Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Μα οι καλοθελητές είναι το πρόβλημα
Εσύ εννοείται ότι ξέρεις τι και πως.....

Μην με ''φοβασαι''.....παντα εχω οχι εναν....αλλα δυο ασσους στο μανικι....
Την πουστιά του κοσμου την εχω ''φαει'' την κουταλα της σουπας φιλαρα μου !!!

Να θυμασαι....εχω διδακτορικο....και το εχω κανει στο σταυροδρομι των λαων !!! :)
 
Νίκο, τα υλικά από μόνα τους, μπορεί να είναι νόμιμα. Η παρασκευή όμως εκρηκτικών, απαγορεύεται. Στα νιάτα μου που εφτιαχνα κάθε Πάσχα, γύρω στα 300 τρίγωνα και βαρελότα, τα υλικά για το αυτοσχέδιο μείγμα, τα προμηθευόμασταν νόμιμα οπως λες. Η αστυνομία όμως, μας κυνηγούσε ανελέητα για όλη την περίοδο της μεγάλης εβδομάδας, που φτιάχναμε και ρίχναμε. Κάθε μέρα, μέχρι την μεγάλη Πέμπτη, όπου και σταματούσε το φτιάξιμο, αλλάζαμε καβάτζες για να μην δίνουμε στόχο.
Φυσικό δεν είναι❓(απαγορεύονται τα δυναμιτακια)
 
Φυσικό δεν είναι❓(απαγορεύονται τα δυναμιτακια)
Αυτό έγραψα Γιάννη, ότι απαγορεύεται η παρασκευή και χρήση αυτοσχέδιων εκρηκτικών, άσχετα αν τα υλικά απο μόνα τους, μπορείς να τα προμηθευτείς νόμιμα. Για την ιστορία, τα δυναμιτάκια, δεν καταδεχόμασταν, ούτε να τα κοιτάξουμε.
 
Αυτό έγραψα Γιάννη, ότι απαγορεύεται η παρασκευή και χρήση αυτοσχέδιων εκρηκτικών, άσχετα αν τα υλικά απο μόνα τους, μπορείς να τα προμηθευτείς νόμιμα. Για την ιστορία, τα δυναμιτάκια, δεν καταδεχόμασταν, ούτε να τα κοιτάξουμε.
Μα εδώ μιλάμε για φυσίγγια,ποιος θα ελέγξει το εσωτερικό του❓ εκτός κ αν απαγορευτεί το κυνήγι η η ιδιογομωση‼️
 
Μα εδώ μιλάμε για φυσίγγια,ποιος θα ελέγξει το εσωτερικό του❓ εκτός κ αν απαγορευτεί το κυνήγι η η ιδιογομωση‼️
Έτσι ακριβώς. Υποθετικη ήταν η κουβέντα, σε περίπτωση που η πώληση πυρίτιδας δεν είναι δυνατή.
 
Μια δοκιμή σήμερα το πρωί, με φυσίγγι ιδιογομωσης TECNA και 42 γρ. σκάγια νο1 και νο4. Φυσίγγι το οποίο το είχε γράψει εδώ μέσα, ο ΤΕΟ και το δοκίμασε ο Νίκος Π. Απόσταση στόχου 50 μέτρα με όπλο Remington 1187 με σύσφιξη 1*.
 

Attachments

  • 20220914_144537.jpg
    20220914_144537.jpg
    238,3 KB · Προβολές: 79
Μια δοκιμή σήμερα το πρωί, με φυσίγγι ιδιογομωσης TECNA και 42 γρ. σκάγια νο1 και νο4. Φυσίγγι το οποίο το είχε γράψει εδώ μέσα, ο ΤΕΟ και το δοκίμασε ο Νίκος Π. Απόσταση στόχου 50 μέτρα με όπλο Remington 1187 με σύσφιξη 1*.
Το ν.4 στα 42 γρ.ειναι γύρω στα 250 σκάγια ,το ν.3 γύρω στα 207
Πολλοί δεν είναι οι άσσοι η λίγα τα 4αρια της αποτύπωσης που δείχνεις❓η τα έχεις μιξ❓❓❓
 
Για να επανελθουμε....
Μια παλια δοκιμη με Μ92ς...σε 12/76 καλυκα.

View attachment 55463

View attachment 55464

Και ενα σεταπ του ΤΕΟ στα 37 γραμμαρια με steel βυσμα !!

View attachment 55465
View attachment 55466
View attachment 55467
Οι steel κάνουν καλή δουλειά ... αλλά έχουν περιφερειακή αδυναμία και διαλέγουν κάνες, ... να τα λέμε και αυτά ... :)
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top