Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Παραθέτω μια ενδιαφέρουσα άποψη(από ομάδα facebook)περί αχρωμίωτης κάνης, την οποία κ θεωρώ λογική...
Είμαι κ εγώ ένας από αυτούς (sorry @gvp9000 😝 είχα κ εγώ remington!) που έχω δει ωραία πράγματα στις αχρωμίωτες κάνες!
View attachment 75481
Πλάκα κάνεις τώρα 🤣 ... τον παίζει καλύτερα δηλαδή η αχρωμίωτη αχαχαχαχ 🤣
Μάλλον θα κουράστηκε να τον παίζει στα 18 φυσίγγια που δοκίμασα μεταξύ χρωμιωμένης Μ2 με 1,5cm κώνο και αχρωμίωτης 1187 με 2,5cm κώνο.
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Βλητικές-δοκιμές.4204/page-320#post-862921

Τώρα ίσως το πολύ παίξιμο να έχει μεγαλύτερες διατρήσεις (λογικό ακούγεται δεν λέω 🤣 ) αλλά εγώ πάλι δεν το είδα.

Οπότε τζάμπα το παίξιμο μου φαίνεται ...

ps
Το έχω διαβάσει και αυτό ... μούφα εκ του αποτελέσματος.
 
Last edited:
Ο βασικός λόγος που χρωμιωνονται τα όπλα είναι για να καλυφθούν ΜΙΚΡΟατελειες μετά την εργοστασιακή λείανση.
Δεν ισχύει αυτό Γιάννη.
Η χρωμίωση δεν καλύπτει μικροατέλειες, ούτε κάνει την κάνη πιο λεία.
Είναι μύθος (για εμένα).
Η λειάνσεις στα όπλα που θα χρωμιωθούν γίνονται κανονικά.
 
Last edited:
Ρε φίλε αυτο ηθελα να το γραψω μια μερα που το διαπιστωσα, και τελικα δε το ανεφερα ποτε....εχεις απολυτο δικιο...για την ιστορια, το οπλο ηταν χρωμιωμενο (Fabarm Supergrade)....
Πολυ σωστός...
Λογικό να αυξάνει η ταχύτητα (λίιιιγο) όσο πιο ζεστή είναι η κάνη.
Δεν έχει σχέση με την χρωμίωση.
Δεν βρίσκω κάποιο φάλτσο σε αυτό.
 
Last edited:
Αν γίνει η δοκιμή Γιάννη, πρέπει να γίνει την ίδια μέρα σε 2 τόπους που έχουν διαφορά υψομέτρου περίπου 800m.
Δηλαδή να ρίξεις ένα φυσίγγι στα πχ 100m ύψος από την επιφάνεια της θάλασσας και το δεύτερο στα 100+800=900m ή ακόμα καλύτερα στα 100+1600=1700m για να δεις πιο καθαρά την διαφορά.

Προσωπικά δεν θα την κάνω και μένω σε αυτό που λέει ο Lloyd Woodhouse.

https://www.fieldandstream.com/how-high-altitude-and-air-density-affects-shotgun-patterns/

Πριν από μερικά χρόνια στο Ολυμπιακό προπονητικό κέντρο στο Κολοράντο Σπρινγκς, ο Lloyd Woodhouse, μακροχρόνιος προπονητής σκοποβολής των ΗΠΑ, μου είπε ότι όταν στέλνει σκοπευτές ανατολικά για να αγωνιστούν σε χαμηλότερα υψόμετρα, τους υπενθυμίζει να σφίξουν τα τσοκ τους. Ένα MOD τσοκ στον μικρής πυκνότητας, ορεινό αέρα του Κολοράντο εκτυπώνει τα ίδια μοτίβα με ένα FULL τσοκ στα 390 πόδια πάνω από την επιφάνεια της θάλασσας στο Φορτ Μπένινγκ όπου βρίσκεται η Μονάδα Σκοποβολής Στρατού, σύμφωνα με τον Woodhouse.
Έχω κάνει εγώ αυτές τις δοκιμές και ισχύουν οι διαφορές. Το σπίτι μου είναι δίπλα στην θάλασσα και όλες τις δοκιμές τις κάνω εκεί. Αλλά και όλα τα φυσίγγια που χρησιμοποιώ τα έχω δοκιμάσει και στα 1000μ υψόμετρο.
Είναι ο λόγος που λάτρεψα το Τούλα τσοκ. Ίσως το μόνο που δεν επιρεάζεται.
 
