνολο...
Με 36 βαθμους υπο σκιαν....Στον ηλιο η θερμοκρασια ισως 40+...δεν την μετρησα....

Στα 36,5 μετρα...3*αστρα με τον ''σιδεριά μου'' το ΒΟΙΤΟ... :)

Τα ''κλασικα'' 36,5 μετρα !!

εικόνα_Viber_2023-07-24_16-49-48-898.jpg

1η. Βολη 48+2 - Ν3 με βυσμα.

εικόνα_Viber_2023-07-24_16-50-10-562.jpg
εικόνα_Viber_2023-07-24_16-50-48-537.jpg

2η. Βολη παλι 48+2 με βυσμα...αλλα σε Ν1...για να κανω το χατηρι του φιλου μου του Γιαννη !!!:)

εικόνα_Viber_2023-07-24_16-51-08-462.jpg

εικόνα_Viber_2023-07-24_16-51-26-219.jpg

Συνεχιζω...εχω ακομα μια δοκιμη με γνησια μαλλινη ταπα και Ν1 σκαγια....για να ''δεσει'' το γλυκο !!:)
 
εικόνα_Viber_2023-07-24_16-49-48-898.jpg
Μαστρονικο,βλέπω το αυτοκίνητο εκεί και τα ψιλοχρειαζομαι!
Αν δεις κάναν σκουρκο μπροστά στα μάτια σου την ώρα που πατάς κινδυνεύει να γίνει ευαερο κι ευηλιο!😕
 
Μαστρονικο,βλέπω το αυτοκίνητο εκεί και τα ψιλοχρειαζομαι!
Αν δεις κάναν σκουρκο μπροστά στα μάτια σου την ώρα που πατάς κινδυνεύει να γίνει ευαερο κι ευηλιο!😕

Το αυτ/το Γιαννη μου....οταν φυγει ο Βασιλης...Μπαινει στο συνεργειο για γενικο ξυλωμα και βαψιμο...
Ειναι και ο λογος που δεν κατεβηκα Αθηνα...
Καποια στιγμη...θα συνενοηθουμε...θα κανω ενα ταξιδι ''αστραπη''...να μου παρεις μετρα για κοντακι...θα
κατσω οσες μερες χρειαστει...να παρω να φυγω ( δεν ξερω πως γινεται ) η να μου το στειλεις..

Δεν ξερω τι ειναι ο σκουρκος...εαν εννοεις γουρουνι...ας βγει και θα το περιποιηθω...
ΠΡΟΣΕΞΕ στην βαση των φυσιγγιων...Το ασπρο φυσιγγιο ειναι με βολια...το εχω ετοιμο...τα αλλα ειναι στο
αυτ/το. :)
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top