Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Βασιλη μου....χωρις να θελω να θιξω κανεναν ( ποσο μαλλον φιλους... ) τα περισσοτερα που ακουμε...λογια
καφενειου ειναι...
Ποιος κυνηγος εχει ριξει 50 γραμμαρια φυσιγγιο με 36 βαθμους υπο σκιαν....η Αυγουστο μηνα σε στοχο
να δει τι κανει το φυσιγγιο ??
Πιστευω κανεις...Και ΕΑΝ εριξε κατα λαθος Αυγουστο μηνα...αναλογα το αποτεσμα της τουφεκιας..( πηρε ή δεν
πηρε το θηραμα ) εβγαλε και τα αποτελεσματα για το φυσιγγιο.....φυσιγγια και ζεστη !!
Δεν ειναι ετσι ομως....γιατι καπως ετσι δημιουργουνται οι μυθοι φιλε !!! :cool:
Ε όχι κ κανείς... Έχουμε κάνει μαλακίες.... Ουου :cool:
 

Γιαννη μου...μονο μην περασει πανω απο τους αισθητηρες του ταχογραφου...και μου χαλασει την μετρηση.
Κατα τ'αλλα μην με ''φοβασαι''....ειμαι πολυ ψυχραιμος φιλε...:)
Ειπα και γω....θα δω κανα τερας...!!! :D
 
Ναι οκ...Αλλα δεν τις ανεβαζεις να τις δουμε....και τρεχω με τετοια ζεστη για δοκιμες... ;) :)
Αφού έχεις το μικρόβιο... Δεν έχεις λυτρωμο ότι κ να δείς.... Στο διάστημα 20 με 30 βαθμών μπορεί να έχω κ μια μικρή αύξηση στη συγκέντρωση όσο ανεβαίνει η θερμοκρασία... Πάνω από 30 βαθμούς κ ειδικά αν έχεις ζέστη κ υγρασία εκεί νομίζω αρχίζουν να πέφτουν λίγο οι συγκεντρώσεις σε γρήγορα φυσίγγια... Σε φυσίγγια χωρίς μπαφερ... Με μπαφερ οι διαφορές είναι πολύ μικρές βλέπω... Δυσάρεστο για μας είναι κυρίως με αυτές τις συνθήκες, όχι για το χαρτί.... αυτά σαν γενική διαπίστωση αφού έχω περάσει αρκετά καλοκαίρια με ζέστη να τουφέκαω τον πίνακα...
 
αφού έχω περάσει αρκετά καλοκαίρια με ζέστη να τουφέκαω τον πίνακα...
Τι τραβουσες κι εσύ ρε ερμε,να σε τρώει το λιοπυρι...🥵
Δεν ρωτουσες κανέναν που ήξερε να σου πει τι φταίει...
Τεσπά!
Με τα πολλά,κατάλαβες!☺️😉
 
Μια από τις ιδιότητες που προσδίδουν οι μύθοι στην αχρωμιωτη κανη είναι οι μικρότερες μεταβολές στην απόδοση στην διαφορά της θερμοκρασίας... Θα είχε ενδιαφέρον μια δοκιμή για το Νίκο, αν κ ξέρω ότι με τη ζέστη είναι ταλαιπωρία το κουβάλημα δύο όπλων, να δεί αν η χρωμιωμενη κ η αχρωμιωτη έχουν διαφορές στην υπερβολική ζέστη του καλοκαιριού...
Εγώ αυτή τη δοκιμή δεν την έκανα δυστυχώς... Ωστόσο σε συνεχόμενες βολές στον ταχογραφο με την ζέστη έχω παρατήρησει με διάφορα όπλα ότι όσο ζεσταίνεται η κανη οι ταχύτητες συνεχώς αυξάνουν από φυσίγγι σε φυσίγγι... Η v3 είχε χαμηλότερες αυξήσεις στην ταχύτητα όσο ζεσταίνοταν που ήταν αχρωμιωτη... με βάζει σε σκέψεις απλά αυτό, χωρίς να αποδέχομαι το μύθο των μικρότερων μεταβολών αφού δεν κατάφερα να το τεσταρω....
 