Η λειάνσεις στα όπλα που θα χρωμιωθούν γίνονται κανονικά.
Τσου!!
Δεν γίνονται στον βαθμό των αχρωμίοτων.
Στις επιροδιώσεις και επιχρυσώσεις που κάνω εγώ το πάχος της επιμετάλωσης είναι τόσο λεπτό που δεν καλύπτει καμία ατέλεια.
Το πάχος όμως της χρωμίωσης είναι τόσο επαρκές όπου καλύπτει αρκετές ατέλειες. Όταν σου δωθεί η ευκαιρία ξεφλούδισε οποιοδήποτε επιχρωμιομένο αντικείμενο και θα το διαπιστώσεις.
 
Τσου!!
Δεν γίνονται στον βαθμό των αχρωμίοτων.
Στις επιροδιώσεις και επιχρυσώσεις που κάνω εγώ το πάχος της επιμετάλωσης είναι τόσο λεπτό που δεν καλύπτει καμία ατέλεια.
Το πάχος όμως της χρωμίωσης είναι τόσο επαρκές όπου καλύπτει αρκετές ατέλειες.
Ακριβώς επειδή είναι μικρό το πάχος το είπα ... Το κρατάω, δεν επιμένω ...
Όταν σου δωθεί η ευκαιρία ξεφλούδισε οποιοδήποτε επιχρωμιομένο αντικείμενο και θα το διαπιστώσεις.
Τα επιχρωμιωμένα που βρίσκω δεν ξεφλουδίζονται με τίποτα.
Στάνταρ αυτό.
Αν ξεφλουδίσουν θα είναι από φθορά οπότε δεν μπορώ να βγάλω συμπέρασμα.

Για την θερμική αγωγιμότητα του χρωμίου εδώ
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Όπλο-που-σκοτώνει-πρασίνια-σε-κρύα.4428/page-22#post-765842
Είναι μεγαλύτερη του ατσαλιού άρα απάγει θερμότητα πιο γρήγορα.

Καλημέρα σε όλους.
 
Last edited:
Λοιπον προσωπικα δηλωνω οτι η σοβαροτερη επενδυση που πρεπει να κανει ενας κυνηγος και να ησυχασει το μυαλο του απο ολες τις παπαριες περι κωνων αυλων τσοκ κτλ ειναι η ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗ εαν μπορουσα να εχω την δυνατοτητα του Νικολα θα ημουν ευτυχης.Εχω το φιλαρακι μου που περιμενει την plus και να μουλεει πουλα την Μ2 και το Β 525και τραβα παρε το πολυβολο τι καθεσαι με τα λιανοντουφεκα εσυ.Καταλαβατε τι περναμε μερικοι απο μας;Αντε βρες γαλήνη να πας λιγες διακοπες.Νικολα θα χαιρομουν να σε γνωριζα απο κοντα εισαι αξιολογος τυπος νασαι παντα καλα και να συνεχισουμε να ειμαστε ολοι μαζι μια ομορφη παρεα.


Kαποια στιγμη θα γινει και αυτο....θα γνωριστουμε και απο κοντα....Υγεια να εχουμε !!!
Τα αισθηματα και η εκτιμηση ....αμοιβαια φιλε μου !!! :)
 
Εγω ''γουσταρω''....και διαβαζοντας βλεπω οτι διυλιζετε τον κωνωπα και καταπινετε την καμηλον !!!

