Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
45 μέτρα ειναι αυτη η τουφεκια με 7αρια.
Το στησιμο ειναι τυπου no limits αλλα λιγο τροποποιημενο.
14 σκάγια βρηκαν στοχο και τα υπολοιπα σαν μονοβολο οπως βλεπετε.
Τωρα εγω σκέφτομαι για να δουλέψει κατι τέτοιο στα 60 μέτρα για παράδειγμα τι νουμερο σκαγια θα θελει ωστε να εχει επαρκη διατρηση για να σκοτωσει ενα μεσαιο θηραμα .think.
Τι λέτε?

20220822_195254.jpg
 
45 μέτρα ειναι αυτη η τουφεκια με 7αρια.
Το στησιμο ειναι τυπου no limits αλλα λιγο τροποποιημενο.
14 σκάγια βρηκαν στοχο και τα υπολοιπα σαν μονοβολο οπως βλεπετε.
Τωρα εγω σκέφτομαι για να δουλέψει κατι τέτοιο στα 60 μέτρα για παράδειγμα τι νουμερο σκαγια θα θελει ωστε να εχει επαρκη διατρηση για να σκοτωσει ενα μεσαιο θηραμα .think.
Τι λέτε?

View attachment 53996
Μην κάνεις τέτοια πειράματα....δεν προσφέρουν τίποτα ‼️
 
45 μέτρα ειναι αυτη η τουφεκια με 7αρια.
Το στησιμο ειναι τυπου no limits αλλα λιγο τροποποιημενο.
14 σκάγια βρηκαν στοχο και τα υπολοιπα σαν μονοβολο οπως βλεπετε.
Τωρα εγω σκέφτομαι για να δουλέψει κατι τέτοιο στα 60 μέτρα για παράδειγμα τι νουμερο σκαγια θα θελει ωστε να εχει επαρκη διατρηση για να σκοτωσει ενα μεσαιο θηραμα .think.
Τι λέτε?

View attachment 53996

Mα'ι'κ.....Στα 45 μετρα θελεις Ν5 και και για 50 μετρα σιγουρα Ν4 -Ν3....Στα 60 + θελεις Ν2 και Ασσους...
Πιστευω οτι για την αναζητηση στην ιδιογομωση....πολυ καλα κανεις και το ψαχνεις....
Μπορεις ομως αυτα τα μετρα να τα εχεις και ''απλο'' φυσιγγιο φιλε !!
 
Mα'ι'κ.....Στα 45 μετρα θελεις Ν5 και και για 50 μετρα σιγουρα Ν4 -Ν3....Στα 60 + θελεις Ν2 και Ασσους...
Πιστευω οτι για την αναζητηση στην ιδιογομωση....πολυ καλα κανεις και το ψαχνεις....
Μπορεις ομως αυτα τα μετρα να τα εχεις και ''απλο'' φυσιγγιο φιλε !!
Συμφωνώ! Είναι αυτό που λες.....αναζήτηση. Ετσι απο περιέργεια στηνω κάποια φυσίγγια για να δω στην πραξη κάποια πραγματα. :)
 
Mα'ι'κ.....Στα 45 μετρα θελεις Ν5 και και για 50 μετρα σιγουρα Ν4 -Ν3....Στα 60 + θελεις Ν2 και Ασσους...
Πιστευω οτι για την αναζητηση στην ιδιογομωση....πολυ καλα κανεις και το ψαχνεις....
Μπορεις ομως αυτα τα μετρα να τα εχεις και ''απλο'' φυσιγγιο φιλε !!
Μ'αυτά τα φυσίγγια (no limit) παίρνεις πουλιά στα 60 μ + με σκάγια νο.7 κ.Νίκο .
 
45 μέτρα ειναι αυτη η τουφεκια με 7αρια.
Το στησιμο ειναι τυπου no limits αλλα λιγο τροποποιημενο.
14 σκάγια βρηκαν στοχο και τα υπολοιπα σαν μονοβολο οπως βλεπετε.
Τωρα εγω σκέφτομαι για να δουλέψει κατι τέτοιο στα 60 μέτρα για παράδειγμα τι νουμερο σκαγια θα θελει ωστε να εχει επαρκη διατρηση για να σκοτωσει ενα μεσαιο θηραμα .think.
Τι λέτε?