Έχω ένα τέτοιο σέ cal.36, λίγο βαρύ, αλλά μου αρέσει σαν όπλο!!

Και το δικο μου ειναι λιγο βαρυ στα 3,5 κιλα ειναι....αλλα μου κανει ολα τα κεφια...γι'αυτο το αγαπω πολυ !!!
Αφου σκεπτομαι...να βαλω στην ''ακρη'' την Α-390 και να κυνηγαω με αυτο !!
 
2 μπερετες 390 η δικιά μου και του φίλου μου ίδιους αυλους ίδια τσοκ φυσηγγια ρουμελιοτη 32 γρ με csb1 εγώ ούτε γάιδαρο δεμένο ο φίλος παπάδες στο τέλος βαράμε ένα ντενεκε στα 30 μέτρα κουμποτριπες του φίλου μου η δικιά μου με το ζόρι να τον πέρασαν 3 σκαγια .. ( ούτε ψέματα λεο ούτε έχω κανένα όφελος από αυτά που γράφω)
Ο φίλος σου έριξε σε τενεκέ με τη δική σου❓η ,εσύ με τη δική του❓
 
Λοιπον παλικαρια...
Δοκιμες με μαγκνουμ φυσιγγια 48 γραμ. σκαγια + 2 γραμ. αλευρι = 50 γραμ. συνολο...
Με 36 βαθμους υπο σκιαν....Στον ηλιο η θερμοκρασια ισως 40+...δεν την μετρησα....

Στα 36,5 μετρα...3*αστρα με τον ''σιδεριά μου'' το ΒΟΙΤΟ... :)

Τα ''κλασικα'' 36,5 μετρα !!

View attachment 75461

1η. Βολη 48+2 - Ν3 με βυσμα.

View attachment 75462
View attachment 75463

2η. Βολη παλι 48+2 με βυσμα...αλλα σε Ν1...για να κανω το χατηρι του φιλου μου του Γιαννη !!!:)

View attachment 75464

View attachment 75467

Συνεχιζω...εχω ακομα μια δοκιμη με γνησια μαλλινη ταπα και Ν1 σκαγια....για να ''δεσει'' το γλυκο !!:)
Μυθια‼️‼️‼️‼️‼️
Συμπέρασμα:το χοντροτερο σκάγι έχει μεγαλύτερη ταχύτητα αρχική❓‼️σαφως ανώτερες μενουσες‼️ καθώς κ συγκέντρωση‼️με το φουλ δλδ θα χτυπαγες 95+❓❓❓❓φοβερές δοκιμές‼️κ όντως κανείς δεν ρίχνει αυτά τα γραμμάρια με τόση ζεστη‼️
 
Αυτό είναι πολύ σημαντική διαφορά αν ισχύει. Εσύ πιστεύεις ότι ισχύει;
Πιστεύω ότι ισχύει (με αυτά που διαβάζω).

Ότι το mod δηλαδή ρίχνει σαν full στα 1500-1800m.

Και εδώ αφήνουν να εννοηθεί το 1 τσοκ διαφορά στα 2500 feet ~ 750 meters
https://shotgunreport.com/2021/02/24/altitude-and-patterns/
 
Πιστεύω ότι ισχύει (με αυτά που διαβάζω).

Ότι το mod δηλαδή ρίχνει σαν full στα 1500-1800m.

Και εδώ αφήνουν να εννοηθεί το 1 τσοκ διαφορά στα 2500 feet ~ 750 meters
https://shotgunreport.com/2021/02/24/altitude-and-patterns/
Έχω ρίξει όμοια φυσιγγι στα 130-150 μέτρα και στα 900.Οχι την ίδια μέρα,ωστόσο με πολύ κοντινές καιρικές συνθήκες.
Είχα 3* και στις δύο περιπτώσεις.
Στην δεύτερη,όταν είδα το χαρτί ξανατσεκαρισα ότι πράγματι είχα το τριαστερο και δεν είχα βάλει το φουλ!
Μπορεί να έτυχε,αν και με τα φυσίγγια ΜΟΥ έχω μεγάλη βεβαιότητα...
Εννοείται,με το ίδιο οπλο-κανη,ίδια απόσταση.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top