Και εννοω....Αρχισατε παλι συζητησεις με κωνους και καννες που οι διαφορες ΕΑΝ υπαρχουν ειναι αμελητεες...
και παραλληλα ριχνετε φυσιγγια που δεν ξερετε εαν εχουν το Νρο σκαγιων που γραφει το φυσιγγιο και η
συσκευασια του !!!
Καλα κανετε βεβαια...και δεν το λεω ειρωνικα...καθε αλλο...μαθαινω πραγματα αγνωστα για μενα...
Ωστοσο θα πω τι εχω δει εγω μεσα απο τις δοκιμες μου...
Η Μπερετα Α-390 - Εχει χρωμιωμενη καννη.
Το ΒΟΙΤΟ αχρωμιωτη καννη.
Σε δικα μου φυσιγγια ουσιαστικες διαφορες στις καννες δεν ειδα...
Και στα δυο οπλα....οτι τους βαλεις μεσα....αυτο θα εισπραξεις...και αυτο θα δωσουν !!!
Τωρα και ΕΑΝ εχουν καποια διαφορα...ειναι τοσο μικρη ( του 1-2% ) που την προσπερναω..
Δλδ...Εαν η Μπερετα σε ενα σεταπ μου δωσει 85 % συγκεντρωση...και το ΒΟΙΤΟ 83% η και το αντιστροφο
θα πω...α' αυτο που εβγαλε μεγαλυτερη συγκεντρωση εχει καλυτερη καννη ???
Μην τρελαθουμε στο ισωμα...τωρα..
Για μενα ...την διαφορα την κανει το φυσιγγιο....Και οποιες διαφορες που ΙΣΩΣ να εχουν οι καννες μεταξυ
τους τις εξαφανιζει !!!

Αυτα ειναι τα δικα μου συμπερασματα παλικαρια μου !!! :)
 
Είναι αλήθεια ότι το φυσιγγι κάνει την διαφορά, δεν το αμφισβητεί κανείς.
Ένα σωστό φυσιγγι θα αποδίδει από άριστα έως πολύ καλά.
Είναι πάρα πολύ δύσκολο να γίνει κακό σε ότι κάνη και να το βάλεις.
Όπως είναι αλήθεια,ότι όλες οι κανες σκοτώνουν.
Η διαφορά έγκειται στο περισσότερο η λιγότερο που μπορείς να πάρεις από τον συνδυασμό κάνης φυσιγγίου.
Όταν κάνεις ιδιογομωση και θέλεις να την κάνεις σωστά,ζυγίζεις και μετράς!
Ο λόγος είναι για να πετύχεις σταθερότητα,να βγάζεις κατά το δυνατόν όμοια φυσίγγια.
Υπάρχουν μηχανές γόμωσης που το μόνο που κάνεις είναι τροφοδοσία σε υλικά και παίρνεις το φυσιγγι έτοιμο.
Ακόμη και ερασιτεχνικές.
Ποιος ο λόγος να μην αποκτήσεις μια τέτοια και να μην "βασανιζεσαι"με ζυγαριές,παχυμετρα,μετρηματα,δοκιμές,,,,?
Οι διαφορές που θα υπάρξουν μεταξύ των φυσιγγίων,σε όποια μέτρηση(ταχύτητα,πιέσεις,διάτρηση)θα είναι, ενδεχομένως,γύρω στο 10%+-.
Πιστεύουμε ότι το -10% δεν θα σκοτώνει??
Θα σκοτώνει!
Ψάχνουμε όμως τον τρόπο να πάρουμε το περισσότερο και να το εξασφαλίσουμε,σταθερα,όσο μπορούμε!
Αυτό είναι το ζητούμενο και πάνω σ' αυτό γίνεται όλη η κουβέντα σε ότι αφορά τις κανες και τις αποδόσεις των!
3%+ από το ένα,3%+ από το αλλο1,5%+ από το παραλλο γίνεται ένα σύνολο,όχι ευκαταφρόνητο!
Αν μπορείς να το έχεις,ποιος ο λόγος να μην το έχεις??
Το κομμάτι της σκόπευσης,είναι άλλο.
Αν δίναμε σε έναν κορυφαίο σκοπευτή δύο συνδυασμούς κάνης φυσιγγίου με διαφορά στην τελική απόδοση τους,θα έκανε δουλειά ΚΑΙ με τους δύο!
Αν του λέγαμε να κρατήσει έναν από τους δύο,ποιον πιστεύουμε ότι θα διάλεγε??
Αν μπορούσαμε να έχουμε ένα λειτουργικό και απροβληματιστο όπλο,με "καλή"κάνη και καλά, αποδοτικά,σταθερά φυσίγγια,δεν θα το θέλαμε??
 
