Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Ξέρεις κανένας αν τα φυσιγγια λήγουν και γιατί καμιά φορά δεν παίρνουν φωτιά δεν ξέρω αν πρέπει να κάνω αυτή την ερώτηση εδώ αν δεν είναι του θέματος να διαγραφεί
Ναι λήγουν στείλε μου τα να σου δωσω φρεσκοτατα της ωρας.... .yel.


Οχι Σταυρο δεν λήγουν....

Ειδα ομως ότι είσαι λαγοκυνηγος, πραγμα που σημαινει οτι με ένα κουτί περνάς.............

Πρόσεχε που κ πως τα αποθηκευεις,επισης μην τα αφήνεις μεσα στο αμάξι, κ πανω στην φυσιγγιοθηκη για μεγάλο διάστημα...

Η υγρασια κ η έκθεση στον ήλιο είναι οι εχθροί των φυσιγγιων κ οχι τα χρόνια.....
Το μόνο σίγουρο είναι, πιστεύω, ότι είναι ισπανικη.

Με πυριτιδα Psb 2 και συγκεντρωτηρα giovanni(τον ίδιο βλέπω κ τώρα) το γεμιζε πριν κ για πολλά χρόνια πισω...
Ένα από τα καλυτερα 40αρια κ σταθερό.......

Τώρα με τις αλλαγές στους χρωματισμούς των ισπανικών πυριτιδων δεν την αναγνωρίζω..
(Για ισπανικη την κοβω)
 
Last edited:
Ναι λήγουν στείλε μου τα να σου δωσω φρεσκοτατα της ωρας.... .yel.


Οχι Σταυρο δεν λήγουν....

Ειδα ομως ότι είσαι λαγοκυνηγος, πραγμα που σημαινει οτι με ένα κουτί περνάς.............

Πρόσεχε που κ πως τα αποθηκευεις,επισης μην τα αφήνεις μεσα στο αμάξι, κ πανω στην φυσιγγιοθηκη για μεγάλο διάστημα...

Η υγρασια κ η έκθεση στον ήλιο είναι οι εχθροί των φυσιγγιων κ οχι τα χρόνια.....


Με πυριτιδα Psb 2 και συγκεντρωτηρα giovanni(τον ίδιο βλέπω κ τώρα) και το γεμιζε πριν κ για πολλά χρόνια πισω...
Ένα από τα καλυτερα 40αρια κ σταθερό.......

Τώρα με τις αλλαγές στους χρωματισμούς των ισπανικών πυριτιδων δεν την αναγνωρίζω..
(Πάντως για ισπανικη την κοβω)
Τασάρα τον πρώτο λαγό που είχα βαρήσει ήταν με ένα rottweil waidmainnsheil που ούτε ξέρω πόσο καιρό το είχε ο πατέρας μου, προτού πάρω άλλα εγώ.Φυλαγμένο πολύ καλά όμως! Τον ξέρανε τον αυτιά!! Κιχ δεν έκανε!
 
Ναι λήγουν στείλε μου τα να σου δωσω φρεσκοτατα της ωρας.... .yel.


Οχι Σταυρο δεν λήγουν....

Ειδα ομως ότι είσαι λαγοκυνηγος, πραγμα που σημαινει οτι με ένα κουτί περνάς.............

Πρόσεχε που κ πως τα αποθηκευεις,επισης μην τα αφήνεις μεσα στο αμάξι, κ πανω στην φυσιγγιοθηκη για μεγάλο διάστημα...

Η υγρασια κ η έκθεση στον ήλιο είναι οι εχθροί των φυσιγγιων κ οχι τα χρόνια.....


Με πυριτιδα Psb 2 και συγκεντρωτηρα giovanni(τον ίδιο βλέπω κ τώρα) το γεμιζε πριν κ για πολλά χρόνια πισω...
Ένα από τα καλυτερα 40αρια κ σταθερό.......

Τώρα με τις αλλαγές στους χρωματισμούς των ισπανικών πυριτιδων δεν την αναγνωρίζω..
(Για ισπανικη την κοβω)
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί καμιά φορα δεν παίρνουν φωτιά στο χθεσινό λαγό πατάω και ακούω το κλακ oυτε τουφεκιά ούτε τίποτα ευτυχως που ημουν ψύχραιμος και γύρισα τον επιλογέα και τον κοιμησα με την άλλη κάνη όταν άνοιξα το καψουλι είχε το γνωστό λακο αλλά δεν είχε πάρει φωτιά φυσίγγι speed extra 5
 
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί καμιά φορα δεν παίρνουν φωτιά στο χθεσινό λαγό πατάω και ακούω το κλακ oυτε τουφεκιά ούτε τίποτα ευτυχως που ημουν ψύχραιμος και γύρισα τον επιλογέα και τον κοιμησα με την άλλη κάνη όταν άνοιξα το καψουλι είχε το γνωστό λακο αλλά δεν είχε πάρει φωτιά φυσίγγι speed extra 5
Και ελλατωματικα καψουλια τυχαίνουν..

