Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Θα συμφωνησω με την προσωπικη σου εμπειρια και αποψη αλωστε και φιλοι μου σκοπευτες ταυτιζονται απολυτα και μεταβησαν και αυτοι σε DT11 αλλα θυμησε μου σε παρακαλω οταν εγιναν τα απολυτα παγκοσμια ρεκορ αρχικα πχ 150 στα 150 ριχνανε τοτε με DT11 και κωνο 48cm ?Προφανως σημερα ενα οπλο της εποχης οπως το DT11 με τα βελτιωμενα εργονομικα χαρακτηριστικα αλλα και να δεχθω και την βελτιωμενη με ποιοτικα βλητικα χαρακτηριστικα κανη να βοηθαει πραγματι περισσότερους σκοπευτες να ανεβουν ποιο ευκολα και ποιο ψηλα στις επιδοσεις τους.Επομενως αν δεχθουμε την εκδοχη αυτη τοτε ολοι μας πρεπει να στραφουμε με ενδιαφερον προς την Α400 extreme.plus εφοσον μας προσφερει την ιδια φιλοσοφια για κυνηγετικη χρηση και με τον τροπο αυτο να βοηθησει και πολλους απο μας να ανεβουμε στις επιδοσεις μας γενικα .Αυτο προκυπτει κατα συνέπεια απο την αναλυση και την ενδεχομενη αποδοχη των δεδομενων και οχι γιατι το αναφερω εγω .
Δε έχει μόνο καλή βλητική υπεροχή κ δεν το πήρα μόνο γιαυτό.
Ούτε για την αξιοπιστία του.
(Πρίν μια εβδομάδα με άφησε από σπασμένο sears στην σκανδάλη).
Εχει τρομερή κίνηση για τα χέρια μου πάντα κ δεν με κουράζει.
Αν το είχα επιλέξει για την τουφεκιά, το 1ο πράγμα που θα έκανα όταν το δοκίμασα θα ήταν ο πίνακας..
Οπως είπα και ποιό πάνω, στον πίνακα δεν το έχω ρίξει αλλά με έχει εντυπωσιάσει στα πιάτα.
Υγ.
Μιά ΊΣΙΑ α 400 δεν έχω δεί.
Μιλάμε για την σκοπευτική γραμμή βάσης- ρίγας...οπότε ότι τουφεκιά κ να βγάζει η plus με 36π κώνο, δεν θα την έβαζα στο χέρι ποτέ.
 
Μαστρονικο,δεν θα σου λυθούν οι απορίες ρωτώντας!
Κρατας αρχείο τις δοκιμές σου,κοπανας έναν κώνο και ξανακάνεις με όμοια φυσίγγια,ίδιες αποστάσεις,ίδιο τσοκ.
Τα αποτελέσματα θα είναι μπροστά σου και θα κρίνεις ΜΟΝΟΣ σου!🙂
.pray to God.
Νίκο @Παπ. Ν προσπαθεί να σου χαλάσει το όπλο. 😅
Να του πεις να κάνει αυτός το πείραμα να χαλάσει το δικό του όπλο 🤣.yel.😍
 
Δε έχει μόνο καλή βλητική υπεροχή κ δεν το πήρα μόνο γιαυτό.
Ούτε για την αξιοπιστία του.
(Πρίν μια εβδομάδα με άφησε από σπασμένο sears στην σκανδάλη).
Εχει τρομερή κίνηση για τα χέρια μου πάντα κ δεν με κουράζει.
Αν το είχα επιλέξει για την τουφεκιά, το 1ο πράγμα που θα έκανα όταν το δοκίμασα θα ήταν ο πίνακας..
Οπως είπα και ποιό πάνω, στον πίνακα δεν το έχω ρίξει αλλά με έχει εντυπωσιάσει στα πιάτα.
Υγ.
Μιά ΊΣΙΑ α 400 δεν έχω δεί.
Μιλάμε για την σκοπευτική γραμμή βάσης- ρίγας...οπότε ότι τουφεκιά κ να βγάζει η plus με 36π κώνο, δεν θα την έβαζα στο χέρι ποτέ.
Οπως και ναχει νομιζω σε αυτα που αναφερθηκανε συμφωνουμε οπως και εγω δεν θα επαιρνα την plus για τους λογους που ανεφερα προσωπικα ποσο μαλλον και για ενα λιγo ακομα που αναφερεις και εσυ που εγω δεν γνωριζω κατι τετοιο..Πριν απο 2μερες μου εγινε προσφορα να δωσω το b 525 και την Μ2 max5 και να παρω την plus.Δεν νομιζω οτι εχει τοσο μεγαλο βαρος η plus ωστε να υπερκαιρασει τα 2 αυτα οπλα που εχω ωστε να προβω σε μια και .μονο επιλογη.
 