Είναι αλήθεια ότι το φυσιγγι κάνει την διαφορά, δεν το αμφισβητεί κανείς.
Ένα σωστό φυσιγγι θα αποδίδει από άριστα έως πολύ καλά.
Είναι πάρα πολύ δύσκολο να γίνει κακό σε ότι κάνη και να το βάλεις.
Όπως είναι αλήθεια,ότι όλες οι κανες σκοτώνουν.
Η διαφορά έγκειται στο περισσότερο η λιγότερο που μπορείς να πάρεις από τον συνδυασμό κάνης φυσιγγίου.
Όταν κάνεις ιδιογομωση και θέλεις να την κάνεις σωστά,ζυγίζεις και μετράς!
Ο λόγος είναι για να πετύχεις σταθερότητα,να βγάζεις κατά το δυνατόν όμοια φυσίγγια.
Υπάρχουν μηχανές γόμωσης που το μόνο που κάνεις είναι τροφοδοσία σε υλικά και παίρνεις το φυσιγγι έτοιμο.
Ακόμη και ερασιτεχνικές.
Ποιος ο λόγος να μην αποκτήσεις μια τέτοια και να μην "βασανιζεσαι"με ζυγαριές,παχυμετρα,μετρηματα,δοκιμές,,,,?
Οι διαφορές που θα υπάρξουν μεταξύ των φυσιγγίων,σε όποια μέτρηση(ταχύτητα,πιέσεις,διάτρηση)θα είναι, ενδεχομένως,γύρω στο 10%+-.
Πιστεύουμε ότι το -10% δεν θα σκοτώνει??
Θα σκοτώνει!
Ψάχνουμε όμως τον τρόπο να πάρουμε το περισσότερο και να το εξασφαλίσουμε,σταθερα,όσο μπορούμε!
Αυτό είναι το ζητούμενο και πάνω σ' αυτό γίνεται όλη η κουβέντα σε ότι αφορά τις κανες και τις αποδόσεις των!
3%+ από το ένα,3%+ από το αλλο1,5%+ από το παραλλο γίνεται ένα σύνολο,όχι ευκαταφρόνητο!
Αν μπορείς να το έχεις,ποιος ο λόγος να μην το έχεις??
Το κομμάτι της σκόπευσης,είναι άλλο.
Αν δίναμε σε έναν κορυφαίο σκοπευτή δύο συνδυασμούς κάνης φυσιγγίου με διαφορά στην τελική απόδοση τους,θα έκανε δουλειά ΚΑΙ με τους δύο!
Αν του λέγαμε να κρατήσει έναν από τους δύο,ποιον πιστεύουμε ότι θα διάλεγε??
Αν μπορούσαμε να έχουμε ένα λειτουργικό και απροβληματιστο όπλο,με "καλή"κάνη και καλά, αποδοτικά,σταθερά φυσίγγια,δεν θα το θέλαμε??
Η γνωμη μου ειναι ότι η κάννες έχουν ουσιαστικές διάφορες δεν μπορις να σύγκρινες μια στιλινιουμ με μια κάνη από 302.. και δεύτερον αν δεν κυνήγησες ένα οπλο να δεις στην πράξη της διάφορες με ολλες της καιρικεσ συνθηκες δεν μπορις να έχεις σωστή γνωμη για αυτό είμαι εναντίων των δοκιμών περνεις μέτρημα της στιγμής..(αυτός που πραγματικά αγαπάει το κυνηγι τον φτερωτον θα βγει έξω και με ζέστη και με βροχι με Χιόνι με πάγο ακόμα και για μια κυχλα η ένα παπι η μια φασα) σαφώς και σκωτονουν ολλα τα οπλα καπια όμως το κάνουν καλητερα ….. )
 
Πολύ ωραία όλα αυτά που λέτε αλλά είναι θεωρητικά.

