Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Σχετικα με χρωμιωμενα - αχρωμιωτα
Πριν λιγα χρονια ενας φιλος παρηγγειλε χειροποιητο δικαννο με χρωμιωμενες.
Μετα απο 3 χρονια ελαχιστης χρησης το χρωμιο αρχισε να φεύγει κ ο φιλος εστειλε μειλ στην εταιρεία.
Η απαντηση ηταν οτι το συγκεκριμενο οπλο σταλθηκε στην εδω αντιπροσωπεια αχρωμιωτο, οτι η χρωμιωση μαλλον εγινε απο τον εδω αντιπροσωπο, κ οτι αυτος που εκανε την επεμβαση θα επρεπε πρωτα να αγριεψει το εσωτερικο της καννης για να πιασει το χρωμιο.
 
Ολλα ξεκινάνε το οτι δέχεστε ότι υπάρχει εξεληλιξη στην βλυτικη του λιοκανου .. από τη ώρα που δεν το δέχεστε αυτό για τους χ/ ψ λόγους η κουβέντες είναι περιττές και απλά κουράζουμε κόσμο…
Με 100 χρόνια εξέλιξης θα έπρεπε να βαράνε στα 100m τα όπλα τώρα Ηλία όχι να πασχίζουμε για τα 50, όσα πριν 40 χρόνια.
Η ίδια η Beretta δεν έχει ανεβάσει το ποσοστό του Full στα νέα της μοντέλα .. στο 70% το έχει εκτός αν μου διαφεύγει κάτι.
Και αυτοί δεν γνωρίζουν τι τους γίνεται ?

Αλλαγές υπάρχουν σίγουρα στην γεωμετρία, στην πραγματική απόδοση περιμένουμε να τις δούμε.

Σχετικα με χρωμιωμενα - αχρωμιωτα
Πριν λιγα χρονια ενας φιλος παρηγγειλε χειροποιητο δικαννο με χρωμιωμενες.
Μετα απο 3 χρονια ελαχιστης χρησης το χρωμιο αρχισε να φεύγει κ ο φιλος εστειλε μειλ στην εταιρεία.
Η απαντηση ηταν οτι το συγκεκριμενο οπλο σταλθηκε στην εδω αντιπροσωπεια αχρωμιωτο, οτι η χρωμιωση μαλλον εγινε απο τον εδω αντιπροσωπο, κ οτι αυτος που εκανε την επεμβαση θα επρεπε πρωτα να αγριεψει το εσωτερικο της καννης για να πιασει το χρωμιο.
Να υποθέσω ότι αν του ζητήσεις το email δεν θα το βρει ... αν το βρει, στείλτο μου σε παρακαλώ.
 
Διατρηση δεν εχω δει να αλλαζει....Εχω λιγες δοκιμες ομως με kicks...
Αυτο που αλλαζει ειναι η κατανομη σε σχεση με τα τσοκ μαμα !!
Βελτιώθηκε η κατανομή Νίκο με kick's; Με την 390 έγιναν οι δοκιμές και με τι τσοκ;
 
Βελτιώθηκε η κατανομή Νίκο με kick's; Με την 390 έγιναν οι δοκιμές και με τι τσοκ;

Ναι εδωσε καλυτερη κατανομη στο ιδιο σεταπ...με το μαμα τσοκ της Μπερετα Α-390..
Ενα kicks εχω το ΙΜ...
Αλλα μην σε παρω στον ''λαιμο μου''.....Εχω λιγες δοκιμες με αυτο ...και χαλαστηκα πολυ οταν διαπιστωσα
οτι μου διαλεγει ΝΟΥΜΕΡΑ σκαγιων...Δλδ σε οποια γραμμαρια και δοσολογια κατω απο Ν4 σκαγια το παιρνει
ο διαολος...Σε Ν3-2-1...γινεται ''διασπορας''....
Αυτος ηταν και ο λογος που το εβαλα στην ακρη...

εικόνα_Viber_2021-07-21_07-39-30-307.jpg

Και μια καλη τουφεκια του σε Ν6 σκαγια !!

εικόνα_Viber_2021-01-03_17-39-10.jpg
εικόνα_Viber_2021-01-03_17-39-38.jpg
 
Ναι εδωσε καλυτερη κατανομη στο ιδιο σεταπ...με το μαμα τσοκ της Μπερετα Α-390..
Ενα kicks εχω το ΙΜ...
Αλλα μην σε παρω στον ''λαιμο μου''.....Εχω λιγες δοκιμες με αυτο ...και χαλαστηκα πολυ οταν διαπιστωσα
οτι μου διαλεγει ΝΟΥΜΕΡΑ σκαγιων...Δλδ σε οποια γραμμαρια και δοσολογια κατω απο Ν4 σκαγια το παιρνει
ο διαολος...Σε Ν3-2-1...γινεται ''διασπορας''....
Αυτος ηταν και ο λογος που το εβαλα στην ακρη...

