Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Σταματη μου...Δλδ....αυτη η τουφεκια που ειναι με 3* αστρα μαμα τσοκ...τι εχει να ζηλεψει απο την
τουφεκιά του kicks ???
Φιλαρα μου ενας ιδιογομωτης....μπορει να βγαλει τουφεκια που ακυρωνει το οποιο τσοκ....και την οποια
καννη!!!
Εαν στρωσει τον κωλο του κατω...και δουλεψει....ολλες τις καννες και τσοκ..τα κανει ισωμα...με την εννοια
οτι για αυτον ειναι ολα ιδια !!! :)

View attachment 75526
View attachment 75527
View attachment 75528

Αυτή είναι ακόμα καλύτερη Νίκο μου.
 
Αυτή είναι ακόμα καλύτερη Νίκο μου.

Ναι...λιγο καλυτερη....Αλλα καταλαβες γιατι δεν πιστευω σε καννες - κωνους - αυλους- και πρασινα αλογα ??
Για μενα...και για τον καθε ιδιογομωτη....διαφορες δεν υπαρχουν...Την διαφορά την κανει το φυσιγγιο!!!
 
Τωρα οσον αφορα για ποιο λογο γινεται η χρωμιοση πιστευω οτι γινεται για προστασια απο οξειδωση και διαβρωση και οχι για να καλυφθουν οι μικροατελειες του τελικου φινιρισματος...Αν μετα το τελικο φινιρισμα παρατηρησουμε την επιφανεια σε μικροσκοπιο θα δουμε οτι υπαρχουν "βουνα "και "λακουβες" το παχος του στρωματος της επιχρωμιοσης που φθανει εως και 0,05mm θα προστεθει και στα βουνα και στις λακουβες οι οποιες θα συνεχισουν να υπαρχουν και μετα...
Το περιέγραψες όπως το είχα στο μυαλό μου.
Το λογικό είναι το χρώμιο να κάθεται ισόποσα στα "βουνά" και στις "λακούβες" και όχι μόνο στις "λακούβες" ώστε να μειώσει την τραχύτητα της επιφάνειας.
Δεν είναι μπογιάτισμα η επιχρωμίωση ... και δεν νομίζω ότι κάνω λάθος.

Το γιατί οι Αμερικάνοι δεν χρωμιώνουν νομίζω το απάντησε ο Αμερικάνος και δεν έχει καμία σχέση με βλητική απόδοση όπως είναι λογικό.
 
Last edited:
Το περιέγραψες όπως το είχα στο μυαλό μου.
Το λογικό είναι το χρώμιο να κάθεται ισόποσα στα "βουνά" και στις "λακούβες" και όχι μόνο στις "λακούβες" ώστε να μειώσει την τραχύτητα της επιφάνειας.
Δεν είναι μπογιάτισμα η επιχρωμίωση ... και δεν νομίζω ότι κάνω λάθος.

Το γιατί οι Αμερικάνοι δεν χρωμιώνουν νομίζω το απάντησε ο Αμερικάνος και δεν έχει καμία σχέση με βλητική απόδοση όπως είναι λογικό.
Πολύ σωστά, ισόποσα γιατί γίνεται ομοιόμορφη ηλεκτρολυτικη επικαθιση. Αν δεν το έχεις λειανει σωστά πριν την χρωμιωση, έτσι θα είναι και μετά.
Εδώ πλεονεκτει η αχρωμειωτη κάννη, γιατί με τη χρήση τα βουνά κοντενουν και οι χαράδρες γεμίζουν= πατινα. Αυτό το βλέπεις και στον καθαρισμό που γίνεται όλο και πιο εύκολος.
 
Νικολα εαν εχεις psb1 βαλε cx1000 1,80x35 no7 με 20αρη jiovanni συγκεντρωτηρα κλεισμενο στα 57.
Εαν δεν εχεις cx1000 δοκιμασε με 615

Στελιο δεν θυμασαι καλα ποιο βυσμα εβαζες....
Δεν βγαινει η ογκομετρια με τον Τζιοβανι 20 σε αστεροειδες κλεισιμο...Μονο σε ρελι βγαινει...
Αλλα για ρελι ειναι λαθος η δοσολογια .
Δωσε αλλο βυσμα..η να βαλω καποιο που εγω νομιζω καταλληλο φιλε!! :)

εικόνα_Viber_2023-07-25_19-49-49-182.jpg
 
Το περιέγραψες όπως το είχα στο μυαλό μου.
Το λογικό είναι το χρώμιο να κάθεται ισόποσα στα "βουνά" και στις "λακούβες" και όχι μόνο στις "λακούβες" ώστε να μειώσει την τραχύτητα της επιφάνειας.
Δεν είναι μπογιάτισμα η επιχρωμίωση ... και δεν νομίζω ότι κάνω λάθος.