Την έχουμε ξανακάνει αυτή την κουβέντα.
Από τη στιγμή που οι όποιες αποδείξεις μπορούν να μαγειρευτούν παυουν να είναι αποδείξεις.
Αν εγώ πχ,θέλω να αναδείξω μια κάνη έναντι μιας άλλης,ρίχνω από διαφορετική απόσταση,ευνοω αυτή που θέλω να ευνοησω και χαντακωνω την άλλη,λέγοντας "κοιτάξτε τι σας έλεγα και δεν το πιστευατε!!".

Θα μου πεις"καλά,πόσο π@π@ρ@ς μπορεί να είσαι?".
Μπορεί να είμαι όσο χρειάζεται για να ικανοποιήσω το εγώ μου,την άποψη μου,την επιλογή μου κι ακόμη παραπέρα!!
Και μη μου πεις ότι δεν γίνεται αυτό,εδώ!
Παντού και πάντα ΜΠΟΡΕΊ να γίνει!
Κάποιος"ψαγμένος" με τις αποδόσεις,σαν του λόγου σου καλή ώρα,μπορεί να διακρίνει την μαιμουδια ενδεχομένως,δεν μπορεί να την ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ όμως!
Το μόνο που θα καταφέρει είναι να γίνει "μαλλιά και κέρατα"με τον άλλο!


Αυτές είναι παρεμβάσεις,επεμβάσεις,βελτιώσεις,μ@λ@κιες εν κατακλείδι,τις οποίες τις κάνουμε,αν τις κάνουμε και το αποτέλεσμα, όποιο κι αν είναι αυτό,το ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣπου έχουμε το πριν και το μετά χειροπιαστό!
Οι κουβέντες που γίνονται γύρω από αυτά είναι για να...λέμε,να συμφωνούμε,να διαφωνούμε,να μανουριαζουμε,να κοροϊδεύουμε,να χειροκροτούμε,να,να....
Σκέψου όμως και αυτό το σενάριο.
Κάποιος βάζει μια εξωφρενική τουφεκιά με ένα γνωστό φυσίγγι.

Τα παίρνω κράνα και του προτείνω να πάμε σκοπευτήριο να δω "την τρύπα" ή (αν δεν ευκαιρεί) βρίσκω άλλο όπλο και κάνω την δοκιμή με 2-3 αυτόπτες μάρτυρες.
Εεεε μετά αρχίζει το δούλεμα. 😂

Έχει συμβεί κάτι παρόμοιο. :cool:
 
Πολύ ωραία τσοκ.
Βασικά δεν είναι μαμά, δηλ της guerini . Είναι αφτερ μάρκετ της Seminol
Κακέ ... 😂

Εμείς οι προλετάριοι με Gemini και οι καπιτάλες με Seminol.

Θα μας την φορέσει το κεφάλαιο μου φαίνεται, να μου το θυμάστε 😅
 
καποιο πρωι στην παρνηθα παλιοτερα στο σκοπευτηριο ηταν ενα μποζε μπερετα που ειχε κονο εργοστασιου παραγγελια,την μιση κανη.σε πληροφορο οτι συγριθικε με 5 οπλα και δεν πιστευε κανεις αυτο που εβλεπε,κανενας δεν τον επιασε.οσο και περιεργο να ακουγεται,ετσι εγινε.
Με full δοκιμάσατε ;
 
Συγνώμη από όλους παιδιά αλλά όταν ξεκίνησα να κάνω κώνο δεν είχα στο μυαλό μου ότι έπρεπε να πείσω και σας να κάνετε κώνο για να έχω δοκιμές πριν και μετά.

Έβαλε μία δοκιμή ο Evo στα 26 μέτρα με πέντε και τέσσερα άστρα και του την πέσατε όλοι γιατί στα 26 μέτρα και όχι στα 50.

Ο ένας θέλει χοντρά νούμερα, ο άλλος θέλει ψηλά νούμερα, άλλος θέλει σφιχτά τσοκ, άλλος ανοιχτά... κάποιον άλλον μπορεί να τον χαλάει η κατανομή. Σεβαστείτε πάνω από όλα αυτό που τολμήσαμε και κάναμε και σας μεταφέρουμε αυτά που διαπιστώσαμε. Και όχι να την πέφτετε όλοι βλέποντας συνωμοσίες.

Ακούω για δοκιμή πριν τον κώνο και μετά... όταν παραλάβεις το όπλο από τον οπλουργό μετά από μία εβδομάδα, οι συνθήκες οι κλιματολογικές δεν θα είναι ίδιες. Άρα δεν θα μπορείς να βγάλεις ασφαλή συμπεράσματα... αυτό που έπραξα εγώ ήταν να το τεστάρω με ένα όπλο που είχε κώνο και μετά να πάμε πάλι με το ίδιο όπλο να δούμε τα αποτελέσματα... αυτός για μένα είναι ο πιο ασφαλής τρόπος.

Αν μη τι άλλο όσοι ασχολούνται με Δοκιμές σε πίνακα θα έχουν διαπιστώσει αυτό που έχω δει και εγώ τη μία ημέρα Να δεις 400 σκάγια μέσα στον κύκλο τον 76 cm στον πίνακα και την άλλη μέρα να δεις 550.
 