Αν πχ σας ρωτήσω με πόση συγκέντρωση και πόση διάτρηση θέλετε να κυνηγάτε φάσσες, παπιά και τσίχλες κανένας δεν θα δώσει αριθμούς.
Ακόμα και αν σας πω και την απόσταση !!!!!!!! η οποία να παραμένει πάντα σταθερή.
Όποιος θέλει βέβαια λέει τι επιθυμεί ή το τι είναι το ιδανικό για αυτόν ανά απόσταση.

Αυτοί που δοκιμάζουν πάνω στο θήραμα (το έκανα και εγώ κατά κόρον) δεν έχουν ιδέα πως αποδίδει το όπλο (ούτε και εγώ είχα σωστή εικόνα).
Απλά μετά από πολλές φόλες κατέληξα σε κάποια φυσίγγια που εμένα μου ταιριάζουν.
Πρόπερσι έκανα σωστές δοκιμές στα φυσίγγια που είχα καταλήξει.

Αυτά που λέτε περί μεγάλων διαφορών στις αποδόσεις των κανών τα ακούω με προσοχή αλλά δεν τα βλέπω στις δοκιμές.
Το μόνο που μπορώ να δεχθώ είναι ότι ΜΠΟΡΕΙ να υπάρχουν διαφορές στις αποδόσεις σε ανοιχτά σχετικά τσοκ με ψιλά σκάγια σε κάνες με μεγάλους κώνους.
Από εκεί και πέρα για να πιστέψω κάτι πρέπει να το δω με τα ματια μου.
Αυτό σημαίνει δοκιμές όπλων, ίδια μέρα, ίδια ώρα, ίδιο υψόμετρο, ίδιο σημείο, ίδιο σταθερό φυσίγγι, ίδια απόσταση, με μετρημένα σκάγια ίδιας ποιότητας και μεγέθους, με την ίδια μετρημένη (αν είναι δυνατόν) κλασική σύσφιξη.
Και επιμένω στο μετρημένη γιατί στην περιοχή των 3* μια ελάχιστη διαφορά στην σύσφιξη μπορεί να σημαίνει μεγάλη διαφορά στην συγκέντρωση.

Τα φρενάτα τα εξαιρώ πάντα διότι ο τρόπος λειτουργίας τους δημιουργεί περαιτέρω σύσφιξη η οποία δεν μπορεί να μετρηθεί με παχύμετρο.
Γι αυτό έχει επικρατήσει η άποψη ότι ρίχνουν πιο σφιχτά.
Ναι ρίχνουν, γιατί δημιουργούν επιπλέον σύσφιξη από αυτή που μετράμε και επειδή αυτό δεν το πιστεύουμε αναπτύσουμε τρελές θεωρίες για αυτά.
 
Και επειδή πολλά ακούγονται για παλιές κάνες δείτε εδώ 5 διαφορετικές (μετά τα 18 φυσίγγια με το κατά φήμη καλύτερο και το χειρότερο όπλο που υπάρχει) και πείτε μου ποια είναι η "καλύτερη".
Δική μου απάντηση ... καμία δεν ξεχωρίζει.
Ποιά θα διαλέγατε αν ψάχνατε και το ένα σκάγι περισσότερο ? Θα αλλάζατε όπλο ανάλογα το φυσίγγι ? Μην τρελαθούμε τώρα.
Φυσίγγια ιδιογόμωσης και όλα τα όπλα με ονομαστικό 2* εκτός από την 1187 που φορούσε full.

https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Βλητικές-δοκιμές.4204/page-263#post-854154
 
Last edited:
Πολύ ωραία όλα αυτά που λέτε αλλά είναι θεωρητικά.