Το γιατί οι Αμερικάνοι δεν χρωμιώνουν νομίζω το απάντησε ο Αμερικάνος και δεν έχει καμία σχέση με βλητική απόδοση όπως είναι λογικό.
Ώρα είναι να παρατήσεις τα διαγράμματα και να αρχίσεις τα κατεβατά με πίνακες μέτρησης Ra θαλάμων τσοκ και αυλών, χρωμιωμένων και αχρωμίωτων κανών. .sarcastic.
 
Ναι...λιγο καλυτερη....Αλλα καταλαβες γιατι δεν πιστευω σε καννες - κωνους - αυλους- και πρασινα αλογα ??
Για μενα...και για τον καθε ιδιογομωτη....διαφορες δεν υπαρχουν...Την διαφορά την κανει το φυσιγγιο!!!

Λογικό να μην πιστεύεις αφού το έχεις δει στην πράξη ;)
 
Πολύ σωστά, ισόποσα γιατί γίνεται ομοιόμορφη ηλεκτρολυτικη επικαθιση. Αν δεν το έχεις λειανει σωστά πριν την χρωμιωση, έτσι θα είναι και μετά.
Εδώ πλεονεκτει η αχρωμειωτη κάννη, γιατί με τη χρήση τα βουνά κοντενουν και οι χαράδρες γεμίζουν= πατινα. Αυτό το βλέπεις και στον καθαρισμό που γίνεται όλο και πιο εύκολος.
Αν αυτή είναι η αλήθεια....τότε η βλητική υπεροχή των,θα επιτυγχάνετο σε βάθος χρόνου κ αναλόγως τη χρήση κ τον σωστό καθαρισμό της(δημιουργία πατίνας)απ' την άλλη πάλι ,δημιουργείται το ερώτημα:η πατίνα θα έρθει πρώτη❓η βάση θα σπάσει(αναφέρομαι στις ρεμ)❓η' κ τα 2 τουγκεδερ❓‼️
 
Φιλε @Stelios K χωρις να θελω να αμφισβητησω τα λεγομενα σου αλλα κατι δεν μου κολλαει στην ιστορια του φιλου σου...
Ακομη και ετσι να ειχε γινει η εταιρεια πριν καν απαντησει θα επρεπε να επικοινωνησει με τον αντιπροσωπο και να του πει τι και πως εγινε και γιατι εγινε...
Ειναι σαν να στειλω email στην BMW και να της λεω οτι ανοιξα το καπο και αντι για ψεκασμο βρηκα μεσα καρμπυρατερ και αυτη να μου απαντουσε "Κοιτα να δεις εμεις στο Ελλαντα με ψεκασμο το στειλαμε αλλα μαλλον ο αντιπροσωπος του εβαλε το καρμπυρατερ"...Ημαρτον δηλαδη εγω σαν εταιρεια θα αφηνα να μου αμαυρωσει το ονομα ο καθε αντιπροσωπος...
Παλι αυτη η απαντηση με το αγριεμα μου θυμιζει"Ασε ρε γαμωτο εβγαλα το φτερο απο το παπακι να το βαψω αλλα δεν το αγριεψα καλα και τωρα μου ξεφλουδιζει το χρωμα"...Ημαρτον για δευτερη φορα...
Απο οτι ξερω η σκληρη επιχρωμιοση απευθειας στο βασικο μεταλο γινεται ηλεκτροστατικα...αν ηθελε αγριεμα τοτε δεν θα του καναμε λειανση φινιρισματος...
Τωρα οσον αφορα για ποιο λογο γινεται η χρωμιοση πιστευω οτι γινεται για προστασια απο οξειδωση και διαβρωση και οχι για να καλυφθουν οι μικροατελειες του τελικου φινιρισματος...Αν μετα το τελικο φινιρισμα παρατηρησουμε την επιφανεια σε μικροσκοπιο θα δουμε οτι υπαρχουν "βουνα "και "λακουβες" το παχος του στρωματος της επιχρωμιοσης που φθανει εως και 0,05mm θα προστεθει και στα βουνα και στις λακουβες οι οποιες θα συνεχισουν να υπαρχουν και μετα...Οπως οταν βαφουμε μια επιφανεια αν μετα το τριψιμο υπαρχουν μικροατελειες αυτες θα ειναι ορατες και μετα το βαψιμο...Για αυτο το 90% του αποτελεσματος του βαψιματος εξαρταται απο την προεργασια...
Εγραψα εν συντομια αυτο που εγινε.
Η απαντηση της εταιρειας φυσικα κ δεν ηταν αγριεμα. Ηταν οτι το οπλο εφυγε αχρωμιωτο κ η λειανση ειναι τετοια που δεν γινεται να μπει χρωμιο εκ των υστέρων. Κ αλλα πολλα.
Δεν ηταν ιστορια. Ηταν πραγματικοτητα.
Το οπλο σταλθηκε στην εταιρεια κ το εφτιαξαν
 