View attachment 53996
Εξαρτάται που θα γυρίσει ... αν γυρίσει στα στα 50μ βάλε και #8
 
Μ'αυτά τα φυσίγγια (no limit) παίρνεις πουλιά στα 60 μ + με σκάγια νο.7 κ.Νίκο .

Με τι αρχικες και αν ξερεις με τι μενουσες Λαμπη μου!!
Απο δικες μου δοκιμες στα - 45 μετρα τα 7ρια εχουν ξεψυχησει....Για ''απλα'' φυσιγγια λεω...
Στα 30 μετρα με 3*αστρα και V1,5-409m/s εχουν 2,7 χιλιοστα διατρηση.Στα 60 + μετρα τι διατρηση
θα εχει ??
Και για του λογου το αληθες...

εικόνα_Viber_2022-03-16_11-10-02-867.jpg
 
Για καλό κ για κακό να ρίχνεις με τρία άστρα , τέτοιου είδους‼️
Ακριβως με αυτο το τσοκαρισμα εριξα. Αν και νομιζω οτι και με πιο σφικτο δεν θα εχει θεμα.
Εξαρτάται που θα γυρίσει ... αν γυρίσει στα στα 50μ βάλε και #8
Δηλαδή εχουν δυναμη αποτι καταλαβα. Λογικα επειδη πανε σα μονοβολο και ειναξ προστατευμενα.
 
Ακριβως με αυτο το τσοκαρισμα εριξα. Αν και νομιζω οτι και με πιο σφικτο δεν θα εχει θεμα.

Δηλαδή εχουν δυναμη αποτι καταλαβα. Λογικα επειδη πανε σα μονοβολο και ειναξ προστατευμενα.
Στο 100 μέτρι απαγορεύεται φουλ η 2* από 3 κ κατω
 
Δεν μιλάμε για απλά φυσίγγια Νίκο.
Στα 45μ θα έβλεπες μια τρύπα στο χαρτί ...

Βρε Βασιλη μου....για ''καστανά'' με εχεις ???
Γνωριζω για ποια φυσιγγια μιλαμε....οπως γνωριζω οτι στα 45 μετρα τρυπα θα δω....
Αλλο ρωτησα εγω.....τι αρχικες εχουν αυτα τα φυσιγγια....και στα 50 μετρα που τουμπαρει ο συγκεντρωτηρας
και απελευθερωνει τα σκαγια...εκεινη την στιγμη ποια ειναι η ταχυτητα του ???
Αυτο ρωταω φιλε....αρχικες ταχυτητες...και ρωταω γιατι δεν εχω μετρησει ποτε τετοιο φυσιγγιο φιλε !!
 
Όταν γυρνάει ,είναι σαν να βγήκαν απ' την κάνη‼️ρίξε ,αν δεν έχεις ρίξει το 100 μέτρι ,στα 70 να δεις τρελή ταχύτητα κ διατριση‼️
Τρελη ταχυτητα =τρελη ανακρουση και απ'οτι ειπατε πιο πανω ειναι μαλακο φυσιγγι !!!
 
Ποσο τρελη βρε Γιαννη μου ???
Για ταχυτητα λεω...φιλε !!
Εξαιρετικά τρελή Νίκο ,δεν έχω δει πιο γρήγορο από αυτό που έριξα στα 70 σε σύγκριση με όσα απλα έριχνα στα 36 μέτρα‼️ο τενεκές πήρε τρεις τούμπες πριν καταλάβω τι έγινε‼️
Επίσης όταν μιλάμε για μενουσες σε αυτό ,είναι αυτές οι μενουσες του μονοβολου‼️
 
Τρελη ταχυτητα =τρελη ανακρουση και απ'οτι ειπατε πιο πανω ειναι μαλακο φυσιγγι !!!
Φίλε μου αν δεν ρίξεις από μόνος σου ,ότι κ να πω εγώ περίσσευει....ν.4 στα 70 μέτρα ντενεκε πήρε τρεις τούμπες ,διάσπαρτος από σκάγια διαμπερη...κ τρύπα στη μέση 5+εκατ. Πιο γρήγορο από ότι ένα γρήγορο 36γρ.στα 36 μέτρα‼️
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top