Αν πχ σας ρωτήσω με πόση συγκέντρωση και πόση διάτρηση θέλετε να κυνηγάτε φάσσες, παπιά και τσίχλες κανένας δεν θα δώσει αριθμούς.
Ακόμα και αν σας πω και την απόσταση !!!!!!!! η οποία να παραμένει πάντα σταθερή.
Όποιος θέλει βέβαια λέει τι επιθυμεί ή το τι είναι το ιδανικό για αυτόν ανά απόσταση.

Αυτοί που δοκιμάζουν πάνω στο θήραμα (το έκανα και εγώ κατά κόρον) δεν έχουν ιδέα πως αποδίδει το όπλο (ούτε και εγώ είχα σωστή εικόνα).
Απλά μετά από πολλές φόλες κατέληξα σε κάποια φυσίγγια που εμένα μου ταιριάζουν.
Πρόπερσι έκανα σωστές δοκιμές στα φυσίγγια που είχα καταλήξει.

Αυτά που λέτε περί μεγάλων διαφορών στις αποδόσεις των κανών τα ακούω με προσοχή αλλά δεν τα βλέπω στις δοκιμές.
Το μόνο που μπορώ να δεχθώ είναι ότι ΜΠΟΡΕΙ να υπάρχουν διαφορές στις αποδόσεις σε ανοιχτά σχετικά τσοκ με ψιλά σκάγια σε κάνες με μεγάλους κώνους.
Από εκεί και πέρα για να πιστέψω κάτι πρέπει να το δω με τα ματια μου.
Αυτό σημαίνει δοκιμές όπλων, ίδια μέρα, ίδια ώρα, ίδιο υψόμετρο, ίδιο σημείο, ίδιο σταθερό φυσίγγι, ίδια απόσταση, με μετρημένα σκάγια ίδιας ποιότητας και μεγέθους, με την ίδια μετρημένη (αν είναι δυνατόν) κλασική σύσφιξη.
Και επιμένω στο μετρημένη γιατί στην περιοχή των 3* μια ελάχιστη διαφορά στην σύσφιξη μπορεί να σημαίνει μεγάλη διαφορά στην συγκέντρωση.

Τα φρενάτα τα εξαιρώ πάντα διότι ο τρόπος λειτουργίας τους δημιουργεί περαιτέρω σύσφιξη η οποία δεν μπορεί να μετρηθεί με παχύμετρο.
Γι αυτό έχει επικρατήσει η άποψη ότι ρίχνουν πιο σφιχτά.
Ναι ρίχνουν, γιατί δημιουργούν επιπλέον σύσφιξη από αυτή που μετράμε και επειδή αυτό δεν το πιστεύουμε αναπτύσουμε τρελές θεωρίες για αυτά.
Τα φρενατα τσοκ δινουν παρπανω συσφιξη αρα και συγκεντρωση? η' και παραπανω διατρηση?
 
Αν θέλετε εγγυημένα σφιχτή τουφεκιά (ή ρυθμιζόμενη στις απαιτήσεις σας) και σταθερότητα η λύση είναι ΜΟΝΟ η ιδιογόμωση και τα αλεύρια αλλά θέλουν και αυτά να αφιερώσεις χρόνο (γιατί οι πυρίτιδες πχ δεν είναι σταθερές από lot σε lot).
Όλα τα άλλα είναι πεταμένα χρήματα, τζάμπα κόπος και χαμένος χρόνος (για εμένα).
 