View attachment 75507

Και μια καλη τουφεκια του σε Ν6 σκαγια !!

View attachment 75508
View attachment 75509
Έχω την ίδια σύσφιξη στην remington αλλά δεν πρόλαβα να το δοκιμάσω εκτενώς την προηγούμενη σεζόν. Έχεις καμία αποτύπωση με συγκεντρωτήρα;
 
Να εισαι παντα καλα...φιλε μου !!
Εαν θελεις να τσεκαρω κατι που σε ενδιαφερει....Γραψτο...και θα το κανω..!! :)
Νικολα εαν εχεις psb1 βαλε cx1000 1,80x35 no7 με 20αρη jiovanni συγκεντρωτηρα κλεισμενο στα 57.
Εαν δεν εχεις cx1000 δοκιμασε με 615
 
Έχω την ίδια σύσφιξη στην remington αλλά δεν πρόλαβα να το δοκιμάσω εκτενώς την προηγούμενη σεζόν. Έχεις καμία αποτύπωση με συγκεντρωτήρα;

Μην με βαζεις να ψαχνω....Δεν καταχωρω χωριστα τις αποτυπωσεις του kicks... ουτε θυμαμαι με ποιες
και με ποσες πυριτιδες το εχω δοκιμασμενο...
Και σε βυσμα δινει καλυτερη κατανομη...Αυτο το θυμαμαι
Επισεις οι περισσοτερες δοκιμες μου ειναι με τσοκ μαμα για να εχω σωστη εικονα του σεταπ..
Τα εξτρα τσοκ αλλοιωνουν το αποτελεσμα της τουφεκιας....και μου ειναι παντελως αδιαφορο...
Εγω θελω να ξερω τι βγαζω εγω...και οχι το εξτρα τσοκ !! ;) :)
 
Νικολα εαν εχεις psb1 βαλε cx1000 1,80x35 no7 με 20αρη jiovanni συγκεντρωτηρα κλεισμενο στα 57.
Εαν δεν εχεις cx1000 δοκιμασε με 615

Πες τα ολα τωρα...που ειμαι ζεστός...:D

ΟΚ. Φιλαρα..με την πρωτη ευκαιρια θα τα δοκιμασω !!:)
 
Ναι εδωσε καλυτερη κατανομη στο ιδιο σεταπ...με το μαμα τσοκ της Μπερετα Α-390..
Ενα kicks εχω το ΙΜ...
Αλλα μην σε παρω στον ''λαιμο μου''.....Εχω λιγες δοκιμες με αυτο ...και χαλαστηκα πολυ οταν διαπιστωσα
οτι μου διαλεγει ΝΟΥΜΕΡΑ σκαγιων...Δλδ σε οποια γραμμαρια και δοσολογια κατω απο Ν4 σκαγια το παιρνει
ο διαολος...Σε Ν3-2-1...γινεται ''διασπορας''....
Αυτος ηταν και ο λογος που το εβαλα στην ακρη...

View attachment 75507

Και μια καλη τουφεκια του σε Ν6 σκαγια !!

View attachment 75508
View attachment 75509

Αυτή η τουφεκια είναι κέντημα όμως νικο. Πολύ καλή
 
Αλήθεια έχετε ακούσει, γιατί εγώ δε....να ξεφλουδίσει χρώμιο στην κάνη❓

Μπορεί να ξεφλουδισει ναι. Και από μόνο του και μετά από επαναφορά χτυπήματος. Είχε φάει μια Τούμπα ο θείος μου και έκανε γουβα η κάννη. Την πήγε σε οπλουργο να την φτιάξει, την έφτιαξε με ένα ειδικό κυλινδρακι που έχουν οι οπλουργοί. Και μετά από κάποια χρόνια ξεφλουδισε σε εκείνο το σημείο
 
Μπορεί να ξεφλουδισει ναι. Και από μόνο του και μετά από επαναφορά χτυπήματος. Είχε φάει μια Τούμπα ο θείος μου και έκανε γουβα η κάννη. Την πήγε σε οπλουργο να την φτιάξει, την έφτιαξε με ένα ειδικό κυλινδρακι που έχουν οι οπλουργοί. Και μετά από κάποια χρόνια ξεφλουδισε σε εκείνο το σημείο
Ας την κάνει και μια αποχρωμίωση και θα έχει το κεφάλι του ήσυχο. Όμως μετά θέλει πιο συχνό καθάρισμα ως αχρωμίωτη.
 
Ας την κάνει και μια αποχρωμίωση και θα έχει το κεφάλι του ήσυχο. Όμως μετά θέλει πιο συχνό καθάρισμα ως αχρωμίωτη.