Από εκεί κ περα αν σου ξανασυμβεί κ με άλλα φυσίγγια κάνε κ έναν έλεγχο επικρουστήρα κλπ ώστε να αποκλειστεί κ αυτό το ενδεχόμενο....
 
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί καμιά φορα δεν παίρνουν φωτιά στο χθεσινό λαγό πατάω και ακούω το κλακ oυτε τουφεκιά ούτε τίποτα ευτυχως που ημουν ψύχραιμος και γύρισα τον επιλογέα και τον κοιμησα με την άλλη κάνη όταν άνοιξα το καψουλι είχε το γνωστό λακο αλλά δεν είχε πάρει φωτιά φυσίγγι speed extra 5
Το έχω πάθει και γω με φυσίγγι της συγκεκριμένης εταιρίας, μάλλον είναι το φυσίγγι, αλλά όπως λέει και ο Τάσος, δοκίμασε και άλλα φυσιγγια, για να αποκλειστεί το θέμα του επικρουστηρα
 
Και ελλατωματικα καψουλια τυχαίνουν..

Από εκεί κ περα αν σου ξανασυμβεί κ με άλλα φυσίγγια κάνε κ έναν έλεγχο επικρουστήρα κλπ ώστε να αποκλειστεί κ αυτό το ενδεχόμενο....
Εντάξει σήμερα έριξα Fob με αυτή χωρίς πρόβλημα οπότε ήταν το καψουλι όλα καλά σε φίλο που το είπα μου είπε ότι το έχει πάθει το ίδιο με lambro feltro 2 φορές και 1 με bp
 
Καλησπέρα σας στις παρακάτω φωτογραφίες προσπάθησα να κάνω κάποιες δοκιμές με τα φυσίγγια που θα ξεκινήσω στον λαγό φέτος. Το όπλο είναι η μ2 με 3αρι τσοκ στα 25 μέτρα. Ξέρω τα χαρτόνια δεν έχουν μεγάλο πλάτος αλλά δεν είχα κάτι καλύτερο εκείνη την στιγμή. Παρατήρησα μεγαλύτερη συγκέντρωση βγάζει το rottweil και την μικρότερη το nsi lepre. Το συγκεκριμένο θεωρείται κάτι σαν διασποράς ; Γιατί μου φαίνεται πολύ αραιή η συγκέντρωση.
Φίλε Νίκο
τις δοκιμές φυσιγγίων τις ξεκίνησα πριν κάποιες δεκαετίες ψάχνοντας φυσίγγια για λαγό και φάσσα (μετά ψάχνοντας διασποράς για μπεκάτσα)
πέφτεις σε σφάλματα που υπέπεσα κι εγώ
οι "δοκιμές" που κάνεις είναι λανθασμένες και θα σε αποπροσανατολίσουν
ΜΗΝ βγάλεις "συμπεράσματα" από αυτές
 
Το όπλο εργοστασιακό είναι Βασίλη δεν έχω πειράξει τίποτα. Τα σκάγια τι διάμετρο πρέπει να έχουν για να είναι πραγματικά ν4; Θα την κάνω και με φουλ μόλις μπορέσω ναι έχω μεγάλη περιέργεια. Ο κύκλος είναι 76εκ.
3.1 ‼️στα 40 γρ.γυρω στα 240 σκάγια‼️
Είναι 44 σκάγια στην φωτό.
Το #4 έχει διάμετρο 3,1mm και τα 40γρ έχουν 232 σκάγια.
Το ποσοστό είναι 19% @ 55m.

View attachment 55874

Άρα στα 36,5m θα έχεις γύρω στο 40%-50%.
ΟΚ λογικό ...

ps
Και οι πολύ αραιές κατανομές σκοτώνουν μεγάλα θηράματα.
#4 Φ3,25 ευρωπαϊκή και αμερικάνικη κλίμακα αρίθμησης
#4 Φ 3,1 ιταλιανικη
 
Ξέρεις κανένας αν τα φυσιγγια λήγουν και γιατί καμιά φορά δεν παίρνουν φωτιά δεν ξέρω αν πρέπει να κάνω αυτή την ερώτηση εδώ αν δεν είναι του θέματος να διαγραφεί
έχω φυσίγγια 40 ετών και δουλεύουν άψογα
διότι είναι άψογα αποθηκευμένα
και φυσίγγια 2 μηνών κάναν αφλογιστίες γιατι βραχήκανε σε βροχή κι ο κατοχός τους δεν μπήκε καν στον κόπο να τα σκουπίσει έστω πάνω στην φυσιγγιοθήκη
το παν είναι να μην πάρει υγρασία το καψούλι
 