Ο άλλος απχατ απ' του γουεικμαν,,,λιέει τα θκατ‼️άμα όμως σο λέει ,ξειφλουδισ του χρωμίου συ μια 391 ντ πείτας κι περνς αλλ ,αλλά συνειχειζ‼️ ααααάμα ιεβαζαν χρωμίου Σιένα Π κ Κ (πουρντει❓πιρατζι❓κρεγκοφ‼️)θα συ πουνιεσ πιοτερου να του πειταειξ‼️‼️‼️‼️μια λουγική τνιεχ‼️
Αλήθεια έχετε ακούσει, γιατί εγώ δε....να ξεφλουδίσει χρώμιο στην κάνη❓
 
Έχει κάνει ο Νίκος @Παπ. Ν δοκιμές διάτρησης με kicks ... ακριβώς ίδια ... αν κάνω λάθος με διορθώνει.

Διατρηση δεν εχω δει να αλλαζει....Εχω λιγες δοκιμες ομως με kicks...
Αυτο που αλλαζει ειναι η κατανομη σε σχεση με τα τσοκ μαμα !!
 
Πολύ ωραία όλα αυτά που λέτε αλλά είναι θεωρητικά.

Αν πχ σας ρωτήσω με πόση συγκέντρωση και πόση διάτρηση θέλετε να κυνηγάτε φάσσες, παπιά και τσίχλες κανένας δεν θα δώσει αριθμούς.
Ακόμα και αν σας πω και την απόσταση !!!!!!!! η οποία να παραμένει πάντα σταθερή.
Όποιος θέλει βέβαια λέει τι επιθυμεί ή το τι είναι το ιδανικό για αυτόν ανά απόσταση.

Αυτοί που δοκιμάζουν πάνω στο θήραμα (το έκανα και εγώ κατά κόρον) δεν έχουν ιδέα πως αποδίδει το όπλο (ούτε και εγώ είχα σωστή εικόνα).
Απλά μετά από πολλές φόλες κατέληξα σε κάποια φυσίγγια που εμένα μου ταιριάζουν.
Πρόπερσι έκανα σωστές δοκιμές στα φυσίγγια που είχα καταλήξει.

Αυτά που λέτε περί μεγάλων διαφορών στις αποδόσεις των κανών τα ακούω με προσοχή αλλά δεν τα βλέπω στις δοκιμές.
Το μόνο που μπορώ να δεχθώ είναι ότι ΜΠΟΡΕΙ να υπάρχουν διαφορές στις αποδόσεις σε ανοιχτά σχετικά τσοκ με ψιλά σκάγια σε κάνες με μεγάλους κώνους.
Από εκεί και πέρα για να πιστέψω κάτι πρέπει να το δω με τα ματια μου.
Αυτό σημαίνει δοκιμές όπλων, ίδια μέρα, ίδια ώρα, ίδιο υψόμετρο, ίδιο σημείο, ίδιο σταθερό φυσίγγι, ίδια απόσταση, με μετρημένα σκάγια ίδιας ποιότητας και μεγέθους, με την ίδια μετρημένη (αν είναι δυνατόν) κλασική σύσφιξη.
Και επιμένω στο μετρημένη γιατί στην περιοχή των 3* μια ελάχιστη διαφορά στην σύσφιξη μπορεί να σημαίνει μεγάλη διαφορά στην συγκέντρωση.

Τα φρενάτα τα εξαιρώ πάντα διότι ο τρόπος λειτουργίας τους δημιουργεί περαιτέρω σύσφιξη η οποία δεν μπορεί να μετρηθεί με παχύμετρο.
Γι αυτό έχει επικρατήσει η άποψη ότι ρίχνουν πιο σφιχτά.
Ναι ρίχνουν, γιατί δημιουργούν επιπλέον σύσφιξη από αυτή που μετράμε και επειδή αυτό δεν το πιστεύουμε αναπτύσουμε τρελές θεωρίες για αυτά.
Ολλα ξεκινάνε το οτι δέχεστε ότι υπάρχει εξεληλιξη στην βλυτικη του λιοκανου .. από τη ώρα που δεν το δέχεστε αυτό για τους χ/ ψ λόγους η κουβέντες είναι περιττές και απλά κουράζουμε κόσμο…
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top