Έχει συγχωρεθει πλέον φίλε μου και ο γιος του είναι μόνιμος κάτοικος Αμερικής. Την κρατάει όμως για συναισθηματικους λόγους.
 
Δεν το γνώριζα, συγνώμη.

Μην ζητάς συγνώμη φίλε μου. Μια παρέα είμαστε εδώ. Συνεχίζει ο γιος του το κυνήγι αλλά εχει 5-6 χρόνια να έρθει Ελλάδα. Ακόμα θυμάται μια τριπλετα που έριξε σε ένα λαγό και του έφυγε. Στον ύπνο του τον εβλεπε μετά. Ευτυχώς έπεσε από άλλο καρτερι μετά.
 
Σχετικα με χρωμιωμενα - αχρωμιωτα
Πριν λιγα χρονια ενας φιλος παρηγγειλε χειροποιητο δικαννο με χρωμιωμενες.
Μετα απο 3 χρονια ελαχιστης χρησης το χρωμιο αρχισε να φεύγει κ ο φιλος εστειλε μειλ στην εταιρεία.
Η απαντηση ηταν οτι το συγκεκριμενο οπλο σταλθηκε στην εδω αντιπροσωπεια αχρωμιωτο, οτι η χρωμιωση μαλλον εγινε απο τον εδω αντιπροσωπο, κ οτι αυτος που εκανε την επεμβαση θα επρεπε πρωτα να αγριεψει το εσωτερικο της καννης για να πιασει το χρωμιο.
Φιλε @Stelios K χωρις να θελω να αμφισβητησω τα λεγομενα σου αλλα κατι δεν μου κολλαει στην ιστορια του φιλου σου...
Ακομη και ετσι να ειχε γινει η εταιρεια πριν καν απαντησει θα επρεπε να επικοινωνησει με τον αντιπροσωπο και να του πει τι και πως εγινε και γιατι εγινε...
Ειναι σαν να στειλω email στην BMW και να της λεω οτι ανοιξα το καπο και αντι για ψεκασμο βρηκα μεσα καρμπυρατερ και αυτη να μου απαντουσε "Κοιτα να δεις εμεις στο Ελλαντα με ψεκασμο το στειλαμε αλλα μαλλον ο αντιπροσωπος του εβαλε το καρμπυρατερ"...Ημαρτον δηλαδη εγω σαν εταιρεια θα αφηνα να μου αμαυρωσει το ονομα ο καθε αντιπροσωπος...
Παλι αυτη η απαντηση με το αγριεμα μου θυμιζει"Ασε ρε γαμωτο εβγαλα το φτερο απο το παπακι να το βαψω αλλα δεν το αγριεψα καλα και τωρα μου ξεφλουδιζει το χρωμα"...Ημαρτον για δευτερη φορα...
Απο οτι ξερω η σκληρη επιχρωμιοση απευθειας στο βασικο μεταλο γινεται ηλεκτροστατικα...αν ηθελε αγριεμα τοτε δεν θα του καναμε λειανση φινιρισματος...
Τωρα οσον αφορα για ποιο λογο γινεται η χρωμιοση πιστευω οτι γινεται για προστασια απο οξειδωση και διαβρωση και οχι για να καλυφθουν οι μικροατελειες του τελικου φινιρισματος...Αν μετα το τελικο φινιρισμα παρατηρησουμε την επιφανεια σε μικροσκοπιο θα δουμε οτι υπαρχουν "βουνα "και "λακουβες" το παχος του στρωματος της επιχρωμιοσης που φθανει εως και 0,05mm θα προστεθει και στα βουνα και στις λακουβες οι οποιες θα συνεχισουν να υπαρχουν και μετα...Οπως οταν βαφουμε μια επιφανεια αν μετα το τριψιμο υπαρχουν μικροατελειες αυτες θα ειναι ορατες και μετα το βαψιμο...Για αυτο το 90% του αποτελεσματος του βαψιματος εξαρταται απο την προεργασια...
 
Αυτή η τουφεκια είναι κέντημα όμως νικο. Πολύ καλή

Σταματη μου...Δλδ....αυτη η τουφεκια που ειναι με 3* αστρα μαμα τσοκ...τι εχει να ζηλεψει απο την
τουφεκιά του kicks ???
Φιλαρα μου ενας ιδιογομωτης....μπορει να βγαλει τουφεκια που ακυρωνει το οποιο τσοκ....και την οποια
καννη!!!
Εαν στρωσει τον κωλο του κατω...και δουλεψει....ολλες τις καννες και τσοκ..τα κανει ισωμα...με την εννοια
οτι για αυτον ειναι ολα ιδια !!! :)

εικόνα_Viber_2022-01-18_16-59-48-462.jpg
εικόνα_Viber_2022-01-18_16-59-59-665.jpg
εικόνα_Viber_2022-01-18_17-00-21-949.jpg
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top