έχω φυσίγγια 40 ετών και δουλεύουν άψογα
διότι είναι άψογα αποθηκευμένα
και φυσίγγια 2 μηνών κάναν αφλογιστίες γιατι βραχήκανε σε βροχή κι ο κατοχός τους δεν μπήκε καν στον κόπο να τα σκουπίσει έστω πάνω στην φυσιγγιοθήκη
το παν είναι να μην πάρει υγρασία το καψούλι
Εχω ρίξει πολλά φυσίγγια σε κυνήγι από την συλλογή μου δεν είχα πρόβλημα και με στίγματα σκουριάς στο κάλυκα... δεν ξέρω σε απόδοσης ταχύτητες αν εχει χάσει.. κάπου διάβασα ένας εδω έγραψε μετρησε 1.450bar
 
Εχω ρίξει πολλά φυσίγγια σε κυνήγι από την συλλογή μου δεν είχα πρόβλημα και με στίγματα σκουριάς στο κάλυκα... δεν ξέρω σε απόδοσης ταχύτητες αν εχει χάσει.. κάπου διάβασα ένας εδω έγραψε μετρησε 1.450bar
Αυτό ήταν παρατημένο μέσα στο αμάξι...
 
Αυτό ήταν παρατημένο μέσα στο αμάξι...
Είχα ένα γουιτζεστερ ετσι παρατημένο στο αμαξι και εριξα έκανε παφ και κόλλησε ο συγκεντρωτηρας στο τσοκ και πάτησα εγω να ρίξω στις πέρδικες και ευτυχώς είχε μένει το κλείστρο κλειστό και δεν πέταξε το ριγμενο κάλυκα...
Άλλη μια φορά δεν μου έχει σκάσει ένα πελαγκρι από καψουλι... φίλος μου βρίσκει στο δάσος φυσίγγια και τα σκάει επίτηδες.
 
Εχω ρίξει πολλά φυσίγγια σε κυνήγι από την συλλογή μου δεν είχα πρόβλημα και με στίγματα σκουριάς στο κάλυκα... δεν ξέρω σε απόδοσης ταχύτητες αν εχει χάσει.. κάπου διάβασα ένας εδω έγραψε μετρησε 1.450bar
ο Λευτέρης @elvas δεν είναι τυχαίος, προφανώς στο παρατημένο φυσίγγι έχασε υγρασία η μπαρούτη κι έγινε υπερβολικά ταχύκαυστη

εγώ την είχα πατήσει πιτσιρικάς με φυσίγγια που έμειναν στον ήλιο
 
Είχα ένα γουιτζεστερ ετσι παρατημένο στο αμαξι και εριξα έκανε παφ και κόλλησε ο συγκεντρωτηρας στο τσοκ και πάτησα εγω να ρίξω στις πέρδικες και ευτυχώς είχε μένει το κλείστρο κλειστό και δεν πέταξε το ριγμενο κάλυκα...
Άλλη μια φορά δεν μου έχει σκάσει ένα πελαγκρι από καψουλι... φίλος μου βρίσκει στο δάσος φυσίγγια και τα σκάει επίτηδες.
Ετσι ενας φιλος πριν πολλα χρονια....βρηκε ενα φυσιγγι σε κυνηγοτοπο....το βαζει στην breda (αντιγραφο της 302)....περναει ενα παπι.....ριχνει και δεν ακουγε τπτ...εσκασε η καννη κοντα στη θαλαμη, εσπασε η παπια......Αγιο ειχε μαζι του.....! Του λεω ρε ανθρωπε....τοσα κουτια εχεις στο αμαξι...αυτο που βρηκες εριξες....μου λεει ειχα κουσουρι....αν τα εβρισκα τα εριχνα....
 
ο Λευτέρης @elvas δεν είναι τυχαίος, προφανώς στο παρατημένο φυσίγγι έχασε υγρασία η μπαρούτη κι έγινε υπερβολικά ταχύκαυστη

εγώ την είχα πατήσει πιτσιρικάς με φυσίγγια που έμειναν στον ήλιο
site to upload photos
Εμενα με τρώει το αίμα μου αν είχα ταχογραφο και κάτι να μετράμε διάτρηση.. να συγκρίναμε τα παλια με τα νέα φυσίγγια για ένα φυσίγγι από κάθε κουτί δεν χαλάει η συλλογή... αλλα τα σκάω σε κυνήγι :cool:
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top