Εγραψα εν συντομια αυτο που εγινε.
Η απαντηση της εταιρειας φυσικα κ δεν ηταν αγριεμα. Ηταν οτι το οπλο εφυγε αχρωμιωτο κ η λειανση ειναι τετοια που δεν γινεται να μπει χρωμιο εκ των υστέρων. Κ αλλα πολλα.
Δεν ηταν ιστορια. Ηταν πραγματικοτητα.
Το οπλο σταλθηκε στην εταιρεια κ το εφτιαξαν
Το οπλο εφυγε αχρωμιοτο απο την εταιρεια και εγινε εδω στην Ελλαδα χρωμιωση στο εσωτερικο της καννης?Υπαρχει εδω στην Ελλαδα καποιος που να χρωμιωνει καννες εσωτερικα?
 
Στελιο δεν θυμασαι καλα ποιο βυσμα εβαζες....
Δεν βγαινει η ογκομετρια με τον Τζιοβανι 20 σε αστεροειδες κλεισιμο...Μονο σε ρελι βγαινει...
Αλλα για ρελι ειναι λαθος η δοσολογια .
Δωσε αλλο βυσμα..η να βαλω καποιο που εγω νομιζω καταλληλο φιλε!! :)

View attachment 75531
Μαλλον δεν ειναι 20αρης ο jiovanni που εβαλες Νικο. Η δεν ειναι 20αρηδες αυτοι που χρησιμοποιω εγω.
Παιζει να εχεις κ την παλια psb που μαλλον δινει αλλη ογκομετρια.
Δες το λιγο κ εαν δεν βρεις ακρη βαλε ζ2μ18.
Αν θυμασαι το ειχαμε συζητησει κ παλια κ μας εδιναν διαφορετικες μετρησεις οι jiovanni 20 k 22 που ειχαμε. Ισως ειναι κ αυτο.
 
Εδώ πλεονεκτει η αχρωμειωτη κάννη, γιατί με τη χρήση τα βουνά κοντενουν και οι χαράδρες γεμίζουν= πατινα.
Τα βουνα ειναι λιγο δυσκολο να κοντυνουν γιατι ο μολυβδος ειναι πολυ πιο μαλακος απο τον χαλυβα... οι χαραδρες μπορει να γεμισουν με μολυβδο ειναι ενα φαινομενο που εχει μελετηθει απο την τριβολογια(επιστημη γιατην μελετη των τριβων) και λεει πως το σκληρο υλικο "οργωνει" το μαλακο αλλα κατα διαρκεια του φαινομενου υλικο απο το μαλακο υλικο στομωνει τις ανωμαλιες του σκληρου...(κατι σαν το μπουκωμα του γυαλοχαρτου ...)
 
Το οπλο εφυγε αχρωμιοτο απο την εταιρεια και εγινε εδω στην Ελλαδα χρωμιωση στο εσωτερικο της καννης?Υπαρχει εδω στην Ελλαδα καποιος που να χρωμιωνει καννες εσωτερικα?
Η εταιρεία απαντησε οτι το συγκεκριμενο εφυγε απο εκει αχρωμιωτο.
Εαν ειναι αλήθεια, που αλλού να εγινε η χρωμιωση;
Δεν ξερω εαν υπαρχει στην Ελλάδα μαστορας να αναλαμβανει τετοια εργασια.
Υποθεσεις κάνουμε.
Εγω πιστευω την συγκεκριμένη εταιρεια γιατι ειναι απο τις μεγαλυτερες κ σοβαρες του χωρου.
 