Θεωρω οτι η καννη ειναι οπως το ανθρωπινο σωμα.
Καλυτερο αποτελεσμα θα δωσει οταν το φουσεκι ειναι κομμενο ραμμενο πανω της
Δεν ισχύει Χρύσανθε για εμένα.
Το διάβαζα και εγώ παλιά και μου φαίνονταν λογικό.
Μπορεί να το έχω γράψει κιόλλας ...
Το καλό φυσίγγι είναι καλό φυσίγγι στην συντριπτική πλειοψηφία των όπλων.
 
Συγνώμη από όλους παιδιά αλλά όταν ξεκίνησα να κάνω κώνο δεν είχα στο μυαλό μου ότι έπρεπε να πείσω και σας να κάνετε κώνο για να έχω δοκιμές πριν και μετά.

Έβαλε μία δοκιμή ο Evo στα 26 μέτρα με πέντε και τέσσερα άστρα και του την πέσατε όλοι γιατί στα 26 μέτρα και όχι στα 50.

Ο ένας θέλει χοντρά νούμερα, ο άλλος θέλει ψηλά νούμερα, άλλος θέλει σφιχτά τσοκ, άλλος ανοιχτά... κάποιον άλλον μπορεί να τον χαλάει η κατανομή. Σεβαστείτε πάνω από όλα αυτό που τολμήσαμε και κάναμε και σας μεταφέρουμε αυτά που διαπιστώσαμε. Και όχι να την πέφτετε όλοι βλέποντας συνωμοσίες.

Ακούω για δοκιμή πριν τον κώνο και μετά... όταν παραλάβεις το όπλο από τον οπλουργό μετά από μία εβδομάδα, οι συνθήκες οι κλιματολογικές δεν θα είναι ίδιες. Άρα δεν θα μπορείς να βγάλεις ασφαλή συμπεράσματα... αυτό που έπραξα εγώ ήταν να το τεστάρω με ένα όπλο που είχε κώνο και μετά να πάμε πάλι με το ίδιο όπλο να δούμε τα αποτελέσματα... αυτός για μένα είναι ο πιο ασφαλής τρόπος.

Αν μη τι άλλο όσοι ασχολούνται με Δοκιμές σε πίνακα θα έχουν διαπιστώσει αυτό που έχω δει και εγώ τη μία ημέρα Να δεις 400 σκάγια μέσα στον κύκλο τον 76 cm στον πίνακα και την άλλη μέρα να δεις 550.
Δεν έπεσε να τον φάει κανείς‼️απλά θα θέλαμε μια τουφεκιά μακρινή ,εκεί δεν είναι το ολο θέμα❓στις μακρινές❓Το θέμα ομως είναι ένα‼️αποδιδει στα 36.5 μέτρα παραπάνω απ' το ενδεδειγμένο του φουλ τσοκ η όχι❓ένα φουλ πχ αποδίδει από 65-70+❓εσείς το ξεπερνατε αυτό το ποσοστό η απλά η τουφεκιά είναι μεν σφιχτή... Αλλα το ποσοστό δε ίδιο❓
Το αλισβερίσι....που γίνεται εδώ δεν γίνεται μόνο προς ενημέρωση μας ...αλλά κ για προστασία των αδαών ‼️κρίμα δεν είναι να επηρεάσουμε κόσμο κ να πατήσει γάτο❓
 
Δεν ειδα σχολια και προβληματισμο για τα 480mm του κωνου της beretta, ενα οπλο που δεν ειναι ''τυχαιο''.

https://berettahellas.gr/product/beretta-dt11-black-pro/
Γιατί έχεις βρει δοκιμή με Full, Lambro μπλέ #6 στα 50m ;;;

Ή οποιαδήποτε άλλη δοκιμή από ακριβά Beretta ή Perazzi ;

Εγώ ούτε μια ...
 
Σκέψου όμως και αυτό το σενάριο.
Κάποιος βάζει μια εξωφρενική τουφεκιά με ένα γνωστό φυσίγγι.

Τα παίρνω κράνα και του προτείνω να πάμε σκοπευτήριο να δω "την τρύπα" ή (αν δεν ευκαιρεί) βρίσκω άλλο όπλο και κάνω την δοκιμή με 2-3 αυτόπτες μάρτυρες.
Εεεε μετά αρχίζει το δούλεμα. 😂

Έχει συμβεί κάτι παρόμοιο. :cool:
Αν δεν μπορεί ο ίδιος,....κάτι τρέχει...
Με άλλο όπλο,δεν μετράει!😁
 
Οι σωστή κώνοι έχουν τρομερό επίπεδο λείανσης σε σημειο που νομίζεις ότι είναι χρωμιωνοι αυτό το περί οξείδωσης κώνου που έχει ξανακκουστει εδώ μέσα είναι τουλάχιστον αστείο.
Και άλλα λεφτά δηλαδή ;
Κάποιος είχε γράψει ότι οι χρωμιωμένες σκουριάζουν στους κώνους πάντως.
Ότι θες ακούς.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top