Αν αυτή είναι η αλήθεια....τότε η βλητική υπεροχή των,θα επιτυγχάνετο σε βάθος χρόνου κ αναλόγως τη χρήση κ τον σωστό καθαρισμό της(δημιουργία πατίνας)απ' την άλλη πάλι ,δημιουργείται το ερώτημα:η πατίνα θα έρθει πρώτη❓η βάση θα σπάσει(αναφέρομαι στις ρεμ)❓η' κ τα 2 τουγκεδερ❓‼️
Η δημιουργία πατίνας απαιτεί χρήση μαλλινης τάπας και καθαρισμό μόνο με μαλακό πανί και nitro solvent για μερικά χρόνια. Θέλει πολύ υπομονή.
Όσον αφορά τα ραγισματα και τα σπασμένα κλειστρα παρατηρώ ότι συμβαίνουν όπου υπάρχουν βαλτοι, παπια και γουρούνια. Μάλλον φταίει η υγρασία...
 
Η εταιρεία απαντησε οτι το συγκεκριμενο εφυγε απο εκει αχρωμιωτο.
Εαν ειναι αλήθεια, που αλλού να εγινε η χρωμιωση;
Δεν ξερω εαν υπαρχει στην Ελλάδα μαστορας να αναλαμβανει τετοια εργασια.
Υποθεσεις κάνουμε.
Εγω πιστευω την συγκεκριμένη εταιρεια γιατι ειναι απο τις μεγαλυτερες κ σοβαρες του χωρου.
Οι επιμεταλλωσεις φυσικά γίνονται και εδώ, δεν είναι καμμια διαστημική εργασία...
 
Παραγγέλνεις όπλο στον αντιπρόσωπο κ βλέπεις ότι η εταιρεία κατασκευής του,δεν σου δίνει τη δυνατότητα να το ζητήσεις με χρωμιωμενη κανη(χειροποίητο) αυτό αποδυκνειεται από τα λεγόμενα της εταιρείας ‼️αυτός‼️ πώς κατάφερε να το παραγγειλει με χρωμιωση❓❓❓❓
 
Πολύ σωστά, ισόποσα γιατί γίνεται ομοιόμορφη ηλεκτρολυτικη επικαθιση. Αν δεν το έχεις λειανει σωστά πριν την χρωμιωση, έτσι θα είναι και μετά.
Εδώ πλεονεκτει η αχρωμειωτη κάννη, γιατί με τη χρήση τα βουνά κοντενουν και οι χαράδρες γεμίζουν= πατινα. Αυτό το βλέπεις και στον καθαρισμό που γίνεται όλο και πιο εύκολος.
Ώρα είναι να παρατήσεις τα διαγράμματα και να αρχίσεις τα κατεβατά με πίνακες μέτρησης Ra θαλάμων τσοκ και αυλών, χρωμιωμένων και αχρωμίωτων κανών. .sarcastic.
Η αλήθεια είναι ότι το κοίταξα λίγο γιατί δεν έχω ιδέα απο αυτά.

Λοιπόν ακούστε σε τι κατέληξα ότι γίνεται.
Η ηλεκτρολυτική χρωμίωση αυξάνει την αρχική τραχύτητα (όσο και να σας φαίνεται περίεργο).
Δεν σας βάζω link τώρα, δεν τα κράτησα.
Είναι θέμα αγωγιμότητας ... τα "βουνά" βρίσκονται πιο κοντά στην άνοδο (μεγαλύτερη αγωγιμότητα, μεγαλύτερο ρεύμα) και εκεί επικάθεται περισσότερο χρώμιο από τις "κοιλάδες".
Κουφό θα έλεγε κάποιος αρχικά, αλλά έτσι είναι.
Με διάφορες τεχνικές ... συγκεντρώσεις διαλυμάτων, θερμοκρασίες, ταχύτητες, κτλ το φαινόμενο αυτό ελλατώνεται και μερικές φορές αναστρέφεται αν φυσικά και το πάχος χρωμίωσης το επιτρέπει.

Άρα η πρόταση ότι οι κάνες χρωμιώνονται για να καλύψουν ατέλειες και ότι δεν τους γίνεται τόσο καλή λείανση για μείωση κόστους είναι λανθασμένη και είναι μύθος.

Myth-Busted-cropped-600-x-340.png
ps
Και ο αχώνευτος Randy για ακόμα μια φορά αποδεικνύεται σωστός.
 
Last edited:
Μόνο για προστασία αντιοξειδωτική είναι η χρωμίωση... Κ όπως στα καλά, ακριβά,αχρωμίωτα όπλα,παίζουν ρόλο οι εργατοώρες για τη λείανση του κοίλου,έτσι παίζει και στα χρωμιωμένα(στο στάδιο πριν τη χρωμίωση)!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top